www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Constructie Chitara Headless


Guest Manbungo
 Share

Recommended Posts

Guest Manbungo

Salut.

 

Din drag pentru bricolaj mi-am comandat un kit de chitara si m-am apucat sa il asamblez. In ideea ca poate si altii s-au gandit la asta m-am gandit sa impartasesc experienta.

 

kitul a fost cumparat de pe ebay, dar sursa e http://www.gitarre-bestellen.de/products/Gitarren-Bausaetze/E-Gitarren-Bausatz-Guitar-Kit-Headless.html (foto1)

 

Am vazut si alte kituri, inclusiv pe Thomann, dar asta mi s-a parut ca are materiale mai bune. La prima vedere asa pare, ramane de vazut cand o fi gata. A ajuns cu un curier direct acasa (foto2). Griful pare drept si lemnul de buna calitate si finisat bine. Hardware-ul e evident din zona ieftina, dar pare relativ ok.

 

Prima data am prins griful in suruburi si am pus o coarda sa vad cum e actiunea. Surpriza... pe la tasta 12 avea peste un centimetru. Inca ma gandesc daca sa pun un distantier sau sa slefuiesc un pic griful.

 

Dupa care m-am apucat sa citesc despre diverse vopseluri si lacuri. Pana la urma am ales culori acrilice si lac incolor lucios marca 33, cumparat de la Leroy Merlin (cred ca au si la Mr Bricolage). L-am aplicat cu o pensula si a iesit destul de bine. Urmeaza sa slefuiesc cu smirghel (special pentru lemn de 240) si sa mai dau cateva straturi. Ca sa pot lacui pe ambele fete am prins in loc de grif un lemn de brad (foto3) pe post de maner.

 

Va tin la curent pe masura ce avansez.

post-15945-0-41028400-1321361576_thumb.jpg

post-15945-0-70659300-1321361658_thumb.jpg

post-15945-0-17891600-1321362307_thumb.jpg

post-15945-0-79905900-1321362316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:respect:

 

Uite asa faci oamenii sa dea banii in directii nebanuite de nevasta!

 

Intrebari:

- Lemnele au venit grunduite? N-ai pomenit nimic de grund.

- Ai un spatiu in care vopsesti?

- Unde lasi chitara la uscat?

 

Imi place rau cum arata!

 

LATER EDIT: Cat ai dat pe ea? Cat e halatu'? Cat scrie pe site-ul nemtesc?

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Guest Manbungo

Adevarul e ca e mult mai simplu sa explici nevestei ca ai cumparat un kit si iti construiesti singur chitara decat ca ai mai cumparat o chitara (chiar daca kitul costa mai mult) :-)

 

Nu, lemnele au venit naturale, dar foarte bine finisate. Dupa parerea mea (din ce am citit) grunduirea e necesara daca vrei sa o faci o anumita culoare, ca sa iasa uniforma. Probabil ca si in varianta pictarii ar fi fost buna o grunduire si dat un fond cat mai uniform, ori cu scule pro, ori cu spray (se gasesc vopsele acrilice spray), dar pe mine nu m-a interesat look-ul pro, ci, la fel ca si tine mi-a placut foarte mult desenul si imi place sa arate mai "bricolata", parca si imperfectiunile au farmecul lor (plus ca daca arata prea pro s-ar putea sa intre nevasta la banuieli :-))

 

Nici vopselele nici lacul nu miros de loc, sunt pe baza de apa - le-am dat in sufragerie si n-a fost absolut nicio problema.

 

Am dat o gaura lemnului pe care l-am prins in loc de grif, am prins un carlig si am agatat-o de masa din sufragerie sa se usuce ...

 

O sa-i transmit felicitari celei care a pictat-o !

 

pretul e 159 euro pe site, la care s-a adaugat 25 euro transportul. Eu am luat-o un pic mai ieftin de pe ebay (107 parca).

Link to comment
Share on other sites

Guest Manbungo

Am slefuit primul strat de lac si l-am dat pe al doilea. Concluzia la care am ajuns e ca nu trebuie slefuit pe toata suprafata, ci doar pe locurile unde apar neregularitati - fire de la pensula, picaturi de lac...

Link to comment
Share on other sites

Am slefuit primul strat de lac si l-am dat pe al doilea. Concluzia la care am ajuns e ca nu trebuie slefuit pe toata suprafata, ci doar pe locurile unde apar neregularitati - fire de la pensula, picaturi de lac...

 

Trebuie slefuit pe toata suprafata pentru ca urmatorul strat de lac sa faca priza buna cu precedentul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manbungo

N-am pus niciodata mana pe un Steinberger original, asa ca nu imi dau seama de diferenta. Din cate am vazut pe net, cel original pare un mecanism mai bine finisat, cu mai multe reglaje. Si asta de pe chitara pare sa aiba tot ce ii trebuie, dar e mai prost finisat. Cel original pare facut prin aschiere, asta pare turnat. La ce ar trebui sa ma uit? Ce ar trebui sa aiba?

 

Multumesc Eugen pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.