www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cautare Amplificator


Guest Awakened
 Share

Recommended Posts

Guest Awakened

Salut. Caut si eu sa imi schimb amp. Am un Fender Mustang 1 20W care merge foarte bine , se aude bine , dar asa avea nevoie de ceva mai puternic din moment ce cant intr-o formatie .

Caut ceva la 100W , pana in 12-13 milioane. Precizare, folosesc pentru distorsie o pedala Boss Metal Zone .Astept sfaturi din partea voastra, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Awakened

Deci ar trebuie sa vand si pedala nu? Si daca se poate sa imi explice cineva cate ceva despre footswitch , ca din cate am vazut nu e ca la amp normale cu 2 canale.

Nu gasesc nimic pe utube sau net.

Edited by Awakened
Link to comment
Share on other sites

Deci ar trebuie sa vand si pedala nu?

 

In primul rand metal zone stock suna ca un c*r.

 

Ar fi chiar binevenit sa vinzi si pedala, si vei avea tonuri faine din ampul precizat de Blackthorn.

Un MT2 iei oricand, sunt destul de comune.(eventual poate se vor comporta alte pedale de boost/od mult mai bine cu acel amp, vei vedea in timp)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

vinde-o ! de fapt vinde tot ce ai ! cumpara-ti peavey 6505 (nimic altceva nu e bun) ! trebe lampa dom'le , lampa ! ala e singurul amplificator care merita cumparat ! ce conteaza ca multi instrumentisi consacrati folosesc boss mt-2 si o fac foarte bine....

 

Eh , lasand ironia, eu vorbeam serios.

Cand ai un amp super mega si cu gain din el,si folosesti un mt-2 cu gain mic , e irelevant daca pedala e stock sau nu, ampul ,,cară'' toata treaba oricum.

Dar, daca te bazezi doar pe ea pentru un ton, cu un amp nu asa bun si folosesti si clean channel, fiind nevoit sa dai gain ,,blană'' sa se lege macar ceva cu pedala asta, crede-ma ca nu mai e ok stock. Oricum ar fi setata, mute-urile devin oribile, buhaite,rezonante cumva pe frecventa de bass cretina, etc.

Crezi ca vorbesc aiurea? Am avut mai multe dinastea, modificate, reparate, stock. Imi este mie irelevant ca artistului ,,x'' ii place tonul pedalei stock, poate eu am alte gusturi, si vreau sa scot cat mai mult din ea as a standalone. :P

 

Ca sa citez userul Mariusescu scriindu-mi pe profil:

,,adica ai avut dreptate ca e o besina pedala aia nemodata'' :lol:

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu e asa ! expuneti numai pareri subiective .

 

sa sfatuiesti pe cineva sa vanda o pedala pe care a dat 4 milioane pe o pedala nu e bine . o s-o scoata maine la vanzare cu un milion pentru ca asa ai spus tu si pierde 3 milioane , in Romania 3 miioane se castiga greu si dupa un timp poate isi da seama ca i-a placut foarte mult si o cumpara iar . atitudinea "normala" e sa canti cu ce ai , numai asa poti progresa .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

din moment ce omul vrea alt amp, si mai ales un amp sa zicem gen propus Mustang 3, nu inteleg, ce utilitate ar avea jaghina aia de pedala ? Further more, a precizat ca are cateva milioane, nu 150 lei pentru a practice amp. Nu vad care ar fi problema sa o dea, mai pune banii aia si ia ceva mai bun.

 

Mai degraba o vinde si ia un satchurator sau altceva mai de doamne ajuta, un od de la gabi(vad ca se vand si de altii).

Progresezi cu pedale care te ajuta in cantat, nu te incurca uratel si te fac sa te obisnuiesti cu ton obscur de nu il poti schimba pentru unele stiluri.

Vinde si ampul sau daca trebe.

What is wrong with u? LAMPA FRATE!!! rulez.gif:lol:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

din moment ce omul vrea alt amp, si mai ales un amp sa zicem gen propus Mustang 3, nu inteleg, ce utilitate ar avea jaghina aia de pedala ? Further more, a precizat ca are cateva milioane, nu 150 lei pentru a practice amp. Nu vad care ar fi problema sa o dea, mai pune banii aia si ia ceva mai bun.

 

Mai degraba o vinde si ia un satchurator sau altceva mai de doamne ajuta, un od de la gabi(vad ca se vand si de altii).

Progresezi cu pedale care te ajuta in cantat, nu te incurca uratel si te fac sa te obisnuiesti cu ton obscur de nu il poti schimba pentru unele stiluri.

Vinde si ampul sau daca trebe.

What is wrong with u? LAMPA FRATE!!! rulez.gif:lol:

 

nu-i adevarat ! nu progresezi cu pedale . progresul n-are nici o legatura cu pedalele .

cu "jangina" aia de pedala s-au inregistrat albume importante in istoria muzicii rock din ultimii 20 de ani si un anumit gen de sunet se poate obtine numai cu pedala aia , si s-a facut si palm-muting cu pedala aia .

nu exista "mai bun" general valabil , pentru fiecare mai bun inseamna altceva .

 

Iti scriu si eu un citat :

 

"It's the best pedal for metal distortion" Daron Malakian

 

dar probabil Mariusescu e mai in masura sa-si dea cu parerea .

 

edit : invata sa iti sustii o parere civilizat sa te comporti intr-un spatiu public !

Edited by korko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu-i adevarat ! nu progresezi cu pedale . progresul n-are nici o legatura cu pedalele .

cu "jangina" aia de pedala s-au inregistrat albume importante in istoria muzicii rock din ultimii 20 de ani si un anumit gen de sunet se poate obtine numai cu pedala aia , si s-a facut si palm-muting cu pedala aia .

nu exista "mai bun" general valabil , pentru fiecare mai bun inseamna altceva .

 

Iti scriu si eu un citat :

 

"It's the best pedal for metal distortion" Daron Malakian

 

dar probabil Mariusescu e mai in masura sa-si dea cu parerea .

 

edit : invata sa iti sustii o parere civilizat sa te comporti intr-un spatiu public !

 

blink.gif Scuza-ma, dar eu nu inteleg ce e incorect in parerea mea dupa tine ,,necivilizata'', probabil ai inteles tu aiurea; daca ai canta putin la chitara ai intelege aspectele descrise de mine la acea pedala, ai vedea altfel treaba. E greu cand nu stim si n-avem idee despre ce vorbim :) si nu vrem sa intelegem niste glume.

 

Domnule ,,si eu sunt shredder!'' , puneti accent pe

 

||Cand ai un amp super mega si cu gain din el,si folosesti un mt-2 cu gain mic , e irelevant daca pedala e stock sau nu, ampul ,,cară'' toata treaba oricum

Am avut mai multe dinastea, modificate, reparate, stock.||

 

Atata timp cat tu n-ai experimentat testat pe propria piele, nu vad ce doresti. Traim in alte vremuri totusi, gusturile se mai schimba, exista chestii mai bune acolo, asta e totul. Daca parerea mea nu il ajuta, foarte bine, nu vad care e problema.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

blink.gif Scuza-ma, dar eu nu inteleg ce e incorect in parerea mea dupa tine ,,necivilizata'', probabil ai inteles tu aiurea; daca ai canta putin la chitara ai intelege aspectele descrise de mine la acea pedala,si ai vedea altfel treaba. E greu cand nu stim si n-avem idee despre ce vorbim :) si nu vrem sa intelegem niste glume.

 

Domnule ,,si eu sunt shredder!'' mai cititi inca odata frazele pertinente din commentul meu anterior, poate de data aceasta veti intelege mai bine. Mersi

 

cumpara-ti un metronom domnu' shreder !

Link to comment
Share on other sites

cumpara-ti un metronom domnu' shreder !

 

1. Se scrie shredder.

2. Tu esti domnul shredder :lol: sunt cuvintele tale. A spune MAI incerc dinastea, sau ,,eu sunt shredder'' e cale lunga.

3. I have one, dar cred ca ti-l vand tie, ca ai mai mare nevoie ,, cool.gif ''

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

blink.gif Scuza-ma, dar eu nu inteleg ce e incorect in parerea mea dupa tine ,,necivilizata'',

 

cuvinte ca "beshina" , "janghina" , "c*r"...

 

[quote name='Razvan S.' timestamp='1317130492' post='604183'

3. I have one .

 

nu se vede . ;)

 

 

2. Tu esti domnul shredder :lol: sunt cuvintele tale. A spune MAI incerc dinastea, sau ,,eu sunt shredder'' e cale lunga.

 

 

:lol:

 

amice , eu am cantat Bach pe scena la festivaluri internationale de chitara clasica si tu imi povestesti de formulele tale invatate mecanic de la Malmsteen .

Link to comment
Share on other sites

Iarta-ma dar aici chiar ai dat cu baţul in maro.

As dori sa vad un video in care executi si tu ceva,si atunci nu mai am nimic de zis. Pana atunci

 

COOL COOL COOL! rulez.gif

 

cuvinte ca "beshina" , "janghina" , "c*r"...

 

 

 

:lol:

 

amice , eu am cantat Bach pe scena la festivaluri internationale de chitara clasica si tu imi povestesti de formulele tale invatate mecanic de la Malmsteen .

 

PE BUNE!? Pff chiar tare

 

Aici noi vorbeam de electrica. Aia vreau sa vad. Sunt genuinely curios(imi dai pm, ca poluam topicul; GATA)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Iarta-ma dar aici chiar ai dat cu baţul in maro.

As dori sa vad un video in care executi si tu ceva,si atunci nu mai am nimic de zis. Pana atunci

 

COOL COOL COOL! rulez.gif

 

te invit personal sa vezi cum cant la chitara daca asta doresti si asta e marea ta problema .

 

edit : si la mandolina daca vrei , nu numai la chitara electrica .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

te invit personal sa vezi cum cant la chitara daca asta doresti si asta e marea ta problema .

 

edit : si la mandolina daca vrei , nu numai la chitara electrica .

 

 

 

Un reply hauntingly similar to Vladimir Tepes(userul)...wacko.gif

 

Serios, pm me cu video clasica, sunt curios(nu e misto, eu apreciez clasica)

 

Thread pollution off.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

ti-am dat p.m. , ideal ar fi sa si raspunzi la el....;)

 

edit : propun unui administrator sa stearga discutia de dupa primele cateva posturi (sfaturi adresate direct) , pentru ca tare mi-e ca altfel colegul nostru cel nou nu va mai intelege nimic .

 

mda(btw, COSULE unde esti??)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Pentru baiatul cu trupa , de cat timp canti? ai cantat pe alt amp pana acum? amplificatoare pe lampi ai incercat? si/sau alte combinatii de pedale-amplificatoare? Eu zic sa vezi mai multe exemple , ce preferinte ai , ce iti suna bine , ce doresti tu :) . Nu trebuie sa fie neaparat lampa , daca tie iti place high gain , asta este , important e tie sa iti placa . Vazand ca esti inca nehotarat , eu as propune sa incerci mai multe amplificatoare , si what fits you the best , take it ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Awakened

Multumesc pentru sfaturi, si da sunt putin cam ametit dar am inteles cate ceva. Am acasa un Mustang 1 , am cantat si pe Messa Boogie F100 care mi-se pare genial dar e vreo 30 mil si nu am bani , si nici bani de incercat multe amplificatoare. Raman la Mustang 3 sau chiar 4 daca mai astept putin , iar pedala .. o voi pastra , nu se merita sa o vand cu 1 milion , sau daca e cineva dispus sa ofere 2 milioane o vand ca sa cumpar un footswitch pentru amp. Si daca se poate sa imi dati cateva detalii despre footswitch-ul ampului Mustang 3/4 .. pot schimba canalele ca la un amp normal , sau trebuie sa trec prin fiecare canal ca sa ajung la cel dorit?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, si da sunt putin cam ametit dar am inteles cate ceva. Am acasa un Mustang 1 , am cantat si pe Messa Boogie F100 care mi-se pare genial dar e vreo 30 mil si nu am bani , si nici bani de incercat multe amplificatoare. Raman la Mustang 3 sau chiar 4 daca mai astept putin , iar pedala .. o voi pastra , nu se merita sa o vand cu 1 milion , sau daca e cineva dispus sa ofere 2 milioane o vand ca sa cumpar un footswitch pentru amp. Si daca se poate sa imi dati cateva detalii despre footswitch-ul ampului Mustang 3/4 .. pot schimba canalele ca la un amp normal , sau trebuie sa trec prin fiecare canal ca sa ajung la cel dorit?

 

'Connect a 4-button footswitch to your Mustang amplifier (included with the Mustang IV & V, optional equipment for the Mustang III) to enable remote multi-function foot control. The footswitch display and LEDs show you some of the same information as the amplifier screen, so you can, for example, tune your guitar and select presets by watching the footswitch without ever looking at the screen onboard the Mustang!

 

Select Quick Access presets (QA1/QA2/QA3)

Select presets (up/down/bank)

Bypass effects

Activate the Tuner"

 

este un amplificator cu un singur canal , deci vei selecta niste "preseturi" , dar poti sa iti faci preseturile tale si sa le pui unul langa altul .

 

edit : e bine ca ai tras concluziile corecte ! :)

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.