www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Intrebare]Harley Benton


Guest BlackWigns
 Share

Recommended Posts

Guest BlackWigns

Salut, am achiziţionat recent o chitară Harley Benton HBS200BK, iar sâmbătă ajunge prin curier, aş vrea un review scurt despre ea făcut de către cei care deţin una.

 

Ştiu că nu e chiar aşa de bună, dar eu fiind incepător şi era un preţ destul de mic am zis să o cumpăr, nu o voi folosii decât pentru Jazz, Rock Şi Metal.

?

Ah şi as vrea nişte link-uri cu tutoriale YT sau alt Site să învăţ cât mai rapid. Încă o întrebare, dacă aş vrea să-mi schimb corzile, ce corzi mi-aţi recomanda ?

 

 

 

 

 

 

Keep on rockin' \m/

Edited by BlackWigns
Link to comment
Share on other sites

Salut, am vazut topicul tau, am folosit o scurta perioada un instrumentul unui prieten, facut de aceasta firma sau mai bine zis de magazinul Thomann.

Sunt copii fidele ale marcilor: Fender, Gibson sau alte marci clasice cu nume mari.

Daca esti incepator nu mertia sa cheltuiesti mii de euro pentru un hobby care pe parcursul timpului poate sa isi piarda din atractivitate.

Parerile sunt impartite in legatura cu aceasta marca. La fel este si parerea mea.

Cred ca puteai sa incerci o chitara echivalenta ca pret sau la un nivel apropiat de la marcile: Epiphone, Squire, Yamaha, Aria, Cort, Hohner sau alte marci cunoscute.

Doar ptr studiu si cantat acasa marca Harley Benton te poate ajuta, insa daca vrei sa canti pe scena cu ea, sunetul dozelor este mai slab fata de chitarele pe care ar trebui sa le copieze.

Daca pui doze mai bune, chitara ajunge sa coste mai mult decat una din marcile enumerate mai sus si tot asa...

PANA LA URMA CEA MAI IMPORTANTA ESTE MANA, CHITARA NU CANTA SINGURA SI POTI SA AI CELE MAI BUNE SCULE, DACA NU STII SA LE FOLOSESTI NU AI FACUT NIMIC....

 

Despre mine si activitatea mea:

http://lectiidechitaraconstanta.wordpress.com/

Sper sa iti fie de folos blogul meu.

O zi buna,

Cosmin

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

copie fidela nu e. in afara ca seamana la forma si are aceiasi configuratie doze/poturi, nu are nimic de-a face cu chitara pe care vrea sa o imite. e cam ca si cu adidasii adibas din piata. daca stai cu ei in casa si umblii cu grija te tin ceva timp. daca vrei sa faci ce trebuie cu ei, nu se compara cu originalul.

 

materialul e prost. dar daca e doar un impuls de moment si crezi/credeai ca nu te va tine mult, e o alegere ok pt ca nu a costat mult. oricum sunt bani aruncati pe geam pe care nu-i vei mai recupera. nu face upgrade-uri ca nu merita. mai bine ia alta chitara.

 

dar este adevarat ce a spus colegul mai sus vizavi de mana. mai bine un chitarist bun cu harley benton decat unul prost cu gibson. asta pt ascultator. pt interpret intotdeauna o chitara mai buna iti va da mai multa bucurie sa o canti. acuma fiecare apreciaza pt el ce inseamna "buna"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackWigns

copie fidela nu e. in afara ca seamana la forma si are aceiasi configuratie doze/poturi, nu are nimic de-a face cu chitara pe care vrea sa o imite. e cam ca si cu adidasii adibas din piata. daca stai cu ei in casa si umblii cu grija te tin ceva timp. daca vrei sa faci ce trebuie cu ei, nu se compara cu originalul.

 

materialul e prost. dar daca e doar un impuls de moment si crezi/credeai ca nu te va tine mult, e o alegere ok pt ca nu a costat mult. oricum sunt bani aruncati pe geam pe care nu-i vei mai recupera. nu face upgrade-uri ca nu merita. mai bine ia alta chitara.

 

dar este adevarat ce a spus colegul mai sus vizavi de mana. mai bine un chitarist bun cu harley benton decat unul prost cu gibson. asta pt ascultator. pt interpret intotdeauna o chitara mai buna iti va da mai multa bucurie sa o canti. acuma fiecare apreciaza pt el ce inseamna "buna"

 

 

 

eu am cumparat-o doar pentru a invata cum sa cant, o sa imi iau alta chitara pe viitor [2-3 ani] asta depinde si de cat de repede invat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.