www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Deosebesti Un Microfon Shure Contrafacut


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Sunt tot mai multe fakeuri de shure pe piata asa ca sper ca postul sa fie util: http://www.youtube.c...h?v=FoB7j9tP9jA

in video beta58 nu prezinta initialele de pe caspula,probabil este productie mai veche.

 

toate microfoanele shure recente trebuie sa aibe niste initiale scrise in interiorul lor cu vopsea:la beta 58 vopseaua este alba,la celelalte poate sa fie verde rosie etcla beta 58 initialele sunt pe capsula dupa desurubarea windscreenului.tot la beta 58 firele care duc la mufa in interior trebuie sa fie albastru si rosu neaparat,iar buretele de pe capsula sa fie gri si nu negru.inelul de la baza capsulei nu trebuie sa fie sanfrenat,adica sa aibe un sant frezat in el.capsula la un fake este mai ovala,mai stralucitoare iar inelul albastru de cauciucv este ALBASTRU STRIDENT fata de albastru bleu spre mat. inca o caracteristrica.la oroginale firele din capsula sunt verde galben obligatoriu

 

 

la sm 58.:capsula nu prezinta nici un fel de abtipild in interior pe lateralul ei.unde exista acest abtipil inseamna FAKE.buretele de pe varful capsulei este obligatoriu GRI si nu neagra.

daca desfacem un sm 58 de la jumatate observam o placa de textolit prinsa cu surub pe caretrebuie sa existe 2 litere /initiale vopsite/stampilate..

 

la beta 87 la fel trebuie sa existe pe suportul capsulei condenser 2 initiale vopsite/stampilate.

 

 

valabil pt toate microfoanele:capsula trebuie sa fie pe un suport elastic de calitate.daca aceasta nu se misca in jos la pasare e problema.

greutatea este iararsi un factor de luat in seama:microfoanele originale sunt mai grele decat fake-urile

sunetul este in ultima instanta diferenta dintre cele 2.un fake suna pe medii inalte,ca la radio,intra usor in microfonii si

LA TRECEREA DINTRO MANA IN ALATA SCOATE ZGOMOTE datorita lovirii usoare.

la un microfon original acestea sunt mult mai reduse

 

inca un link de pe ebay cu poze exemplificative: http://reviews.ebay.com.au/Fake-Shure-Beta58-Microphones-How-to-spot-them_W0QQugidZ10000000006603964

 

sm 58 fake video:

Edited by victor_petrescu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt tot mai multe fakeuri de shure pe piata asa ca sper ca postul sa fie util: http://www.youtube.c...h?v=FoB7j9tP9jA

in video beta58 nu prezinta initialele de pe caspula,probabil este productie mai veche.

 

toate microfoanele shure recente trebuie sa aibe niste initiale scrise in interiorul lor cu vopsea:la beta 58 vopseaua este alba,la celelalte poate sa fie verde rosie etcla beta 58 initialele sunt pe capsula dupa desurubarea windscreenului.tot la beta 58 firele care duc la mufa in interior trebuie sa fie albastru si rosu neaparat,iar buretele de pe capsula sa fie gri si nu negru.inelul de la baza capsulei nu trebuie sa fie sanfrenat,adica sa aibe un sant frezat in el.capsula la un fake este mai ovala,mai stralucitoare iar inelul albastru de cauciucv este ALBASTRU STRIDENT fata de albastru bleu spre mat. inca o caracteristrica.la oroginale firele din capsula sunt verde galben obligatoriu

 

 

la sm 58.:capsula nu prezinta nici un fel de abtipild in interior pe lateralul ei.unde exista acest abtipil inseamna FAKE.buretele de pe varful capsulei este obligatoriu GRI si nu neagra.

daca desfacem un sm 58 de la jumatate observam o placa de textolit prinsa cu surub pe caretrebuie sa existe 2 litere /initiale vopsite/stampilate..

 

la beta 87 la fel trebuie sa existe pe suportul capsulei condenser 2 initiale vopsite/stampilate.

 

 

valabil pt toate microfoanele:capsula trebuie sa fie pe un suport elastic de calitate.daca aceasta nu se misca in jos la pasare e problema.

greutatea este iararsi un factor de luat in seama:microfoanele originale sunt mai grele decat fake-urile

sunetul este in ultima instanta diferenta dintre cele 2.un fake suna pe medii inalte,ca la radio,intra usor in microfonii si

LA TRECEREA DINTRO MANA IN ALATA SCOATE ZGOMOTE datorita lovirii usoare.

la un microfon original acestea sunt mult mai reduse

 

inca un link de pe ebay cu poze exemplificative: http://reviews.ebay.com.au/Fake-Shure-Beta58-Microphones-How-to-spot-them_W0QQugidZ10000000006603964

 

sm 58 fake video:

 

Nu cred ca sun microfoane "fake" cele ce nu respecta aceste repere insirate de tine. probabil sunt clone-cu licenta si au in contract ca sa nu le faca perfecte ca sa se poata deosebii .

Nu vad absolut nici o problema in a se copia la perfectie si stampilele si buretele si piesa amortizoare ...cand au baietii tehnologie de copiat procesoare si integrate prin "scanare" fizica pas cu pas dupa care au tehnologia "backward engineering" sau "reverse engineering" sa fabrice procesoare si IC-uri functionale.

 

http://www.youtube.com/watch?v=HW9AWBFH1sA

 

Este alta povestea ca vanzatorii sa le vanda ca si "originale" .

 

Ca sa tina pretul de fabricatie cat mai jos probabil nu se face controlul de calitate la exigenta originalului ...asa ca pot fi diferente mari in calitate .

Deci poti sa ai un microfon bun sau unul nasol ...la cele originale este garantata calitatea .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ba crede-ma ca e o mare problema.ideea e ca se fabrica facaturi sub aceeasi marca ,fata de care shure nu are nici cea mai mica legatura..

sa faci o copie si sa o denumesti altfel e altceva,insa sa faci un fake si sa-l vinzi ca marca e cu totul diferit

 

ps:mi-a trecut prin mana un beta 58 fake,vandut la un magazin din muzica in urma cu cativa ani.diferenta fata de cel original e foarte mare ,lasand la o parte diferentele estetice ,sunetul nu are nici cea mai mica legatura cu originalul,oar in live nu te intelegi cu el din cauza microfoniilor

 

iar daca pe tine nu te deranjeaza aceste aspecte inseamanca nu te intereseaza nici daca iti cumperi un squier pe care scrie fender...cam asa inteleg eu.

Link to comment
Share on other sites

iar daca pe tine nu te deranjeaza aceste aspecte inseamanca nu te intereseaza nici daca iti cumperi un squier pe care scrie fender...cam asa inteleg eu.

 

Mai, la faza asta nu se potriveste. Cumpar oricand un Squire, daca-mi place mai mult decat un Fender.

 

Dar la microfoane nu prea merge asa. Daca ar fi toate la fel, presupun ca ar canta toata lumea la de-alea de 10 lei, din bazar.

 

Tot ce se face sub licenta unei firme, ca si produse mai ieftine, asemanatoare cu originalele, n-are cum sa poarte aceleasi insemne si sa fie comercializate sub acelasi nume.

Link to comment
Share on other sites

haideti sa n-o dam in flame-uri.

au dreptate amandoi, cred, si victor_petrescu cu initierea postului, si karpi cu :"probabil sunt clone-cu licenta si au in contract ca sa nu le faca perfecte ca sa se poata deosebi".

faza e:

am citit postul, am vazut clipurile si pozele, apoi am venit acasa de la servici si mi-am luat la intrebari/cercetat shure-ul sm58 din proprietatea personala.

shure-ul meu corespunde 100% cu descrierile din video, ale unuia adevarat. toate elementele de recunoastere sunt prezente:

(capsula nu prezinta nici un fel de abtipild in interior pe lateralul ei.buretele de pe varful capsulei este GRI.

are placa de textolit prinsa cu surub pe care exista 2 litere /initiale vopsite: EF. capsula este pe un suport elastic de calitate. firele sunt: (....surpriza) galben si verde. are si "gulerul" ala pe carcasa pana sa inceapa filetul.).

desi aveam oarecare dubii.

 

ps:

la nevoie, pot sa postez si poze care sa dovedeasca ceea ce spun.

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

haideti sa n-o dam in flame-uri.

au dreptate amandoi, cred, si victor_petrescu cu initierea postului, si karpi cu :"probabil sunt clone-cu licenta si au in contract ca sa nu le faca perfecte ca sa se poata deosebi".

faza e:

am citit postul, am vazut clipurile si pozele, apoi am venit acasa de la servici si mi-am luat la intrebari/cercetat shure-ul sm58 din proprietatea personala.

shure-ul meu corespunde 100% cu descrierile din video, ale unuia adevarat. toate elementele de recunoastere sunt prezente:

(capsula nu prezinta nici un fel de abtipild in interior pe lateralul ei.buretele de pe varful capsulei este GRI.

are placa de textolit prinsa cu surub pe care exista 2 litere /initiale vopsite: EF. capsula este pe un suport elastic de calitate. firele sunt: (....surpriza) galben si verde. are si "gulerul" ala pe carcasa pana sa inceapa filetul.).

desi aveam oarecare dubii.

 

ps:

la nevoie, pot sa postez si poze care sa dovedeasca ceea ce spun.

 

Dar de ce trebuie sa dovedesti ,,daca este OK este bine si atat .

 

Si eu am pe undeva ceva Shure mai nou primit cadou Made in China scrie pe cutie nu m-am uitat daca scrie si pe undeva prin microfon...sa vad cum arata inauntru l-am desfacut sa vad acum un an si tin minte ca parca are capsula neagra din plastic ..am avut microfoane Shure originale ce le-am vandut prin '90 aveau capsula din metal cred aveau ca magnet Alnico ...erau pe capsula lateral niste "fante" prin care se vedea o pasla "alba/crem" '

SHURE SM57 DYNAMIC MICROPHONE

http://www.dreamstime.com/shure-sm57-dynamic-microphone-imagefree754173

 

Nu stiu daca face Shure capsule din plastic ,,???,,,nu cred ...de atunci s-au mai inventat cate ceva in materia de magneti si se pot face microfoane si difuzoare mai usoare .Nu l-am comparat cu un Shure original sau alt microfon de calitate...l-am folosit doar la repetitii ...suna acceptabil dar nu seamana cu Shure la sound.

 

La aceste "clone" nu exista camera rezonatoare Anti-bop din spatele mabranei ..au alta rezolvare si se folosesc cred capsule selectate din productia serie de karaoke ce costa 5 Lei la magazinele chinezesti.

deci nu au cum a sune ca si un Shure odata ce are alta membrana, alta bobina, alt corp si magnet alt traf de adaptare ( daca are ) etc...

 

Cele "fake" par identice in interior cu ieftinele clone "oficiale" pe care apare Made in China.

 

 

 

http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/144385-fake-shure-sm57s-including-pics.html

http://www.xmission.com/~jdjonsson/fakeshure.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.