www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro& contra bisnitei cu instrumente muzicale.


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu personal sunt foarte confuzat. Unii spun ca Grosmann aduce materiale din China (sau wherever, nu conteaza), altii (inclusiv el) spun ca le face in Romania. Unii spun ca li s-au dezlipit dozele, altii spun ca inlay-urile de pe tastiera sunt lipite etc. Pe de alta parte, cei care au pus mana pe chitari spun ca sunt foarte bune, cel putin ca raport calitate/pret. Altii spun ca face treaba de mantuiala. Bai nene, eu nu mai inteleg nimic.

 

Am fost la magazinul Grosmann si am pus mana pe cateva chitari de acolo. Deci cred ca vorbesc din stiute, nu din auzite. Si totusi, toata aceasta tevatura pe tema Grosmann ma confuzeaza.

 

Am o propunere: Cristi, trimite poze din atelierul Grosmann cu chitara in diferite etape. Cred ca ar elimina confuzia si, in plus, ar fi foarte interesant si educativ pentru cei mai multi de pe forum sa vada cum se construieste o chitara. Eventual, nu posta poze cu chitari custom, ci cu cele 'de serie'.

 

Eu te apreciez pentru ceea ce faci si cred ca ar trebui sa vada toti forumistii cu ce te ocupi. Altfel o sa planeze dubii asupra meseriei/afacerii tale la nesfarsit.

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Cri te rog sa aduci dovezi clare cand faci acuze de tipul asta. Singura expresie care imi vine in minte si care ar descrie actiunile tale ar fi "furtuna intr-un pahar cu apa".

 

Ninja nu a facut NICIODATA bisnita. Daca erai asa de vigilent cum pretinzi observai ca omul s-a oferit SA AJUTE. Acum ceva vreme (multa vreme) s-a oferit sa cumpere doritorilor la PRETUL din MAGAZIN din japonia si sa trimit FARA ADAOS doar cu taxe de transport in Romania. E aberant sa consideri ca face bisnita din moment ce nu punea nici un fel de adaos. Te rog sa restudiezi posturile in consecinta si sa vezi ca e asa.

"Afacerile" mele si ale lui Cearny cu el SUNT PERSONALE si nu te privesc (la fel cum nu ii privesc nici pe ceilalti membrii ai forumului).

 

 

Te rog sa ai o atitudine civilizata pe forum si sa postezi lucruri verificate, altfel va trebui sa luam atitudine (si spun cu tristete ca nu e prima oara cand se intampla asta). Acest lucru este valabil si pentru restul forumistilor.

Link to comment
Share on other sites

3 pagini de posturi "deanpoolea" :)

adeca s-a enervat fabrica BMW ca exista "n" samsari care aduc SH din germanica... d-aia nu mai ploua :)

 

mi se pare oarecum jenant tot acest thread, cu tot continutul lui...

nu prea inteleg ce va face sa postati/raspundeti ?

 

cred ca "ignore" este cea mai buna metoda ... o fi Grosu bun sau nu la ceea ce face, dar prezenta lui "in scris" pe forum si modalitatea de a da cu kcat in toti cei care nu-i sunt clienti lasa de dorit.

 

Grosule, poti sa ma injuri, I don't care :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cosu' date='Jul 12 2006, 12:42 PM' post='75746'

Te rog sa ai o atitudine civilizata pe forum

 

Atata timp cat voi ca adimni nu dati un exemplu in sensul asta nu o sa vezi asa ceva. Cum a aparut un topic care exemplifica prin posturi trecute atitudinea lui Ninja fata de regulament, a fost sters. Eu nu vreau decat sa vad corectitudine. Daca un admin incalca regulamentul, mi se pare aberant sa-i sanctionezi pe altii. Daca lumea care aduce instrumente de afara sa le vanda aici pe sub mana (adica ilegal) isi poate face reclama pe forum, mi se pare normal sa-si faca si Grosmann daca vrea.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai face atita caz de topicul ala. Mi-e lene sa stau sa-ti explic filozofia noastra. Pe scurt, christian bashers, white bashers sint acceptati oriunde, incearca cu alte grupuri si ti-o iei peste ceafa. Nu mi se pare normal si nu cred ca posturile mele au contravenit regulamentului. Ca nu esti de aceeasi parere...problema ta. Se intimpla si pe la case mai mari, gen cg sau softpedia. Cum ziceam: "if you don't agree with me, you're simply wrong". Las-o asa si gata.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

...da ma si noi cu ce ne mai distram...? :)

 

Adevaru cam asta e... si totusi, ca sa dezgrop din nou flame-ul ( :) ) va voi spune ca de fiecare data cand am fost pe la domnu Grosu... nu am vazut decat corpuri proaspat taiate (pentru modele custom, nu pentru cele de serie)...grifuri gata facute... si chitare terminate. Nu era nici un corp aproape gata... nici un grif in curs de fabricatie. Ca si cum ar fi fost importate de undeva... ce coincidenta...

 

Salutarile mele, Cristi!

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Adevaru cam asta e... si totusi, ca sa dezgrop din nou flame-ul ( :) ) va voi spune ca de fiecare data cand am fost pe la domnu Grosu... nu am vazut decat corpuri proaspat taiate (pentru modele custom, nu pentru cele de serie)...grifuri gata facute... si chitare terminate. Nu era nici un corp aproape gata... nici un grif in curs de fabricatie. Ca si cum ar fi fost importate de undeva... ce coincidenta...

 

Salutarile mele, Cristi!

 

Eu pot sa zic ca am vazut tot ce zici tu ca nu ai vazut si eu unul deocamdata sunt convins ca le face el si ca importa doar hardware-ul. Inainte sa trec pe la el pe la magazin si sa am vreo treaba cu el sa stii ca si eu eram convins ca le aduce de afara si isi pune doar brandul pe ele. Pentru simplul motiv ca nu credeam ca se face asa ceva in Romania si ca renteaza. Dar pe mine unul m-a convins.

Link to comment
Share on other sites

hai sa fim cinstiti si sa spunem lucrurilor pe nume: de fapt care este problema?

 

daca tot este sa dam nume, atunci nu inteleg de ce este acuzat unul ca @midnight rider (sau altii) ca face "bisnita" cu instrumente de alt tip decat cele grosmann. cumparatorul este singurul care decide si va cumpara sau nu fie o chitara grosmann cu garantie fie o chitara epiphone la "second hand", dar in stare noua nouta fara garantie "legala", dar la un PRET COMPETITIV (desi ma indoiesc sincer ca unul de calibrul lui @midnight rider sa nu rezolve problemele legate de vreo eventuala reclamatie). iar din punct de vedere LEGAL, ce legislatie incalca?

 

aaa, desigur, daca n-ar exista una dintre variante ar avea de castigat cealalta! mai oameni buni, treziti-va...si cumparati numai de la mine! desigur, reclama, SUB TOATE FORMELE EI (inclusiv cele denigratoare pentru alte produse), este sufletul comertului!

 

 

+1 Stratman. Nimeni nu o putea spune asa bine.

In ceea ce priveste Grosmann, pacat de el ca lucreaza bine. Are insa un caracter... :)

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat nu se platesc taxele vamale si TVA e clar in ce parte a legii ne aflam!

 

Am spus si eu de mai multe ori ca aici e ceva necurat cu adminii!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

 

Am spus si eu de mai multe ori ca aici e ceva necurat cu adminii!!!

is that you Satan ??

 

da , n`aveam ce face , dar tare asta :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca numai printr-o competitie loiala si legala preturile vor ajunge la nivelul din Germania. De fapt asa se intampla acolo! Nu cred ca se ocupa vreun Fritz sa aduca scule din State si sa eludeze fiscul, ca daca l-a prins l-a ars! Daca vom intra in Comunitate nu vom mai plati 20% taxe vamale ci doar 2 sau 3 % asa cum e in Germania si atunci sa vezi de mai cumpara romanul de la x sau y. Pana atunci, e drept, cumparam de unde putem mai ieftin, adica la negru!

 

is that you Satan ??

 

da , n`aveam ce face , dar tare asta :)

No, is doar your mother!

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

No, is doar your mother!

ro-english rulz , si vezi ca eu n`am jignit pe nimeni , si astea cu "your mother" sunt faze de cls a 5a

Link to comment
Share on other sites

ro-english rulz , si vezi ca eu n`am jignit pe nimeni , si astea cu "your mother" sunt faze de cls a 5a

poate m-am grabit sau n-am inteles sensul comentariului tau. Scuze!

Link to comment
Share on other sites

Pai ia sa vedem,daca instrumentele sunt second hand,legea nu interzice clar nicaieri vanzarea unor lucruri second hand,nu?poate sunt toate ale mele,si nu mai am bani,si vreau sa le vand,care e problema?

@Grossman,las-o mai moale cu amenintarile,ca nu e bine,nu e bine deloc....

Pe de alta parte,eu NU am zis niciodata ca nu dau factura cu TVA,asa ca mutati-va ura si acuzele catre altcineva.daca tu nu stii cum aduc eu scule,nu da cu presupusul,pune mana pe telefon si intreaba-ma,si doar dupa aia emite o parere.Eu nu am vazut niciodata (vina mea) un instrument Grossman,asa ca NU ZIC NIMIC despre chitarile facute de tine.Iti recomand cu caldura sa adopti aceeasi pozitie in ce ma priveste.

Iar acuma despre bisnita cu instrumente:daca eu vreau sa imi iau ceva ce nu se gaseste in Romania,ce fac,astept sa apara un dealer pentru marca respectiva,si apoi ma rog la biserica sa aduca exact modelul de care am nevoie,sau cum sa fac?Uneori am nevoie de ceva care nici nu se importa in Europa,ce fac atunci,renunt?

@Vektor:o fi asa la masini,nu zic,ca n-am cumparat niciodata Mercedes vechi de o zi,dar la instrumente e cam altfel.Un prieten de pe acest forum(nu dau nume,ca sunteti in stare sa-l bagati si pe el la categoria bisnitar,asa cum ati facut cu Ninja) m-a ajutat sa imi cumpar o pedala second hand de pe ebay.Pedala a ajuns la licitatie sa coste cu 12 eyro mai scump ca pretul ei nou la reprezentanta din Germania,si asta pentru ca aia nu prea au modelul pe stoc.Pedala era clar second hand,in stare buna,evident.Nu cred ca fiscul german l-a luat pe ala care a vandut-o pe ebay,chiar daca asta inseamna obtinerea unor venituri ilicite.

Asa ca mai scutiti-ma cu filozofiile astea.Cine vrea sa isi cumpere chitara de la mine,sa isi cumpere,cine vrea sa isi ia de la Grossman,sa isi ia de la Grossman,cine vrea Ibanez sa mearga la MC,cine vrea Fender.sa mearga la Pro Guitar,e simplu.Un Epi care la mine e 7 milioane,e 12 la Zapada,si va garantez ca n-are niciun act de vama,dar e legal s-o vanda asa ,ca e second hand ,e luata in consignatie.

Link to comment
Share on other sites

cine vrea sa isi ia de la Grossman,sa isi ia de la Grossman,cine vrea Ibanez sa mearga la MC,cine vrea Fender.sa mearga la Pro Guitar,e simplu.Un Epi care la mine e 7 milioane,e 12 la Zapada,si va garantez ca n-are niciun act de vama,dar e legal s-o vanda asa ,ca e second hand ,e luata in consignatie.

Tocmai asta e problema, sunt unii aici care sar repede si zic ca le aduc ei de pe meleaguri straine, la preturi fantastice! Eu la astia ma refer, sigur sunt agreati de admini, pot sa-si faca reclama pe forum, au toata sustinerea! Zapada nu trebuie bagat in seama, el pacaleste pe fata!

Link to comment
Share on other sites

bah, io vreau sa stiu daca

1. i-ati dat ban lu' grosmann

2. io sunt bisnitar daca am luat un cry baby de pe forum cu 70 usd (bulan curat) si acu' i l-am oferit cuiva cu 100 usd, in conditiile in care e nou-noutz, are si garantie, inutilizabila, dar are..???????? asta pentru ca vreau sa-mi iau o super pedala de la "bisnitaru' " de midnight rider :)) si am nevoie de bani si pretul e oarecum corect, dupa mintea mea...

3. care-i faza cu grosmann?? cine l-a suparat, de fapt, c-am mai vazut niste topicuri cu sange???

4. de ce kiloo meu se ambaleaza lumea cu "bisnita" in sus si-n jos..adica cam cate comenzi sa aibe unu' care aduce personal de afara niste scule si sa se umple de bani?? pentru 20% .....

5. e cineva care a uita in ce tara traim? altfel nu se esplica topicul.. :)

Link to comment
Share on other sites

bah, io vreau sa stiu daca

1. i-ati dat ban lu' grosmann

2. io sunt bisnitar daca am luat un cry baby de pe forum cu 70 usd (bulan curat) si acu' i l-am oferit cuiva cu 100 usd, in conditiile in care e nou-noutz, are si garantie, inutilizabila, dar are..???????? asta pentru ca vreau sa-mi iau o super pedala de la "bisnitaru' " de midnight rider :)) si am nevoie de bani si pretul e oarecum corect, dupa mintea mea...

3. care-i faza cu grosmann?? cine l-a suparat, de fapt, c-am mai vazut niste topicuri cu sange???

4. de ce kiloo meu se ambaleaza lumea cu "bisnita" in sus si-n jos..adica cam cate comenzi sa aibe unu' care aduce personal de afara niste scule si sa se umple de bani?? pentru 20% .....

5. e cineva care a uita in ce tara traim? altfel nu se esplica topicul.. :)

bah, n-ai inteles nimic, stai jos, ai 2!

Link to comment
Share on other sites

pai lamureste-ma tu.

mentionez ca am citit toate posturile si ca inca imi functioneaza procesoru' binishor.

Poate e behringer, v-amp sau altu!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.