www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


Recommended Posts

Salut!As vreau sa stiu si eu ce amplificator imi puteti recomanda sa mi iau care sa fie pana in 20 de mil.As vreau unul pe care sa pot repeta cu formatia si in acelasi timp sa l pot folosi si la un concert(la o terasa ceva,club).Eu as cam vrea un Marshall dar am vazut pe thomann ca se incadreaza numai MG-uri in bugetul asta si din cate stiu toata lumea se fereste de ele.Acum cant pe un marshall MG15dfx:D deci orice sfat e binevenit.Merci frumos!

Link to comment
Share on other sites

salut, eu iti recomand acest VOX: http://www.thomann.d.../vox_ac30vr.htm. am cantat pe el si are un ton vintage (asa imi place mie)biggrin.gif

 

De repetat cu formatia este cam la limita ca putere (asta depinde si de baterist, daca bate tare este prea slab), de cantat la terase sau cluburi doar cu microfon in fata poate sa rezolvi ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Danyel the Best

Eu mai degraba ti-as recomanda un MARSHALL JTM30 pe 5 lampi, lampile alea-s cam costisitoare, dar eu zic ca la 110W merita luat, daca nu mai informeaza-te despre acest model!

Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu sa imi cumpar un amp cam pana in 20-22 milioane . Sa fie pe lampi insa gasesc ceva high gain la banii astia ? Pana acuma mam gandit la un Peavey Valveking care il pot lua de pe forum si la un Peavey 6505+ combo . Ce parere aveti despre ampurile facute la comanda de camarazii nostrii electronisti de pe forum . :) >?

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

cred ca sunt vreo cativa colegi de forum la care poti apela cu incredere.

 

cunosc lucrari facute de: dan paraschivescu-overdrive (am), dan panaitescu - panda (am avut), gabi tudoran-analog sound (probabil ca voi avea),vasile vaska(am testat pe indelete), si pot sa spun ca sunt foarte ok din punct de vedere calitativ dar si al preturilor rezonabile cerute pentru ceea ce ofera.

mai sunt si altii apreciati de colegii forumisti: variant, tone amplification.

 

oricum este posibil sa obtii un produs UNIC foarte bun la un pret mai mult decat convenabil daca apelezi la unul dintre acesti domni.

Link to comment
Share on other sites

De repetat cu formatia este cam la limita ca putere (asta depinde si de baterist, daca bate tare este prea slab), de cantat la terase sau cluburi doar cu microfon in fata poate sa rezolvi ceva.

 

De unde le scoateti p-astea cu tobarii minune care dau atit de tare incit un amp de 30W nu face fata? Ca eu am cintat prin amp de 15W si nici vorba sa nu ma aud. Cind m-am bagat prin ala de 50W acopeream toba fara probleme.

 

Scuze de offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu sa imi cumpar un amp cam pana in 20-22 milioane . Sa fie pe lampi insa gasesc ceva high gain la banii astia ? Pana acuma mam gandit la un Peavey Valveking care il pot lua de pe forum si la un Peavey 6505+ combo . Ce parere aveti despre ampurile facute la comanda de camarazii nostrii electronisti de pe forum . :) >?

 

Peavey 6505+ !!! Este muuult mai bun ca valveking.. la concerte daca e pui microfon in fata.

Link to comment
Share on other sites

De unde le scoateti p-astea cu tobarii minune care dau atit de tare incit un amp de 30W nu face fata? Ca eu am cintat prin amp de 15W si nici vorba sa nu ma aud. Cind m-am bagat prin ala de 50W acopeream toba fara probleme.

 

Scuze de offtopic.

 

Din experienta proprie. Am cantat cu tobar cu statie de 30W solid state (Vox VT30) si nu auzeam aproape nimic din ce cantam. Asta a fost motivul pentru care am renuntat la amplificator, in rest era ok.

Link to comment
Share on other sites

De unde le scoateti p-astea cu tobarii minune care dau atit de tare incit un amp de 30W nu face fata? Ca eu am cintat prin amp de 15W si nici vorba sa nu ma aud. Cind m-am bagat prin ala de 50W acopeream toba fara probleme.

 

Scuze de offtopic.

 

Am avut ocazia sa cant intr-o sala de repetitii foarte prost gandita. Era mica si aveam in urechi tomurile si talgerele. Din cauza asta abia faceam fata pe 150W. In alta sala (incapatoare si cu o acustica de nota 10) pe un Crate de 120W cu boxa 2x12 nu am trecut de 4/10 la volum.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie. Am cantat cu tobar cu statie de 30W solid state (Vox VT30) si nu auzeam aproape nimic din ce cantam. Asta a fost motivul pentru care am renuntat la amplificator, in rest era ok.

 

Esti sigur ca te-ai pozitionat corespunzator salii? Ca-l mai stiu eu pe unu' care statea cu urechea in cinele si se plingea ca 65W nu-s suficienti...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.