www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi?!?!


Guest Morrigan
 Share

Recommended Posts

Guest Morrigan

In curand o sa ma apuce damblaua sa imi schimb corzile din nou si nu stiu ce sa aleg dintre Dean Markley blue steel sau Elixir. Blue Steel-urile stiu ca sunt bune, pt k au mai multi prieteni de-ai mei, si elixirurile par cel putin interesante, daca are cineva o parere bazata pe experimentare sa-mi zica si mie.

Momentan am Ernie Ball si am impresia ca sau sunt mult mai proaste decat se zice sau mi-am luat eu tzeapa de la Zapada

Link to comment
Share on other sites

Salut,

iti recomand cu caldura Dean Markly Blue Steel, sunt fabricate cu o tehnologie mai speciala, si sunt mult mai rezistente in timp. E adevarat ca sunt insa si mai scumpe, dar merita. Nu spun prostii, in douazeci si... ceva de ani, am avut dracu' mai stie cate seturi de corzi, dar Blue Steel au fost printre cele mai memorabile. Le-as folosi si acum, dar nu gasesc seturi hybrid adica .09 - .46.

Rock on.

Link to comment
Share on other sites

ernie ball sunt niste corzi foarte bune, desi predominant este nichelul. as putea spune ca sunt cele mai bune, la care Ni este preponderent. este si normal ca ti s-au parut dean markley blue steel mai bune, semnalul fiind ceva mai puternic (otelul fiind, in acest caz, predominant) si poate si mai durabile, datorita tratamentului suplimentar de criogenizare. dar, retine, uzeaza in schimb tastele, mult mai repede. :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut ghs -stainless steel - si nu au fost nici decum mai durabile decat d'adario -nikel wound-(care am avut o gramada de seturi, pt ca is cele mai eftine care se gasesc p'aci - 21ron)........s-au oxidat f repede

-acum mi-am pus dean markley -nickelsteel-....sa vedem astea ce pot....

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

inainte foloseam toate prostiile pe care le gaseam pana am pus mana pe un set de ernie ball... si la astea am ramas

Link to comment
Share on other sites

Eu am Elixir. Inainte am avut D'Addario, GHS, Ernie Ball. Personal prefer Elixir. La alegerea intre Nickel si Steel conteaza foarte mult chitara pe care o folosesti, respectiv lemnul. Daca e din mahon sunt preferabile corzile Steel pentru ca sunt mai bright. Eu am avut pe Ibanez-ul SZ corzi Ernie Ball Nickel. Suna ok, in special sunetul de blues. Insa Elixir-urile ii dau mai multa viata.

 

IMHO.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Pana acum am folosit GHS, Dean Markley si Ernie Ball. Personal dintre toate astea cel mai mult imi plac Ernie Ball si am ramas la Regular Slinky. Suna foarte bine si nu am avut probleme cu ele sa se rupa, si s-au oxidat ceva mai lent ca restul.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

si eu sunt de parere ca Ernie Ball sunt foarte bune...acum eu tin si cont de preturi...ca nu prea imi vine sa dau atat de mult pe Elixir...desi sunt de parere ca sunt mult mai bune... :)

Link to comment
Share on other sites

Elixir sunt coated strings,adica o coarda normala e invelita intr-un strat micronic din plastic,lucru care o face sa nu mai sune la fel de bine,dar sa tina muuult mai mult.

Eu am folosit 20 de ani Ernie Ball(timp in care am incercat si alte 100 de feluri de corzi,dar nu mi-au placut deloc,nici Dean Markley)pana acu 3 ani cand am descoperit corzile DR,care m-au spart,TOTAL.De atunci folosesc DR cand gasesc,sau Ernie Ball,ambele 9-42 pentru stratocastere si 10-46 pentru Les Paul

Link to comment
Share on other sites

Din cate corzi am incercat pana acum(GHS-Infinity Steel, Fender, D'Addario, DM, Ernie Ball) astea din urma mi se par cele mai ok(0.009-0.042), atat ca si sunet cat si ca rezistenta, trag de ele cu floyd-ul in draci si nu se dezacordeaza, nu se oxideaza chiar asa de tare(se oxideaza totusi) si dupa o luna jumate suna aproape ca-n prima zi.

 

Rares zi-ne despre DR, de unde le iei, cat costa si daca ne poti aduce si noua. Ma intereseaza in special "EXTRA-LIFE Color Coated" - negre.

Link to comment
Share on other sites

Elixir se gaseste cateodata la carvin la muzica.DR-urile mi le aducea Narcisa,ca a tot avut cantari prin Canada,ca in Europa erau mai scumpe,dar....

DAR....

Din vara ,firma Music'n'Stuff pe care cu onoare o reprezint pe jumatate(cealalta jumatate=Alex Tomaselli),este reprezentant pentru Romania a corzilor DR.

Preturi facute inca n-am,acuma suntem in cautare de transportator,imediat ce le voi avea o sa le comunic,

Toti membrii forumului vor avea o reducere la corzile DR la prima achizitie,am sa comunic la timpul potrivit,adica atunci cand se vor cristaliza preturile

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau sa zic, sunt cam tari in comparatie cu D'addario - ca pana acum am avut multe seturi din acest tip.

 

Recent miam luat un set de GHS, unul de Ernie Ball si unul Elixir - toate de 0.09, din Anglia de unde m-am intors de curand. Am plantat elixirurile pe chitara, si trebuie sa recunosc ca pentru acordaj D sunt mult mai moi si mai fine decat D'addario la aceeasi marime si acordaj. Dar in E situatia este inversa.

 

Concluzia... recomand Elixir pentru acordaje mai joase... dar in nici un caz pentru standard (cel putin la cele de 0.09 - nu am luat de 0.08 sa incerc... desi acum cred ca as fi facut mai bine daca faceam acea alegere)...

 

Sunt curios de cum sunt GHS si Ernie Ball... Cu care sa incep cand termin cu elixirurile?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.