www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce trebuie unui distort' sa sune bine


 Share

Recommended Posts

ce efecte ar trebui sa contina un distrort ca sa sune bine cand canti cu o trupa ... ca observ ca in multe piese distortul suna destul de fin si gros in spate... cum poti obtine asa ceva.. ii trebe reverb sau delay plus egalizarea lui din cate mi-am dat eu seama mediile nu prea au ce cauta la distort si ar trebui un reverb dar acum nu stiu daca delay sau reverb, asadar ce ar trebui ? compresor reverb delay noise gate... cabinete....

Link to comment
Share on other sites

Depinde in ce context iti trebuie acel distors.Chitara este un instrument bazat pe frecvente medii.Daca ii tai mediile vei vei face linia chitarei sa sune subtire si amarata, si nu va mai iesi in fata, sau va iesi foarte slab fara sa se distinga de restul instrumentelor.E important sa nu se lupte chitara cu basul sau cu clapa sau mai stiu eu ce.In general, efecte gen delay, reverb nu vor face decat sa murdareasca sunetul, asa ca intr-o situatie cu doi chitaristi, acest lucru este destul de neplacut.

 

Un reverb insesizabil acolo, va face sunetul de chitara sa fie mai plin.Un pic de delay sau mai mult nu strica pe solo-uri.Nu exagera cu gainul.

 

Ceea ce auzi tu in inregistrari nu este o singura chitara ci o serie de chitari trase una peste alta.In principiu asta ii da sunetul acela plin.Conteaza si Eq-ul binenteles.In principiu incearca sa nu tai prea mult din medii (desi un scoop fin iti poate oferi sunetul acela de distorsion suparat pe care-l cauti) si poti sa faci un boost intre 200-400 Hz pentru a umple sunetul mai bine.De asemenea daca ai doua chitari in mix, pentru a le diferentia mai bine incearca sa faci un mic boost la 3Khz la una si la 4Khz la cealalta.Bafta maxima :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ai putea sati faci doua canale de distorsiune comutabile......cate un compresor la intrarea fiecaruia (optional)

un egalizator la intrare si unul l iesire ...apoi eventual unca o pedala pt un extra gain

 

aaaa da cezu ca e un articol despre asa ceva la discutii depre echipament

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ii trebuie sa fie pe lampa :)

 

Acum serios, dupa ce ani de zile am gidilat distorsuri si procesoare, am ajuns sa cint pe lampa. Indiferent cum il reglezi ca eq tot va avea si grasime si finete sunetul, adica exact ce defineste un sunet bun. Evident, vorbim de un drive de lampa facut bine, nu de ceva pe genunchi care are lampa doar ca sa lumineze interiorul carcasei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mibu spunea mai demult: un amp bun o sa suna bine, indiferent cum l-ai seta. un amp prost, la fel. O sa suna prost, indiferent cum l-ai seta...

Link to comment
Share on other sites

Un amp bun o sa sune prost daca pui niste lampi impuscate in el :) Sau daca-ti variaza tensiunea de la retea :) Un amp prost s-ar putea sa prinda viata daca-i bagi niste lampi decente.

 

Si problema cea mai mare e sa alegi sculele care se pupa bine intre ele :) ...nu neaparat sculele 'cele mai bune'...

 

Cat despre DIY - e ca la cantatul pe chitara. Sunt sigur ca pot sa sun teribil de prost si pe un Strat de $3000. Cu alte cuvinte, nu doar piesele conteaza, cat si maiestria.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Vlady

Ca sa obtii un distors bun ai nevoie de o chitara decenta bine ecranata(fara HUM), de un amplificator pe lampi si de un set de maini bune. Secretul la chitara e sa nu ii tai mediile deoarece facand asta omori tot sunetu.Bineinteles ca nu e bine nici sa exagerezi cu mediile, pt ca astfel vei obtine un sunet mult prea infundat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca sa obtii un distors bun ai nevoie de o chitara decenta bine ecranata(fara HUM), de un amplificator pe lampi si de un set de maini bune. Secretul la chitara e sa nu ii tai mediile deoarece facand asta omori tot sunetu.Bineinteles ca nu e bine nici sa exagerezi cu mediile, pt ca astfel vei obtine un sunet mult prea infundat.

Pai si cum draq faci riffuri daca ai medii ! Ca sa sune intepat eu cant pe marshall cu mediile la minus, deci chiar le reduc. Pai tu daca canti cu medii o sa sune VUVU. Pe solo e alta mancare de peste , akolo variaza in functie de ce sunet vrei. Dar la rifuri ... eu de ex cant cu basu maxim , gain maxim , inalte la ora 3 si medii la ora 9 sau chiar mai putin.(ora 12 - butonu de reglaj la 0).

Cand cant cu metal-zone tot ceva de genu asta reglez.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Pai si cum draq faci riffuri daca ai medii ! Ca sa sune intepat eu cant pe marshall cu mediile la minus, deci chiar le reduc. Pai tu daca canti cu medii o sa sune VUVU. Pe solo e alta mancare de peste , akolo variaza in functie de ce sunet vrei. Dar la rifuri ... eu de ex cant cu basu maxim , gain maxim , inalte la ora 3 si medii la ora 9 sau chiar mai putin.(ora 12 - butonu de reglaj la 0).

Cand cant cu metal-zone tot ceva de genu asta reglez.

 

chitara suna intre 100 si 5000 Hz , si are majoritatea armonicelor in jurul a 1000 -2000 Hz , adica pe medii.

 

Asa ca pe medi se canta cam orice , daca vrei sa se auda .Daca faci zgomot de fond poti sa tai tot si lasi numa 150 Hz ca sa buhaie panatia ca o toba.

 

Chestia cu butoanele la ORA H nu este concludenta , depinde de multe altele.

 

Cea ce descrii tu ar fi un ton soft , la moda acum la rythmguitar un ton care sa nu deranjeze sa umple , o vajaiala ca si o orga, nicidecum nu-i pentru riffuri, dar daca vrei si overtone ar mai trebui undeva ceva medii .Nu se diting riffurile cu basi multi.

 

Si riffuri se pot face pe ce timbru vrei tu , numa sa se auda sau nu conteaza daca se aude sau nu ?.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.