www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Mare Cu Intonatia


Guest Sammy
 Share

Recommended Posts

Guest Sammy

Astazi mi-am schimbat corzile, am trecut de pe 0.10 pe 0.09 si nu stiu de ce imi suna fals cand dau un power chord pe corzile LA si RE.Chitara mea totdeauna a fost acordata in RE standard si am mai folosit de multe ori corzi de 0.10 si 0.09.Am intonat corzile perfect, tunerul cel putin spune asa.Cred ca problema ar fi la coarda RE, dar nici nu mai pot s-o duc spre gat, cred ca e prea scurta pentru ca atunci cand o acordez mai sus decat trebuie, suna bine, daca o acordez cum trebuie, suna fals.

 

N-am mai avut niciodata problema asta nu stiu de ce fix azi a aparut

 

Asa suna cand corzile sunt acordate perfect

 

1.mp3

 

Si asa suna cand RE-ul este acordat mai sus.

 

2.mp3

Link to comment
Share on other sites

cum am mai spus, de multe ori am folosit corzi de 0.09 si n-am avut problema asta

Intinde bine corzile , fortat .Apoi lasa-le in "D" .daca ai vibrator sa ridici de ewl cu corzile sau coarda bine intinsa cat permite simti tu cand nu mai poate coarda ...intinzi apoi cu vibratorul ...apesi de coarda chiar langa calus sa se "franga"..la fel incerci sa apesi si chiar la ieisrea din nut /pragus/.

 

Dupa ce sau intins va falsa mai putin ..ca sa nu mai falseze de loc ar trebui un gat cu taste "compensate " si cu pragus compensat ...

 

Probabil pana acum nu ai fost atent ,,plus la corzi noi ai inalte cea ce le auzi mai bine ..corzi vechi murdare fara inalte urechea accepta diferente mai mari de pitch....

 

peste cateva zile nu vei mai auzi diferentele chiar atat de deranjant cand mai scad inaltele ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Buna ! Sunt mai incepator si nu prea stiu....mi-am luat saptamana trecuta o chitara electro-acustica si suna foarte bine....dupa vreo 2 zile a inceput sa "baraie" foarte urat corzile knd dau mai tare cu pana....bun asta a durat iar vreo doua zile...dupa care se auzea iar perfect, si acum iar suna foarte urat si nu stiu ce sa fac sa nu mai sune asa, corzile sunt aproape noi......

 

 

 

 

P.S : Imi cer scuze daca nu am postat in topicul potrivit!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Buna ! Sunt mai incepator si nu prea stiu....mi-am luat saptamana trecuta o chitara electro-acustica si suna foarte bine....dupa vreo 2 zile a inceput sa "baraie" foarte urat corzile knd dau mai tare cu pana....bun asta a durat iar vreo doua zile...dupa care se auzea iar perfect, si acum iar suna foarte urat si nu stiu ce sa fac sa nu mai sune asa, corzile sunt aproape noi......

 

 

 

 

P.S : Imi cer scuze daca nu am postat in topicul potrivit!

 

Pune si tu o mostra de sunet .....ca baraie soneria ,...ce auzi tu si cu ce faci comparatie in ce masura nu stim ...

banuim de toate ...

Acordezi chitara E A D G B e .....

 

Cand lovesti tare o coarda .mai ales cele "groase " poate sa atinga tastele ....

 

Daca sa schimbat curbura gatului poate sa apara atingerea la amplitudine mai mica ...deci la ciupit nu prea puternic ..

 

etc etc ...

 

Deocamdata sa acordezi chitara .....daca esti acordat sub ton in D sau mai jos corzile nu sunt suficient de tensionate , la ciupire puternica au o miscare oscilatorie mai mare ,,,,=> barait deoarece atinge tastele....etc

Link to comment
Share on other sites

Guest Sammy

Am rezolvat problema :D. Corzile erau de vina, erau proaste din fabrica, mi-am pus niste ernie ball-uri si chitara suna acum cum ar trebui sa sune.

Link to comment
Share on other sites

Stii ce grosime ce fel de set ai avut care bazaia ?

 

Cand schimbi corzile ca sa nu "bazaie " trebuie sa le schimbi cu acelasi tip de corzi ca sa nu trebuiasca sa reglezi chitara .

 

Respetiv sa ai aceiasi tensiune /forta exercitata pe gatul chitarei ...

 

Vezi ca seturile au scrise grosimea corzilor ....

 

Exista diferite seturi cu combinatii de grosimi la acelasi BRAND /Firma ..

 

Este reglata chitara ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Stii ce grosime ce fel de set ai avut care bazaia ?

 

Cand schimbi corzile ca sa nu "bazaie " trebuie sa le schimbi cu acelasi tip de corzi ca sa nu trebuiasca sa reglezi chitara .

 

Respetiv sa ai aceiasi tensiune /forta exercitata pe gatul chitarei ...

 

Vezi ca seturile au scrise grosimea corzilor ....

 

Exista diferite seturi cu combinatii de grosimi la acelasi BRAND /Firma ..

 

Este reglata chitara ?

intrebarea este pentru mine sau pentru Sammy ?

 

 

 

 

da, cred ca era pentru mine.....deci chitara am luat-o acum 2 saptamani,nu am luat-o noua si nu stiu ce corzi a avut pe ea...le-am schimbat oricum cu unele de .10-48....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.