www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara E Asta?


Guest ereticus
 Share

Recommended Posts

Guest ereticus

salut!

 

De curand am primit o chitara clasica din Germania si nu stiu mai nimic despre ea. Dupa forma headstock-ului e clasica, dar e dotata cu corzi metalice, probabil la fel de vechi ca ea. Judecand dupa husa(din panza maronie) , chitara e destul de veche. Are cineva idee ce productie e sau cum as putea sa aflu info despre ea?

 

post-6107-0-87421200-1319553920_thumb.jpg post-6107-0-17116100-1319554289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

De curand am primit o chitara clasica din Germania si nu stiu mai nimic despre ea. Dupa forma headstock-ului e clasica, dar e dotata cu corzi metalice, probabil la fel de vechi ca ea. Judecand dupa husa(din panza maronie) , chitara e destul de veche. Are cineva idee ce productie e sau cum as putea sa aflu info despre ea?

 

DSC_5735.jpg DSC_5733.jpg

 

Teoretic ar trebui sã scrie ceva informații în interiorul chitarei. Din câte știu, orice chitarã clasicã sau acusticã vine cu o hârtiuțã de identificare ce poate fi cititã prin gaura rozetei, presupun cã te-ai uitat acolo deja?

PS ar fi bine sã scoți corzile metalice și sã pui de nailon, probabil gâtul e deja foarte strâmb...

Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

In interior nu are nicio hartiuta, doar o urma de stampila "M5". Gatul nu vad sa fie stramb, insa are actiunea ridicata din cauza calusului, dar asta nu e chiar o noutate.

Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

Aceeasi problema am avut-o la o Hora. Am luat o cu corzi metalice si degeaba i-am pus corzi de nailon, ca tot ridicata era actiunea. Pana nu i-am modificat si calusul(saddle), nu am rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o la o Hora. Am luat o cu corzi metalice si degeaba i-am pus corzi de nailon, ca tot ridicata era actiunea. Pana nu i-am modificat si calusul(saddle), nu am rezolvat problema.

 

Normal ca a ramas ridicata - din cauza tensiunii marite a corzilor de metal s-a modificat unghiul grifului cu corpul. Asta nu se reface singur, trebuie neck-reset adica dezlipit si corectat unghiul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.