www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Amp Marshall Pe Lampi


 Share

Recommended Posts

Am o problema la Jubilee-ul meu...DOAR pe canalul clean (Master volume - pull) am caderi de volum.pur si simplu volumul fluctueaza, de la incet la tare. nu e o chestie care o face constant, ci doar din cand in cand, dar destul de des. pe canalul drive (Master volume- push) nu are absolut NIMIC si functioneaza perfect! citisem ca ar putea fi de vina fx loop-ul dar acesta a fost oarecum verificat si curatat cu ceva spray pt contact. Lampile sunt NOI, au doar cateva ore de functionare. cand am luat ampul avea lampile prapadite, vechi, si avea aceleasi simptome. dupa schimbare a ramas la fel asta, dar i-a revenit tonul pe drive, care era subtire si prapadit inainte de schimbare.ii  rog pe cei din domeniu sa imi spuna cam care cred ei ca ar fi problema si care ar fi remediul?

Link to comment
Share on other sites

Am o problema la Jubilee-ul meu...DOAR pe canalul clean (Master volume - pull) am caderi de volum.pur si simplu volumul fluctueaza, de la incet la tare. nu e o chestie care o face constant, ci doar din cand in cand, dar destul de des. pe canalul drive (Master volume- push) nu are absolut NIMIC si functioneaza perfect! citisem ca ar putea fi de vina fx loop-ul dar acesta a fost oarecum verificat si curatat cu ceva spray pt contact. Lampile sunt NOI, au doar cateva ore de functionare. cand am luat ampul avea lampile prapadite, vechi, si avea aceleasi simptome. dupa schimbare a ramas la fel asta, dar i-a revenit tonul pe drive, care era subtire si prapadit inainte de schimbare.ii rog pe cei din domeniu sa imi spuna cam care cred ei ca ar fi problema si care ar fi remediul?

este posibil ca un capat al peliculei rezistive de la potul de drive/master clean sa nu mai faca contact

cel mai probabil capatul dinspre masa

daca acolo ai un contact imperfect ai variatii de volum,de la volum mic la mare

astea sunt cele mai timpite defecte

pune niste poze cu amplificatorul ,daca se poate si din interior

 

pune si tu numele complet

Marshall Jubilee????:wacko:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este vorba de modelul 2554 silver jubilee. poze din pacate nu am posibilitatea sa fac deocamdata...mersi pt raspuns

 

uite schema aici

verifica VR1 ,cu acel pot se regleaza amplificarea pe clean

cauta alt pot de aceasi valoare ,il decuplezi pe cel vechi ,mui pe cel nou trei fire si faci proba cu el

mai poti face o proba astfel,loveste usur in potul acela si vezi ce se intimpla

 

si pe mine ma chinue un combo ,de trei saptamini,un monstru Fender

cind amplificatorul este afara merge,cind este bagat in combo face ca toate visele , ramine fara putere,vibratia difuzoarelor provoaca un contact imperfect,NU GASESC ACEL CONTACT SI INEBUNESC!!!:angry2::blink::angry:

post-7787-0-80320800-1304271893_thumb.gif

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

pfoai de capul meu imi imaginez cum rupi cartusul de tigari in 2 sapt :lol: sorry dar a fost prea tare :D stiu cum e cand te enervezi asa, e oribil!

 

:lol: sa stii ca am ajuns la saturatie,mai bine un amplificator care ia foc decit unu cu contacte imperfecte,am refacut toate lipiturile ,tot degeaba ,zici ca e bagat BAAL ( dracul din Ritualul) in el

Link to comment
Share on other sites

De vina pot fi si condensatoarele din circuitele de katod .

 

Cum se schimba valoarea capacitatii al acestor condensatoare se schimba si amplificarea plus cand au "scurgere "in curent continu se comporta aiurea "rezistenta " aceasta se schimba cum vrea ea ..

 

Statie veche tuburi obosite /consumate inseamna ca => condensatoare vechi ! uscate ce pot face figuri daca au "scurgere " in curent continu .

La o statie veche este bine sa se schimbe toti condensatorii electrolitici .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.