www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cautare Amplificator


Guest Awakened
 Share

Recommended Posts

Legãtura constã în faptul cã susții o falsã dihotomie: se discutã și de unitãți care sunt atât amplificatoare cât și multiefecte (seria Mustang de la Fender).

Am deschis cândva un thread despre necesitatea de a privi echipamentul ca o serie de module. Și aceste aspecte s-au mai explicat, aici și în alte colțuri ale Internetului.

Și totuși continuați sã comparați "amplificatoare" cu funcționalitãți și deci aplicații complet diferite.

Link to comment
Share on other sites

Ba, nu stiam ca-i asa de complicat sa-ti iei un amplificator. Eu credeam, ca fraierii, ca te duci la magazin, il incerci si daca-ti place il iei. Sau iti iei ampul X ca l-ai testat la colegu' si ti-a placut.

 

PS. Daron Shitlakian baga pedala aia printr-un Mesa, nu prin Mustang, d-aia ii suna bine. In functie de amplificator, o pedala poate suna Dumnezeieste sau poate fi o basina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cind eram pusti, una din polemicile din fata blocului era pe tema Maradona vs Van Basten.

Unii dintre noi tineau cu Maradona, altii cu Van Basten. Insa nici unii, nici altii, nu

stiam ce-i face Maradona pe Maradona si Van Basten pe Van Basten. Asa e si cu chitarele si

tot ceea ce tine de ele, in special in orasele mici din provincie, unde magazinele de profil

fie nu exista, fie sint modeste. Te orientezi in functie de discutiile din fata blocului.

 

Ce ma amuza e ca majoritatea celor care adreseaza aici intrebari similare nu o fac in cadrul

sectiunii pentru incepatori fiindca, nu-i asa, ei au chitara de 3 luni (si ceva!).

 

+1

 

Si mai pot adauga, ca in final, dupa toata tevatura de tipul "Bruce Lee il bate pe Van Damme" (si nu pe Van Basten), cea mai "faza lipsita de respect" intervine: initiatorul fie nu-si mai ia nimic, fie isi ia cu totul altceva (de obicei o proasta alegere)!

 

Pai nenea Sisif, asa sta treaba? Dupa ce ca unii forumisti :respect: se incumeta sa puna umarul la alegerea optima, in final se da si cu piciorul la o serie de sfaturi si ponturi foarte utile, ramanand saracu' forum la menirea lui esentiala. Ideea este sa transceanda (ciudat mai arata verbul asta la conjunctiv) tonele de idei bune in practica.

 

Putine gratulari am auzit la final, cand omu' si-a insusit sfaturile si le-a pus in practica.

 

Hai cu Bruce Lee!

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de câte j' de mii îți dau, ci de cât economisești.

V-ați întrebat de ce mulți artiști consacrați folosesc sisteme integrate precum TC Electronic G-System?

 

sincer sa fiu nu am inteles nici macar contextul in care m-ai intrebat prima oara , din motivul asta am evitat raspunsul ;) .

referitor la TC electronic G-System , eu unul nu .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

PS. Daron Shitlakian baga pedala aia printr-un Mesa, nu prin Mustang, d-aia ii suna bine. In functie de amplificator, o pedala poate suna Dumnezeieste sau poate fi o basina.

 

ce vrei sa spui pentru ca de fapt nu ai spus nimic : miza topicului nu a fost daca suna sau nu bine printr-un Mustang ,suna bine numai intr-un Mesa ? suna bine numai intr-un amplificator ca un Mesa ? nu suna bine intr-un amplificator ca un Mustang ? "o pedala suna bine in functie de amplificator" , normal...e un lucru evident .

 

edit : si inca o intrebare...de ce trebuie sa radeti de el voalat ? a pus intrebarile foarte civilizat (chiar daca unele naive) si nu a dat dovada de lipsa de respect.....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

ce vrei sa spui pentru ca de fapt nu ai spus nimic : miza topicului nu a fost daca suna sau nu bine printr-un Mustang ,suna bine numai intr-un Mesa ? suna bine numai intr-un amplificator ca un Mesa ? nu suna bine intr-un amplificator ca un Mustang ? "o pedala suna bine in functie de amplificator" , normal...e un lucru evident .

 

edit : si inca o intrebare...de ce trebuie sa radeti de el voalat ? a pus intrebarile foarte civilizat (chiar daca unele naive) si nu a dat dovada de lipsa de respect.....

 

"O pedala suna bine in functie de amplificator" nu-i un lucru evident, cel putin in cazul celor care cred ca daca-si iau pedala lu' Daron vor suna ca el. Si cind dracu' am zis eu, ba, ca suna bine numa' prin Mesa sau ca nu suna bine prin Mustang? Interpretezi aiurea...

Link to comment
Share on other sites

"O pedala suna bine in functie de amplificator" nu-i un lucru evident, cel putin in cazul celor care cred ca daca-si iau pedala lu' Daron vor suna ca el. Si cind dracu' am zis eu, ba, ca suna bine numa' prin Mesa sau ca nu suna bine prin Mustang? Interpretezi aiurea...

 

eu ti-am "cerut" o completare ;) , nu-mi era clar ca ai vrut sa punctezi .

Link to comment
Share on other sites

zicea unu' pe un forum o data ceva de genul:"pune un mt-2 in fata unui jcm800 si o sa-ti vina sa te imbraci in spandex,pune-l in fata unui fender super reverb si o sa-ti vina sa-l arunci pe geam":lol:.

Daca iti place mt-2-ul pe amplificatorul care-l ai pastreaza-l ,daca pe alt amplificator n-o sa-ti placa asa mult ...modeaza-l sau schimba-l.Sa-l vinzi la 30% din pret nu merita.Pe de alta parte e adevarat ca la ora actuala exista destule distorsuri(pedala) care suna mult mai bine...dar costa.

Daca vrei un amp mai puternic sau probabil cu mai multa prezenta decat mustang-ul ala ia-ti ceva pe lampi la 15-20 de wati...parerea mea.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.