www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre cum ar trebui perceputi muzicienii


Cosu
 Share

Recommended Posts

Cum ar putea sa va respecte acestia cand voi nu respectati nici pe cei din comunitatea voastra?

am fixurile mele

 

si nici nu vreau neaparat respectul manelarilor, asa cum probabil iris nu au neparata nevoie de respectul meu, cu toate ca nu imi amintesc sa fi zis ca nu ii respect

Link to comment
Share on other sites

nu zau?

exibit a , exibit b and countless others care si-au gasit caminul in gunoi.

 

daca nu te stii curat ai macar bunul simt sa nu latri in legatura cu asta ;)

 

multa bafta!

 

*

 

:):):) super tare faza jules. :(B);) scoate-ti niste servetele sa isi stearga sosul de tomate de pe fata.

 

 

Denumirea topicului este "Despre cum ar trebui perceputi muzicienii" insa nu cred ca e vorba de lipsa de respect doar la adresa muzicienilor , eu sunt foarte sigur ca aceste personaje nu au respect in general , pentru mai nimeni, si inspecial fata de oameni care nu sunt la fel ca si ei si pe care nu ii inteleg.eu cred , sau mai degraba sper, ca e doar vorba de un anumit teribilism pueril .Nu ma refer la remarci de genul celor facute de karpi ci la cele de genul "Tzandarica e un tzigan " etc.

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

parca avea alt "titlu" topicul ?

 

nu am fost atent .......

 

Pai iarasi s-a vb. DESPRE CE ?

 

Prima data ar trebui clarificat ce este un muzicant si ce este un muzician ???????

 

muzicant =muzician ?????

 

un muzician trebuie sa fie artist ?

 

 

se poate "relua" problema.

 

Steve Vai cu calul sau in nici un caz nu este "muzician" poate daca avea

o hergelie ? Sau este muzician ?

 

Sa nu confundam vedetele fabricate dupa retete cu mari artisti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

am fixurile mele

 

si nici nu vreau neaparat respectul manelarilor, asa cum probabil iris nu au neparata nevoie de respectul meu, cu toate ca nu imi amintesc sa fi zis ca nu ii respect

 

Poate am fost cam sarcastic cu voi si din partea voastra nu e reavointa ci

acel teribilism de care spune Sorin si care va face cateodata sa aruncati

vorbele inainte de a gandi.

 

Totusi, vreu sa incerc sa-ti explic cum e chestia asta cu respectul,

nu-i greu de inteles. Vrei o aspirina inainte?:)

Ciudat, tu vezi respectul ca un obiect pe care il dai, il iei, ai nevoie sau nu.

Iris, cred, vor sa fie respectati de cat mai multa lume, dar nu pot cere respectul

de la fiecare in parte ca pe un obiect. Il vezi pe Minculescu venind la tine: "need-weed am

nevoie de respectul tau, mi-l poti da?". Respectul se castiga. Dar ca sa respecti o formatie

ca Iris sau un alt artist trebuie mai intai sa-l intelegi, adica sa-i stii cat de cat

piesele, perioada in care a activat sau activeaza si in ce conditii, influenta care a avut-o

asupra altora si asupra rock-ului in general, etc. Aici pe forum sunt mai multi membri (sper

ca nu sunt singurul ca altfel ma retrag) pentru care Iris reprezita ceva si carora muzica lor

le place asa cum e ea, poate nu cea mai buna. Ei acesti membri de care zic nu apreciaza ca

tu si colegul tau sa puneti intrebari mistocaresti despre Boro si sa spuneti ca nu-i respectati,

asa fara nici un fel de argumente. Asta inseamna o lipsa de respect si fata de ei. Ori spuneai

ca suntem de aceiasi parte a baricadei, nu ar trebui sa ne respectam intre noi?

 

Am vazut ca sunteti o formatie in devenire, am ascultat niste piese, cantati romaneste -

asta-i bine, semanati putin cu Bere Gratis, still not bad , va urez succes.

Ca si formatie ar fi cazul insa sa intelegeti ca daca aveti niste fani asta se datoreaza si

celor ca Iris care au facut ceva pentru rock-ul romanesc inaintea voastra.

Link to comment
Share on other sites

parca avea alt "titlu" topicul ?

 

nu am fost atent .......

 

Pai iarasi s-a vb. DESPRE CE ?

 

Prima data ar trebui clarificat ce este un muzicant si ce este un muzician ???????

 

muzicant =muzician ?????

 

un muzician trebuie sa fie artist ?

se poate "relua" problema.

 

Steve Vai cu calul sau in nici un caz nu este "muzician" poate daca avea

o hergelie ? Sau este muzician ?

 

Sa nu confundam vedetele fabricate dupa retete cu mari artisti.

 

Nici mie nu-mi place Vai dar hai domne, nici chiar asa... de acord ca e unul dintre marii basinosi ai chitarii, dar nici sa reduci ce face el la figura cu calul nu mi se pare corect.. aia o face orice pusti cu un ibanez ce ***

 

Totusi, un tip pe care l-a primit Zappa in formatia lui nu poate fi chiar total panarama.

 

Mie unul imi place o singura piesa de la Vai (Fire Garden Suite) dar ce-i al lui e-al lui

Link to comment
Share on other sites

 

Totusi, un tip pe care l-a primit Zappa in formatia lui nu poate fi chiar total panarama.

 

Mie unul imi place o singura piesa de la Vai (Fire Garden Suite) dar ce-i al lui e-al lui

 

Nu am spus niciodata ca nu-mi place Vai , am sustinut ca nu prea sta bine la punctul " creatie" ,

cu toate ca albume are cateva , nu se observa o evolutie , iar chestia cu calu da bine ca si un exemplu pe activitatea sa bazata mult prea mult pe spectaculos .

 

Mai sunt si alti , DAR de la Vai , Malmsteen se intrezarea o noua speranta ....si....am ramas cu atata .

 

Satriani s-a"dezumflat"inainte de vreme , si de la el asteptam mai mult .

 

Si pana la urma cine este muzicant si cine este muzician ?

 

Zappa este considerat un mare muzician , cu toate ca este cam tarziu , asa a fost sa fie .Activitatea lui muzicala a fost recunoscuta si "identificata "destul de tarziu ,dat fiind conjunctura istorica a evenimentelor din viata muzicala a vremurilor.

Link to comment
Share on other sites

Inca un "need-brain!"

Daca te intreb de ce nu-i respecti pe Iris o sa spui ca

nu iti plac. Desigur ai chiulit de la orele de limba romana si nu poti face

nici o diferenta intre ati placea un artist si al respecta.

Daca te intreb de ce nu iti plac, ma indoiesc ca o sa vii

cu argumente gen: au riff-uri care seamana cu cele de la AC/DC sau Judas Priest,

versurile sunt prea simple sau puerile, Minculescu il imita pe Coverdale,

pasaje din solourile lui Valter sunt furate de la Van Halen, etc.

Ca sa poti spune astea trebuie mai intai sa asculti Iris si celelalte formatii

amintite. Ma indoiesc ca ai avut rabdare s-o faci.

Asta-i problema pe un forum ca acesta - toti cei ca tine

se baga in discutii ca musca in c... calului.

Desi nu aveti nimic de spus si nu prea intelegeti despre cei vorba, posturile

voastre curg ca apa de ploaie si sunt la fel de consistente.

 

Te las acum, probabil esti ocupat cu noul album pe care il scoate formatia ta,

cu concertul pe care il veti da la Sala Palatului, cu turneul in America,

miile de scrisori de la fani.

Nu prea ai drepte cu Iris

Nu am ascultat iris mai mult ca virgula ca u n ignorant dar cred ca virgula cei care zic ca le place de fapt nu au nici un argument serios...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mykaLreborn

e adevarat ca nu poti sa spui asa dintr-un foc "frate ce riff varza face tipu'-inseamna ca nu stie sa cante asa bine"

cu rusine insa recunosc ca am facut chestia asta de multe ori. am tot zis chestii de genu' "hammet e mai bun ca hendrix", "satriani e mai bun ca vai" etc. si asta dupa ce am ascultat cateva melodii de la ei. asa ca ma spovedesc aici :)

 

ma rog... mi-au trecut de ceva vreme fazele astea. si cred ca totul a inceput cu un concert britney spears de pe hbo :). butonam telecomanda si am dat peste un chitarist pe o scena si normal ca am oprit sa vad care-i treaba. mare mi-a fost surprinderea sa vad ca era spears. ce muzicieni are tipa in formatia aia :(. cam off-topic tipa asta, dar fie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.