www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Bune De Ceva Kiturile Diy?


sk8raven
 Share

Recommended Posts

Am vazut niste kituri Tenayo pe Thomann si mi-au sarit imediat in ochi. Desi mi se pare atractiva ideea, ma indoiesc de calitatea pe care o poti obtine dintr-un astfel de kit (si ma refer la cei care nu au experienta in asamblat - dezasamblat etc.)

Ce crede marea majoritate despre ele? A avut cineva curajul sa incerce vreodata?

http://www.thomann.de/gb/tenayo_bcmetalstyle_kit.htm

221999.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

parerea mea e ca ar merita, dar in mainile unui priceput... pt ca sunt convins ca nu se chiar potrivesc unele piese, mai trebuie ajustari la imbinari, poate si wiringul va da batai de cap, poate un pickup nou de calitate, .... ei si se aduna.. e buna daca te pricepi si vrei sa o faci custom incepand de la ceva.... in rest eu raman pe cele facute de oameni cu experienta (relativa si aia)

Link to comment
Share on other sites

Eeeh, poate intr-o zi de weekend, candva la pensie, cand nu mai am ce face cu banii laugh.gif

 

Oricum...ca sa poti scoate ceva dintr-un kit dinasta, trebuie sa investesti mult mai mult. Cum ziceai si tu, un pickup nou, mai cateva tweak-uri, vopseaua...se tot aduna si ajungi sa platesti cat ai plati pt o chitara bunicica.

Edited by sk8raven
Link to comment
Share on other sites

Am vazut niste kituri Tenayo pe Thomann si mi-au sarit imediat in ochi. Desi mi se pare atractiva ideea, ma indoiesc de calitatea pe care o poti obtine dintr-un astfel de kit (si ma refer la cei care nu au experienta in asamblat - dezasamblat etc.)

Ce crede marea majoritate despre ele? A avut cineva curajul sa incerce vreodata?

http://www.thomann.de/gb/tenayo_bcmetalstyle_kit.htm

221999.jpg

Cred ca ar merita ,

cat despre pricepere..cred ca si o gospodina poate monta componentele dupa ce citeste indicatiile .

Nici nu este ieftina la 800 banuiesc ca are material destul de bun.

Cu vopsitul si lacuitul exista spray-uri , cu otzara documentare si exercitii pe alte !! lemne in prealabil trebuie sa iasa bine.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar merita ,

cat despre pricepere..cred ca si o gospodina poate monta componentele dupa ce citeste indicatiile .

Nici nu este ieftina la 800 banuiesc ca are material destul de bun.

Cu vopsitul si lacuitul exista spray-uri , cu otzara documentare si exercitii pe alte !! lemne in prealabil trebuie sa iasa bine.

 

Tenayo BC Metal-Style Kit - high quality DIY electric guitar kit, solid wood body, maple neck with rosewood thomann fretboard, die cast tuners, 2x humbucker pickups, pickguard, cable, screws. Colour: Natural. Recommended: PACCS Super Native Instrument Care (order code 116832)

Nu zice ce fel de lemn e. Insa pe linkul postat de CiocanelBloodyCIocanel, sunt scrie si ce materiale au. Multe sunt din mahon acolo.

Link to comment
Share on other sites

Tenayo BC Metal-Style Kit - high quality DIY electric guitar kit, solid wood body, maple neck with rosewood thomann fretboard, die cast tuners, 2x humbucker pickups, pickguard, cable, screws. Colour: Natural. Recommended: PACCS Super Native Instrument Care (order code 116832)

Nu zice ce fel de lemn e. Insa pe linkul postat de CiocanelBloodyCIocanel, sunt scrie si ce materiale au. Multe sunt din mahon acolo.

Trebuie verificat ..

 

Dar 800 Ron...cand poti cumpara la 400-450 Ron ..chitara gata asamblata si transportata in magazin .

 

170-200 Euro cand poti gasi si la 30-40 Euro chitara gata montata ar trebui sa fie ceva avantaje ...(logic)

 

Inseamna ca ar trebui sa aiba material mai bun...poate si restul .

 

Sa zicem ca dai unui lutier sa o monteze ,sa vopseasca...daca i-yti ia 300 ...deja chitara costa 1100 deci ar trebui sa fie o chitara bunicica.

 

Daca ai fi la magazinul unde sunt mai multe kit-uri si ai putea vedea materialul gatului ar fi ceva...ai putea alege un gat bun...fiind nevopsit nelacuit vezi exact ce material este..din cate bucati e etc ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.