www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pene Bune Pt. Shred


Guest Andrei2221
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei2221

Salut. Imi puteti zice va rog care este grosimea ideala a unei pene pt shred? Eu ma gandeam sa imi iau niste pene hetfield de 0.94, dar daca stiti unele mai bune zicetimi:D

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Unde gasesc?

 

Acum, ca tot ai aflat ceva, incerca sa cauti si tu pe net. Na, ti se da, dar trebuie sa-ti mai bagi si singur in sac. Zic si eu...

Link to comment
Share on other sites

in principiu ceva mai rigid pt ca una flexibila te va penaliza nitel la viteza. Dar daca iti place cum suna una, foloseste-o si descurca-te cu ea. Eu am niste zeci de pene diferite si inca adun modele :D.. si mai rau de atat, parca ma amuza mai tare cand ciupesc cu degetele.

 

deci.. timp si rabdare sa ai, ca amuzament si chestii noi pe chitara vei descoperi toata viata.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Imi puteti zice va rog care este grosimea ideala a unei pene pt shred? Eu ma gandeam sa imi iau niste pene hetfield de 0.94, dar daca stiti unele mai bune zicetimi:D

Exista si degete shred , se face transplant .....LOL

 

Nu exista pana ptr. shred si nici Jazz sau alt gen muzical eventual denumiri comerciale ca sa cumpete lumea ce vrea sa auda ...ca si tricourile cu ce veri tu sa scrie pe ele .

 

Orice bucata de plastic de la 0,5 mm este Ok mai subtire este Ok ptr corzi mai groase sau ptr strumming .

Poti sa faci pana si din metal dar va tocii corzile ..

 

Ide aeste sa fie un material mai moale decat coarda dar totusi sa tina o vreme sa nu se toceasca chiar intr-o zi.

 

Nu exista comod sau incomod , pana cu forma si marimea obisnuita dezvoltata de-a lungultimpului este Ok ..

 

Eu mai fac si pana din placa cu fibra de sticla de la circuite imprimate , bine slefuita ca sa nu toceasca coarda este OK.

 

Sincronul intre maini este secretul sreddului ce se dezvolta prin exercitiu .

 

Dupa ai ainveti si sa estompezi cu pana din cu varful degetului ce tine pana sa "ciupesti" scurt ,clar chiar cu gain enorm .

 

Dar prima data sincronul intre maini /degete, trebuie sa exersezi cu ton clean pana ai sincronul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

pfuai...ce-am facut...

imi cer scuze pentru postarile aiurea...la ora aia, netu' meu era probabil mai obosit decat mine :mellow:

 

ROFL :lol:

 

pozele au fost EPICE

:yay:

 

Husqvarna ?xD

Link to comment
Share on other sites

Pe langa material, dimensiune, etc...

Mai conteaza mult si cum este marginea si varful pentru genul asta de abordare ,,shred'', si ce atac doresti, ce flexibilitate are pana in fct de material, multe variabile.

Nu exista o pana care face ,,shred''

 

Exemplu: jazz 3 XL black si jazz 3 XL ultex sharp(cea galbena), se poate observa cum materialele difera mult(diferenta intre pene o si auzi! daca LASI sa cada pana pe masa; cea care va suna mai sticlos si ascutit va fi cea mai punchy si va avea mai mult atac si vana pe partea de inalte, cealalta fix invers), materialul ultex este mult mai dur decat cel din pana neagra, si deci o indoaie.

Observa de asemenea varfurile

 

100E8581.JPG

jazz III black XL vs jazz III ultex XL.jpg

 

 

Diferentele acestea mai mult asigura un anumit confort unui X chitarist, pentru ca fiecare doreste altfel varful, atacul...

Diferentele sonice exista evident, dar trebuie sa ai o ureche antrenata sa ,,gusti'' ;) acele diferente, tocmai de aceea este irelevant ,,pana de shred'', inseamna ca mai ai multe de prins. Este foarte usor sa zici ca este diferenta enorma intre sunetul penelor cand VEZI ce pana iei in mana, dar te asigur pe testate, ca odata ce esti obosit, si canti pe dry,fara nici un amplificator, si nu te uiti care pana o iei, sa stii ca acele statementuri ,,suna mai asa decat astalalta'' se estompeaza(fa un blind test, si ai sa vezi).

Daca vrei sa auzi diferentele, cel mai bine se aud pe corzile D A E dupa tasta 12-15 facand palm mute, acolo se aude clar ce textura are pana.

Eu pe viitor voi face o pana din os.

De ce?

De aia, pentru ca pot :lol: Nimic nu ajuta mai mult la ,,shred'' decat sufletul vacii capturat in acea pana(muhahahahaha ...)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Pe langa material, dimensiune, etc...

Mai conteaza mult si cum este marginea si varful pentru genul asta de abordare ,,shred'', si ce atac doresti, ce flexibilitate are pana in fct de material, multe variabile.

Nu exista o pana care face ,,shred''

 

Exemplu: jazz 3 XL black si jazz 3 XL ultex sharp(cea galbena), se poate observa cum materialele difera mult(diferenta intre pene o si auzi! daca LASI sa cada pana pe masa; cea care va suna mai sticlos si ascutit va fi cea mai punchy si va avea mai mult atac si vana pe partea de inalte, cealalta fix invers), materialul ultex este mult mai dur decat cel din pana neagra, si deci o indoaie.

Observa de asemenea varfurile

 

post-2645-0-76137100-1304446349_thumb.jpg

post-2645-0-22734100-1304446343_thumb.jpg

 

Diferentele acestea mai mult asigura un anumit confort unui X chitarist, pentru ca fiecare doreste altfel varful, atacul...

Diferentele sonice exista evident, dar trebuie sa ai o ureche antrenata sa ,,gusti'' ;) acele diferente, tocmai de aceea este irelevant ,,pana de shred'', inseamna ca mai ai multe de prins. Este foarte usor sa zici ca este diferenta enorma intre sunetul penelor cand VEZI ce pana iei in mana, dar te asigur pe testate, ca odata ce esti obosit, si canti pe dry,fara nici un amplificator, si nu te uiti care pana o iei, sa stii ca acele statementuri ,,suna mai asa decat astalalta'' se estompeaza(fa un blind test, si ai sa vezi).

Daca vrei sa auzi diferentele, cel mai bine se aud pe corzile D A E dupa tasta 12-15 facand palm mute, acolo se aude clar ce textura are pana.

Eu pe viitor voi face o pana din os.

De ce?

De aia, pentru ca pot :lol: Nimic nu ajuta mai mult la ,,shred'' decat sufletul vacii capturat in acea pana(muhahahahaha ...)

Cum ai descris este corect

 

Doar ca :

 

Nu pana are atac !!!

 

Cu pana din anumit material chitaristul poate sa scoata anumite sunete ...caracterizate prin atac , timbru etc.

 

Exact cum alegi si corzile alegi si pana ptr cum vrei sa sune ,cum vrei sa raspunda dinamic actiunea de producerea sunetului .Depinde cum ciupesti .ataci , cum inclini, asezi pana pe corzi etc etc .

 

Tip de coarda +tip de pana dar mai ales mana chitaristului face tonul .]

 

Unui chitarist cu mana |"buturuga " poti sa-i dai orice si nu va suna ca si la un chitarist "cu mana ".

Link to comment
Share on other sites

Cum ai descris este corect

 

Doar ca :

 

Nu pana are atac !!!

 

Cu pana din anumit material chitaristul poate sa scoata anumite sunete ...caracterizate prin atac , timbru etc.

 

 

Asa, ma rog :D vroiam sa scriu impuls sau nu mai stiu, sunet, dar am scris atac. Corect, sunet caracterizat prin atac, timbru cum ai zis.

Eh, sper ca a inteles oricum ideea

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.