www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tda 1022 Flanger/chorus


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

si chiar daca era facut de Razvan PCB-ul..atunci nu avea gauri...:)))))))

asta e Razvan, nu-l poti schimba :))))

 

Crappy language mode selected:

 

,,Ieşte numităh Leneh'' :lol:

hai ba...mi s-a intepenit un burghiu in mandrina :lol: , si trebuie sa il scot ca sa bag unu subtire(si promit ca o sa fac! macar cu marker si clorura..doar am mai facut...once, one time :lol: )

 

Ai facut PCB! :lol:

 

Cum zicea Gabi...Overdrive :D:respect:

De aceea am si scris 99% se datoreaza lui

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Spre surprinderea mea imensa, avand in vedere oarecum complexitatea acestui proiect, efectul SEMI-functioneaza (adica merg toate switchurile se schimba ,,voicingul'' dar din pacate oscilatia nu e prezenta, sta parca pe loc si nu face sweepul de flange,desi efectul e prezent).

Am sa rezolv problema, dar in alta zi.Dar e totusi bine ca trece semnalul(si probabil am sa folosesc un switch cand descopar problema, sa fac si sa nu fie sweepul, pt ca sincer imi place sa dea si asa efect voiced fara sa parcurga oscilatia:D )

Mai trebuie si sa fail sometimes :lol: altfel n-are farmec :wacko:

 

100_1575.JPG

100_1570.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Spre fericirea mea enorma :lol:, pot sa spun ca flangerul merge :D

Era o simpla dioda de vina, deci nu am gresit cu absolut nimic eu :mellow:

Mi-a comunicat domnul care a facut proiectul in original, in urma unor mailuri, ca dioda D2 (1n4001) de pe schema trebuie inlocuita cu 1n4148. Am facut asta si acum flangerul FLANGE-UIE!

Mai am de rezolvat niste probleme cu noise, bias etc,scurtat cabluri, dar merge, ceea ce era cel mai important(eu credeam ca i failed big time si na :death:)

Am sa revin cand am cutie si e tot frumos cu switch.

 

Dioda 1N4001 de langa LM311 trebuia deci schimbata cum am spus cu 1N4148.

 

bb mb.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Rezultatul final inregistrat in graba :D Am mai adus ceva modificari R1 schimbat in 100k de la 10 K si un condensator de 300pf pus intre Pin 3 de la NE5532(4558) la Ground, si am folosit 4049 Clock Bufferul(s-ar putea sa ma mai joc cu Q in Q out sa le inversez, cica nu ar conta plus minus cum e notat pe proiect, dar cine stie). Bye Bye AM Radio like interference :wacko: dar desigur, sa nu uitam ca NU e in nici o cutie acum, sta pe jos intr-o cutie de carton :lol: deci e ok. Probabil va fi less noise cand va fi intr-o incinta care ii va oferi shielding impotriva interferentelor nedorite.

 

:respect: Overdrive si Thomeeque(cel care a facut proiectul acesta, si cu care am schimbat aproape 18 mailuri :lol: ) pentru ajutorul imens!

 

Desigur, trebuie sa mai ajustez trimpoturile si chestii de genul pentru un sweep complet si egal dar, asa suna:

big difference.ogg

 

Si asa era inainte sa fac modificarile (de zgomot vorbesc doar) noise.ogg

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Cica as fi persoana nr 3 care face acest efect in stilul acesta :lol: hah

 

Mersi Thomeeque ! :respect:

 

Daca se apuca cineva de alt Flanger, sa ma anunte si pe mine, poate pe viitor incerc alt proiect cu MN3007 si alte cele.

 

Am sa revin cand am cutie si e tot calumea pus si reglat. :rulez:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.