www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Difuzoare


thebluefalcon
 Share

Recommended Posts

Momentan am un singur cabinet cu un difuzor de 12 inch, un amp pe lampi VHT Special 6 ( 6W comutabil la 3W ) si un Marshall JMP1. Sunt destul de multumit de sunet insa parca as vrea ceva mai mult gain ( o sa schimb amplificatorul cu unul mai de gain probabil ).

 

Intrebarea mea acum e, daca tipul de cabinet are o influenta foarte mare asupra tonului ( si ma refer aici mai ales la a obtine un ton high gain gen de metal ); adica, mai exact, ma gandeam, daca o avea rost sa-mi iau un 2x12 sau 4x12.

 

Mentionez ca nu ma intereseaza sa se auda tare, ci sa se auda cat mai bine; adica, nici prin gand nu-mi trece sa iau 4x12 ca sa deranjez tot blocul cu el; ma gandeam doar, ca 4 difuzoare pot impinge mai mult aer si va suna mai bine, mai plin/mai cu bass.

 

Si inca o chestie, tot legat oarecum de cabinet; ma gandesc sa-mi iau un head cat de cat mai bun, ceva marshal, soldano, mesa, engl, din astea :) problema ar fi daca se aud cat de cat bine si pe un cab 1x12 sau e nevoie de ceva mai mare?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine schimbi preamplificatorul.

 

Da e bun JMP1-ul bre, ce ai cu el.. eu unul sunt multumit de el :)) Alta idee era sa mai imi iau inca un preamp si sa le pun in serie, da nu stiu ce iese... Ma gandeam de exemplu sa iau si un ADA MP1 sau un Rocktron gainiac sau ceva si sa incerc: Chitara -> gainiac -> JMP1 -> power amp. Dar parca tot un amp de gain mare mi se pare mai in regula; gen engl powerball :D

 

Ce cabinet si ce difuzor ai?

 

A venit cu ampliful VHT Special:

http://www.guitarsit...TheSpecial6.jpg

Nu cred ca-i ceva deosebit, a fost foarte ieftin; sincer nici nu stiu ce difuzor are in el ca nu m-am uitat; mai am eu un celestion prin casa, as putea sa-l pun pe ala si sa vad cum suna...

 

 

Se aud foarte bine si pe 1x12, cu conditia sa ai un cabinet bun. Unul 1x12 closed back

si cu fante pentru bass ar trebui sa te satisfaca pe deplin. Suhr/CAA sau Bogner Cube.

Atentie insa, sint scumpe. O varianta ceva mai ieftina, foarte buna, dar fara fante pentru

bass ar fi aceasta.

 

Multam, o sa ma uit, iau in considerare

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Deci daca ai un "cabinet dentar" ce rezista la 3W cu un dif cu diametru mic 8-10" de banda larga ...sau medii/bas este super .

Daca si asa este prea tare trebuie sa cosntruiesti o incinta cu difuzorul izolat fonic.Cu microfon monta in interiorul cutiei in camera de captare .Asa poti sa-i dai blana fara sa deranjezi vecinii sau familia deoarece in exteriorul cutiei nuse aude nimic ( daca cutia este bine izolata fonic ).

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea acum e, daca tipul de cabinet are o influenta foarte mare asupra tonului

Da, foarte mare. Difuzorul în sine are în mare efectul cel mai dramatic, în secial pt. tonuri super-saturate (high-gain).

sa obtii un volum la care amplificatorul sa sune satisfacator.

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_compensation

http://en.wikipedia.org/wiki/Fletcher-Munson_effect

 

Un 2X12'', eventual cu difuzoare diferite (complementare) cred cã e soluția idealã: relativ compact, lãțime de bandã suficientã, diversitate tonalã, poate fi folosit atât acasã cât și pe scenã. Dar sã nu-l pui jos ci pe la nivelul urechii sau mãcar pieptului.

 

Unul 1x12 closed back si cu fante pentru bass ar trebui sa te satisfaca pe deplin.

Closed-back și vented/bass-reflex sunt douã tipologii foarte diferite. Deci ori e una ori e cealaltã.

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudspeaker_enclosure#Woofer_and_subwoofer_enclosures

 

Iar dacã vrei mai multã saturație folosește un overdrive sau boost înaintea preamp-ului. Nu e optim sau convenabil sã înseriezi douã preamp-uri, cu atât mai puțin douã high-gain.

 

Cu toate acestea, s-a pierdut din vedere lucrul cel mai important: preamp-ul trebuie conectat la un poweramp! Oricât de "clean" ar putea pãrea amplificatorul tãu, semnalul e filtrat și distorsionat astfel încât strici tot ce te-ai chinuit sã scoți din JMP-1. Se poate modifica relativ ușor, totuși (sã adaugi un FX loop practic) sau poți cumpãra o putere separatã, eventual mai mare, în caz cã vrei sã cânți și altundeva/cu altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Momentan am un singur cabinet cu un difuzor de 12 inch, un amp pe lampi VHT Special 6 ( 6W comutabil la 3W ) si un Marshall JMP1. Sunt destul de multumit de sunet insa parca as vrea ceva mai mult gain ( o sa schimb amplificatorul cu unul mai de gain probabil ).

 

Intrebarea mea acum e, daca tipul de cabinet are o influenta foarte mare asupra tonului ( si ma refer aici mai ales la a obtine un ton high gain gen de metal ); adica, mai exact, ma gandeam, daca o avea rost sa-mi iau un 2x12 sau 4x12.

 

Mentionez ca nu ma intereseaza sa se auda tare, ci sa se auda cat mai bine; adica, nici prin gand nu-mi trece sa iau 4x12 ca sa deranjez tot blocul cu el; ma gandeam doar, ca 4 difuzoare pot impinge mai mult aer si va suna mai bine, mai plin/mai cu bass.

 

Si inca o chestie, tot legat oarecum de cabinet; ma gandesc sa-mi iau un head cat de cat mai bun, ceva marshal, soldano, mesa, engl, din astea :) problema ar fi daca se aud cat de cat bine si pe un cab 1x12 sau e nevoie de ceva mai mare?

 

Cu numarul difuzoarelor ...cu fiecare dublare ai un castig de +3dB .

 

Sa consideram SPL ptr 1dif = 0 dB

 

Fata de se un singur 1dif 0dB ...> 2dif =+3dB ... 2dif+2dif =4dif =+6dB .....> 8 dif =>+9dB

 

Nu se trece peste 8 difuri deoarece oricum spectrul sonor spatial se cam distruge datorite interferentelor campurilor de radiatie a fiecarui dif in parte deci este cam neuniform canpul radiat ....e lunga povestea ....

 

Deci daca ai un dif cu SPL 100 dB cu 8 bucati vei putea sa ai 109dB cu aceiasi statie !!!!

 

 

Cum am mai scris pentru acasa si pe un dif cu diametru de 8" intr-o boxa mica chiar bassreflex poti sa ai sunet foarte bun .

 

In locatie cu mai multi m3 ai nevoie de SPL mai mare din aceasta cauza este nevoie de mai multe difuri .

 

In cazul 1W statie +1dif de 12" daca are SPL 100dB

 

In cazul 1W statie + 8 dif de 12" poate avea SPL 109 dB

 

adica 100dB >>> 109 dB =+9dB castig cea ce inseamna o dublare a tariei sunetului auzit .!!!! Fara a creste puterea electrica la amplificator .

 

Cam astea ar fi smecheriile ... daca ai o crestere in dB inseamna ca vei avea si bas mai mult pe langa toate celelalte frecvente .

 

Daca-ti pui casca pe freza vei auzi si c 0,001W atat joasele cat si inaltele cghiar foarte tare ..

 

 

Deci ptr acasa nu ai nevoie de mai mult de un dif mic intr-o boxa adecvata mai mult de 1W deja este tare intr-o camera de bloc .Ca sa ai ton trebuie sa "draivuiseti " diful sa sara membrana ca sa-i dai "punch"-ul .

 

 

AQsculta pe orice instalatie hometheatre sau PC media amplif ..muzica care-ti place si daca sune bine chitara de pe inregistrare si la tine poate sa sune perfect la fel pe aceleasi difuri .

 

Ca sunetul este filtrat , prelucrat avant si post recording e alta treaba e alta joaca cu timpul si miturile din zona ,

 

Nu o sa suni niciodata ca cei de pe inregistrari din studiouri profi !!!,,,cu instalatia ta ieftina de scena sau de casa !!

Dar ceva pe acolo mai poate sa iese .

 

Pacaleala ce au scos-o baietii cu ....totul natural ,"sunetul produs de statie ta " fara nimi caltceva !!! cu tuburi aduse de pe marte si alte povesti electroshockante cy cabluri multidirectionale /transversale prismatico anizotropice ...si alte aiureli ce nu prea au nimic cu inregistrarea unei chitare ,,sunt ptr abureala si ptr a se vinde "vise".

 

Ai nevoie de formator de ton profi astea sunt DIGITALE , sunt scumpe cele de calitate ( ca sa poata face ceva calitatiuv in realtime _)

 

Asa ca sunetul pur analogic .....prelucrat pur digital si d'astea ..sunt la baza .

 

Diful tau NU ,sau conteaza prea mult . Conteaza doar daca poate reda la un SPL dorit frecventele care le bagi in dif din ce ai tu pe acolo sa nu se rupa sa nu se arda de la overdriv-ul electric din statie .

 

Nu prea gasesti dif ce sa nu functioneze intre 100-5000 Hz .Deci teoretic orice dif ar fi bun .

 

Idea cu incercat-ul si selectarea la magazin ar fi cea mai buna ...DAR ai aceiasi problema .....nu te pricepi nu ai experienta ....asa ca ??

 

 

Sah-Matt

 

Experienta costa timp si banii .

 

Mult timp si multi bani .

 

 

Ajuta mult sa studiezi teoretic cate ceva despre acustica , electroacustica despre efecte .dar sa le si sa incerci practic cu programe de scule virtuala in PC ca sa ai ceva habar si sa fii mai realist .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.