www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

EMG Anyone?


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Hai sa ma mai informez si eu si poate si altii:

 

Cine are doze EMG 81-85 pe chitara? Cine poate face un review la Recenzii de scule despre aceste doua tipuri de doze ce au facut istorie? Ce parere aveti?

 

Pe mine ma tenteaza sa-mi schimb dozele si vreau sa-mi iau ceva mai pentru heavy metal. As fi foarte curios daca e cea mai buna investitie.. ce alte variante mai bune am pentru metale? (Pls.. cei care au de vanzare doze, sa nu inceapa cu spam pentru ca doar ma informez.. nu vreau sa-mi cumpar acum).

 

later edit: Sunt fericitul posesor al unei chitari ESP LTD MH100QM luata de pe forum si singura chestie ce ma deranjeaza sunt dozele

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

pur informativ iti spun, ca nu doar dozele fac sunetul, daca vrei un sunet calumea, iti trebuie si un amp capabil.

 

dozele alea printr-un procesor de c---t, nu o sa sune cine stie ce :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
pur informativ iti spun, ca nu doar dozele fac sunetul, daca vrei un sunet calumea, iti trebuie si un amp capabil.

dozele alea printr-un procesor de c---t, nu o sa sune cine stie ce :)

 

I know .. dar ideea e ca am nevoie de niste doze BUNE.. pentru ca nu imi iau doze ca peste un an sa le schimb.

 

Dozele actuale se ineaca daca intru cu sunet groase peste sunetul ascutit al corzilor subtiri. De asta vreau sa le schimb. Repet .. vreau sa le schimb cu ceva BUN! Nu se stie niciodata cand o sa-mi iau si un amp klumea.

 

Tks 4 advice.

 

 

 

Eu am 81-85 pe un LTD MH 250 NT, dar nu am timp de review acum.

Poti sa intrebi ceva pe PM daca vrei

 

Pai nu ma grabesc si nu am nimic in special de intrebat.

 

Cand ai timp, poate faci un review pentru ca sunt convins ca multe lume ar fi interesata.

 

Tks

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
intreb si io ashea (ca proasta :) ): de ce active? :)

 

Uite de asta..

 

SI eu sunt fan SD, si totusi imi plac 81-85 la nebunie. Le recomand cu caldura.Atac si agresivitate, si tot ce-ti trebuie pt un ton serios de metal.

 

 

 

@tudor

si cum intentionezi sa le iei?pe la ce pret?

ca as fi si eu interesat :)

 

Pai intentionez sa le iau prin toamna .. sau cand oi avea bani, vreau sa le iau noi de la magazin unde pretul e pe la 130E bucata. (Sunt din Timisoara dar o sa trec prin Bucuresti sa vad si preturi pe acolo ca am auzit ca sunt mai ok ca la noi)

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

daca ma intrebi pe mine este combinatia letala de doze :( , sunt 2 din preferatele mele, am 81-60, 85 nu am dar l-am incercat si e belea :) george(registred brand name pe rgc :) ) are 85-89 , alta combinatie fantastica.ideea e ca nu poti da gresh cu ele si iar in opinia mea sunt cele mai bune doze , iar daca nu ai o gtra high end e si mai bine B)

 

concluzie EMG all the way pt \m/ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
daca ma intrebi pe mine este combinatia letala de doze B) , sunt 2 din preferatele mele, am 81-60, 85 nu am dar l-am incercat si e belea :( george(registred brand name pe rgc :) ) are 85-89 , alta combinatie fantastica.ideea e ca nu poti da gresh cu ele si iar in opinia mea sunt cele mai bune doze , iar daca nu ai o gtra high end e si mai bine ;)

concluzie EMG all the way pt \m/ :)

 

Asta ma gandeam si eu insa mai auzisem pareri ca lasa.. ca nu-ti lua active ca nush ce... , ca vezi pe la DiMartio, pe la Seymour Duncan ca au si aia doze bune... :)

Link to comment
Share on other sites

Asta ma gandeam si eu insa mai auzisem pareri ca lasa.. ca nu-ti lua active ca nush ce... , ca vezi pe la DiMartio, pe la Seymour Duncan ca au si aia doze bune... :)

pareri vor fi intotdeuna si depinde de care tii cont , si ce anume ti se potriveste tie mai bine, sunt sigur ca dozele duncan sau di marzio sunt f bune, insa important e care ti se potriveste tie cel mai bine is cu care scoti sunetu pe care il doresti. de ex , apropo de active, am probat live wire de la seymour duncan , si sunt ok si alea, gain si headroom cat casa(deh sunt alimentate la 18 V), dar fatza de emg mai putin focused, mai putin comprimate , mai loose, non the less , great pickups.asta asha ca mic exemplu.

 

daca vrei sa-ti iei emg, lasa parerile ca mai bine iti iei altceva, ia-ti ca nu ai cum sa dai gresh.cearny vindea exact setul de care vbesti si la un pretz f atractiv, vezi daca le mai are.

 

Parerea mea exista doar cateva tipuri de doze in lumea asta.

 

Single-coil-uri Fender

HumB Gibson

Seymour Duncan

EMG :)

 

restu... nu-mi plac.Dimarzio mi se par mult prea lipsite de personalitate.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

daca vrei sa-ti iei emg, lasa parerile ca mai bine iti iei altceva, ia-ti ca nu ai cum sa dai gresh.cearny vindea exact setul de care vbesti si la un pretz f atractiv, vezi daca le mai are.

 

 

 

Tks 4 advice!

 

Cearny? Ai asa ceva? Un pret informativ?

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Foarte corect! Cearny le ofera la un pret foarte bun.Nici afara nu stiu daca le gasesti la pretul asta, asa ca daca ai banii sari pe ele.

 

Corect! Asta am vazut si eu .. pretzuri de sa-ti dai palme :) .

 

 

 

Anyway, mai niste intrebari pentru posesori de chitari cu doze active, foste chitari cu doze pasive:

 

Unde ati pus bateria? Incape in locasul pentru potentiometre?

 

Cat e de mare bateria necesara pentru doze active?

 

Cat tine o baterie? (Cat de des trebuie schimbata)?

Link to comment
Share on other sites

Corect! Asta am vazut si eu .. pretzuri de sa-ti dai palme :) .

 

Anyway, mai niste intrebari pentru posesori de chitari cu doze active, foste chitari cu doze pasive:

 

Unde ati pus bateria? Incape in locasul pentru potentiometre?

 

Cat e de mare bateria necesara pentru doze active?

 

Cat tine o baterie? (Cat de des trebuie schimbata)?

 

Andrei, tipul care a deschis de curand magazin de instrumente (Triola, str. E. UNGUREANU nr.17 ) a spus ca pe saptamana viitoare o sa aduca si EMG-uri. Sa vedem la ce pret.

Bateria e una de 9v, si la majoritatea chitarilor incape in locasul pentru potentiometre.

Pe mine m-a tinut bateria si un an.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, mai niste intrebari pentru posesori de chitari cu doze active, foste chitari cu doze pasive:

 

ma incadrez aici :)

 

 

Unde ati pus bateria? Incape in locasul pentru potentiometre?

de obicei este loc suficient, dar in unele cazuri trebuie facut loc.

 

Cat e de mare bateria necesara pentru doze active?

cat de mare e un ou mic? baterie normala de 9V.Stii de care.+juma de cm pt cabluri

 

Cat tine o baterie? (Cat de des trebuie schimbata)?

depinde in intregime de marca si calitatea bateriei.Poti folosi un Duracell ca lumea pana la juma de an.

Link to comment
Share on other sites

io-s dintre aia cu ex doze pasive , acum active si da mi-a incaput fara probleme si batai de cap(ba kiar mai pot face lok de una daca mi se pune pata de un modd de 18V).acum elethan are dreptate, in unele gtri s-ar putea sa fi nevoit sa-i "faci lok". de ex daca iti iei un ibanez S subtire ca lama unei sabii de samurai :) n-o sa incapa :).

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Thanx 4 advices!

 

 

 

Am scris mai sus ce chitara am... cred ca nu o sa fie o problema sa bag bateria. O sa incerc totusi ca am p'acasa o baterie veche si sa vad doar daca intra.

 

 

 

@bogdan: nu stiam de noul magazin.. tre sa trec si eu pe acolo sa vad ce au. Fatza de Muzikia stau mai bine cu preturile?

Link to comment
Share on other sites

 

@bogdan: nu stiam de noul magazin.. tre sa trec si eu pe acolo sa vad ce au. Fatza de Muzikia stau mai bine cu preturile?

N-as putea sa-ti spun exact cum e cu preturile fiindca deocamdata nu au cine stie ce. Cred ca sunt ceva mai ieftini, dar, daca mi-aduc bine aminte, si Muzikia erau mai ieftini cand s-au deschis...

Astept sa vad cat o sa coste Emg-urile (daca o sa aduca pana la urma) - vreau si eu sa-mi iau un Emg-sa.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Am fost azi pe la magazinul ala nou si nenea de acolo a zis ca poate sa aduca de exemplu set de doua 81 (Hammet) la 6 mil 600, ceea ce e destul de ok, treci si tu sa vorbesti cu el.

 

UUUOOOOOOU!!!! Astea da pretzuri.

 

La Muzikia mi-au dat pretz... 160E/bucata 85 si 81 = 320E .. around 11mil ...

 

Nu pot sa cred! Jumatate de pret!!! Trebuie sa trec pe la magazinu asta urgent!!!

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi pe la magazinul ala nou si nenea de acolo a zis ca poate sa aduca de exemplu set de doua 81 (Hammet) la 6 mil 600, ceea ce e destul de ok, treci si tu sa vorbesti cu el.

 

 

Pai vrem si noi :) Poti sa intrebi de o lista inreaga de preturi? Io caut SAV sau SLV (doar ca asta parca nu se gaseste decat set).

Link to comment
Share on other sites

@bogdan - ai cumva un numar de telefon al tipului de la TRIOLA? Ca pe google n-am gasit nika...

N-am numarul, dar daca am timp o sa trec maine pe-acolo, a zis tipul ca o sa se intereseze de un SA pentru mine. Mi-a arata o lista de preturi, probabil de la furnizorul lui, dar erau numai seturi. Mi-amintesc de 2x81, 2x85, 3xSA, si parca era si un set ce contine SAV.

Link to comment
Share on other sites

N-am numarul, dar daca am timp o sa trec maine pe-acolo, a zis tipul ca o sa se intereseze de un SA pentru mine. Mi-a arata o lista de preturi, probabil de la furnizorul lui, dar erau numai seturi. Mi-amintesc de 2x81, 2x85, 3xSA, si parca era si un set ce contine SAV.

 

Daca faci rost de nr de tel sa ni-l dai si noua sa intrebam. Cat priveste SAV, poate se combina cineva la un set sau un set Steve Lukater

Link to comment
Share on other sites

Daca faci rost de nr de tel sa ni-l dai si noua sa intrebam. Cat priveste SAV, poate se combina cineva la un set sau un set Steve Lukater

 

Magazin Triola : 0356/102034, 0744/814467

Eu sunt putin dezamagit, am vrut sa-mi iau o doza SA, ieri tipul mi-a zis ca se poate, azi nu se mai poate decat set.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.