www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mica Mare Problema


Recommended Posts

Guest OratioMentis

Am un ibanez grx70dx si nu reusesc sa ii montez tremolo-ul .Nu radeti sau alte destea chiar nu ma pricepep mia venit separat si cand am disfacut chitara in spate nu are nimic inafara de arcuri .

 

Astept ceva detaliat

 

Cred ca fotografia de mai jos iti spune unde se monteaza tremoloul ala.

Ce-oi cauta tu in spate, numai sarmana chitara stie...

Si apropos, tremoloul se monteaza PRIN INSURUBARE, evita sa-i bati o pana sau sa-l lipesti cu super-glue...

 

http://www.musicariu...X70DXJU-BKN.jpg

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Nu merge asa trebuie sa mia faci cva ..crezi ca nu am incercat asta?:nay:

 

Lol. Incerc sa-mi dau seama despre ce este vorba, ca deja sunt vexat :)) N-am avut probleme si asta a fost prima mea chitara!

Link to comment
Share on other sites

Omule trebuie reglat ceva in spate asta miau zis multi nu doar infiletezi ala si gata ...

Nush cum e la tine dar la mine nu vrea

 

 

Explica tu mai detaliat ce doresti, si atunci poate te ajutam.

Tie nu iti intra bara de tremolo in sistemul de insurubare/fixare snap in, sau doresti sa REGLEZI sistemul de tremolo per total si nu stii cum.(mai mult ca sigur trebuie reglat oricum)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am pe nimeni pe aici :) deasta vam cerut sfatul poate unu din voi are habar

Aici ai pe toata lumea :---> http://fuckinggoogleit.com/

 

Noi avem ceva habar dar tu nu stii sa descrii care-i treaba .In ce clasa esti ?

 

Cum sa-ti vina chitara in bucati ...respectiv cu tremoloul separat nemontat ...nu ai putea monta corzile .Deci ai vibratorul la locul sau .

 

Cauti aici pe rgc.ro sa mai descris de zeci de ori cum se regleaza etc ...cum se blocheaza ,,,cum se monteaza corzile etc etc...

 

Deci ca de obicei conform nivelului iarasi dam cu presupusul..

 

Oricum ai montat si reglat vibratorul "in jos" se poate actiona ,adica sa cobori inaltimea tonurilor ...sa slabesti tensiunea corzilor inclinand vibratorul catre corpul chitarei catre griff.

 

Maneta se pune in locasul ei sa fie in pozitie paralele cu corzile apoi se APASA in jos trebuie sa se slabeasca tensiunea corzilor ==> deci va cobora inaltimea tonului dat de coarda .

 

IUTUB ----- how to use guitar tremolo ( vibrator)

 

http://www.youtube.com/results?search_query=how+to+use+guitar+tremolo+&aq=f

 

 

Deci nu se da ca la manivela !!! ci se apasa sau se trage de maneta perpendicular pe planul corpului chitarei cand aceata este in pozitie aprox paralele cu directia corzilor .

 

Banuiesc ca tu ai dat la manivela si nu se intampla nimic ....

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

La chitarile ibanze tremolo bar-ul se monteaza prin apasare (nu prin insurubare), daca acesta nu sta fix dupa ce-l apesi usor, atunci trebuie strans un surub din spate,care se acceseaza evidenta (prin spate pe la arcuri ) cauta pe youtube,gasesti tona de articole.

 

Pe bune? Nu de alta, dar am avut exact modelul acesta de chitara si tremolo bar-ul se monta prin insurubare! Pe cuvant, asa era :) Da' sa trecem mai departe, conteaza mai putin. Parerea mea.

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.