www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Acordurile...


Guest raulo
 Share

Recommended Posts

Guest raulo

Buna :)

 

Am o chitara acustica fender squier de vreo 2 luni si ceva, deci sunt incepator asa ca intrebarea mea s-ar putea sa fie prosteasca :D... Am invatat cateva dintre acordurile mai simple cum ar fi C,G,D,A,Dm,Am,Em si as fi vrut sa invat ceva mai greu, cum ar fi acordul F. Problema e ca nu inteleg cum sa prind toate corzile cu un singur deget, nu le pot apasa in asa fel incat sa sune... Si nelamurirea mea este daca trebuie doar sa exersez mai mult timp sau este o metoda de a prinde toate corzile pe care eu nu o stiu ?

Edited by raulo
Link to comment
Share on other sites

http://www.justinguitar.com/en/BC-161-F-chord.php Daca te intelegi bine cu engleza JustinGuitar te poate salva . este cel mai util site de incepatori/intermediari chitara .

Parerea mea este ca daca esti la inceput sa mai exersezi acordurile de baza putin si mai incolo sa te apuci de acorduri barre , sunt putin mai dificile.Insa succes

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai rabdare si sa exersezi incetul cu incetul ajungi

Pentru inceput utilizeaza corzile extra light care nu sint dure si asta iti usureaza munca

Acordurile cu barre sint foarte utile sau cel putin asta e parerea mea pe mine ma ajuta enorm de mult faptul ca pot sa le utilizez cu usurinta desi imi aduc inca aminte ca era foarte greu la inceput aveam tot timpul tendinta de a prinde acordul Fa sau Sol fara barre

Succes si bafta

Link to comment
Share on other sites

Buna :)

 

Am o chitara acustica fender squier de vreo 2 luni si ceva, deci sunt incepator asa ca intrebarea mea s-ar putea sa fie prosteasca :D... Am invatat cateva dintre acordurile mai simple cum ar fi C,G,D,A,Dm,Am,Em si as fi vrut sa invat ceva mai greu, cum ar fi acordul F. Problema e ca nu inteleg cum sa prind toate corzile cu un singur deget, nu le pot apasa in asa fel incat sa sune... Si nelamurirea mea este daca trebuie doar sa exersez mai mult timp sau este o metoda de a prinde toate corzile pe care eu nu o stiu ?

 

Barre(u)

 

Interesant ...de unde crezi ca esti primul care pune aceasta intrebare ?

 

Cauta aici pe forum ca deja sunt foarte multe raspunsuri pe aceasta tema .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.