www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echilibrarea Chitarei


Guest blueguitar382
 Share

Recommended Posts

Guest blueguitar382

Stiu ca la chitara electrica se opteaza foarte rar pentru pozitia clasica, preferandu-se in schimb tinerea chitarei pe coapsa dreapta atunci cand se canta pe scaun. Intrebarea e cum se poate "fixa" instrumentul pentru putina stabilitate atunci cand canti in aceasta pozitie? Desi nu credeam sa ajung vreodata sa o spun, cantatul in picioare a ajuns sa mi se para mai usor decat pe scaun. Bratul drept e mai relaxat ca inainte, insa lipseste sprijinul. Ori aluneca mana dreapta inspre coardele subtiri, ori instrumentul tinde sa alunece in fata, acolo unde are contact cu piciorul. As dori sa pot canta la fel de comod atat in picioare cat si cand stau pe saun. Cum rezolv?

Edited by blueguitar382
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma ajuta sa ma piciorul un pic mai ridicat, ca sa pot "tine" chitara. In consecinta, mi-am cumparat un "foot stool". Acest accesoriu il pot folosi si pentru tinut chitara in pozitia clasica.

 

+1 pentru foot stool. Nu am asa ceva, dar am la scaun o bara pe care tin piciorul drept.

Link to comment
Share on other sites

Eu de exemplu nu m-am lovit de aceasta problema pana de curand, atunci cand mi-am schimbat locul in care repet acasa. Atunci mi-am dat seama ca inainte ma asezam pe un scaunel mic, care ma obliga sa tin picioarele indoite (din genunchi) la aproximativ 90 de grade iar din aceasta cauza chitara nu imi aluneca in jos pe picior (valabil si pentru acustica si pentru electrica). Totodata este importanta si pozitia spatelui - cat mai dreapta. In momentul de fata am gasit un loc mai comod iar problema cu alunecatul chitarii am rezolvat-o cu un stativ pentru piciorul drept.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la chitara electrica se opteaza foarte rar pentru pozitia clasica, preferandu-se in schimb tinerea chitarei pe coapsa dreapta atunci cand se canta pe scaun...

 

Omul vorbeste de chitara electrica,nu acustica sau electro-acustica...

 

Acum si de pozitia pe care o ai tind sa precizez ca conteaza foarte mult cat de mare sau cat de "masiv" esti,eu personal pot sta destul de confortabil in amandoua pozitiile la chitara eletrica,la acustica numai pe piciorul drept...

 

 

Ai putea sa folosesti cum au zis si baietii un "foot stool" pentru piciorul stang,sau iarasi conteaza foarte mult si pe ce scaun stai,de obicei cel mai bine ii sa stai pe unul simplu,fara spatar.

Link to comment
Share on other sites

Omul vorbeste de chitara electrica,nu acustica sau electro-acustica...

 

Acum si de pozitia pe care o ai tind sa precizez ca conteaza foarte mult cat de mare sau cat de "masiv" esti,eu personal pot sta destul de confortabil in amandoua pozitiile la chitara eletrica,la acustica numai pe piciorul drept...

 

 

Ai putea sa folosesti cum au zis si baietii un "foot stool" pentru piciorul stang,sau iarasi conteaza foarte mult si pe ce scaun stai,de obicei cel mai bine ii sa stai pe unul simplu,fara spatar.

 

 

Vad ca si tu faci referire la acustica, asta inseamna cu nu ai citit nici tu ceea ce a scris blueguitar382 in primul post ?

Asta de mai sus a fost intrebare, deoarece urmatoarea este afirmatie: sunt sigur ca ai citit printre randuri ceea ce am postat eu.

Mai scriu odata ceea ce am precizat in postul de mai sus intre paranteze: "valabil si pentru acustica si pentru electrica" - bineinteles chitara

Edited by Octavian
Link to comment
Share on other sites

Vad ca si tu faci referire la acustica, asta inseamna cu nu ai citit nici tu ceea ce a scris blueguitar382 in primul post ?

Asta de mai sus a fost intrebare, deoarece urmatoarea este afirmatie: sunt sigur ca ai citit printre randuri ceea ce am postat eu.

Mai scriu odata ceea ce am precizat in postul de mai sus intre paranteze: "valabil si pentru acustica si pentru electrica" - bineinteles chitara

 

Vad ca nu ai citit tu bine postul meu,am zis ca la chitara electrica ii putin mai usor sa o tii in pozitia clasica datorita marimii ei destul de mici,eu personal pot sa o tin confortabil in amandoua pozitiile,iar la acustica am specificat ca eu nu pot sa o tin confortabil in pozitia clasica ci numai in pozitia "normala" pe piciroul drept.

 

Daca esti o persoana mai bine facuta si mai inalta ii valabil si pentru electrica si pentru acustica,acuma depinde cum ti tie bine,cum se zice: "gusturile nu se discuta".

 

Si am mai facut referire iarasi ca la amandoua pozitiile nu strica un "foot stool",la pozitia clasica se pune la piciorul stang iar la pozitia normala se pune pe piciorul drept,dar la fel conteaza si inaltimea scaunului si altele...

 

Sper ca de data asta m-am facut destul de bine inteles!

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu ai citit tu bine postul meu,am zis ca la chitara electrica ii putin mai usor sa o tii in pozitia clasica datorita marimii ei destul de mici,eu personal pot sa o tin confortabil in amandoua pozitiile,iar la acustica am specificat ca eu nu pot sa o tin confortabil in pozitia clasica ci numai in pozitia "normala" pe piciroul drept.

 

Daca esti o persoana mai bine facuta si mai inalta ii valabil si pentru electrica si pentru acustica,acuma depinde cum ti tie bine,cum se zice: "gusturile nu se discuta".

 

Si am mai facut referire iarasi ca la amandoua pozitiile nu strica un "foot stool",la pozitia clasica se pune la piciorul stang iar la pozitia normala se pune pe piciorul drept,dar la fel conteaza si inaltimea scaunului si altele...

 

Sper ca de data asta m-am facut destul de bine inteles!

 

O.K.

Am inteles si imi cer scuze pentru aciditate ... si pentru ca am "poluat" putin topicul ...

Sa auzim de bine ...

respect.gif

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la chitara electrica se opteaza foarte rar pentru pozitia clasica, preferandu-se in schimb tinerea chitarei pe coapsa dreapta atunci cand se canta pe scaun. Intrebarea e cum se poate "fixa" instrumentul pentru putina stabilitate atunci cand canti in aceasta pozitie? Desi nu credeam sa ajung vreodata sa o spun, cantatul in picioare a ajuns sa mi se para mai usor decat pe scaun. Bratul drept e mai relaxat ca inainte, insa lipseste sprijinul. Ori aluneca mana dreapta inspre coardele subtiri, ori instrumentul tinde sa alunece in fata, acolo unde are contact cu piciorul. As dori sa pot canta la fel de comod atat in picioare cat si cand stau pe saun. Cum rezolv?

Si altii au avut probleme , le-au rezolvat.

 

http://www.youtube.com/watch?v=d95YFdubGrU

sau

 

 

Smecheria este sa ajungi cu mainile la corzi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest blueguitar382

Vad ca nu ai citit tu bine postul meu,am zis ca la chitara electrica ii putin mai usor sa o tii in pozitia clasica datorita marimii ei destul de mici,eu personal pot sa o tin confortabil in amandoua pozitiile,iar la acustica am specificat ca eu nu pot sa o tin confortabil in pozitia clasica ci numai in pozitia "normala" pe piciroul drept.

 

Daca esti o persoana mai bine facuta si mai inalta ii valabil si pentru electrica si pentru acustica,acuma depinde cum ti tie bine,cum se zice: "gusturile nu se discuta".

 

Si am mai facut referire iarasi ca la amandoua pozitiile nu strica un "foot stool",la pozitia clasica se pune la piciorul stang iar la pozitia normala se pune pe piciorul drept,dar la fel conteaza si inaltimea scaunului si altele...

 

Sper ca de data asta m-am facut destul de bine inteles!

 

Eu am 1.78. Dar nu inteleg ce ai vrut sa zici. Daca esti mai inalt e mai usor sa o tii pe piciorul drept? Sau pe cel stang? Si da, conteaza si inaltimea scaunului. Dar daca ai un concert unplugged si te pui sa canti, ma gandesc ca pe scena nu va fi o canapea :)) De asta am incercat sa cant pe un scaun ergonomic. Poate ar fi bun un foot stool intr-adevar. Sau un scaun de bar ;)

Link to comment
Share on other sites

Eu am 1.78. Dar nu inteleg ce ai vrut sa zici. Daca esti mai inalt e mai usor sa o tii pe piciorul drept? Sau pe cel stang? Si da, conteaza si inaltimea scaunului. Dar daca ai un concert unplugged si te pui sa canti, ma gandesc ca pe scena nu va fi o canapea :)) De asta am incercat sa cant pe un scaun ergonomic. Poate ar fi bun un foot stool intr-adevar. Sau un scaun de bar ;)

 

De obicei oamenii mai inalti o tin mai bine chitara intre picioare pentru ei fiind mai mica ca si o chitara clasica,iar la concerte sincer nu stiu ce sa-ti spun,eu tot timpul cand din picioare...

Link to comment
Share on other sites

Eu am 1.78. Dar nu inteleg ce ai vrut sa zici. Daca esti mai inalt e mai usor sa o tii pe piciorul drept? Sau pe cel stang? Si da, conteaza si inaltimea scaunului. Dar daca ai un concert unplugged si te pui sa canti, ma gandesc ca pe scena nu va fi o canapea :)) De asta am incercat sa cant pe un scaun ergonomic. Poate ar fi bun un foot stool intr-adevar. Sau un scaun de bar ;)

 

De obicei oamenii mai inalti o tin mai bine chitara intre picioare pentru ei fiind mai mica ca si o chitara clasica,iar la concerte sincer nu stiu ce sa-ti spun,eu tot timpul cand din picioare...

 

Doamne fereste! :blink:

..daca nu stiam ca ma aflu pe rgc as fi fost convins ca am nimerit pe un site cu tehnici kamasutra...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hai, ba, frate, parc-ati fi ciungi! Stative, unghiuri, inaltime, masuratori, what's next??? Pussies! :death:

 

Oricum "pozitionez" chitara cateodata i-mi obosesc muschi de la umar ...hehe

 

Deci aiureli ergonomice evaluate aiurea .... inaltime chitarist ,conformatie fizica ( nu chimica)

 

Fiecare are avantaj si dezavantaj .Fiind inalt in pozitia asezat tii chitara cum o tii dar mainile fiind si ele mai lungi tre sa ridici din umeri sa tii mana nefiresc mai sus ca sa poti canta si practic este incomod .

Daca stau tolonait in fotoliu obosesc muschii de la umar ,...tre sa fac exercitii fizice ( nu chimice) cu extensor /minge medicinala .Tot din cauza ca trebuie sa tin mana ridicata "in aer" daca cant la bass, mai ales ciupind cu degetele , 15 minute merge dar dupa incepe sa devina incomod si pe un scaun normal de pozita tolanit in fotoliu nici nu mai zic.

 

Deci aici ar avea avantaj cei care au lungimea bratului la "fix" cu marimea chitarei /inaltimea scaunului ...si alte calcule ...mecanico-ergo-nomice

 

Scaun din acela de "BAR" cu un reazam ptr picior reglabil ca si inaltime ca sa poti aseza chitara in pozitia optima.

In plus in cazul scaunului de "bar" poti sa utilizezi "strap"-ul si poti lasa chitara sa "atarne pe langa corp in pozitia in care i-ti este mai usor sa canti ....

Ca si la Kamasutra trebuie sa se potriveasca treaba diferente pra mari nu sunt OK.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.