www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Iceman din anii 70


Hix
 Share

Recommended Posts

Am gasit chitara asta intr-un magazin in oraselul in care stau in State..Chitara arata cat de cat ok ...e putin zgariata & stuff suna destul de bine ( insa amp-ul e cam cheap so nu prea pot sa-mi dau seama). Tipul mi-a zis ca e un Ibanez Iceman din anii 70. Am pus mana in magazin pe un epiphone Les Paul ( dar cred ca un model ieftin rau ca era usoooooor de tot), un Fender Tele Mexic si Ibanez-ul asta. Si desi Ibanez-ul nici macar nu avea o coarda ( E subtire) suna mult mai misto si avea gatul mult mai confortabil. ce ziceti ? Merita chitara 340$ cu hardcase cu tot (parca) ?

 

Chitara e facuta in Japonia ( scrie pe spate). O sa-i iau exact codul sapt. viitoare. O sa ma duc sa vad cum suna si un epiphone Les Paul Standard Plain-Top si cred ca dintre astea 2 voi alege.

 

 

So ce ziceti sa iau ?

Link to comment
Share on other sites

Chitara despre care vorbesti este asta din link

 

Parerea mea e ca mai bine mergi pe varianta Epiphone Les Paul pentru ca este set neck, pentru ca o poti transporta in orice husa (iceman cred ca nu intra in orice husa) si este o chitara mai comoda.

Pe de alta parte, nu ai de unde sa stii prin ce tratamente a trecut Ibanezul de-a lungul timpului. Eu as lua Ibanezul ca piesa de colectie, nu ca sa o folosesc la cantari sau inregistrari. Sau ash lua-o sa o duc la un lutier sa o reconditioneze.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Chitara arata exact la fel ca cea din poza lui Felix doar ca este complet neagra. Ceva specificatii ale chitarii are cineva? Eu am gasit doar ale variantelor noi a ei ....vanzatorul mi-a zis ca-i din 70. A zis ca o sa-i puna niste corzi noi s-o pot testa bine. O sa revin cu seria chitarii si cu niste poze ( sper). Cum pot sa-mi dau seama ce brand de doze are pe ea ? S-ar putea sa mai pot scoate vreo 40 dolari in minus de la ea :).

 

EDIT : Cred ca chitara se va duce catre Toni :). Sper sa se bucure de ea :)

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Ibanezu asta e un model misto,am avut si io demult.Nu e chiar asa o mare valoare,dar la banii astia merita indiscutabil,chiar daca tre sa faci un upgrade de doze.faptul ca are case e destul de important,ca nu gasesti asa un case pe masura,Io zic sa0l iei

Link to comment
Share on other sites

Killa, daca iei Icemanu nu vinzi SZu? :)

 

Nu Malex, chiar nu-l pot da! E o chitara extrem de reusita, cu un sound de Gibson suparat (cam tot asa e si la mana).

Iceman nu stiu cum e la mana dar ar fi prea tare sa am unul! O sa fiu ca si Paul Stanley, The Starchild :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.