www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Indoait


Guest AndrewG
 Share

Recommended Posts

Guest AndrewG

Am facut rost de la un vecin de o chitara acustica Reghin din 1981... pe alocuri are lacul crapat, cateva zgarieturi... si griful puitin indoit... M-ar interesa sa aflu cum as putea sa-l reindrept... Dupa cum am citit intr-un alt threat, distanta dintre lowE fata de grif in pozitia 12 ar trebui sa fie 3-4 mm... la mine este 6mm. Astept nerabtator orice sugestie...

P.S. Corzile pe care le are momentan sunt aproape la fel de vechi ca si chitara, dar, totusi, suna foarte bine pentru ceva atat de vechi. Si pentru asta chiar nu vreau sa ramana o bucata ruginita de lemn si o chitara ruginita de lamn...

Edited by AndrewG
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

Curbura neck-ului nu e singurul aspect care determina string action-ul (distanța menționatã). Dacã într-adevãr are neck relief (curbura) prea pronunțat se regleazã din truss rod, dacã are.

Vezi cã sunt o grãmadã de thread-uri despre setup și alte resurse online (inclusiv videoclipuri).

 

Am uitat sa mentionez faptul ca nu are un trussrod... Curbura a fost determinata de tensiunea din corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

cu alte cuvinte, solutia este adaugarea unei pene intre corp si extensia grifului pentru a compensa curbura acestuia...

Link to comment
Share on other sites

cu alte cuvinte, solutia este adaugarea unei pene intre corp si extensia grifului pentru a compensa curbura acestuia...

 

 

NU!!

 

Pana aia intre extensie si fata chitarei am pus-o deoarece fata chitarei era deformata.

 

Solutia este neck-reset, adica refacerea unghiului dintre grif si corp prin demontarea grifului si indepartarea de material din calcaiul grifului pana la obtinerea unui unghi corect.

Link to comment
Share on other sites

cu alte cuvinte, solutia este adaugarea unei pene intre corp si extensia grifului pentru a compensa curbura acestuia...

Adica curbare si mai mare respectiv ridici "extensia" ca sa faci mai pronuntata forma de "U" a curburii.

 

De acord ca se poate ridica ( cumva) in asa fel ca nut-ul si capatul "extensiei " sa fie la acelasi nivel fata de coarda...DAR intre va ramane o groapa adanca.

 

Cred ca nu stii cum este fixat gatul la chitarele acustice.

 

Sa spus aici mai sus cum se poate schimba unghiul gatului fat ade corp.dar nu este o rezolvare.

 

Gatul trebuie indreptat...se umezeste si se pune in presa , poate trebuie sa se curete lacul ca sa poti umezi lemnul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din ce a descris el nu cred ca e griful indoit.

 

Griful trebuie sa aiba o usoara curbura, pentru a verifica, apasa coarda E in acelasi timp la tasta 1 si la tasta din dreptul imbinarii cu corpul (tasta 12 sau 14).

In timp ce tii apasat te uiti la jumatatea distantei (tasta 6 sau 7). Intre tasta si coarda trebuie sa fie o distanta de ~0.6mm, cat sa intre cardul de la banca. Daca distanta este mai mare - griful este indoit si trebuie intrepatat cum a spus karpi.

Daca distanta este ok, inseamna ca trebuie corectat unghiul.

Actiunea se mai poate reduce si prin scaderea inaltimii saddle-ului dar trebuie tinut cont ca pentru a reduce actiunea la tasta 12 cu 1mm, trebuie redusa inaltimea saddle-ului cu dublu, 2mm.

Daca saddle-ul este prea putin inalt, corzile nu vor mai apasa suficient pe acesta ceea ce duce la alte neajunsuri......

In cazul tau, actiunea fiind de 6mm, ar trebui redusa cam cu 2,5mm ceea ce ar necesita scaderea inaltimii saddle-ului cu 5mm - este prea mult, nic nu cred ca saddle-ul tau are 5mm deasupra bridge-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

tinand pozitia 14 (tasta de la imbinare) si tasta 1, la pozitia 7 distanta dintre grif si E este de 2mm ... deci, dupa cum ai mentionat, griful este indoit...

pentru indreptare va trebui sa dezlipesc griful, sa rad lacul si vopseaua si sa-l pun in "menghina" pan' se-ndreapta

astfel se ridica o alta problema (pt. mine) : Cum dezlipesc griful ?

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

din nou... mai apare o problema... Unde se poate gasi un "heater" ? griful chitarei a fost prins pe acel "heater" care incalzea lemnul pentru a potea fi "deformat" fara a crapa. cum spune chiar el pe acel forum, LMI nu il mai fac si nici stewmac demult, singurul pe care il putea gasi esa la 500E de la aria (de 500E mai bine duci chitara la un service cu experti).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu merita sa dai atatia bani, doar daca ai un atelier de reparat instrumente muzicale.....

 

Se poate improviza un incalzitor (heater) - de ex o placa groasa de aluminiu si doua fiare de calcat...... sau rezistoare de putere montate in serie pe o placa de aluminiu.... in thread-ul din link-ul respectiv pe undeva este un link catre un alt forum in care este aratata constructia unui incalzitor cu rezistoare de putere.

 

 

Si altceva - trebuie sa te gandesti daca chitara merita efortul......

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewG

eu nunul as zice ca merita... in orice caz, multumesc mult pentru sfaturi si rabdare :yay: . voi vedea ce pot face, si sper sa termin cat mai curand posibil...;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.