www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Cumpar] Si Dupa Aia Nu Mai Cumpar


Recommended Posts

Buna ziua!

 

As dori sa va atentionez cu privire la userul "levigityos" sa nu aveti incredere in el.

Sa va povestesc cum am fost eu fraierit: aveam un procesor Boss GT-6 la vanzare acum cateva luni. Domnul Kovacs Levente s-a aratat interesat de cumpararea lui. Dupa ce am discutat toate detaliile legate de trimiterea coletului in orasul Sfantu Gheorghe (Covasna) si vanzarea sa, am contactat firma Fan Courier (firma aleasa de dansul) si am trimis coletul. Pana aici toate bune si frumoase. Coletul a stat in sediul Fan Courier din orasul Sfantu Gheorghe 15 zile (dupa aceste 15 zile coletul este retrimis expeditorului). In aceste 15 zile eu l-am sunat cam o data la 2 zile pentru a vedea daca a ridicat pachetul. Dupa ce a trecut numarul de zile cat putea sa stea coletul in acel sediu, l-am sunat pe domnul Kovacs sa il intreb daca mai vrea sa-l cumpere sau nu. El m-a asigurat ca daca mai pot sa prelungesc aceasta perioada de 15 zile cu inca 4-5 zile, face rost de bani si il ridica. Ghici ce, cele 4-5 zile au trecut iar corletul tot nu a fost ridicat. Bineinteles ca nu mai aveam cum sa sun iar la Fan Courier sa le spun sa imi prelungeasca iar perioada aceea, asa ca pachetul a revenit in Bucuresti, iar eu a trebuit sa platesc si transportul si costul de depozitare a pachetului pentru cele 4-5 zile. Costul a fost de 68,5 lei (inca mai am chitanta). Dupa ce a venit pachetul in Bucuresti l-am sunat pe domnul Kovacs sa-i spun ca nu este vina mea ca dansul nu a mai avut bani sa-l plateasca si ca ar trebui sa imi restituie cei 68,5 lei (si ca sa fie treaba si mai simpla, i-am dat si IBAN-ul ca sa imi trimita banii pe card). Dansul a fost de acord, dar mai apoi invoca tot felul de motive precum: "eu nu am card la banca", "eu nu stiu sa trimit bani", "nu am bani", "scuze ca nu am raspuns, chiar acum ma duc spre banca", imi raspundea sotia (pe numarul lui) sa imi spuna ca "e plecat in Germania si se intoarce luni", iar luni cand sunat imi raspundea iar si imi spunea ca nu stie cand se intoarce si ca nu mi-a zis niciodata ca se intoarce luni.

In fine, au trecut 3 luni de atunci iar eu nu am vazut nici un leu. Daca mai exista vreo metoda sa imi mai recuperez banii o ascult cu cea mai mare placere.

 

68 de lei nu reprezinta o avere, dar v-am spus aceasta poveste ca sa luati aminte si sa fiti foarte precauti atunci cand faceti afaceri cu domnul Kovacs Levente aka levigityos. Eu unul m-am lecuit si cu domnul Kovacs si trimisul prin curierat.

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, in primul rand imi pare rau pentru pierdere ta. Insa, tu ai posibilitatea sa acorzi feedback user-ului respectiv. Acorda-i feedback negativ. Nu de alta, dar postul tau va fi uitat in cateva saptamani, iar userul cu probleme, va putea sa faca alte targuri in care sa nu-si respecte calitatea de cumparator sau vanzator, avand un "cazier" curat.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa confirm lipsa de seriozitate a domnului Levi. Aveam de vanzare o chitara Eko Manta, ne-am inteles asupra pretului si pentru ca ziarul la care lucram tiparea la Sf. Gheorghe m-am oferit sa o duc personal, ce e drept, pe la 1 noaptea. A zis ca nu e nicio problema, ca ma asteapta, bem o bere, facem un jam. Inainte cu jumatate de ora sa plec de acasa am avut inspiratia sa telefonez ca sa fiu sigur. Nu mi-a raspuns. Noroc ca aveam si numarul de fix asa ca am sunat cu nesimtire pina a raspuns sotia lui. A venit si el la telefon si mi-a spus sec faptul ca nu mai cumpara chitara. Deci am ratat la mustata o plimbare inutila in mijlocul noptii....

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Uite ca sunt jigodii si-n alta parte decat in Bucuresti. Cum era aia cu "miticii", ca vreau s-o mai aud...?

Link to comment
Share on other sites

Pacat ca exista tepari pe acest forum.Ar trebui indepartati cumva.Am luat si eu anul trecut o teapa destul de mare(420+50ron taxa transport).Am scris pe forum,am dat feedback si degeaba.Cam la o luna a mai pacalit pe cineva in acelas mod in care m-a pacalit pe mine:in pozele prezentate era ceva,iar cand primeai coletul...surpriza era intr-adevar lucrul respectiv dar intr-o stare jalnica.Daca vreti pot da si numele userului.

 

Cu respect,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Pacat ca exista tepari pe acest forum.Ar trebui indepartati cumva.Am luat si eu anul trecut o teapa destul de mare(420+50ron taxa transport).Am scris pe forum,am dat feedback si degeaba.Cam la o luna a mai pacalit pe cineva in acelas mod in care m-a pacalit pe mine:in pozele prezentate era ceva,iar cand primeai coletul...surpriza era intr-adevar lucrul respectiv dar intr-o stare jalnica.Daca vreti pot da si numele userului.

 

Cu respect,

Florin.

 

 

Teoretic, la o teapa ca aia as spune ca este corect sa le spui tuturor cine este. Poate maine este randul altuia si...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, la o teapa ca aia as spune ca este corect sa le spui tuturor cine este. Poate maine este randul altuia si...

 

 

Este vorba de userul "the outsider".Este din Iasi.Am si numele si adresa numai ca trebiue sa le caut intr-un sertar plin cu facturi si chitante.

 

Numai bine,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.