www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

betze...


Guest ienu
 Share

Recommended Posts

salutare! sunt shi eu un toboshar la inceput de drum shi deja am probleme. anume ka, sunt foarte violent shi sparg betze mult prea des. ash vrea va rog sa primesc sfaturi dupa ce criterii sa le cumpar de akum shi unde greshesc!? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tudor31

Ce inseama inceput de drum? De cat timp te-ai apucat? In legatura cu betzele... nu ele sunt problema, ci faptul ca dai tare. Si eu cand am inceput stricam bete, indiferent de care imi luam, dar dupa cateva luni in care mi-am impus sa dau mai incet, am devenit mai putin rigid si nu am mai sticat bete asa des. Ideea e sa incerci sa te controlezi si sa ai o miscare cat mai naturala. Faptul ca dai mai incet in tobe nu inseama ca suna mai prost, ba chiar din contra, poti sa ii dai mai mult feel. Daca nu reusesti singur, poti sa faci cateva lectii cu un prof...

Edited by Tudor31
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest _Theo_

desi nu sunt tobosar pot sa-ti dau 2 sfaturi esentiale in ceea ce priveste betele:

1. nu folosi bete reghin/hora

2. nu folosi bete stagg

astea sunt de o calitate infecta si nu rezista mai mult de cateva zile. cel mai bine e sa gasesti pe cineva care sa-ti aduca din afara cateva perechi de vic firth sau pro mark. diferenta e enorma. dar pana una alta trebuie sa intelegi ca sunt consumabile - la fel cum sunt si corzile de chitara...unele mai bune, altele mai proaste dar tot trebuie schimbate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
Guest cristi91

eu cant de vreo 5 luni am invatat destule in timpu asta am si tobe acasa dar pana acum nu am rupt niciun batz, poate pt ca fac cu un prof si de la inceput ma invatat sa fiu mai putin rigid si sa ma misc normal, sau poate pt ca betele mele sunt tama :)

Link to comment
Share on other sites

salutare! sunt shi eu un toboshar la inceput de drum shi deja am probleme. anume ka, sunt foarte violent shi sparg betze mult prea des. ash vrea va rog sa primesc sfaturi dupa ce criterii sa le cumpar de akum shi unde greshesc!? :)

probabil bati rigid , exerseaza si sa fii cat mai lejer .Ar fi bine un prof bun dar care sa fie si baterist bun ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Funk

Tama sunt bune, am avut 2 seturi si s-au comportat excelent. Si bate mai fin, asta e solutia cea mai ieftina :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai un sfat ar fi : sa dai mai incet in tobe la repetitii si sati iei niste betze bune ,cunosc eu un vanzator de betze bune ,care vinde betzele la 15 RON

Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian G.

orice s-ar spune , Vic Firth / Vater / ProMark / Zildjian / Ahead nu se compara cu restul betelor care se comercializeaza pe la noi (Big Stick , Csibi, Stagg etc.) . Calitatea e net superioara . Eu mi-am luat din Germania un pachet de 4 perechi de Vic Firth American Classic Hickory si sunt f bune. Desigur , seriile signature de la oricare din brandurile de mai sus sunt mult mai bune si arata si mai bine .

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceeasi pereche de betze stagg de acum un an :) si am cantat cu ele si live si in studio. Beat that. :) Nu poti sa-i spui cuiva sa "nu dea foarte des in rama", pentru ca nu este intotdeauna o gresesala. Adevarul este ca trebuie sa prinzi exact cat de tare trebuie sa dai ca sa se auda bine. Mie nu mi se pare ca daca dau ca animalu in premier, de exemplu, suna mai tare decat daca dau cat de cat normal. Si nu e deloc "cool" sa dai ca animalul :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian G.
Pai dai tare, dar nu exagerezi. 1) rupi betze, 2) spargi fetze...

 

Cred ca cel mai bine te uiti la cat de tare dau astia mai cunoscuti gen neil peart, sau buddy rich, sau portnoy, sau whatever.

 

 

E absoluta relativa chestia asta . Ideea e simpla : trebuie sa scoti sunetul din tobe , nu sa il "ram inside" . Something elementary :))

 

Se gaseste in majoritatea tutorialurilor de la tobarii buni : Dave Weckl , Ginger Baker , Johnny Rabb. . s.a.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
Guest wild child

tobarul nostru si-a luat bete de carbon si se descurca foarte bine cu ele.nu sunt chiar life-lasting,s-au mai tocit,insa te scutesc de multe cheltuieli :)

Edited by wild child
Link to comment
Share on other sites

Guest skywalk3r

pe mine m`au tinut vreo 3 luni si`o panarama de pereche de bete milenium :) acum mi`am luat zildjian hickory black dip sa le vad :) are cineva habar daca zildjian travis barker signature series isi merita banii?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.