www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Chitara Electro-Clasica?


bebe2708
 Share

Recommended Posts

As dori sa cumpar o chitara electro-clasica. Bugetul alocat este de aproximativ 800Lei

 

Uitati la ce m-am gandit:

 

1. Takamine EG124C Classical Guitar w. Cutaway http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=327&BrandProductID=2201

 

2. Ibanez G200ECE Electric Classical Guitar http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=207&BrandProductID=1546

 

 

 

 

Daca aveti alte sugestii va rog sa le spuneti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

As dori sa cumpar o chitara electro-clasica. Bugetul alocat este de aproximativ 800Lei

 

Uitati la ce m-am gandit:

 

1. Takamine EG124C Classical Guitar w. Cutaway http://www.mcmusic.r...dProductID=2201

 

2. Ibanez G200ECE Electric Classical Guitar http://www.mcmusic.r...dProductID=1546

 

 

 

 

Daca aveti alte sugestii va rog sa le spuneti.

 

 

 

Dintre cele 2 iti recomand Ibanezul pentru ca are top din molid solid nu placaj ca la Takamine,pe langa ca are si mai multe caracteristici hardware si electrica mai buna.

 

Asta iti poate afecta si sunetul si sustainul su multe altele

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Dintre cele 2 iti recomand Ibanezul pentru ca are top din molid solid nu placaj ca la Takamine,pe langa ca are si mai multe caracteristici hardware si electrica mai buna.

 

Asta iti poate afecta si sunetul si sustainul su multe altele

 

Alte chitare au "top (ten) liquid " si nu "solid" .

 

Unde creste "molidul solid" ,dar cel "fluid" ..poate este si "gazos"? poate in Himalaia ?

 

Chitara clasica numai cu placa de rezonanta din molid de calitate .

 

Altfel sunt " matchbox guitars".

Link to comment
Share on other sites

Lasind starile de agregare la o parte, eu as alege aproape intotdeauna o chitara acustica cu solid top in defavoarea laminatului (daca bugetul permite). Cit despre partea electrica, am cintat vreo 2 ani pe un Ibanez cu aceeasi combinatie doza+preamp ca si ibanezul propus. Suna ok, desi iesirea jack a inceput sa faca figuri (biziie) si am folosit iesirea xlr.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut ibanez g5ece (made in China?!?) http://www.mcmusic.r...dProductID=1547 . Chitara a fost in regula dar avea un sunet tare "de plastic" . Poate asta pe care o ai tu ca optiune suna diferit :D

 

Poti sa incerci o Hora SM 20 daca esti dispus sa sari umpic peste aia 800 de lei :)Aici sunt niste poze cu ea

Edited by Concordis
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e "de ce?".

 

Intrebarea era "ce chitara sa aleaga?", inainte ca sa se ajunga la de ce-uri :)

 

Mi-e destul de clar ca o bucata de lemn vibreaza mai bine decit citeva foi cu lipici intre ele si inteleg ca vibratia topului e importanta pentru un sunet (si sustain) bun. La prima chitara cu solid top, diferenta de sunet a fost substantiala fata de cea dinainte din laminat (si constructia era mai ingrijita, sunt si alti factori). Cind am trecut la all-solid woods, diferenta a fost mai mica pentru urechile mele.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era "ce chitara sa aleaga?", inainte ca sa se ajunga la de ce-uri :)

 

Mi-e destul de clar ca o bucata de lemn vibreaza mai bine decit citeva foi cu lipici intre ele si inteleg ca vibratia topului e importanta pentru un sunet (si sustain) bun. La prima chitara cu solid top, diferenta de sunet a fost substantiala fata de cea dinainte din laminat (si constructia era mai ingrijita, sunt si alti factori). Cind am trecut la all-solid woods, diferenta a fost mai mica pentru urechile mele.

 

Pai da, dar unul din argumentele sfatuitorilor era "solid top" si eram curios de ce e atat de important.

Intre timp am gasit asta:

 

http://www.musicplay...ted/Dec-04/2824

 

Due to both the increased availability of lower-end guitars with solid wood construction (Walden, for example, makes solid top models that street for as little as $199), and improvements in building techniques that have allowed guitars with laminated woods to sound more like their solid-wood counterparts, the solid-versus-laminate question has somewhat less relevance nowadays. As Bob Taylor of Taylor Guitars explains, “It used to be that laminated guitars were bad and solid guitars were good, but I think a lot of that had more to do with poor building skills than any fault of the woods. You definitely lose the tonality of the wood when you go to laminates, but can a laminated guitar be made to sound good? Sure, and our 110 Baby and Big Baby models, which have laminated backs and sides, are proof of that. These days, if a guitar doesn’t sound right, I’m a lot less inclined to blame it on the woods.

 

 

According to Taylor, however, the lamination issue becomes more critical when it concerns a guitar’s top. “The problem is that laminating woods changes the way a top vibrates. Unlike a solid wood top, a plywood top is equally strong in all directions, which means it’s going to be too strong in the direction it doesn’t need to be. We’ve experimented with laminated tops that have grains all running in the same direction, and I’m convinced they can be a viable alternative if we ever run out of solid wood. But a top needs to be as light and strong as possible, and with laminates, the strength-to-weight ratio can easily drift into the negative zone. One of the things we’ve learned is that you have to use the right glues when putting the laminations together. Making laminated tops with wet glues is hard - too much glue and the weight is unacceptable, too little glue and it comes apart. Our solution was to use an adhesive that’s 1/60,000th the thickness of a piece of paper. You lay it down and bond it with heat, and the result is a multi-ply top that’s light and strong.”

 

 

 

De citit tot articolul, desi unele afirmatii ar putea fi privite ca reclama.

 

@bebe: Sfatul meu, ca de fiecare data, e sa nu cumperi fara sa probezi. Ce spunem noi e bazat pe experiente personale, asa ca lasa-ti propriile urechi/maini sa decida. Bafta!

 

 

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

In primul rand,trolls will be trollsthumbsup.gif

 

In al doilea rand,am avut onoarea sa cant pe chitara solid top,back,sides,si ce mai poate fi.

 

Comparatia intre un Epiphone AJ100 si un Seagull este ca si o cutie de carton si un amfiteatru,

 

nu au nimic in comun ca sound.

Buna compartia intre o chitara de 99 $ si Seagull. O sa compar si io o Hora cu top laminat cu un Ovation Balladeer, sa vad ce iese.

Aici avem doua electro-clasice din aceeasi categorie de pret. Crezi ca diferenta va fi uriasa?

Pana la urma, testarea personala e cheia problemei. N-ai de unde sa stii cum aude si ce prefera fiecare.

Link to comment
Share on other sites

Buna compartia intre o chitara de 99 $ si Seagull. O sa compar si io o Hora cu top laminat cu un Ovation Balladeer, sa vad ce iese.

Aici avem doua electro-clasice din aceeasi categorie de pret. Crezi ca diferenta va fi uriasa?

Pana la urma, testarea personala e cheia problemei. N-ai de unde sa stii cum aude si ce prefera fiecare.

 

Si eu sunt adeptul testarii inaintea cumpararii,dar diferentele de care zici tu nu o sa apara pe moment,ci in intr-un timp indelungat.

 

Oricum eu mi-am spus parerea,Ibanez in cazul asta rulez!rulez.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.