www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Chitara


Guest Norberth
 Share

Recommended Posts

Guest Norberth

detin o chitara acustica Hora si am ceva probleme cu ea:

am cumparat-o in urma cu un an...avea corzile ruginite :D asa ca am decis sa le inlocuiesc in urma cu vreo 5 luni cu D'addario (daca are vreun folos sunt de 85/15 si au diametru de la .010 la .050 inch) - pentru inceput sunau foarte bine, dar dupa vreo luna au inceput problemele:

1) cu cat urc pe grif sunetul e tot mai oribil...am verificat cu un tuner si se pare ca inaltimea notelor creste mai mult decat ar fi nevoie

2) in special coarda groasa are probleme: oricum as acorda-o nu intra in armonie cu restul corzilor, desi tunerul spune ca e nota corecta; pare ca sunetul scos de ea variaza... astfel sunt nevoit sa acordez mai jos coarda pentru a avea un echilibru cat de mic intre acordurile Em si G

 

P.S. aceeasi problema am avut-o si cu corzile hora

 

as dori sa aflu care e principala problema?

a) corzile - probabil sunt invechite (desi nu par si oricum e ciudat sa fiu nevoit sa le schimb la fiecare 4 luni)

b)chitara - a fost destul de ieftina :D

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Cea mai mare problema pe care o ai tu la chitara e ca e Hora. Pe langa asta, schimba corzile mai des, poate la 2 luni, eventual. Cat despre falsat, nu prea cred ca ai ce sa-i faci. Toata constructia chitarei e proasta asadar o sa falseze mai tot timpul dar noh, oricum nu o sa canti mai sus de tasta 5 ca ai o actiune foarte mare. Poti sa ramai folkist pana-ti iei alta chitara mai buna

Link to comment
Share on other sites

detin o chitara acustica Hora si am ceva probleme cu ea:

am cumparat-o in urma cu un an...avea corzile ruginite :D asa ca am decis sa le inlocuiesc in urma cu vreo 5 luni cu D'addario (daca are vreun folos sunt de 85/15 si au diametru de la .010 la .050 inch) - pentru inceput sunau foarte bine, dar dupa vreo luna au inceput problemele:

1) cu cat urc pe grif sunetul e tot mai oribil...am verificat cu un tuner si se pare ca inaltimea notelor creste mai mult decat ar fi nevoie

2) in special coarda groasa are probleme: oricum as acorda-o nu intra in armonie cu restul corzilor, desi tunerul spune ca e nota corecta; pare ca sunetul scos de ea variaza... astfel sunt nevoit sa acordez mai jos coarda pentru a avea un echilibru cat de mic intre acordurile Em si G

 

P.S. aceeasi problema am avut-o si cu corzile hora

 

as dori sa aflu care e principala problema?

a) corzile - probabil sunt invechite (desi nu par si oricum e ciudat sa fiu nevoit sa le schimb la fiecare 4 luni)

b)chitara - a fost destul de ieftina :D

 

As spune ca amandoua pot fi de vina.

 

E ciudat sa mai poti canta pe corzile alea dupa 4 luni,mai ales ca am auzit pareri proaste despre 85/15

 

Daca zici ca aceeasi problema ai avut-o cu corzile Hora inseamna ca e de la chitara.

 

Nu stiu sa reglez intonatia decat la electrica,deci nu iti pot da sfaturi solide.

 

Poate ca schimband marimea corzilor a aparut falsatul.

 

Mai multe o sa-ti zica baietii de pe forum :)

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns in topicul celalalt:

Daca am reusit sa inteleg bine, se pare ca ai o problema de intonatie, adica notele obtinute la diferite taste sunt diferite de notele corecte. Pentru a verifica intonatia, flageoletul (harmonic) in dreptul tastei 12 trebuie sa fie la fel ca nota obtinuta prin apasarea corzii la tasta 12.

De vina pot fi si corzile, pe masura ce "imbatranesc" corzile pot sa falseze dar mai curand e de vina chitara.

Probabil ca ai si actiunea (inaltimea corzilor) prea mare. O inaltime corecta este de ~ 3mm intre coarda si varful tastei 12.

 

Daca actiunea este prea mare e nevoie de corectarea unghiului facut de grif cu corpul chitarei. Asta presupune dezlipirea lui si relipirea corecta.

Odata cu corectarea inaltimii se corecteaza si intonatia, total sau partial, depinde de cat de bine e construita chitara.

 

Asta e o operatie costisitoare, mai bine strangi bani si iti cumperi o chitara mai buna - Fender CD60 e o alegere buna.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

Ti-am raspuns in topicul celalalt:

Daca am reusit sa inteleg bine, se pare ca ai o problema de intonatie, adica notele obtinute la diferite taste sunt diferite de notele corecte. Pentru a verifica intonatia, flageoletul (harmonic) in dreptul tastei 12 trebuie sa fie la fel ca nota obtinuta prin apasarea corzii la tasta 12.

De vina pot fi si corzile, pe masura ce "imbatranesc" corzile pot sa falseze dar mai curand e de vina chitara.

Probabil ca ai si actiunea (inaltimea corzilor) prea mare. O inaltime corecta este de ~ 3mm intre coarda si varful tastei 12.

 

Daca actiunea este prea mare e nevoie de corectarea unghiului facut de grif cu corpul chitarei. Asta presupune dezlipirea lui si relipirea corecta.

Odata cu corectarea inaltimii se corecteaza si intonatia, total sau partial, depinde de cat de bine e construita chitara.

 

Asta e o operatie costisitoare, mai bine strangi bani si iti cumperi o chitara mai buna - Fender CD60 e o alegere buna.

 

stiu ca mi-ai spus :) iti multumesc, dar am urmat observatia ta si am scris in locul potrivit in speranta ca voi primi multe raspunsuri

 

E ciudat sa mai poti canta pe corzile alea dupa 4 luni,mai ales ca am auzit pareri proaste despre 85/15

ce corzi mi-ai putea recomanda atunci?

Link to comment
Share on other sites

stiu ca mi-ai spus :) iti multumesc, dar am urmat observatia ta si am scris in locul potrivit in speranta ca voi primi multe raspunsuri

 

 

ce corzi mi-ai putea recomanda atunci?

 

Asta depinde de ce sunet vrei sa ai

 

Cele mai bright corzi pe care am cantat pana acum si pe care inca cant sunt D'arco 80/20

 

Daca vrei ceva mai dark si dull poti canta pe D'addario PhosBronze

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

Asta depinde de ce sunet vrei sa ai

 

Cele mai bright corzi pe care am cantat pana acum si pe care inca cant sunt D'arco 80/20

 

Daca vrei ceva mai dark si dull poti canta pe D'addario PhosBronze

 

mai usor omule :) nu am experienta in corzi...sincer sa zic nu stiu care e diferenta dintre mellow si bright si care mi s-ar potrivi :D

Link to comment
Share on other sites

mai usor omule :) nu am experienta in corzi...sincer sa zic nu stiu care e diferenta dintre mellow si bright si care mi s-ar potrivi :D

 

Bright - sunet mai cristalin, mai metalic, mai multe inalte

Mellow - mai multe joase, sunet mai putin cristalin

Cele mai mellow corzi sunt cele silk&steel, corzile groase sunt matisate pe miez de nylon

 

Pe ambalajul corzilor D'Addario gasesti intotdeauna unde se pozitioneaza corzile intre bright si mellow.

85-15, 80-20, Phosphor-bronze - indica proportiile aliajelor din care sunt facute corzile.

Link to comment
Share on other sites

mai usor omule :) nu am experienta in corzi...sincer sa zic nu stiu care e diferenta dintre mellow si bright si care mi s-ar potrivi :D

 

Bright-sunetul de metal e foarte accentuat si clar

 

Mellow-e ca la bass,sunetul e rotund si fluid,nu asa "tipator" ca la bright

 

Cel mai bun ar fi intre astea doua daca nu esti hotarat,deci D'addario 80/20 sunt perfecte pentru tine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

multumesc, dar m-ar ajuta mai mult daca mi-ati putea da ceva expemple... sa zicem pe youtube in legatura cu sunetele scoase de cele doua tipuri de corzi :)

 

update: Tocmai am gasit :D

Edited by Norberth
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

mersi, dar poate e mai bine sa raman la 80/15 ... cele bright ma tem ca ar fi deranjante din moment ce de obicei folosesc si pana... sau e ceva problema de calitate cu 80/15 daca ai mentionat mai sus?

Link to comment
Share on other sites

mersi, dar poate e mai bine sa raman la 80/15 ... cele bright ma tem ca ar fi deranjante din moment ce de obicei folosesc si pana... sau e ceva problema de calitate cu 80/15 daca ai mentionat mai sus?

 

Oricat m-am benoclat pe site-ul D'Addario, n-am gasit 80/15. Si nici vreun set 10-50. blink.gif

 

De unde le-ai cumparat? Vezi ca umbla vestea ca-s si facaturi D'Addario pe piata.

Link to comment
Share on other sites

80 20 se refera la proportia de metal in aliaj.

suma trebuie sa fie 100 de procente. 80 15 n-are cum.

 

Schimba corzile lunar daca folosesti chitara mai mult de 1 ora pe zi.

Du-o la un mester sa-ti regleze pragusul (sau nut - este bucata de plastic sau os cu santulete pe care se sprijina corzile situata intre mecanisme si taste). Probabil este prea inalt.

Link to comment
Share on other sites

80 20 se refera la proportia de metal in aliaj.

suma trebuie sa fie 100 de procente. 80 15 n-are cum.

 

Schimba corzile lunar daca folosesti chitara mai mult de 1 ora pe zi.

Du-o la un mester sa-ti regleze pragusul (sau nut - este bucata de plastic sau os cu santulete pe care se sprijina corzile situata intre mecanisme si taste). Probabil este prea inalt.

 

proportia de metal in aliaj :

 

adica e ceva aliaj "super composit" de tehnologie spatiala ...

 

60% Fe ,10% Nickel,10%Odeon ,10% canepa ,5% sau de oaie 5% pasta de dinti ..LOL

Link to comment
Share on other sites

mersi, dar poate e mai bine sa raman la 80/15 ... cele bright ma tem ca ar fi deranjante din moment ce de obicei folosesc si pana... sau e ceva problema de calitate cu 80/15 daca ai mentionat mai sus?

 

Nu e ceva in neregula cu ele dar am auzit ca isi pierd sunetul si se oxideaza foarte repede :)

 

cele bright sunt ok chiar daca folosesti pana sau monezi sau unghii sau carti de credit

 

Sunt excelente cele phosbronze,pentru ca au sunet echilibrat,nici prea prea ,nici foarte foarte :)

 

D'Addario nu are 85-15 sau nu scrie in mod explicit pe ele.

Alti producatori au:

http://www.amazon.co...e/dp/B000B6DU0K

 

Au si d'addario ,ei le numesc "american bronze"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.