www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre cum ar trebui perceputi muzicienii


Cosu
 Share

Recommended Posts

Lansez topicul asta dupa ce am vazut cateva discutii aici (si pe alte forumuri romanesti!) unde se vorbea despre diverse trupe sau diversi muzicieni intr-un mod nu tocmai pozitiv.

Este vorba despre cum un muzician sau aspirant la statutul asta ar trebui sa ii trateze pe cei din breasla sa. Am vazut ca este foarte usor sa cobori la statutul de derizoriu orice artist indiferent cat de mare este .

Exemple legate de artisti straini:

 

Cineva spunea ca Vai tot ce face este sa scoata sunete de cal din chitara dupa ce intr-un concert a facut asta 3 secunde.

Altcineva spunea ca Malmsteen stie sa faca arpegii si nimic mai mult . Nu ai cum sa spui asa ceva decat daca ai ascultat in sictir doua piese ai apoi ai iesit si tu la rampa sa te dai grand.

E absurd si grotesc sa reduci doi chitaristi recunoscuti pe plan mondial la astfel de porcarii.

 

Mi se pare absurd ca tocmai cei care sunt apropiati cel mai mult de fenomen sa denigreze. Ei stiu cel mai bine cata munca si cate sacrificii stau in spatele succesului mare sau mic sau de orice alta natura.

In loc sa cautam sa intelegem ce au facut respectivii acolo si de ce au facut tocmai asa, sa incercam sa furam si sa sa invatam pe cat posibil pentru a repeta (SAU NU ) in creatiile noastre scuipam.

Am avut ocazia sa ma intalnesc cu cativa artisti romani mai batrani si nici unul nu mi-a vorbit urat despre colegii lui. Sigur exista inerentele scantei dar de la asta si pana la a face de nimic un coleg e cale lunga.

Nu zic ca trebui sa ridicam in slavi orice vedem si auzim insa un minim de decenta e necesar. Critica facuta cu bun simt si cu cap e foarte utila (mai ales daca ajunge la urechile respectivului sau daca deschide urechile )

Trebuie sa fie o diferenta intre preferinte si valoarea intrinseca a unui instrumentist.

 

Am scris asta deoarece unii in excesul lor de teribilism , invidie sau rea vointa refuza sa vada valoarea si cauta cu disperare doar partea urata a creatiilor altora si lucrul asta nu ar trebui sa se intample pe un forum de instrumentisti.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Cosmine, ca sa nu aberez prea mult zic doar doua cuvinte:

 

"Tipic romanesc" :)

Ohhh da tipic romanesc as zice si eu.E mai rau decat o crima sa denigrezi pe cineva care a muncit atat de mult si a transpirat serios ca sa ajunga asa sus.La noi oricum se intampla faza foarte frumoase si o sa va povestesc ce am patit eu la un concert in aer liber:

Am aranjat un concert in aer liber am avut detoate nu a fost nicio problema am facut probele de sunet tot,pot spune ca au fost oameni destui de multi pt ce credeam eu ca va fi.Pot spune ca aveam cam 100 de spectatori care chiar se vedea ca asteptau cu nerabdare sa terminam probele de sunet si sa cantam.Cand am inceput cantarea am constatat cu surprindere ca pe acolo isi facuse aparitia si un grup de manelisti fakeri in cel mai penal mod care au inceput sa ne injure sa arunce cu sticle in noi si cu pateuri deci in acel moment am vrut sa opresc totul si sa-i iau la bataie pe fiecare in parte dar am decis sa continui cantarea pentru cei care au stat acolo si ne-au ascultat.Bineniteles dupa cantare am avut un feedback pozitiv si multa lume ne-a felicitat si chiar pot spune ca m-am trezit cu lumea pe strada dupa asta care vroiau sa-si faca poze cu mine.Deci au fost si oameni care au apreciat munca noastra si atunci mi-am jurat ca atat timp cat exista acesti oameni care te asculta de aplauda si te felicita nu ma voi opri din cantat.Imi place sa ma consider un artist si am investit mult in muzica e deja mult mai mult decat un hobby o am in sange,chiar m-am gandit ca daca ma tai s-ar putea sa se auda un fa#ceva asa ca nu ma voi opri prea curand.Asa ca nu va opriti din ceea ce faceti chiar daca mai primiti un sut in fund.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca in general oamenii de valoare sunt tinta atacurilor. Si mai cred ca invidia si ignoranta sunt universal valabile, nu "tipic romanesti". Deh, sunt acrii strugurii... :) Dar de obicei valoarea iese la suprafata, iar contestatarii unor valori vor fi tot timpul in minoritate. Nothing to worry about.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Ohhh da tipic romanesc as zice si eu.E mai rau decat o crima sa denigrezi pe cineva care a muncit atat de mult si a transpirat serios ca sa ajunga asa sus.

nu zau?

exibit a , exibit b and countless others care si-au gasit caminul in gunoi.

 

daca nu te stii curat ai macar bunul simt sa nu latri in legatura cu asta :)

 

multa bafta!

 

*

Link to comment
Share on other sites

Si acum sa trecem direct la ce trebe. Mai fratilor nu va mai certati bre pe forumuri si dueluri si va cautati fiecare la fiecare nod in papura. Ca unu canta bine altu are chitara dezacordata, amintiti-va ca si voi ati fost acolo si nici nu stiati cum se prinde o coarda pe chitara... si eu la fel am fost si sincer nu e de criticat sau altceva... Oamenii invata, ajutatii si vor canta mai bine dar ajutatii nu dati cu rosii in ei. Plus cei care sunteti si mai mici asa ca mine nu va speriati cand intra baietii mai mari la dueluri sau chestii ca asa invatam. Mai furi de ici colo mai inveti de ex: uau ce taping a bagat x-u pe melodia y " ia sa bag si eu sau ia sa invat sa fac si eu acel taping" asa trebe sa fie reactia .Si cei care sunteti meseriasi sau va credeti cand auziti un incepator zambiti si dati sfaturi nu incepeci cu rosii pe el... la urma urmei suntem toti in aceeasi oala si na... Plus ca mai sunt discutiile ca ... voturi cu conturi "fake" la dueluri ...parerea mea (daca ar fi asa ceva) ca cine face treaba asta nu vrea sa afle unde ii este valoarea si progresul asa ca lasatii fratilor ca tot ei pierd. O sa isi dea seama ca nu are rostu. Asta a fost legata de dueluri si cat in restul forumului distractie mai baieti si fete ...

Hai numai bine si lasati rosiile...

Link to comment
Share on other sites

nu zau?

exibit a , exibit b and countless others care si-au gasit caminul in gunoi.

 

daca nu te stii curat ai macar bunul simt sa nu latri in legatura cu asta B)

 

multa bafta!

 

poate tipul se referea chiar la el cand o aprobat :( . prea tare sa innebunesc: dupa ce arunca cu c***t , povesteste de el oleaca :) deh tandarica sau him nu o transpirat ca el facand muzica :):) . as incadra tot la "tipic romanesc" evenimentul, prea bine o zis ala care o zis.

Link to comment
Share on other sites

in grupul meu de prieteni zdranganitori, acum mai toti sunt mari fani ai virtozilor, ce apar pe la G3 si alte evenimente de acest gen. ei acum si-au rafinat gusturile, si pentru ei, trupe mai simple, care canta mai intuitiv, nu sunt bune, tocmai din aceasta cauza! ....sa nu ma intelegeti gresit, si mie imi plac mut oamenii acestia si ii respect enorm, dar cand aud cate unu dinasta ca mine, spunand "kirk e slab" imi vine sa.... :) . Intradevar nu poti sa compari pe Kirk Hammet cu Petrucci, dar asta nu inseamna sa nu il apreciezi. (chestia cu Metallica a fost doar un exemplu, caci mai sunt cazuri.)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

poate tipul se referea chiar la el cand o aprobat B) . prea tare sa innebunesc: dupa ce arunca cu c***t , povesteste de el oleaca :) deh tandarica sau him nu o transpirat ca el facand muzica :):) . as incadra tot la "tipic romanesc" evenimentul, prea bine o zis ala care o zis.

Dap in fine alea sunt pareri personale oameni buni deci...cred ca am dreptul la o opinie.Tandarica oameni buni brutalizeaza tobele nu canta la ele sa lamurim odata pt totdeauna sincer am exprimat o parere personala nu am zis ca nu au ce cauta acolo sau ca sunt prosti, sincer daca va uitati il ridic in slavi pe Adi Tetrate in mai multe randuri si stiu dece iar o parere personala.N-am aruncat cu noroi in nimeni ci doar mi-am exprimat o parere credeti-ma cunosc personal multi muzicieni de la noi si multi dintre ei sunt mercenari nu artisti,dar la fel si voi va-ti exprimat o parere pana mea nu ma simt lezat asa ca pot spune ce vreau traim intr-o tara libera. :( ...cred.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Dap in fine alea sunt pareri personale oameni buni deci...cred ca am dreptul la o opinie.Tandarica oameni buni brutalizeaza tobele nu canta la ele sa lamurim odata pt totdeauna sincer am exprimat o parere personala nu am zis ca nu au ce cauta acolo sau ca sunt prosti, sincer daca va uitati il ridic in slavi pe Adi Tetrate in mai multe randuri si stiu dece iar o parere personala.N-am aruncat cu noroi in nimeni ci doar mi-am exprimat o parere credeti-ma cunosc personal multi muzicieni de la noi si multi dintre ei sunt mercenari nu artisti,dar la fel si voi va-ti exprimat o parere pana mea nu ma simt lezat asa ca pot spune ce vreau traim intr-o tara libera. :) ...cred.PACE!

there is nothing u cand do now, te-o prins securitatea, n-ai cum sa te mai scoti :)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca unele chestii sunt intelese total gresit .

 

Critica in muzica din romania este inexistenta ! Probabil nu-si are rostul , printre atatea fraude si minciuni

nimeni nu ar mai lua in serios nici un fel de presa.

Totusi fara critica totul se duce pe calea pe care este si acum .

 

Artistul nu trebuie apreciat pe sudoare ci dupa realizari si performanta artistica momentana, dupa ce moare si iese din competitie ,se analizeaza se pune pe locul sau in istoria muzici .

 

Cand pui stacheta sus trebuie sa mentii performantele , dar trebuie sa o pui tot mai sus , la un moment dat vine un sportiv mai tanar si sare si mai sus cu tehnica noua cu vigoare forte proaspete.

Nu se minimalizeaza activitatea multora ci doar vedetele de pe prima pagina coboara si urca alti.

Este foarte important ca muzicanti tineri in devenire sa intelega ca nu exista nici un "god" in muzica ci doar artisti care asi au fiecare aportul la dezvoltare si au fiecare greselile ,sau punctele slabe.

 

Nu este bine sa fii fan inrait fara conditie a uni sau altui "STAR" , un muzicant bun nu trebuie sa fie la moda si nu trebuie sa se axeze pe o moda .Odata cu moda iese si artistul din moda.Odata catalogat un artist

ca si "demodat" ,greu mai revine in atentia publicului.

Afirmatiile despre uni si alti sunt si ele produsul exagerarilor artistice , nu trebuie luate in nume de rau .

Apoi nu este obligatoriu sa placa acelasi artist tuturor , si normal ca comparatiile si exemplele intr-o discutie in "cafenea" sunt ca si la cafenea, exagerate , umflate , superficiale, dar uneori dau de gandit si au si efecte pozitive.

 

De exemplu am spus pe alt forum ca Vai si Satriani sunt tot mai slabi ( ca si performanta artistica pe scena si compozitii pe in studio ) . Mai toti care sunt invitati la G3 sunt mai buni ca iei. Bineinteles discuti aprige pro si contra ,dar am reusit sa fac colegi sa nu asculte muzica cu ochi ci sa inchida ochi si sa asculte,Si au avut surpriza mare ,, cand nu-i vedeau pe Vai si Satriani li se parea ca invitatul canta mai "adevarat" (?)

hehe ..asta dupa trei zile de razboi pe forum, pro si contra.

 

Nu neaga nimeni nivelul superior al super vedetelor dar mai obosesc le mai scade inspiratia, si chiar ca de la Vai in afara de figura cu "calu" nu prea am ramas cu nimica .Nu prea are muzica.Bineinteles exemplul cu "calu" este un exemplu voit exagerat ,dar e bun ca sa te puna pe ganduri.Ce urmeaza , oi, vaci, sau trecem la helicopter..Ultimele aparitii sunt jalnice.

etc..

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Deci sa fie clar eu nu consider ca m-a prins nimeni cu nimic eu doar mi-am exprimat o parere personala si am elogiat oamenii pe care eu ii consider de valoare atat,totusi cred ca-mi pot exprima liber parerile,ahh si sa nu se creada altceva nu sunt interesat de a intra in polemici care nu-si au rost intre "artisti" dar se pare ca unii isi fac un hobby din ai contrazice pe altii nu-i bai nu ma simt lezat dar,sincer nici voi nu ar trebui sa aruncati cu pietre caci nu e cazul.PACE!

 

 

 

Eu nu cred ca sunt nici macar scantei ca sa nu mai vorbim de flame doar ne exprimam niste pareri.PACE!

Edited by John_OttO
Link to comment
Share on other sites

Deci sa fie clar eu nu consider ca m-a prins nimeni cu nimic eu doar mi-am exprimat o parere personala si am elogiat oamenii pe care eu ii consider de valoare atat,totusi cred ca-mi pot exprima liber parerile,ahh si sa nu se creada altceva nu sunt interesat de a intra in polemici care nu-si au rost intre "artisti" dar se pare ca unii isi fac un hobby din ai contrazice pe altii nu-i bai nu ma simt lazat dar,sincer nici voi nu ar trebui sa aruncati cu pietre caci nu e cazul.PACE!

 

ba da mai, cum sa nu te prindem. te-am prins numa bine :) si foarte la obiect :) . asta pentru ca una e sa iti exprimi parerea si sa spui "nu il apreciez pe cutare, nu stie sa cante la tobe" si alta e sa zici "carnatu' ala de tandarica, un tigan si nimic mai mult" despre un om care o cam scris multa istorie rock cu phoenix.

 

ps. a denigra fara argumente face parte din libera exprimare, deci din punctul asta de vedere ai dreptate, te-ai exprimat cat se poate de liber :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

 

 

ba da mai, cum sa nu te prindem. te-am prins numa bine :) si foarte la obiect :) . asta pentru ca una e sa iti exprimi parerea si sa spui "nu il apreciez pe cutare, nu stie sa cante la tobe" si alta e sa zici "carnatu' ala de tandarica, un tigan si nimic mai mult" despre un om care o cam scris multa istorie rock cu phoenix.

 

 

ps. a denigra fara argumente face parte din libera exprimare, deci din punctul asta de vedere ai dreptate, te-ai exprimat cat se poate de liber :)

 

Perfect! Si eu sunt de aceiasi parere... daca tie nu-ti place nu inseamna ca e slab artistu' respectiv.. atentie! Cel mult poti sa-ti exprimi parerea ca tie nu-ti place acel gen de interpretare si nimic mai mult. In rest sunt pareri de bravada, irelevante, neconstructive, care nu fac altceva decat sa te puna intr-o lumina proasta in fata celor ce apreciaza munca unui om.

 

Cred ca acum ai primit o lectie buna pentru ca te simti acum plin de zeama de rosii pe fatza... te simti mic si blamat de toata lumea de pe forum. Cam asa s-ar simti si cei pe care i-ai blamat tu la randul tau, daca ar citi ce ai scris tu despre ei. So... think twice.. sunt multi care citesc ce scri tu. Ar fi bine sa fie ceva cu valoare adaugata.

Link to comment
Share on other sites

... dupa ce intr-un concert a facut asta 3 secunde in concert.

...ai uitat sa mentionezi ca totul se petrecea in cadrul unui concert :)

 

parerea mea... in momentul in care cineva, oricine, iti vinde un cd sau un bilet la concert, el coboara de pe piedestalul de 'artist' si devine un produs... care tie poate sa-ti placa, sau nu. muzica e un sport, si nu se masoara in cata munca a depus 'artistul' - de aceea, e perfect normal ca eu, ca ascultator (faptul ca cant la un instrument nu schimba, sau n-ar trebui, rolul meu de ascultator) sa trec peste munca sau virtuozitatea sau talentu cuiva si sa-i masor produsu pe scara mea de valori... si daca vreau sa folosesc expresii plastice gen 'nu stie decat sa faca ca.calu', este dreptul meu.

(ma rog, nu al meu, ziceam si io :))

 

pe de alta parte...

Am scris asta deoarece unii in excesul lor de teribilism , invidie sau rea vointa refuza sa vada valoarea si cauta cu disperare doar partea urata a creatiilor altora si lucrul asta nu ar trebui sa se intample pe un forum de instrumentisti.

ai dreptate, vor exista mereu cazuri de genul asta, dar, cum am mai zis, nu are nici o legatura faptul ca si noi suntem 'instrumentisti'; nu vad de ce le-am privi altfel produsul.

 

in concluzie, respectul se castiga :)

Link to comment
Share on other sites

Da, nu e ceva tipic romanesc. Chiar ieri a venit la mine o dama si m-a intrebat daca eu CHIAR CANT la chitara sau fac doar posing... :)

Asta dupa ce am cantat o piesa instrumentala de 7 minute unde am facut doar solo.

Tare, nu? A zis asta pentru ca nu m-a auzit la fel de tare la toate piesele. Pai na, la unele piese sunt eu mai important, la altele nu.

De aia cant in TRUPA I Gabbiani si nu sunt doar un artist solo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

E greu sa percepi un muzician la adevarata lui valoare pt. ca fiecare om e subietiv shi "aude" muzica in felul lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

 

pe de alta parte...

 

ai dreptate, vor exista mereu cazuri de genul asta, dar, cum am mai zis, nu are nici o legatura faptul ca si noi suntem 'instrumentisti'; nu vad de ce le-am privi altfel produsul.

 

 

Pentru ca se presupune ca noi intelegem mai bine in ce consta "produsul", cum se face, cata munca inglobeaza, ce are nou, etc. pentru ca suntem in aceiasi breasla. La fel cum un arhitect poate aprecia mai bine o casa facuta de alt arhitect, un poet o poezie scrisa de alt poet... si exemplele pot continua.

Cei care "denigreaza fara argumente", cum spunea DMC, dau dovada ca nu inteleg "produsul" si eu ii suspectez ca ori nu sunt chitaristi, ori daca sunt - mai au multe de invatat.

 

Later edit:

Si voiam sa mai adaug ca: este o diferenta intre a-ti placea ceva si a aprecia ceva.

Se poate sa nu-ti placa ceva dar totusi sa apreciezi. Mie de exemplu nu-mi place muzica country

dar nu pot sa nu apreciez tehnica si virtuozitatea unor chitaristi coutry.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Mah nene tara arde si babele se piaptana oricum mi se falfaie de parerile voastre despre mine discutam cand voi avea cu cine pana atunci vedeti-va de treba sau daca nu aveti lasatii tata pe aia care au,in pace.Asta a fost ultimul meu post aici caci nu merita sa mai postez in acest topic pentru ca s-a stricat de ce vorbeam eu si ce-mi spuneti voi.Ahh si asa ca fapt divers la Tandarica am venit si cu argumnte parerea mea si nu numai a mea Tetrade bate la fund orice tobosar singurul ca avea un balans mai mare decat e a murit in urma cu ceva mai mult de un an.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Mah nene tara arde si babele se piaptana oricum mi se falfaie de parerile voastre despre mine discutam cand voi avea cu cine pana atunci vedeti-va de treba sau daca nu aveti lasatii tata pe aia care au,in pace.Asta a fost ultimul meu post aici caci nu merita sa mai postez in acest topic pentru ca s-a stricat de ce vorbeam eu si ce-mi spuneti voi.Ahh si asa ca fapt divers la Tandarica am venit si cu argumnte parerea mea si nu numai a mea Tetrade bate la fund orice tobosar singurul ca avea un balans mai mare decat e a murit in urma cu ceva mai mult de un an.PACE!

fara suparare: l-ai auzit vreodata "cantand" la tobe pe VALERICA PAVEL din iasi? daca ai sa-l asculti s-ar putea sa-ti schimb parerea. :) dar asta nu inseamna ca tetrade nu ramane in continuare un mare tobar!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Raskolnikov

eu nu ii respect deloc pe Iris . deloc . hai faust, ia-te de mine.

bai, va rog MULT inchideti threadul... stergeti-l daca se poate . such a fucking waste of bandwidth .

 

Inca un "need-brain!"

Daca te intreb de ce nu-i respecti pe Iris o sa spui ca

nu iti plac. Desigur ai chiulit de la orele de limba romana si nu poti face

nici o diferenta intre ati placea un artist si al respecta.

Daca te intreb de ce nu iti plac, ma indoiesc ca o sa vii

cu argumente gen: au riff-uri care seamana cu cele de la AC/DC sau Judas Priest,

versurile sunt prea simple sau puerile, Minculescu il imita pe Coverdale,

pasaje din solourile lui Valter sunt furate de la Van Halen, etc.

Ca sa poti spune astea trebuie mai intai sa asculti Iris si celelalte formatii

amintite. Ma indoiesc ca ai avut rabdare s-o faci.

Asta-i problema pe un forum ca acesta - toti cei ca tine

se baga in discutii ca musca in c... calului.

Desi nu aveti nimic de spus si nu prea intelegeti despre cei vorba, posturile

voastre curg ca apa de ploaie si sunt la fel de consistente.

 

Te las acum, probabil esti ocupat cu noul album pe care il scoate formatia ta,

cu concertul pe care il veti da la Sala Palatului, cu turneul in America,

miile de scrisori de la fani.

Link to comment
Share on other sites

Inca un "need-brain!"

Daca te intreb de ce nu-i respecti pe Iris o sa spui ca

nu iti plac. Desigur ai chiulit de la orele de limba romana si nu poti face

nici o diferenta intre ati placea un artist si al respecta.

Daca te intreb de ce nu iti plac, ma indoiesc ca o sa vii

cu argumente gen: au riff-uri care seamana cu cele de la AC/DC sau Judas Priest,

versurile sunt prea simple sau puerile, Minculescu il imita pe Coverdale,

pasaje din solourile lui Valter sunt furate de la Van Halen......

bla bla...dud, ce parte din PARERE PERSONALA nu intelegi? cred ca tu esti cel care a chiulit de la orele de bune maniere. care-i problema ta pana la urma? ce e asa strigator la cer? wtf...zicea cineva odata "suntem de aceeasi parte a baricadei". hai sa incheiem discutia asta odata pt totdeauna

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

bla bla...dud, ce parte din PARERE PERSONALA nu intelegi? cred ca tu esti cel care a chiulit de la orele de bune maniere. care-i problema ta pana la urma? ce e asa strigator la cer? wtf...zicea cineva odata "suntem de aceeasi parte a baricadei". hai sa incheiem discutia asta odata pt totdeauna

 

Problema este a voastra pentru ca nu intelegeti ce inseamna sa fii de aceiasi parte a baricadei,

ce inseamna sa respecti niste reguli nescrise ale asa zisei comunitati.

Tot voi veniti dupa aceea si va plangeti de comportamentul manelarilor.

Cum ar putea sa va respecte acestia cand voi nu respectati nici pe cei din comunitatea voastra?

Atat am avut de spus!

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.