www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Pic De Ajutor Va Rog !


Mig21LanceR
 Share

Recommended Posts

Salut ! Am o chitara si intampin urmatoare problema: pe fretul 9 coarda Re fretul 9-10 coarda Sol si fretul 9-10-11 coarda SI imi falseaza zdrangandind ingorzitor cantand chiar si aceasi nota pe cele 3 freturi :| .Prima data am crezut ca e de la corzi dar le-am schimbat si nu asta pare a fi sursa problemei si cred ca e de la tastiera ... daca imi poate recomanda cineva un lutier sau poate e problema de alta natura va rog sa va dati cu parerea :-?

 

PS.: si pe primul fret la coarda mi subtire imi cam zdrangane (insuportabil)

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am o chitara si intampin urmatoare problema: pe fretul 9 coarda Re fretul 9-10 coarda Sol si fretul 9-10-11 coarda SI imi falseaza zdrangandind ingorzitor cantand chiar si aceasi nota pe cele 3 freturi :| .Prima data am crezut ca e de la corzi dar le-am schimbat si nu asta pare a fi sursa problemei si cred ca e de la tastiera ... daca imi poate recomanda cineva un lutier sau poate e problema de alta natura va rog sa va dati cu parerea :-?

 

PS.: si pe primul fret la coarda mi subtire imi cam zdrangane (insuportabil)

 

Exprimarea ta mi-a fost putin neclara dar inteleg ca problema este un bazait cauzat de actiunea prea joasa a corzilor.Asta o rezolvi ajustand truss-rod-ul(acea tija metalica din interiorul griffului) dupa cum ti-au spus si colegii de forum.Gasesti foarte usor pe youtube tutoriale pentru asa ceva,tot ce iti trebuie este un imbus si putina rabdare.

Ce vroiam sa subliniez totusi este ca a falsa si a 'zdrangani' sunt 2 probleme diferite.Falsatul inseamna ca nota pe care o canti pe o anumita tasta are o abatare fata de nota reala(difera putin frecventele) si este o problema pe care o rezolvi mai greu deorece se intampla daca tastele nu sunt puse la distantele corespunzatoare,nu sunt bine nivelate sau daca ai grifful stramb(sper sa nu ma insel).

 

Spor la reglat.

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de video... dar nu aici e problema m-am exprimat si eu gresit sau poate nu am fost prea explicit bazaie cand ridic degetul dar falseaza cum ziceam imi cant pe 3 freturi consecutive aceeasi nota si lucrul asta se intamlpa numai la 9 10 si 11 pe o anumita portiune pe celelalte se comporta normal ... si probleme constructive nu avea cum sa aibe ca am luat-o de noua cred totusi ca s-a uzat sau o fi patit ceva la tastiera in zona aia. Daca stiti niste lutieri prin bucuresti (si la tarife acceptabile) mi-ati fi de mare ajutor.

Din pacate am si niste probleme acum cu pcu si nu pot sa descarc sau sa ma filmez nici cu webu ca sa va arat care era problema defapt ca nu cred m-am facut bine inteles.

 

si spunea cineva mai sus ca e posibil sa fie fretul prea mare ... pai nu e home-made si oricum "a cantat bine:" pana acum 2-3 saptamani

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.