www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Despre Marca Cort


Guest Alexx_guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest Alexx_guitarist

Sunt ametit datorita multimii de oameni pe care i-am intalnit si mi-au spus lucruri f urate despre Cort cum ca sunt made in china, facute din agathis, au sunetul plastic si multe alte rautati in timp ce altii mi au a

spus lucruri f bune despre reputatia firmei si despre raportul calitate-pret. Pe youtube sunt clipuri cu review uri Cort cr 100 ( ce doresc eu) cu titluri in Chineza si coreana.Intru in dubii cand vad titluri asiatice. Va rog orice parere imi va fi de ff mare Ajutor.

Link to comment
Share on other sites

sunt mai bune decat ce ofera firmele consacrate la aceiasi bani. sunt un fel de best buy. daca stiu eu bine, ibanez sunt tot cort, rebranduite. dar la ibanez platesti brandul, motiv pt care la aceiasi bani iei o chitara mai proasta.

 

dar depinde si de ce suma/model vorbim. pt 100 de lei va fi un rahat indiferent ca scrie hora, gibson, ibanez sau cort pe ea

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Sunt ametit datorita multimii de oameni pe care i-am intalnit si mi-au spus lucruri f urate despre Cort cum ca sunt made in china, facute din agathis, au sunetul plastic si multe alte rautati in timp ce altii mi au a

spus lucruri f bune despre reputatia firmei si despre raportul calitate-pret. Pe youtube sunt clipuri cu review uri Cort cr 100 ( ce doresc eu) cu titluri in Chineza si coreana.Intru in dubii cand vad titluri asiatice. Va rog orice parere imi va fi de ff mare Ajutor.

 

CORT/COR-TEK is a guitar production giant and controls 30% of world guitar market. It has six enterprises altogether, two in South Korea (one in Incheon and one in Daejeon), and four in Indonesia and China.

Link to comment
Share on other sites

Si problema ta unde e? Ai ceva cu asiaticii in general? Poti sa astepti pana isi deschid Cort o fabrica in SUA sau alte tari care iti plac tie.

Chestia asta cu tarile de origine este valabila in cateva cazuri. De exemplu diferentele intre Fender facut in SUA sau in Mexic. Diferentele sunt, in acel caz, de natura fizica. Alt lemn, alte doze, etc. Iar pretul difera.

Daca o chitara e facuta in China, asta nu inseamna ca este facuta pe vapor.

Link to comment
Share on other sites

da, undeva e mai scump si altundeva e mai ieftin. si oricum nu are rost sa compari, pt ca tot ce se face in usa/europa etc nu intra in categoria cheap, nici ca materiale, nici ca pret. cheap e in asia. dar gasesti scump/de calitate si in asia.

 

japonia unde intra?

 

 

 

mai demult japonia era china de acum, stiai.

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexx_guitarist

Japonia e... Calitate. Stii, daca fac o investitie de 1000 lei, avand in vedere ca-s incepator numi iau made In china

Link to comment
Share on other sites

Pai vad ca stii cum e cu calitatea, nu inteleg de ce ne mai ceri sfatul. Oricum, alea facute in Japonia sunt singurele care suna de rup printr-un amp de 200 de lei. :yay:

Daca as fi in locul tau, sincer, as schimba raportul. Chitara de 200 si amp de 800...

Edited by Gojira
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e ca si cand cumperi drujbe. La alea intrebi pe cineva care a folosit mai multe, care e "mai buna". Si ala iti spune ca drujba X l-a tinut 2 ani, drujba Y a mers bine, insa lantul era prost, drujba Z l-a tinut 5 ani si a mers fara probleme, etc. La chitare nu-i chiar asa. Toate parerile sunt subiective. Mie daca imi place cum suna Squire, este posibil ca tie sa nu-ti placa. Trebuie sa incerci si sa vezi ce ti se potriveste. Defecte de fabricatie poti sa gasesti la toate, sau un setup mai nefericit in magazin.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce forma iti place si ce vrei sa canti. Cort-u e mai potrivita pentru tonuri hi gain.

Ambele sunt ok, numa ia-ti ceva mai repede, ca trece Craciunu :)

 

Si btw, cu 1000 de lei nu o sa-ti iei decat chitare made in China, Korea sau Indonesia. Si de ce ma rog crezi tu ca incepatorii tre sa inceapa cu primul instrument made in US sau Japan?

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti cere scuze dudule , sunt si la noi second la 900-1000 ron, Vintage v 100 am vrut sa-i recomand si eu. Chitara trebuie privita ca o bucata de lemn cu corzi si niste doze aruncate acolo, ca apartine de firma x sau y. Avantajele pe care le cauti tu , ieftina , comoda, dar pana la urma ce alte chestii te-ar interesa la o chitara? ca si incepator? inca nu stii ce-ti place ,ce forma, ce sunet, cam la ce sa se preteze chitara single coils/humbucker.

 

 

Exemple concrete :

 

lu dudu ii place Gibson, un gibson difera de un alt les paul prin ce?concret? ca e din 1-2 bucati de lemn? ok..si cu ce ma ajuta pe mine care cant in dormitor , ca are doze nu stiu de care?le pot cumpara si eu sa mi le pun pe lp-ul meu, ca scrie Gibson pe headstock (si inseamna ca ai bani ?) dudu probabil a ales gibson pt ca ii place istoria firmei, prestigiul, dar stie si el ca plateste mult logo-ul si brandul .

 

lu barbarossa ii place momentan un Washburn signature series USA, dar de asemenea si el a platit o gramada de bani pe custom signature series, ca e numele unui artis acolo, ca daca era de serie nu dadea atat. Astea is particularitati si sunt subiective , poate mie nu-mi place ce ales respectivul.

 

Cu ce te ajuta pe tine, ca scrie gibson, ca scrie washburn ,fender si alte firme , de prestigiu? cu ce il ajuta pe un inceptor... un custom ,sau un limited edition?cu nimic. Pana la urma si daca iei o chitara mai nasoala (pareri subiective ) iti iei o mica teapa de maxim 100-200 ron, care e zero per total in timp. Cumparati o chitara sa-ti fie comoda si lasa asta cu defectele, pentru ca la final de zi, fiecare chitara are cel putin 1 defect, si fiecare om se gandeste de cateva ori sa-si schimbe/vanda chitara.

 

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

deenman vorbesti si tu ca sa te afli in treaba. nu a sugerat nimeni unui incepator sa isi ia custom shop. lui dudu sunt convins ca-i place si are gibson lp cel putin pt motivul ca suna bine si-i face placere cum se simte la mana. iar washburn-ul meu l-am luat pt ca este cam singurul model (seria n) pe lumea asta cu Stephens extended cutaway, daca stii ce e aia. stiam ce iau, cum suna si la ce sa ma astept ;)

intradevar ulerior a aparut si varianta asiatica, dar crede-ma, cel mai bine cand nu stii despre ce vorbesti este sa taci. nu va mai tot dati cu presupusul cei care ati vazut gibson sau fender sau customshop doar la mtv. limitati-va sa dati sfaturi la ce cunoasteti sau ati detinut/testat indelung. concret

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am trecut de la LP chinezesc la japonez si m-am oprit la american, datorita

diferentelor de material folosit in fiecare, asa cum bine a intuit barbarossa.

 

Insa, in tot acest timp, mi-a fost destul de clar ce marca reprezinta o achizitie

buna pe fiecare palier de pret. In segmentul indicat, cred ca Vintage este raspunsul.

 

 

Dudu e un snob care habar nu are sa cante si de aia si-a luat Gibson scump.

 

Glumeam...

 

Dudu a avut posibilitatea sa testeze LP-uri made in China, Japonia, SUA si poate sa formuleze o parere competenta despre LP-uri.

Ca posesor a mai multor LP-uri in ultimii 6 ani (made in China, Coreea, Germania - anii '70, Japonia, SUA), subscriu la aceasta parere: de cati bani dai, de atatia suna. Cu mentiunea ca o chitara superioara calitativ pentru a fi exploatata la maxim trebuie pusa in valoare de un amplificator pe masura.

Link to comment
Share on other sites

Dudu e un snob care habar nu are sa cante si de aia si-a luat Gibson scump.

 

Glumeam...

 

Dudu a avut posibilitatea sa testeze LP-uri made in China, Japonia, SUA si poate sa formuleze o parere competenta despre LP-uri.

Ca posesor a mai multor LP-uri in ultimii 6 ani (made in China, Coreea, Germania - anii '70, Japonia, SUA), subscriu la aceasta parere: de cati bani dai, de atatia suna. Cu mentiunea ca o chitara superioara calitativ pentru a fi exploatata la maxim trebuie pusa in valoare de un amplificator pe masura.

 

Când ai început cu "Dudu e un snob care habar nu are sa cante..." 'tâta mare mi să făcură ochii şi-am zis "Amu' să vezi răzbelu' pe RGC...":lol:

 

 

Cred că number one e ceea ce-ai spus în ultima propoziţie. În Guitar Rig eşti tentat să zici că-s toate "o apa şi-un pământ" ( nici chiar aşa, exagerez, dar pe-aproape...)

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca lumea m-a inteles total gresit, eu nu am aratat cu degetu ca tu ai washburn si el are gibson, eu am vrut sa subliniez ca daca tu dai chitara ta washburn unuia ce nu o pus mana niciodata pe o electrica, o sa zice ceva amuzant ,i bet. Asa ca ce rost are fiecare sa-si dea cu parerea ca firma x e mai buna ca firma Y , ca modelul X ii mai bun ca modelul Y cand sunteti subiectivi si fiecare cu preferintele lui? Noi ii recomandam LP de unde stii tu ca -i place lui asta LP? sau strat sau alte modele. Am subliniat de asemenea ca pt chitari custom/made in usa si asa mai departe , platesti mult brandul si scrisu de pe chitara, nu neaparat calitatea materialelor. Unele vopsele is la fel , materialele de plastic is la fel, finisajele pot sa difere, cum poti gasi o chitara japoneza finisata peste una americana, si un squier classic vibe finisat peste un american , astea is pure intamplari care nici nu merita mentionate. Si daca vi s-a parut ca eu ma iau de voi. ca dati banii aiurea, nici vorba ,am vrut sa subliniez again, ca un incepator habar n-are de suna bine/suna prost/ el stie doar ca arata bine, si asta o sa fie criteriul numaru 1, cand isi va cumpara o chitara.

 

 

Si ia uite ce spune domnu de mai sus , de amplificator , tu ce amp crezi ca-si cumpara de 200 ron? ia sa vina dudu cu gibsonu si tu cu washburnu si dati un jam impreuna pe ampu lui de 200 Ron, sa vedem atunci ce diferenta ii intre gibsonu lu dudu/ washuburnu tau si chitara lui de 800 Ron.

 

Si pentru ultima fraza a lui barbarossa , de unde stii tu ca eu nu am gibson sau nu am detinut? sa lasi deoparte fazele astea de copii pt aia care primesc cadouri chitari de la matusi si unchi. Nu stiu ce e: Stephens extended cutaway , nu cunosc limba engleza, si google nu exista, am vazut chitara ta inainte sa o iei tu , la un prieten de-a lu Chappers, aici

. II avea tu mai multa experienta dar respect deloc. Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca lumea m-a inteles total gresit, eu nu am aratat cu degetu ca tu ai washburn si el are gibson, eu am vrut sa subliniez ca daca tu dai chitara ta washburn unuia ce nu o pus mana niciodata pe o electrica, o sa zice ceva amuzant ,i bet. Asa ca ce rost are fiecare sa-si dea cu parerea ca firma x e mai buna ca firma Y , ca modelul X ii mai bun ca modelul Y cand sunteti subiectivi si fiecare cu preferintele lui? Noi ii recomandam LP de unde stii tu ca -i place lui asta LP? sau strat sau alte modele. Am subliniat de asemenea ca pt chitari custom/made in usa si asa mai departe , platesti mult brandul si scrisu de pe chitara, nu neaparat calitatea materialelor. Unele vopsele is la fel , materialele de plastic is la fel, finisajele pot sa difere, cum poti gasi o chitara japoneza finisata peste una americana, si un squier classic vibe finisat peste un american , astea is pure intamplari care nici nu merita mentionate. Si daca vi s-a parut ca eu ma iau de voi. ca dati banii aiurea, nici vorba ,am vrut sa subliniez again, ca un incepator habar n-are de suna bine/suna prost/ el stie doar ca arata bine, si asta o sa fie criteriul numaru 1, cand isi va cumpara o chitara.

 

 

Si ia uite ce spune domnu de mai sus , de amplificator , tu ce amp crezi ca-si cumpara de 200 ron? ia sa vina dudu cu gibsonu si tu cu washburnu si dati un jam impreuna pe ampu lui de 200 Ron, sa vedem atunci ce diferenta ii intre gibsonu lu dudu/ washuburnu tau si chitara lui de 800 Ron.

 

 

 

 

 

 

 

 

again, de unde stii tu? a lu dudu finisata cu lac nitro, a mea e cu gat nelacuit sau chiar si corp nelacuit. vorbim de mahon de honduras, de lemn din putademaimuta. de unde stii tu exact ce platim? asa ai vazut tu pe wikipedia? vorbesti de plasticuri si de metale, dar lemnul? ca ala e cel mai important. in mare parte cel din america suna cel mai bine, si sa fii sigur ca asiaticii nu il importa decat cu cateva exceptii, si asta se reflecta in pret. eu nu zic ca nu uneori nu se plateste si firma si mana de lucru mai scumpa, dar astea se reflecta si in controlul calitatii.

 

 

eu nu am inteles cum a ajuns discutia aici. omul a pus o intrebare, i s-a raspuns la obiect si hop iote washburn/gibson. si sa stii ca nu mult peste 200 ron poti sa iti iei un procesor onorabil sau un amp simplu la comanda (vezi viobio). diferenta va fi si intre lp-u lu dudu, si washburn si altceva, cel putin in privinta modului cum te simti cand canti la ea, si asta poate conteaza cel mai mult.

 

man, de vazut ai vazut chitara, da de atins ai atins-o? asta e intrebarea.

 

 

nu am intentionat sa te iau peste picior, doar ca ma distreaza cei care tin neaparat sa posteze doar ca sa se bage in discutie. eu respect toti colegii prin aceea ca postez cand stiu ce vorbesc, si ma abtin cand nu ma pricep. parerea mea este ca ar fi tare bine daca ar face asa si altii, s-ar economisi mult spatiu si energie. chestia cu experienta ta in materie de instrumente a fost o deductie. poate gresita, poate nu. nu te-am luat si nici nu o sa iau pe nimeni peste picior pt ce scule are. cu totii am fost acolo si stim cum e sa nu iti poti permite ceva mai bun, daca e cazul.

 

 

 

 

 

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, sar scantei degeaba. Initiatorul topicului sustinea ca el vrea sa-si ia Cort si ca nu il vrea asiatic. De la ineptia asta chiar era cazul sa ajungem la Gibsoane si Washburn-uri? Vorbim de 1000 de lei si dorinta unui incepator de a avea chitara. Sincer, la pretul asta dati-mi voi exemplu de diferente privind tara de origine... De multe ori ne complicam aiurea. Ca e chinezeasca, ca e japoneza sau romaneasca, poti gasi chitare bune si chitare proaste.

La pretul asta probabil gasesti Harley Benton facut in Germania sau Hora produsa in Romania, daca tii neaparat sa cauti chitara non-China.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu 200 Ron nu iei nici trafurile necesare lui Viobio, ce sa mai zic de manopera. Eu din momentul asta, nu o sa ma mai bag in nici un threat cu recomandari , o sa citesc doar si peste 10-15 ani, cand o sa am exeprienta necesara si sculele necesare sa ma bag in chat, o sa vorbesc. Va doresc sarbatori faine ,palinca cat mai multa, sa va cantati chitarile, si ca sa fiu si ontopic sa nu le lase cu warnuri eu iti recomand o chitara de la piata SH si anume un Vintage V100.

 

PS: Asta e la modul general, o fi gibsonu usa cel mai bun fata de unu chinez, dar sa stii ca respectu e international si e bun indiferent de tara de proveninenta ,daca eu te-am jignit cu ceva cand am zis ca tu ti-ai luat washburn signature pe care ai platit pentru cutaway 1000 coco, imi pare sincer rau. Ma retrag , bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexx_guitarist

De ce toata lumea trebuie sa se contrazica violent? Dc toata lumea trb sa puna intrebari retorice si ironice?? Dc toata lumea zice ca a fost inteles gresit numai ca sa-i atace pe altii? Nu putem sa ne zicem parerea? Uitati-va la titlul topicului, la toate discutiile si dupa aia va ziceti parerea! Fac pariu ca forumul asta a fost creeat pt a sherui idei, pt a se ajuta membrii unii pe altii, nu pentru a deriva de la o simpla cerere de pareri desper cort la reprosuri fiindca nu am pus mana niciodata pe o chitara. V-am zis deja cas incepator, care-i faza? Ok poate am gresit si io la inceputul forumului, imi cer scz de la toti.

Link to comment
Share on other sites

De ce toata lumea trebuie sa se contrazica violent? Dc toata lumea trb sa puna intrebari retorice si ironice?? Dc toata lumea zice ca a fost inteles gresit numai ca sa-i atace pe altii? Nu putem sa ne zicem parerea? Uitati-va la titlul topicului, la toate discutiile si dupa aia va ziceti parerea! Fac pariu ca forumul asta a fost creeat pt a sherui idei, pt a se ajuta membrii unii pe altii, nu pentru a deriva de la o simpla cerere de pareri desper cort la reprosuri fiindca nu am pus mana niciodata pe o chitara. V-am zis deja cas incepator, care-i faza? Ok poate am gresit si io la inceputul forumului, imi cer scz de la toti.

 

Cand esti categoric si faci afirmatii de genul "made in China/Coreea/Indonezia sucks!" sau "Epiphone e copie de Gibson, Washburn e copie de Epiphone" fara sa ai habar despre subiect, trebuie sa te astepti la replici pe masura. Mai ales ca forumurile sunt de obicei un instrument de masurat ouale si sarcasmul, nu neaparat inteligenta sau cunostintele. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.