www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rovinieta Masina


Septi
 Share

Recommended Posts

Am o mica problema.In situatia in care se circula cu o masina fara rovinieta platita in alt judet in interiorul unui oras se da amenda de catre politie?Ma intereseaza deoarece stiu o situatie similara cand o persoana ce locuieste la limita de judet a mers vreo 20 de km pana la cel mai apropiat oras cu ceva treaba , oras care este in alt judet.Intamplator il opreste politia , avea toate actele in regula in afara de rovinieta care nu era platita.A primit amenda si i s-a luat talonul.Amenda a achitat-o in 24 de ore deci a platit jumatate , doar ca pentru a isi recupera talonul masinii trebuie sa plateasca inca o taxa ceva daune statului ca a circulat pe drumul national fara rovinieta.Ulterior am aflat zvonuri cum ca in astfel de cazuri nu se ia talonul si in interiorul unui oras este ilegal sa se ceara rovinieta.Intrebarea mea este acea persoana a fost neindreptatita , sau s-a procedat cum este corect , legal?In caz contrar cum se poate actiona impotriva acestui lucru?

Link to comment
Share on other sites

Am o mica problema.In situatia in care se circula cu o masina fara rovinieta platita in alt judet in interiorul unui oras se da amenda de catre politie?Ma intereseaza deoarece stiu o situatie similara cand o persoana ce locuieste la limita de judet a mers vreo 20 de km pana la cel mai apropiat oras cu ceva treaba , oras care este in alt judet.Intamplator il opreste politia , avea toate actele in regula in afara de rovinieta care nu era platita.A primit amenda si i s-a luat talonul.Amenda a achitat-o in 24 de ore deci a platit jumatate , doar ca pentru a isi recupera talonul masinii trebuie sa plateasca inca o taxa ceva daune statului ca a circulat pe drumul national fara rovinieta.Ulterior am aflat zvonuri cum ca in astfel de cazuri nu se ia talonul si in interiorul unui oras este ilegal sa se ceara rovinieta.Intrebarea mea este acea persoana a fost neindreptatita , sau s-a procedat cum este corect , legal?In caz contrar cum se poate actiona impotriva acestui lucru?

 

Pe procesul-verbal Politia tre' sa scrie locul in care te-a ars... Poate acolo ar avea o scapare...Asta, daca l-a oprit chiar in localitatea celuilalt judet. Tre' sa fie "tertipuri" avocatesti in astfel de cazuri...

"Onorata instanta ! Clientul meu a teleportat autoturismul proprietate personala intre cele doua localitati , deci nu a calcat pe DN-uri..." :P

 

Eu am auzit ca din Bucuresti , daca iesi pentru a te inscrie pe centura, pentru a evita traficul din oras (presupun ca poti sa ajungi mai usor dintr-un capat in altul folosind centura, nu ? ) poti s-o "iei in freza"... Si-n Timisoara e o portiune intre oras si aeroport, unde de asemenea poti fi "saltat". E pe undeva "de porc" ca sa-ti faci rovinata daca tre' sa duci pe unu la aeroport. Eu am incasat-o acolo anu' asta pentru ca n-am avut faza scurta, obligatorie pe DN-uri... :rolleyes: "Lasati, domnu' ! Doua puncte nu-i mare lucru. In sase luni vi se prescriu..." ...... Sase luni........ Sase cai ! ;)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

<_< pai de unde stiu politisti ca eu nu m-am mutat recent din alt judet si stau in acel oras doar ca masina mea e inmatriculata in alt judet?Poate m-am mutat cand am avut rovinieta platita si recent a expirat.Totusi stiam ca sunt camere montate pe stalpi si iti trimit amenda acasa in cazul rovinietei lipsa.:unsure:
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce cauta "pe drum national" [aka DN #] fara rovinieta platita. Interioarele oraselor nu sunt drumuri nationale din cate stiam eu. Dar daca masina e inmatriculata in alt judet, intrebarea urmatoare e : cum ai ajuns aici cu masina fara sa conduci pe dn-uri ?

 

R: am avut rovinieta din aia de 7 zile.. acu 1luna cand am adus masina in oras.. o expirat, de atunci n-am mai iesit pe dn-uri

 

merge?

Link to comment
Share on other sites

<_< pai de unde stiu politisti ca eu nu m-am mutat recent din alt judet si stau in acel oras doar ca masina mea e inmatriculata in alt judet?Poate m-am mutat cand am avut rovinieta platita si recent a expirat.Totusi stiam ca sunt camere montate pe stalpi si iti trimit amenda acasa in cazul rovinietei lipsa.:unsure:

 

De anul asta e valabila e-vi[g]nieta.

Link to comment
Share on other sites

...cum ai ajuns aici cu masina fara sa conduci pe dn-uri ?

 

De aia spuneam de tertipuri avocatesti... Daca a fost in localitate si ai oua, primul pas e sa nu semnezi PV-ul. Pt ca, asa cum spuneam, ei trebuie sa specifice locatia exacta unde te-au oprit si te-au "constatat". Poti spune "To'arasu ofiter, eu am actele facute in alt judet si masina n-a parasit aceasta localitate in viata vietilor ei..."

 

La "teleportarea" dintr-un oras in altul intra principiul "Hotul neprins e negustor cinstit".

Deci, depinde ce scrie in PV-u' si daca e semnat...

 

Uite, cand ajung acasa ( m-am deplasat cu rovigneta in alta zona seismica a tarii acum... ) am sa caut un fisier pe care-l voi pune aici , despre cum poti evita unele amenzi de circulatie. Nu e nici o smecherie ilegala, doar cateva indicii despre cum sa nu iei teapa de la "organ"... Pt ca abuzuri se mai fac si e bine sa stim cum sa ...

 

Uite, de exemplu, in Timisoara era o strada, in apropierea locuintei mele, unde fusese o unitate militara, deci restrictie 30 km/ora. Ei, s-a desfiintat unitatea militara , insa acel semn a mai ramas vreme de inca 2 ani. Nu-ti spun ce se mai facea planu' la amenzi pe strada aia... Si n-aveai ce face. E "Hotarare de CJ", n-ai ce comenta...A disparut intr-un tarziu si asta doar pt ca au negociat firmele de taxi sa-si faca punct de plecare acolo....

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti spun ce se mai facea planu' la amenzi pe strada aia... Si n-aveai ce face.

 

Asa face statul roman un ban in plus si noi tot in criza suntem <_<

Si totusi despagubire la statul roman ca circuli pe drumul national fara rovinieta , la ce drumuri sunt , mai ales aici in zona :closedeyes:

dj.jpg asa trebuie sa arate un drum national pus la punct :yay:

Link to comment
Share on other sites

ca fapt divers, semnarea PV nu are nimic de-a face cu recunoasterea faptei. e doar un pas in procedura ca sa iti dea procesul verbal, lucru care e bine sa il faci daca vrei sa faci contestatie in instanta, pt ca merge mai repede totul daca primesti pe loc si amenda si procesul verbal...ontopic, nu inteleg o chestie. daca ei te opresc in alt judet, dar in localitate, de ce nu poti sa spui ca acolo erai parcat, la o cunostinta sa spunem, si ca nu ai parcurs niciun metru in afara, decat cu x zile in urma, cand aveai rovigneta? stiu ca parca exista obligatia sa tii dovada de plata a rovignetei inca nu stiu cat timp dupa ce expira, ca sa dovededesti probabil in cazuri din astea, dar chiar si asa, pana la urma nimeni nu cred ca poate dovedi ca nu ai avut rovigneta la momentul la care ai circulat pe DN, daca nu te-a prins atunci, pt ca totul probabil se bazeaza pe declaratia ta si pur si simplu poti sa schimbi momentul in timp, pe motiv ca nu iti mai amintesti exact. in plus nu cred ca e de competenta politiei rutiere sa dea astfel de amenzi. adevarul e ca trebuie sa stii cum sa-i iei, pt ca de multe ori si ei si alte institutii ale statului etc merg la intimidare si fac abuzuri care ar fi foarte usor de evitat daca "victima" ar cunoaste cadrul legal si si-ar cunoaste drepturile. dar de multe ori in tara asta se mizeaza pe idee ca il ardem pt ca nu mai are nici timp, nervi sau bani sa ne dea in judecata. daca justitia s-ar pune la punct si toate procesele ar fi solutionate in timp scurt, de judecatori impartiali, cu costuri pt aproape orice buzunar, nu ar mai exista atatea abuzuri...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.