www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


crissoo7

Recommended Posts

Salut tuturor.

 

Planuiesc sa imi achizitionez o chitara TAKAMINE G320-NS: http://www.mcmusic.r...dProductID=2579 (495 ron)

 

Intrebarea mea este de ce aceasta chitara e mai ieftina decat modelul G320 : http://www.mcmusic.r...dProductID=1622 (540 RON)

 

Este mai buna cea din urma?

 

Multumesc.

Edited by crissoo7
Link to comment
Share on other sites

Prima are finisajul satinat, a doua il are lucios, probabil diferenta de pret este data de cantitatea diferita de lac si de munca in plus pentru lustruirea acestuia.

 

Ok, dar din punct de vedere calitativ care dintre cele doua e mai buna?

Stiu ca 45 lei sunt niste bani in plus, dar daca tot vreau sa-mi achizitionez o chitara (si optez doar pentru una din aceste doua variante), as alege-o pe cea mai buna.

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea ca finisajul satinat sa fie mai subtire si asta permite chitarei sa vibreze mai bine.

Finisajul satinat se lustruieste in timp in zonele mai expuse contactului cu corpul si este mult mai greu de reparat.

In final este chestie de gust.

Mergi si probeaza-le pe amandoua si o iei pe cea care iti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca o folosesti numai acasa cea satin este mai buna (ca este mai ieftina).

Daca mergi la cantari in caldura frig, umezeala, fum, a doua este mai bine protejata.

 

pretul poate fi diferit si pentru faptul ca a doua este "NEW" stock, iar prima este probabil in lichidare.

 

Eu as lua-o pe cea satin.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest DanyelLOVEmusiC

Salutare!Imi pare rau dacă postez in topicul gresit!Cine poate sa-mi enumere gamele si notele care le cuprind!Vreau sa invat un prieten sa cânte la chitară, dar mi-am cam dat seama ca in zadar o fac nestiind gamele si notele pe game, referitor la componenta unei melodii sau a unei piese muzicale!

Vă rog frumos sa ma ajutati si daca puteti sa mi le scrieti unul dintre dv.!Vă multumesc foarte frumos!Faceti o treabă bună cu site-ul asta si cred ca multi spun la fel!MULTUMESC inca o dată!

Link to comment
Share on other sites

Guest DanyelLOVEmusiC

Salut!Multumesc de răspuns...,am intrat pe site-ul indicat de tine, dar nu prea i-am dat de cap.Totusi, dacă ar fi cineva care să aibă timp si răbdare ca să mi le scrie,aş fi mai mult decât multumit!Oricum, multumesc pentru interesul acordat!

Link to comment
Share on other sites

Bine, site-ul ala e o "scurtatura". Destul de nefericita de multe ori.

Ca sa le dai de cap, altceva decat:

 

Gama majora: WWhWWWh

Gama minora: WhWWhWW

 

Nu-ti trebuie sa stii.

W = whole step, h = half step.

 

Dupa formulele astea te apuci si formezi fiecare gama.

 

Uita-te pe putina teorie muzicala pentru inceput.

 

Gamele le gasesti fara probleme, poti cauta pe google "guitar scales", "A major scale", "C major scale", etc, dar mi se pare mai simplu sa tii minte doar cateva formule si sa creezi tu singur gamele. Astfel impusti mai multi iepuri (inveti atat gamele, cat si notele pe griff).

 

Nu stiu de ce nu te-ai inteles cu site-ul respectiv.

 

scale.gif?scale=Ionian&root=D&labels=letter

 

Uite, aici am gama D major (Re major). Incep cu radacina (D) si ma uit ce note sunt. Am: D, E, F#, G, A, B, C#, D.

Daca aplic formula: DwEwF#hGwAwBwC#hD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.