www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Convertor 9(12) Vcc La 250 Vcc


Messu
 Share

Recommended Posts

@Masta Gi - Multumesc mult pentru raspunsul prompt !

 

@Analog Sound - Multumesc pentru bunavointa. ID-ul de mess este: mariangeorgescu, insa am sa va rog sa ma scuzati daca nu va pot raspunde foarte prompt la mesaje pentru ca, in ciuda impotrivirii mele constante, tre sa si muncesc, ca sa pot sa ma hranesc... :)

 

Toate cele bune si, inca o data, multe multumiri !

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu te joci cu convertoare Dc-Dc .( acestea pot introduce bruiaj in semnalul audio daca nu sunt corect ecranate)

 

Am Zoom H4 si Korg Pandora , daca vreau sa nu am bruiaj de la convertoare care din 3V ridica tensiunea la 9V necesare functionarii folosesc baterie de acumulatoare axterna ce furnizeaza 9V.Asa este zgomotul cel mai mic.

 

Foarte multe firme din acesta cauza utilizeaza doua trafuri de retea mici la sculele in care este spatiu .Cele doua scule amintite de mine sunt miniatura de teren ( palm) asa ca nu poate veni vorba de traf intern si nici de baterie de acumulatoare voluminoasa...dar asa esti nevoit sa le folosesti daac vreui semnal curat...cu 9V cc extern ( nu de la adaptor de retea ..si mai ales nu de adaptor in comutatie ) .

 

Doua trafuri de cativa Watt-i Primul de putere mai "mare" legat la retea,iesirea de 9-12V se leaga la al doilea traf pe secundarul de 9-12V al acestuia...pe primarul ( care era "intrarea de 230V) al celui de -al doilea traf ai 230V.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, da, stiu metoda. In cazul preampului "meu" chiar asa era indicata sursa de alimentare.

Din pacate, cu ceva vreme in urma, in incercarea de a renunta definitiv la DIY, am "vandut" o lada intreaga de transfoarmatoare, de toate felurile, asa ca acum nu mai am cu ce sa incerc varianta de alimentare cu transformatoare "spate in spate".

Plus ca, daca mi-e ingaduita o parere personala parca e mai elegant, un pic, cu sursa SMPS. Plus ca, in cazul SMPS se pare ca exsita si avantajul variatiei tensiunii de iesire, asta in cazul in care vrem sa mai si experimentam. Una peste alta o sa incerc varianta propusa de dl. Tudoran insa, sint intru totul de acord cu solutia cu doua transformatoare. E simpla si la indemana.

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Da, da, stiu metoda. In cazul preampului "meu" chiar asa era indicata sursa de alimentare.

Din pacate, cu ceva vreme in urma, in incercarea de a renunta definitiv la DIY, am "vandut" o lada intreaga de transfoarmatoare, de toate felurile, asa ca acum nu mai am cu ce sa incerc varianta de alimentare cu transformatoare "spate in spate".

Plus ca, daca mi-e ingaduita o parere personala parca e mai elegant, un pic, cu sursa SMPS. Plus ca, in cazul SMPS se pare ca exsita si avantajul variatiei tensiunii de iesire, asta in cazul in care vrem sa mai si experimentam. Una peste alta o sa incerc varianta propusa de dl. Tudoran insa, sint intru totul de acord cu solutia cu doua transformatoare. E simpla si la indemana.

Numai bine !

 

Mie-mi convine mai mult cu sursa in comutatie cand car scule la cantat..dar ptr inregistrare calitativa este bine sa nu ai surprize cu intermodulatia intre sursa si semnalul util.

 

Am incercat surse in comutatie doua de laptop de 18.5V/5A si unul mic de 12V/1A de la Vitacom ..nu deranjeaza radioul pus aproape si ptr cantat este OK. Mai trebuie un dif cu magnet neodinium si am o statie mica usoara de 70W ..buna ptr carat .

 

De ex Loop Machine Jamman Stereo nu functioneaza pe baterii si are un traf extern ce da 9V CA ..redresor si stabilizator este intern. face inregistrari foarte bune intermodulatia este foarte mica mult peste calitatea placilor de sunet.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.