www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Defectele Chitarelor Si Rezolvarile Acestora


Guest Thzury
 Share

Recommended Posts

Guest Thzury

Salut ! Va rog din tot sufletul, cititi ce urmeaza si ajutati`ma!

 

Nu stiu daca mai exista un topic asemanator, dar l`am creat totusi. Incep eu cu problema mea. Acum 5 zile, pe 6 august am fost in Bucuresti sa`mi iau chitara noua. Am ales takamine eg540c-ssc. E o chitara superba, solid top&back. Problemele au inceput direct din magazin. Coarda Sol avea buzz pe libera si pe a doua tasta. L`am rugat pe tipul de acolo sa imi mai mareasca actiunea. Am scapat de buzz, totul a fost frumos. Am ajuns acasa si am cantat un pic pe ea. Eu cant in mai multe acordaje, cel in care am cantat la magazin a fost DADEAE. Asa a si ramas pana am ajuns acasa. Am cantat ce am cantat, apoi am vrut sa o fac standard. Am luat corzile care trebuiau acordate la rand, iar cand am ajuns la Sol, in timp ce o ridicam de la E, a pocnit. Am zis ca poate sunt de vina corzile, erau cele vechi, D`addario. Am fost plecat apoi si m`am intors pe data de 9. Am pus Elixir de 0.11-0.52(le`am schimbat pe toate). Toate bune si frumoase, sunet placut, puternic. Am lasat`o in pace, iar ieri dimineata m`am apucat iar sa cant. Cobor in DADEAE, cant un pic asa, apoi sa urc iar in standard. Aceeasi problema: Solul a plesnit. Am inceput sa imi dau seama ca ceva e clar in neregula, tinand cont ca in 30 de minute, o coarda elixir s`a rupt. Mai ales ca era aceeasi coarda, care apropo, avea din nou buzz, de data asta peste tot. De fiecare data corzile s`au rupt mai sus de pragus, aproape de mecanismul de acordare. O alta chestie e faptul ca desi actiunea era mai mare, corzile erau foarte tensionate, incat pur si simplu nu puteam sa fac un barre chord ca lumea. De fiecare data o coarda nu se apasa. Mentionez ca am 7 ani de cand cant, nu sunt incepator, nu e vina mea. Am cautat la pragus ceva, impuritati, ceva ascutit, care ar putea sa rupa coarda. La fel si la mecanism. Nimic, neted, curat! Am sunat la service, la MC Music si le`am povestit, au spus ca intr`adevar, e ciudat si m`au rugat sa vin cu ea acolo. Apoi am vrut sa ma conving, sa nu creada lumea ca sunt nebun, asa ca am pus alta coarda. Din nou, am coborat`o in E, apoi cand am urcat`o, iar s`a rupt. 3 corzi in practic 3 zile. Va implor, spuneti`mi pareri, sau daca ati patit la fel, spuneti`mi rezolvarea.

Edited by Thzury
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Va rog din tot sufletul, cititi ce urmeaza si ajutati`ma!

 

Nu stiu daca mai exista un topic asemanator, dar l`am creat totusi. Incep eu cu problema mea. Acum 5 zile, pe 6 august am fost in Bucuresti sa`mi iau chitara noua. Am ales takamine eg540c-ssc. E o chitara superba, solid top&back. Problemele au inceput direct din magazin. Coarda Sol avea buzz pe libera si pe a doua tasta. L`am rugat pe tipul de acolo sa imi mai mareasca actiunea. Am scapat de buzz, totul a fost frumos. Am ajuns acasa si am cantat un pic pe ea. Eu cant in mai multe acordaje, cel in care am cantat la magazin a fost DADEAE. Asa a si ramas pana am ajuns acasa. Am cantat ce am cantat, apoi am vrut sa o fac standard. Am luat corzile care trebuiau acordate la rand, iar cand am ajuns la Sol, in timp ce o ridicam de la E, a pocnit. Am zis ca poate sunt de vina corzile, erau cele vechi, D`addario. Am fost plecat apoi si m`am intors pe data de 9. Am pus Elixir de 0.11-0.52(le`am schimbat pe toate). Toate bune si frumoase, sunet placut, puternic. Am lasat`o in pace, iar ieri dimineata m`am apucat iar sa cant. Cobor in DADEAE, cant un pic asa, apoi sa urc iar in standard. Aceeasi problema: Solul a plesnit. Am inceput sa imi dau seama ca ceva e clar in neregula, tinand cont ca in 30 de minute, o coarda elixir s`a rupt. Mai ales ca era aceeasi coarda, care apropo, avea din nou buzz, de data asta peste tot. De fiecare data corzile s`au rupt mai sus de pragus, aproape de mecanismul de acordare. O alta chestie e faptul ca desi actiunea era mai mare, corzile erau foarte tensionate, incat pur si simplu nu puteam sa fac un barre chord ca lumea. De fiecare data o coarda nu se apasa. Mentionez ca am 7 ani de cand cant, nu sunt incepator, nu e vina mea. Am cautat la pragus ceva, impuritati, ceva ascutit, care ar putea sa rupa coarda. La fel si la mecanism. Nimic, neted, curat! Am sunat la service, la MC Music si le`am povestit, au spus ca intr`adevar, e ciudat si m`au rugat sa vin cu ea acolo. Apoi am vrut sa ma conving, sa nu creada lumea ca sunt nebun, asa ca am pus alta coarda. Din nou, am coborat`o in E, apoi cand am urcat`o, iar s`a rupt. 3 corzi in practic 3 zile. Va implor, spuneti`mi pareri, sau daca ati patit la fel, spuneti`mi rezolvarea.

 

Ciudat .

 

Practic ai coarda G acordata apoi o slabseti in E si cand revii in G se rupe coarda ?

 

Asa ceva nu am patit numai cu coarda veche ce a prins o usoara "rugina" sau avea un defect dar in trei cazuri una dupa alta este ciudat.Toate s-au rupt pe hedstock adica intre chei si pragus ?

Daca nu exista nimc ce sa "zgarie" coarda nu poate fi numai faptul ca ai fi acordat mai sus si nu erai in E ?( cea ce nu-mi vine sa cred daca canti de 7 ani ).

Link to comment
Share on other sites

Eu am o problema similara cu coarda Re, care se rupe de fiecare data la 2 cm de saddle-ul de la floyd. Si asta pe doua chitari !

Elixir Nanoweb de 10.. Mentionez ca trag de floyd ca nebunul, dar se rupe cand mi-e lumea mai draga... si nu dupa un abuz sau ceva.

 

Am ajuns sa schimb la unul din floyd-uri saddle-ul de la Re... Same shit..

De doua ori s-a intamplat in concert, cu 3-4 masuri inainte de un solo... :)) posesorii de chitari cu floyd stiu ce zic. Tind sa cred ca nu e de la mine :)

 

Panez in alt loc, iar palm-mutingul (desi e in zona aia) e foarte finut si nici nu transpir ca ma dau cu talc :)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Fenomenul de degradare a materialelor metalice sub acţiunea solicitărilor variabile se numeşte oboseală, iar ruperile produse datorită acestuia se numesc ruperi prin oboseală. Corzile se rup dupa curba Wöhler(curbă de durabilitate la oboseală) - graficul dependenţei dintre tensiunea maximă a ciclurilor de solicitare, şi numărul ciclurilor de solicitare până la ruperea unui material metalic (unei piese metalice) .

 

Treaba e simpla, anumiti fabricanti folosesc materiale mai putin rezistente pt a vinde mai mult. Nu trebuie sa ne mire ruperea corzilor, nu e o intamplare, e o afacere.

Si nici nu cred ca trebuie sa va mai zic ca pe langa asta mai exista si corzi contrafacute, care arata aproape la fel, in ambalaje copiate foarte bine.

Edited by un chitarist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Userul Gojira nu are dreptate.. Mai da`o`n colo de treaba, ca am zis ca nu sunt incepator. Asa au incercat si aia de la service sa ma intrebe chestii tampite. Nu acordez cu o octava mai sus, pentru ca e imposibil, oricum, am si eu o ureche muzicala, plus ca acordez dupa tuner si dupa fret`ul 5 de la D. Nu`i aia, stati linistiti. Nu se rupe din prima, pentru ca in magazin am facut miscarea aia si nu s`a rupt. E ceva care o mananca incetul cu incetul.

 

Cred ca o sa iau un microscop si o sa ma uit cu atentie la pragus si la tuning peg... :))

 

Cat despre ce spune "un chitarist", aia poate fi adevarat, dar in niciun caz o coarda elixir de 11-52 nu se va rupe in 10 minute. Cealalta chitara a mea e o Hora Reghin, clasica, care are o varsta destul de mare, cel putin 7 ani. Am pus corzi de metal pe ea, din alea la 10 lei, i`am ajustat actiunea cu pile si in tot timpul asta am cantat cu ea in toate acordajele posibile, m`am jucat cu ele la greu si cred ca de maxim 5 ori mi s`a rupt coarda cand acordam chitara. Si daca ma gandesc bine, asta numai cand incercam sa urc mai sus de standard. Sa zicem de exemplu, de la B la D(care oricum, e posibil).

Edited by Thzury
Link to comment
Share on other sites

Se poate ca nut-ul sa "stranga"coarda, slotul nu este ok si se rupe coarda cand o acordezi.

De asemenea, poate exista bavura sau muchie ascutita la gaura din axul cheitei si coarda se rupe de acolo. Pana nu o vad nu pot sa ma pronunt.

Interesant cum ca ai fretbuz la o chitara noua, Takamine, in mod normal nu ar trebui sa existe taste inegale la o marca ca asta.

De asemenea, nu vad cum ti-a marit actiunea cel de la magazin, altfel decat slabind truss-rodul, iar asta nu este ok. Marirea actiunii se poate face doar prin inlocuirea saddle-ului cu unul mai inalt. Corzile prea tensionate ar putea fi din cauza unor corzi prea groase, verifica pe site-ul producatorului ce corzi sunt recomandate pentru modelul tau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Se poate ca nut-ul sa "stranga"coarda, slotul nu este ok si se rupe coarda cand o acordezi.

De asemenea, poate exista bavura sau muchie ascutita la gaura din axul cheitei si coarda se rupe de acolo. Pana nu o vad nu pot sa ma pronunt.

Interesant cum ca ai fretbuz la o chitara noua, Takamine, in mod normal nu ar trebui sa existe taste inegale la o marca ca asta.

De asemenea, nu vad cum ti-a marit actiunea cel de la magazin, altfel decat slabind truss-rodul, iar asta nu este ok. Marirea actiunii se poate face doar prin inlocuirea saddle-ului cu unul mai inalt. Corzile prea tensionate ar putea fi din cauza unor corzi prea groase, verifica pe site-ul producatorului ce corzi sunt recomandate pentru modelul tau.

 

Multumesc pentru raspunsuri, domnule Eugen, dar nu prea inteleg ce spuneti in legatura cu actiunea. La toate chitarele acustice, actiunea poate fi modificata SI din truss rod. Si nu inteleg de ce nu e bine.Cat despre tensiunea corzilor, cele stoc erau de 10, le`am inlocuit cu Elixir de 11. Nu mi se pare ca sunt foarte groase. Multe chitare vin cu dimensiunile astea din stoc.

Edited by Thzury
Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Tocmai ce am fost pe site`ul Takamine si m`am uitat de corzi. Ei spun asa:

We are often asked what strings are used on Takamine Guitars?

We find that these strings are very well suited to our instruments, but it’s entirely up to you what you use.

 

Six String Steel: D’Addario EXP16 Light Gauge.

 

Astea sunt corzi de 0.12-0.53. Deci, mai groase decat ce am eu acum pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o problema similara cu coarda Re, care se rupe de fiecare data la 2 cm de saddle-ul de la floyd. Si asta pe doua chitari !

Elixir Nanoweb de 10.. Mentionez ca trag de floyd ca nebunul, dar se rupe cand mi-e lumea mai draga... si nu dupa un abuz sau ceva.

 

Am ajuns sa schimb la unul din floyd-uri saddle-ul de la Re... Same shit..

De doua ori s-a intamplat in concert, cu 3-4 masuri inainte de un solo... :)) posesorii de chitari cu floyd stiu ce zic. Tind sa cred ca nu e de la mine :)

 

Panez in alt loc, iar palm-mutingul (desi e in zona aia) e foarte finut si nici nu transpir ca ma dau cu talc :)

 

Corzi contrafacute!!

 

Mi-e dor de corzile HORA se rupeau foarte rar !! Aceste corzi contrafacute sunt din otel prea "casant" ..problema este ca nu se vede pe ambalaj sau nu recunosc eu... .Apoi am luat corzi " e; B ;si G la bucata de la Muzikia si sunt multumit .

Se mai rupe coarda "e" din garnituri dupa care le schimb cu cele cumparate la bucata .Sincer sa fiu nu mai stiu ce brand sunt cele la bucata .Data viitoare cand ma duc sa cumpar i-mi notez .

 

Nu stiu daca Hora mai face corzi ..zeci de ani am folosit corzie 1 1 2 Hora ptr e B G erau foarte bune se faceau negre de la aciditate dar nu se rupeau .

 

Foarte rar se rupea cate o coarda si mai ales langa calus foarte rar in zeci de ani am avut caz cand sa rupt coarda mai catre mijlocul corzii presupun ca de la "rugina" decalibrandu-se a cedat unde a devenit mai subtire.

 

La un vibrator Willkinson a trebuit sa schimb toate "sadle"-urile cu altele de la vibrator Fender ,degeaba le-am slefuit /rotunjit cele Willkinson ( probabil ieftine de pe o chitara "Vintage" ) "taiau" corzile .

 

In orice caz este nasol caci trebuie sa car doua chitare ca sa am cu ce canta ptr cate o cantare unde nu pot sa ma opresc sa schimb o coarda ce se rupe .Zeci de ani folosind corzi HORA ptr cele "subtiri" nu mi-sa intamplat in concert iar acum e jale nu am curaj sa trag de vibrator cum ar trebui ...se rupe coarda si la bend cu degetul ...in mijlocul soloului !!! DE GROAZA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.