www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blocat


Guest AndreiN
 Share

Recommended Posts

Guest AndreiN

Salut tuturor! Cant de de aproximativ 2 ani la chitara,sau cel putin asa cred eu(ca stiu).Aproape in fiecare zi iau chitara in mana si cant aia aia aia,ar totusi de ceva timp realizez ceva.Tot ce fac eu este sa ma uit pe taburi si sa invat sa cant o melodie(nu imi iese la perfectie).Simt ca nu evoluez.Ce vreau sa spun este ca vreau sa invat singur cum se canta o melodie dupa ureche.Mentionez faptul ca la teorie sunt praf.Stiu acorduri dar nu stiu ce acord este(i know only the basics by name C,D,G,F,E etc).Scale,da scale stiu 2-3 dar doar locul unde sa apas si sa ma joc pe ele,nu cunosc e se afla pe scala aia.

Asadar ce pot face ?De unde sa reincep?Imi doresc sa cant dupa ureche si sa pot improviza pe el.

Un simplu exemplu:

.NU numai ca a facut coverul dupa ureche,dar si improvizeaza exact ca in concertele live.

Multumesc de ajutor.

Edited by AndreiN
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Cant de de aproximativ 2 ani la chitara,sau cel putin asa cred eu.Aproape in fiecare zi iau chitara in mana si cant aia aia aia,ar totusi de ceva timp realizez ceva.Tot ce fac eu este sa ma uit pe taburi si sa invat sa cant o melodie(nu imi iese la perfectie).Simt ca nu evoluez.Ce vreau sa spun este ca vreau sa invat singur cum se canta o melodie dupa ureche.Mentionez faptul ca la teorie sunt praf.Stiu acorduri dar nu stiu ce acord este(i know only the basics by name C,D,G,F,E etc).Scale,da scale stiu 2-3 dar doar locul unde sa apas si sa ma joc pe ele,nu cunosc e se afla pe scala aia.

Asadar ce pot face ?De unde sa reincep?Imi doresc sa cant dupa ureche si sa pot improviza pe el.

Un simplu exemplu:

.NU numai ca a facut coverul dupa ureche,dar si improvizeaza exact ca in concertele live.

Multumesc de ajutor.

 

Ermmm, uhh, doar crezi? =))

 

Ca sa inveti sa scoti dupa ureche tre' sa inveti intii sa asculit doar chitara, sa ignori celelalte instrumente. Uneori e foarte greu, deoarece vocea, toba si basu' pot sa manince chitara si sa nu mai auzi ce face ala acolo. Dupa care te obisnuiesti cu butonul de pauza la timpul potrivit. Ultimul sunet pe care-l auzi e cel care-ti ramine in minte. So, dupa primul acord dai pauza si incerci sa-l gasesti pe chitara. Dupa ce l-ai gasit, totul devine mai usor, deoarece ai un punct de referinta. Al doilea acord nu va mai fi chiar atit de bine "ascuns".

Treaba sta asa pentru fiecare nota. Asculti, pauza, cauti pe chitara. Cind crezi ca ai gasit nota, dai putin inapoi, dai play si cind vine nota aia, o cinti si tu pe chitara in acelasi timp cu trackul. Atunci iti dai seama daca e bine sau nu.

In timp devine din ce in ce mai usor. Eu unele chestii le prind fara sa ma gindesc. Le aud si le cint pur si simplu. Altele sa-mi bag p**a daca-mi ies...

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Cant de de aproximativ 2 ani la chitara,sau cel putin asa cred eu(ca stiu).Aproape in fiecare zi iau chitara in mana si cant aia aia aia,ar totusi de ceva timp realizez ceva.Tot ce fac eu este sa ma uit pe taburi si sa invat sa cant o melodie(nu imi iese la perfectie).Simt ca nu evoluez.Ce vreau sa spun este ca vreau sa invat singur cum se canta o melodie dupa ureche.Mentionez faptul ca la teorie sunt praf.Stiu acorduri dar nu stiu ce acord este(i know only the basics by name C,D,G,F,E etc).Scale,da scale stiu 2-3 dar doar locul unde sa apas si sa ma joc pe ele,nu cunosc e se afla pe scala aia.

Asadar ce pot face ?De unde sa reincep?Imi doresc sa cant dupa ureche si sa pot improviza pe el.

Un simplu exemplu:

.NU numai ca a facut coverul dupa ureche,dar si improvizeaza exact ca in concertele live.

Multumesc de ajutor.

 

Salut! Mai întîi o remarcă pe care nu am putut să o rețin. În română, scales înseamnă game. :)

 

Mai departe, nu știu dacă e exact ce îți dorești tu, dar eu îți recomand niște teorie. Adică tu ai spus că știi numele notelor. E bine, dar trebuie să mai știi și despre intervale, cum se formează acordurile și gamele etc. Asta ca să știi de ce acordul X arată așa sau de ce apeși pe locurile alea pentru o gamă. Nu de alta, dar o să vezi că sînt niște reguli destul de simple și, in no time, o să începi să construiești singur acorduri sau game. În sensul că o să le știi pozițiile dacă știi cum se formează.

 

Deci, recomand niște baze teoretice.

 

Exemple:

- Gibson Learn & Master (2 DVD-uri, booklet-ul aici) - nu e grozav ca teorie, dar mai are cîte ceva bun

- De la Lick Library: Harmony and Theory Basics (cu Danny Gill), Fretboard Navigator (cu Jamie Humphries), The Path to Fretboard Mastery (cu Matt von Doran) sau Chords and Scales that Fit Them (cu Stuart Bull).

 

Primele de la LL te învață cum să te miști pe gîtul chitarei, într-o gamă sau mai multe, să nu o cînți doar într-o pătrățică, să înțelegi formele amovibile de acorduri (celebra formă A cu barre, de exemplu) etc. Ultima se referă strict la game și moduri, poziții, felul lor etc și acordurile care fac parte de acolo (să armonizezi gamele). Sau invers, ce gamă merge de solo peste o progresie dată.

 

În fine, dacă iei ceva de acolo cred că ai putea progresa.

 

Și nu neglija ceva mai important decît am scris eu aici, anume ce a zis și @Ironside, ascultă ceea ce cînți! Asta pentru a putea recunoaște și înțelege puterea de expresie a unor note, interval, gamă, acord. Să înțelegi de ce minorul sună trist, majorul vesel, tritonul (cvinta diminuată) e celebrul interval diavolesc etc etc.

 

Succesuri!

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest SimbyozA

cum zice ramurel fara profesor nu o sa inveti prea multe..asa am facut si eu la inceput studiam singur si la un timp numai stiam ce sa mai fac...

 

Ia-ti un profesor care sa te invete chitara,dar in primul rand muzik :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.