www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intonatia Si Raza Tastierei Pentru O Hora Iris


Draykor
 Share

Recommended Posts

Salutare, detin o copie strat Hora si am o mica problema cu intonatia. Tin pe ea corzi 12-56 in acordaj standard si am observat ca nu pot intona coarda cea mai groasa corespunzator. Am dus saddle-ul aferent pana la capat si nota inca este un pic sharp la a 12-a tasta. Aveti ceva idei? In plus, stie careva ce raza are tastiera acestei chitare? Multumiri anticipate

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Salutare, detin o copie strat Hora si am o mica problema cu intonatia. Tin pe ea corzi 12-56 in acordaj standard si am observat ca nu pot intona coarda cea mai groasa corespunzator. Am dus saddle-ul aferent pana la capat si nota inca este un pic sharp la a 12-a tasta. Aveti ceva idei? In plus, stie careva ce raza are tastiera acestei chitare? Multumiri anticipate

 

1. N-are legatura cu fret radius.

2. Am intalnit destule chitare la care a fost pus tremolo-ul short cu 0.3 cm si e suficient incat sa nu poti intona.

3. 12-56 PE HORA in E????? Te mai miri?

Link to comment
Share on other sites

Nu apas decat foarte fin atunci cand vreau sa intonez. Raza nu are legatura intradevar, era o alta intrebare, in caz ca e careva care cunoaste acest parametru al chitarelor hora. Ce problema ar trebui sa puna corzile de 12 pe hora? Nu am probleme cu neck relief si nici cu actiunea chitarei

 

Nu e nicicare, dar iti garantez ca nu vezi tu si trage de gat calumea, oricat ai vrea sa crezi ca nu.

Cu atat mai mult e problema pentru ca scurtezi distanta , iar daca tremolo-ul e dat aiurea unde e,nu prea ai ce face, decat sa refaci gaurile.

 

Eu am 12-54 pe warlock cu 24 taste, si in E trage de gat.Este diferenta la asa gauge si intre acordaj D C# sau C, si se vede imediat o diferenta. Nu exista sa nu traga de el cu asa corzi,mai ales in E, iar daca fortezi prea tare distrugi trussrodul.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, detin o copie strat Hora si am o mica problema cu intonatia. Tin pe ea corzi 12-56 in acordaj standard si am observat ca nu pot intona coarda cea mai groasa corespunzator. Am dus saddle-ul aferent pana la capat si nota inca este un pic sharp la a 12-a tasta. Aveti ceva idei? In plus, stie careva ce raza are tastiera acestei chitare? Multumiri anticipate

 

Cand ? Coarda noua sau coarda uzata .

 

Corzile groase se "rodeaza " mai greu pe langa ca au distanta /razade indoire mai mare ,asa ca trebuie fortate cu mana...langa de fapt chiar pe muchia calusului .

 

In orice caz daca este vorba de coarda noua si nu mai poti sa tragi calusul cu surubul de reglaj mai in spate .apesi coarda E(6) dar si ceelalte tare de tot cu degetul sau cu o bucata de lemn , chiar langa calus la 2- 3 mm ai grije sa nu "frangi" coarda daca folosesti lemn prea dur .Asa "rodata" fortat va cobora inaltime de ton catre intonatia cea corecta .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@Razvan: Griful este foarte solid si gros iar curbura acestuia a ramas aceeasi de cand a fost ajustat pentru corzi de 12. Ar fi absurd sa existe corzi de 12 si sa nu le poti folosi in E. Eu inteleg, corzile trag intradevar de grif, dar nu a parait la ajustarea rod-ului, griful nu are puncte "moarte", se comporta excelent.

@Nenea Rau: Poze o sa pot pune deseara sau maine..dar nu stiu ce relevanta au. Mentionez si ca bridgeul a fost fixat cu un opritor din lemn. Problema e doar la low E, si sa zicem ca la un tuner de genul asta, abaterea e de o unitate-2 spre sharp, cu saddle-ul la maxim.

@Karpi: corzile sunt de ceva vreme, cam o luna, si eu am mai revenit ulterior (dupa ce am pus corzile astea) cu ajustari, in speranta ca o sa pot intona E-ul...si totusi, calibrul corzilor poate afecta intonatia in felul asta?

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Poza ar fi relevanta pentru ca ti-as putea da un sfat referitor la modificarea piesei pe care sta coarda (saddle, sau cum vrei sa-i zici), in asa fel incat sa iti permita o cursa mai mare inspre spate. Dar habar n-am ce ai acolo sau daca te-ai baga cu curaj la o modificare a piesei originale. Zic asta, si ma gandesc la asta, pentru ca decat sa te apuci sa dai alte gauri care or sa fie de rahat, sau sa treci pe alt calibru de corzi impotriva vointei tale, ca sa zic asa, tu preferand calibrul asta, mai bine faci o "manufactura" si o sa ai ce iti doresti, nu doar ce se poate mermeli si inlocui cu o solutie momentana de compromis.

Zic si io, na. Am avut probleme de genul asta si am facut un bridge de la zero, dintr-o bucata de otel, ca sa am ce ii doresc.

Link to comment
Share on other sites

Coarda cea mai groasa de pe Hora mea este de 0.70 in A. Daca o apas pana la lemn, mai ales pe primele taste, falseaza (prea inalt); apas foarte putin, fara a avea buzz.

 

E spune de intonatie ...a spus ca nu a apasat coarda numai cat sa sune cand a incercat intonatia la octava.

 

Coarda foarte groasa "indoita" la 90 grade face un "arc " mare pana ajunge la portiunea dreapta dat fiind diametrului mare , din cauza asta lungimea activa de oscilatie a corzi sa scurtat .

Tot ce se poate face fara modificari ar fi sa mai incerce sa "franga" coarda cat mai tare la calus ca sa se reduca portiunea de "arc de cerc " sa se lungeasca portiunea drepata a corzii.

 

Nu cred ca se poate face fara modificari serioase la un bridge deoarece gaurile din piesa de sutain sunt cam greu de modificat ( blocul acela din aluminiu prin care trec corzile si de care sunt prinse arcurile ). Nu poti sa duci calusul in spatele orificiului pe unde urca coarda .

C

 

Rezolvarea cea mai buna ar fi cum a scris si @Nenea Rau .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Redeschid acest topic pentru ca, chiar si dupa atata timp, nu am reusit sa-i dau de cap. Am scos arcul de la saddle-ul corzii low-E, l-am dus pana la capat, si tot nu e bine. Hai ca daca ar fi doar pe tuner cateva procente, ai putea zice ca na, nu e mare branza. Problema e ca sesizez si cu urechea faptul ca e mai sharp nota (cand o cant la fretul 12) decat armonica. Any other ideas? Oare daca trec la un set de 0.010-0.046 rezolv ceva?

Link to comment
Share on other sites

Redeschid acest topic pentru ca, chiar si dupa atata timp, nu am reusit sa-i dau de cap. Am scos arcul de la saddle-ul corzii low-E, l-am dus pana la capat, si tot nu e bine. Hai ca daca ar fi doar pe tuner cateva procente, ai putea zice ca na, nu e mare branza. Problema e ca sesizez si cu urechea faptul ca e mai sharp nota (cand o cant la fretul 12) decat armonica. Any other ideas? Oare daca trec la un set de 0.010-0.046 rezolv ceva?

Ce bridge ai ..nu ai vibrator tip Strat ? La chitara mea nu pot sa trag mai in spate calusul caci trec peste gaura p eunde isese coarda prin piesa de sustain.

Ai incercat si sa apesi coarda pentru ca aceasta sa se "indrepte/intinda " ? Cand cat tragi calusul mai aproape se accentueaza acel "arc de cerc" si se ridica un pic coarda .Acesta ar fi speranta ca sa nu trebuiasca sa faci modificari.

 

 

 

In desen se vede ca nu pot sa trag calusul mai in spate deoarece nu pot trece peste orificiul pe unde urca coarda .

Acest fenomen se intampla cu fiecare coarda .Pe timpul folosiri corzilor acestea se "intind" bucla respectiva se reduce ca urmare este necesar sa se compenseze efectul prin mutarea calusului.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am discutat cu domnul Eugen si acesta mi-a sugerat ca cel mai probabil de vina este unghiul dintre grif si corp (lungimea efectiva a corzii, nut->saddle, este prea mica=> oricat as trage de saddle in spate, low E-ul tot ramane sharp la tasta 12). L-am rugat sa ma asiste cu problema si o sa vedem cum rezolvam, o data ce ajung in Bucuresti. Si cu asta am cam terminat cu problema sa zicem asa, si multumesc tuturor pentru asistenta. O sa revin cu un feedback cand voi concluziona definitiv cu subiectul. Cheers

 

@Karpi: bridge-ul meu permite miscarea saddle-ului pana la capat, cumva gaura dinspre blocul de sustain este mai in spate (si da este vibrator tip strat, dar e de reghin, trebuie sa fie ceva diferente intre multele tipuri de vibratoare tip strat)

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Am discutat cu domnul Eugen si acesta mi-a sugerat ca cel mai probabil de vina este unghiul dintre grif si corp (lungimea efectiva a corzii, nut->saddle, este prea mica=> oricat as trage de saddle in spate, low E-ul tot ramane sharp la tasta 12). L-am rugat sa ma asiste cu problema si o sa vedem cum rezolvam, o data ce ajung in Bucuresti. Si cu asta am cam terminat cu problema sa zicem asa, si multumesc tuturor pentru asistenta. O sa revin cu un feedback cand voi concluziona definitiv cu subiectul. Cheers

 

@Karpi: bridge-ul meu permite miscarea saddle-ului pana la capat, cumva gaura dinspre blocul de sustain este mai in spate (si da este vibrator tip strat, dar e de reghin, trebuie sa fie ceva diferente intre multele tipuri de vibratoare tip strat)

 

Pai cu, vine asta "probabil" nu ai un "cm" sau o ruleta ceva cu ce sa masori ?... nici nu te intereseaza cati milimetri sunt acolo doar sa vezi daca tasta a 12-a este la mijlocul corzi .

 

Iei o sfoara sau atza o intizi peste nut si caluz insemnezi cu carioca pe nut si calus precum si pe tatsa 12.

Apoi indoi sfoara unesti cele doua semne de la capete astfel vei avea o bucla ...intoinzi bucla ...> si semnul ce l-ai facut deasupra tastei a 12-a trebuie sa fie chiar la celalalt capat a celor doua jumatati de sfoara astfel pliate. Exact cum ai face cu o foaie de hartie ca sa o imparti exact in doua .

 

De fapt poti taia dintr-un un ziar o fasie lunga ce ajunge de la nut la calus si la fel insemnand la capete exact de unde oscileaza coarda indoi si unesti cele doua semne ..astfel ai jumatatea lungimi ce trebuie sa corespunda distamntei la care se afla tasta 12 .Calusul il reglezi in pozitie centrala intre cele doua pozitii extreme .Aceasta pozitie mediana al calusului ar trebui sa fie distanta corecta fara compensare.

 

In topicul TONUL am postat link la un frett calculator ..precis gasesti acolo mai multe date despre coarda /chitara etc..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.