www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Replacement Tuners Squier


 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Am reusit pana la urma sa rezolv singur, pt. cine intereseaza scriu mai jos detaliile.

 

Pt. acest tip de tunere (squier trapezoid) nu am gasit un direct replacement asa ca am comandat un set KLUSON MS6LC.

 

La instalare e nevoie de largirea gaurilor in care intra cheitele (cheitele squier intra in o gaura de 9mm, la Kluson 10mm), e nevoie de pila si ia un pic de timp.

 

Trebuie date gauri pt. suruburile de prindere a cheitelor, nu se potrivesc cu gaurile pt. cheitele squier.

 

Daca faceti asta singuri incercati sa nu strangeti extrem de tare piulitele de prindere a cheitelor pt. ca nu e nevoie, eu am reusit asa sa le zgariu un pic cu cheia de 10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cheite exact ca alea se gasesc, si pe net si in Ro.

Dupa ce ai montat noile chei, nu se vad gaurile de prindere de la cele vechi?

 

Pentru a largi gauri in lemn trebuie folosit un burghiu special de lemn si trebuie astupate gaurile vechi. Se pot folosi cepuri de lemn, se gasesc la magazinele de bricolaj. Se astupa pentru a se centra corect burghiul.

De asemenea, trebuie ca piesa care se gaureste sa fie fixata pe o alta bucata d elemn pentru a nu se rupe lemnul la iesirea burghiului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe e-bay seturi noi de chei de squier standard/deluxe. Am iesit la 150 ron cu tot cu transport amandoua seturile (eu zic ca bine). Asa cum se vede, la una nu m-am mai chinuit sa astup gaurile ca nu ma deranjeaza. Trebuie largite gaurile. In plus, acestea, in loc de urechi pentru suruburile mici de fixare aveau 2 cepuri turnate care intra in lemn si care au necesitat cate 2 gauri mici. Mai am cheile vechi, da-s naspa le donez cui are nevoie.

Am uitat sa spun ca cele de dinainte erau din acelea cum zici trapez... adica cu capace metalice de care se pun pe hora reghin sau alte chitare mai ieftine.

post-9842-0-31909500-1307003723_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.