www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 40 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 40  

30 members have voted

  1. 1. Duel 40

    • cridegnosis
      0
    • claxxon
      0
    • jacksonman
      11
    • roccoguitar
      2
    • baumwolle
      1
    • iulian
      1
    • nightwatch
      0
    • dragonflame
      0
    • ilun
      4
    • monoxide
      0
    • Falling into infinity
      11


Recommended Posts

uff .. cridegnosis in ce gama astrala erai matale pe acolo.. si timpii, unde sunt timpii domne? si tu dragonflame, de data asta te-ai gandit sa renunti si la game odata cu acordatu chitarii.. cum ar zice un mare geniu.. apucati-va si mai studiati

 

iulian face un super slow motion shredding cam pe toata melodia da macar e pe gama si nu se intinde mai mult decat il tine

 

nightwatch .. ce e cu reverb/chorus/flanger/monster ala?? nu inteleg nimic

 

monoxide si el destul de tehnic , da iar, in gama care i-a placut lui mai mult

 

claxxon a fost chiar ok

 

ilun si jacksonman au fost exemplari .. va multumesc ! da parca ilun a fost mai bun ca a avut si niste teme pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

claxxon a fost chiar ok

Salutare stimabililor,

 

In primul rand vreau sa multumesc pentru aprecierea pozitiva a lui Stiv. M-ai motivat. O sa mai particip! :)

 

In al doilea rand, nu vreau sa comentez decat scurt la adresa celor trei compozitii care m-au fascinat (in ordine alfabetica).

 

Falling into infinity: BEST! M-am imparosat cand am auzit melodia ta (in sensul bun al cuvantului). Cantat tehnic, curat, ton destul de potrivit, cred ca ai facut din backtrack-ul ala o piesa chiar interesanta.

 

ilun: Superpiesa. Un pic cam murdar cantat dar ce stiu eu sa dau sfaturi... poate asta era si ideea. Corecteaza-ma daca gresesc. Oricum.. mishto. Keep up the good work.

 

jacksonman: Fain de tot. Daca nu intra in concurs Falling into infinity cred ca pe tine te votam. Si tie numai bine. Nice work.

 

Votul meu merge la Falling into infinity.

Pentru ceilalti, felicitarile mele! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

mai claxonn scuza-ma dom'le ca te'ntreb asa violent da' ce e cu bandul ala de la inceput? mi s-a parut mie sau era cam faaaalss? in rest binishor dar asta m-a chinuit tare.. "parerea mea" :)

Tre sa recunosc .... n-a fost chiar un ton intreg... asa vre-o trei sferturi de ton... emotzii, chestii...

 

Data viitoare o sa incerc sa fac bendu pana la capat. Stiu ca suna ciudat.. nu asta era ideea si im pare rau dar.. asta e. I'm not perfect.... yet :)

Link to comment
Share on other sites

uff .. cridegnosis in ce gama astrala erai matale pe acolo.. si timpii, unde sunt timpii domne?

 

Hmm... gama, nu stiu ce gama si nici de timpi nu am habar... Eu le fac dupa ureche. Scuzati deci postarea pe forum (dc cereti in mod concret, nu le mai postez) dar feed-back-uri de genul acesta sunt foarte importante... Nu am timp de studiat chitara dar "studiez" aportul intuitiei in proces... Pana acum stiu doar notele pe chitara si modul pentatonic (parca). Oricum mie mi-a sunat bine, ceva mai happy, ca si fundalul... :)

Mulumesc pt feed-back... Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

claxonn - debut cu dreptul, parerea mea.

Baumwolle - bine-ai revenit (cam lunga pauza, totusi).

cridegnosis si dragonflame - vezi comentariile la duelul 39. Ale naibii doze "dezacordate"... :)

Am avut de ales dintre ilun, roccoguitar, jacksonman si Falling into infinity. Primii doi au avut ceva ce n-am gasit la celelalte piese: o tema.

Si surpriza: in pofida tonului nu foarte reusit, votul meu se duce la roccoguitar! S-a "mulat" foarte bine pe backing track.

Oricum, felicitari tuturor. Ne auzim la urmatorul duel. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Nu... la duelu asta am pus la misto ca n-aveam inspiratie nici sa ma tai. Da' vorba cu dozele "dezacordate" ramane. Pot sa verific si sa ras-verific daca e acordata chitara. Orice chestie cantata pe corzile subtiri iese aiurea. :)

Link to comment
Share on other sites

bai ce prost sunt.. cumva, am uitat sa ascult tocmai falling into infinity.. pot sa-mi schimb votul? scuze! :)

Link to comment
Share on other sites

am tot citit prin comentarii ceva de teme. se pare ca unii de pe aici nu prea si-au facut temele la muzica. ce tema fratilor? intr-un minut nu e loc de tema. tema presupune si dezvoltarea ei, revenirea la ea si eventual oleaca de solistica pe parcurs. intr-un minut e loc doar de un solo legat si coerent. singurul care indeplineste conditia e jacksonman, si o indeplineste cantand foarte expresiv si original. multi de pe aici stiu ca il cunosc pe mihnea si mi-e prieten bun, si poate unii o sa gandeasca "uite, face si asta ca un_om & felixanu" :) , dar sincer nu am de ales. tre sa il votez pe tip, pt ca a cantat cel mai bine :)

 

ps. pe undeva si falling_into_infinity are o improvizatie buna, dar ii lipseste cu desavarsire discursul muzical, suna constipat, iar pasajele rapide sunt lipsite de muzicalitate. nu am fost in stare sa asculta a doua oara piesa.

 

ps2. piesele si stilul de a canta a lui ilun imi place in gereral, dar de data asta nu prea o mers treaba.

 

numa bine si voie buna!

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

am tot citit prin comentarii ceva de teme. se pare ca unii de pe aici nu prea si-au facut temele la muzica. ce tema fratilor? intr-un minut nu e loc de tema. tema presupune si dezvoltarea ei, revenirea la ea si eventual oleaca de solistica pe parcurs. intr-un minut e loc doar de un solo legat si coerent. singurul care indeplineste conditia e jacksonman, si o indeplineste cantand foarte expresiv si original. multi de pe aici stiu ca il cunosc pe mihnea si mi-e prieten bun, si poate unii o sa gandeasca "uite, face si asta ca un_om & felixanu" :) , dar sincer nu am de ales. tre sa il votez pe tip, pt ca a cantat cel mai bine :)

 

ps. pe undeva si falling_into_infinity are o improvizatie buna, dar ii lipseste cu desavarsire discursul muzical, suna constipat, iar pasajele rapide sunt lipsite de muzicalitate. nu am fost in stare sa asculta a doua oara piesa.

 

ps2. piesele si stilul de a canta a lui ilun imi place in gereral, dar de data asta nu prea o mers treaba.

 

numa bine si voie buna!

 

 

scuze,dar e un comentariu de *****.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Multumesc, Geologule, multumesc... Cam lunga "pauza", asa este... Ce sa-i faci, insa...ata ete, cum ar zice romanii cuceriti de alcohol... Sa fie acolo... Sper sa ascultati cu placere... Sau nu? :)

Link to comment
Share on other sites

M-ai prins, dmc. Intr-adevar, la cata muzica am "studiat" in generala, nu pot sa zic ca mi-am facut temele, pentru ca pur si simplu nu existau. :) Dar parerea mea este ca duelul s-a cam indepartat de ideea de improvizatie si a trecut spre compozitie. Banuiesc ca intr-o saptamana un concurent care detine anumite cunostinte de teorie muzicala poate incropi o compozitie "legata", iar eu persnoal apreciez mai mult o piesa cu o cat de mica tema decat o insiruire de note in nu-stiu-ce gama exotica (nu este cazul la duelul de fata, vorbeam la modul general). La asta se reduce comentariul meu. Stiu ca mai am foarte multe de invatat si promit sa nu mai fac aprecieri critice din punct de vedere muzical la viitoarele dueluri pana cand nu o sa am un background care sa-mi permita sa fac astfel de aprecieri. O sa ma rezum la vot.

Nu-i nici o suparare, nu sunt genul care se ofenseaza usor si imi pare bine ca mi-ai taiat avantul, macar asa, sa-mi cunosc si eu varful nasului.

Bafta multa. :)

Link to comment
Share on other sites

M-ai prins, dmc. Intr-adevar, la cata muzica am "studiat" in generala, nu pot sa zic ca mi-am facut temele, pentru ca pur si simplu nu existau. B) Dar parerea mea este ca duelul s-a cam indepartat de ideea de improvizatie si a trecut spre compozitie. Banuiesc ca intr-o saptamana un concurent care detine anumite cunostinte de teorie muzicala poate incropi o compozitie "legata", iar eu persnoal apreciez mai mult o piesa cu o cat de mica tema decat o insiruire de note in nu-stiu-ce gama exotica (nu este cazul la duelul de fata, vorbeam la modul general). La asta se reduce comentariul meu. Stiu ca mai am foarte multe de invatat si promit sa nu mai fac aprecieri critice din punct de vedere muzical la viitoarele dueluri pana cand nu o sa am un background care sa-mi permita sa fac astfel de aprecieri. O sa ma rezum la vot.

Nu-i nici o suparare, nu sunt genul care se ofenseaza usor si imi pare bine ca mi-ai taiat avantul, macar asa, sa-mi cunosc si eu varful nasului.

Bafta multa. :)

 

nu mai, nu te-am prins :) sau daca te-am prins, n-am avut intentia. am o tendinta ciudata spre a comenta destul de agresiv ce se intampla pe aici pentru ca efectiv ma deranjeaza unele chestii, dar pana la urma nu am dreptate sa ma exprim asa. cum ziceam, ma deranjeaza ca se posteaza la duel piese sub orice nivel de incepator, efectiv cateva note aruncate peste negativ de mi-i jena sa le ascult. ma deranjeaza comentariile lipsite de obiectivitate si mai ales comentariile pozitive exagerate sau de incurajare care se incadreaza in atmosfera generala de neprofesionalism :( . in ritmul asta putem deja sa renuntam la forum si sa postam toti direct pe acidplanet.com.

 

cred ca de asta am devenit atat de antipatic in ultima vreme. in orice caz, nu am avut intentia sa te calc pe bataturi, ca urmare imi cer scuze. chiar daca uneori exagerez cu criticismele, asta se datoreaza faptului ca incerc sa fiu cat mai sincer. greseala mea. ca numa bine se gaseste mereu cate un lup moralist ca moisoiu sa bage o fisa :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu ai pentru ce sa iti ceri scuze. Cred ca m-am exprimat destul de clar mai sus, fara substraturi si aluzii. Foarte bine ca esti critic, suntem pe aceeasi lungime de unda in privinta asta, numai ca eu nu-mi permit sa critic decat ceea ce ma deranjeaza la ureche (deh, lipsa acuta de teorie :) ), asa ca n-aveam ce cauta in teme muzicale si modul in care se construiesc. A fost o binevenita punere la punct.

Si inca o data: no offence taken.

off-topic: cum de-ai ratat duelul asta? :)

Link to comment
Share on other sites

am tot citit prin comentarii ceva de teme. se pare ca unii de pe aici nu prea si-au facut temele la muzica. ce tema fratilor? intr-un minut nu e loc de tema. tema presupune si dezvoltarea ei, revenirea la ea si eventual oleaca de solistica pe parcurs. intr-un minut e loc doar de un solo legat si coerent. singurul care indeplineste conditia e jacksonman, si o indeplineste cantand foarte expresiv si original. multi de pe aici stiu ca il cunosc pe mihnea si mi-e prieten bun, si poate unii o sa gandeasca "uite, face si asta ca un_om & felixanu" :) , dar sincer nu am de ales. tre sa il votez pe tip, pt ca a cantat cel mai bine :)

 

Nu stiu daca te sau nu te deranjeaza ca felixanu' voteaza in general cu mine, in conditiile in care eu am decenta sa afirm ca imi dau seama de faptul ca improvizatiile mele nu sunt cine stie ce si de aceea si votez cu alt contacandidat.

Cred in schimb foarte tare ca in niciun caz atitudinea de arhicunoscator intr-ale muzicii nu transforma pe nimeni in Dumnezeul chitaristilor...iar profesionalism e acela cand, intru in magazin, te vad pe raft, te cumpar si nu sunt dezamagit de banii dati. Mai multa bunavointa manifestata in detrimentul autosuficientei nu a omorat pe nimeni...

...........................................

Despre duelul asta, sunt perfect de acord cu tine, jacksonman mi-a placut cel mai mult, asadar, vot la jacksonman!

Link to comment
Share on other sites

DMC, imi pare rau dar nu pot sa fiu de acord cu ceea ce ai afirmat mai sus. Cei care sunt incepatori au tot dreptul sa posteze, este benefic si stimulativ.

Toti am trecut prin perioada cind aruncam trei note pe un ritm si ni se parea in adincul sufletului ca am descoperit reteta perfecta si suntem niste mici virtuozi nedescoperiti. Nu da nimenea un examen la chitara ca sa intre pe forum...poate la unii ramine un hobby din timpul liber -cazul subsemnatului :)

poate pentru unii e principala ocupatie...ar trebui sa privesti lucrurile mai destins :)

Claxonn, felicitari pt debut...exerseaza bend-urile, este foarte important sa le stapinesti tehnica. Un bend bine plasat face diferenta intre un solo cu

c**** si unul sec.:)

Link to comment
Share on other sites

bai... nu ar fi mai boine daca s`ar face si o rubrica cu dueluri pt incepatori? asa am evita dicutiile de care pomenea segnor dmc...

pentru o pana pe care multi nici nu o revendica... nu cred ca un chitarist si`ar calaca pe orgoliu si fiind bun s`ar baga la rubrica incepatorilor... si asa ar avea si ai mai mici o oarecare satisfactie... ca asa cand se baga si incepatori la duel si nu primesc nici macar un vot le cam piere pofta sa se mainifeste... ceea ce e destul de grav....

parerea mea :)

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

vot la jacksonman...cat despre faza cu duelu pt incepatori, guyz get real!!!...e un duel virtual for god's sake, e o joaca amarata...se da un negativ cu scopul de a scoate la lumina melodii frumoase si pt a se vedea diversitatea interpretarilor...it's a freekin game, care n-are curaj sa joace sa nu joace si gata, mi se pare aberant sa se faca si o sectiune pt incepatori...

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

vot la jacksonman...cat despre faza cu duelu pt incepatori, guyz get real!!!...e un duel virtual for god's sake, e o joaca amarata...se da un negativ cu scopul de a scoate la lumina melodii frumoase si pt a se vedea diversitatea interpretarilor...it's a freekin game, care n-are curaj sa joace sa nu joace si gata, mi se pare aberant sa se faca si o sectiune pt incepatori...

 

Asta e din cauza ca esti avansat :) Sa vezi ce interesant e cand lucrezi la ceva si consideri ca e chiar bun ce ai inregistrat si ca e cam tot ce poti sa dai momentan (nu e cazul la mine... eu dau cam prost tot timpu') si dupa asta vezi ca apare cineva care a mai castigat vreo 4 dueluri, canta intr-o trupa si scoate ceva net superior ... Yo sincer... si recunosc... (cu tot respectul cuvenit fata de cei care chiar sunt buni) imi bag unghia-n gat de ciuda daca patesc asta.

 

Si acuma vine si partea a2a. Majoritatea celor care voteaza si posteaza optiunea lor spun de obicei ce le-a placut. Da' pe incepatori ii cam lasa in ceatza... nu prea le zice nimeni "Bah... mai aranjeaza pe acolo si pe dincolo ca suna ca un ***".

Edited by DragonFlame
Link to comment
Share on other sites

hm... destul de greu de ales, si am doat un vot la dispozitie... si trebuie sa recunosc ca de data asta jacksonman a facut o treaba excelenta (am spus-o imediat ce am descarcat piesa si am ascultat-o)! dar nu e singurul... foarte mica diferenta fata de "cazatoru' in hauri" si chiar si de ilun (o mentiune in plus pentru ei, au fost cei mai inspirati si in ce priveste soundul). chestii interesante au mai "dat" si roccoguitar (desi cam monoton) si iulian (prea "atmosferic" cu slowdown sweeps alea...).

ma bucur ca a revenit la dueluri si bumbacu', si nu oricum, a facut o piesa buna.Felicitari!

celorlalti, multa bafta si spor la cantat! exersati si veti avansa... :)

with no offence, vot subiectiv la "falling into infinity".

 

(scuze de) offtopic @dmc - nu e nimik rau in prietenia dintre voi doi, din contra... ceea ce poate nu stii tu, si de aceea risti sa iei anumite lucruri in nume de rau, pentru ca nu sunt laude desarte cum crezi tu. poate n-oi fi eu omu potrivit, dar sa stii ca inainte sa ajunga piesele unui om sa fie postate pe forum sau la duel, ma "aplec" cat se poate de critic asupra lor si incerc sa ajut la imbunatatire cu un sfat, ceva... poate confirma si nicko ca nu sunt deloc indulgent. si suntem prieteni prea buni si de prea multa vreme, ne unesc mult prea multe lucruri bune, ca sa mai fie nevoie sa ne pupam unul pe altul in the ass pe forum, doar asa de freakshowoff...

in ce priveste postarea de piese pe forum, fiecare membru vine aci si arata ce a reusit sa faca. si ca orice multime eterogena, si forumul asta "sufera" de diversitate. :) forumul nu cred ca e gandit a fi neaparat o adunare cu pretentii elitiste, nu e loja masonica, etc... totul merge bine atata timp cat exista respect reciproc, se leaga prietenii, se apreciaza ce e frumos si bine facut, si nici macar cei care au reusit sa si vanda ceva discuri la viata lor nu se dau aici "guitar gods". gusturile sunt subiective si atat. restu' e poveste.

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

in ce priveste postarea de piese pe forum, fiecare membru vine aci si arata ce a reusit sa faca. si ca orice multime eterogena, si forumul asta "sufera" de diversitate. :) forumul nu cred ca e gandit a fi neaparat o adunare cu pretentii elitiste, nu e loja masonica, etc... totul merge bine atata timp cat exista respect reciproc, se leaga prietenii, se apreciaza ce e frumos si bine facut, si nici macar cei care au reusit sa si vanda ceva discuri la viata lor nu se dau aici "guitar gods". gusturile sunt subiective si atat. restu' e poveste.

 

hai sa iti zic cum vad eu lucrurile: atata vreme cat o sa intru regulat pe forum, am sa latru de fiecare data cand ceva o sa mi se para aiurea. iar daca raspunsul tau e "te crezi dumnezeul chitarei, etc." atunci eu zic ca poate ar trebui sa iti cauti contra-argumente mai bune. deocamdata eu m-am racorit si consider incheiata discutia, dar am sa marai din nou daca o sa ma mai revolte alte situatii :):)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
bai... nu ar fi mai boine daca s`ar face si o rubrica cu dueluri pt incepatori? asa am evita dicutiile de care pomenea segnor dmc...

pentru o pana pe care multi nici nu o revendica... nu cred ca un chitarist si`ar calaca pe orgoliu si fiind bun s`ar baga la rubrica incepatorilor... si asa ar avea si ai mai mici o oarecare satisfactie... ca asa cand se baga si incepatori la duel si nu primesc nici macar un vot le cam piere pofta sa se mainifeste... ceea ce e destul de grav....

parerea mea :)

 

 

 

Varianta cu duel pentru incepatori e cu doua taisuri. Este aspectul pe care il spui tu, de acord. Si acum putin subiectivism. Pentru mine este mai interesant sa "fur" idei dintr-un duel la care am participat si am vazut ce se putea face defapt cu backtrack-ul ala decat sa fiu cel mai tare din parcare intr-un duel de incepatori. (Nu sunt de principiul "Decat codas la oras, mai bine-n satul tau fruntas", pentru ca nu duce la progres).

 

Cand esti incepator si participi la duel, sunt doua variante .. fie te demoralizezi pentru ca primesti doar " :) ", fie, cazul meu, primesti si sfaturi si OK-uri si atunci asta te stimuleaza fantastic. Adica.. eu am participat la duel, cant de 4 luni (in medie o ora pe zi), si mi se tot spune ca am inceput cu dreptul, ca sunt ok, si mi se dau si sfaturi (cel cu bend-urile spre ex.). Daca participam la un duel al incepatorilor, nici un tip cu experienta nu cred ca ar fi intrat sa asculte tonele de chestii de pe acolo si nu primeam astfel de sfaturi. Nu am participat pana acum la duel pentru ca nu simteam ca am inca ceva de aratat.

 

Cred ca e o chestie de personalitate si de bun simt sa simti ca o sa deranjezi un intreg forum cu interpretarea ta, sau sa simti ca a ta creazie are sanse sa fie primita cu interes.

 

Anyway.. tks all pentru incurajari.

 

Si acum ceva valoare adaugata pentru incepatorii ca mine.. nu va descurajati! Orice piesa mai buna ca a noastra trebuie sa ne motiveze si nu sa ne faca sa aruncam chitara de la balcon. :)

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Da-mi chitara ta si efectu care l-ai folosit si-ti fac niste benduri de-i sar ioachele lu' Satriani.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.