www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge Height Sau Ceva


struguri
 Share

Recommended Posts

Intrebarea ta e complet irelevanta. Eventual cat e intre coarda si fretwire, sau tremolo-ul floating fata de corp, etc...

Nu e un etalon distanta intre coarda si pickguard, pt ca poate ai pickguard d 5 mm(zic si eu aiurea), iar griful iti este ingropat mai jos in corp, si deci distanta sa fie super mica... :blink:

 

Asa ca mai bine explici exact unde si ce vrei sa masor, si de ce.

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

adica asa ceva

 

http://www.google.ro...=1t:429,r:0,s:0

 

doar ca la chitara electrica... deci nu intre pickup si corzi, intre pickguard si corzi ... acolo unde se pune dejtu' mic pentru ancorare ; am eu niste pitici :rolleyes:

 

Still irelevant

 

dar daca , chiar doresti, la mine este de aprox 8,2 -8,7 mm...esti fericit?

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

nu prea stiu cum sa ti explic, plecand de la premisa ca e o intrebare destul de ciudata, sunt de acord, deci nu ma intereseaza actiunea de la fretul 12, nici distanta dintre floating bridge si corp... concret sa zicem ca iei o rigla si o pui undeva intre doza din mijloc si cea din bridge, astfel incat sa masoare din locul ala inaltimea pana la corzi.

Luam un punct X si il punem exact intre cele doua doze si ridicam o perpendiculara inspre corzi

http://img577.imageshack.us/i/pozae.jpg/

 

 

 

da, mersi

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta foloseste pickguardul ca spijin pentru mana in timp ce canta. E ciudat, deoarece la cantat ai nevoie de mobilitate atat a palmei, cat si a cotului.

 

 

Exact

 

 

Raspunsul este: "masoara si vei sti". Niciun producator nu-ti da dimensiunea asta.

Intrebarea mea e "la ce-ti foloseste?".

 

nu am pe ce sa masor, de-aia am rugat pe cineva care are

Link to comment
Share on other sites

Faceam o comparatie, probabil cam absurda, nu stiu daca conteaza atat de mult inaltimea asta dar eram curios de o chestie.

Ma uitam la urmatoarea chestie

si am remarcat de fapt, ca eu cantand la chitara clasica, deci folosind mai mult fingerpicking, nu prea am folosit pana. Acum daca ma intrebati daca abordez alte genuri pe chitara clasica.. o sa va raspund ca da, am incercat sa cant de exemplu si blues si funk si rock, vreau sa mi cumpar o chitara acustica sau electrica pe viitor si ma descurc deocamdata cu ce am... asa ca am luat pana in mana si am incercat sa cant cu ea.

Am observat ce fluenta are Frusciante cand m-am uitat la mana dreapta, si fiind fan, am incercat sa mai prind cate ceva uitandu-ma la tehnica lui.

Cred ca in piesa asta, e vorba de foarte mult alternate picking, dar daca o sa va uitati un pic am impresia ca el loveste corzile sprijinindu-si antebratu pe chitara si lovind corzile de sus avand oarecum podu palmei lipit de partea de sus a chitarei (nu tot timpul).

Asa ca in ultima vreme m-am uitat pe mai multe imagini video live cu el si am observat ca uneori foloseste degetul mic pentru ancorare alteori nu.

Eu pana acum am folosit degetul mic pentru ancorare tinandu-l destul de drept si rigid in timp ce Frusciante il tine destul de relaxat si curbat sub partea de jos a corzilor ca si cum mai mult ar peria usor pickguardul; si ma cam deranjeaza tehnica mea, mai ales cand lovesc corzile de bass, pentru ca degetul mic ramane inradacinat acolo in acelasi punct si imi da impresia ca nu pot lovi corzile fluent si lejer. O sa postez cel mai probabil despre treaba asta in alta sectiune de pe forum.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Faceam o comparatie, probabil cam absurda, nu stiu daca conteaza atat de mult inaltimea asta dar eram curios de o chestie.

Ma uitam la urmatoarea chestie

si am remarcat de fapt, ca eu cantand la chitara clasica, deci folosind mai mult fingerpicking, nu prea am folosit pana. Acum daca ma intrebati daca abordez alte genuri pe chitara clasica.. o sa va raspund ca da, am incercat sa cant de exemplu si blues si funk si rock, vreau sa mi cumpar o chitara acustica sau electrica pe viitor si ma descurc deocamdata cu ce am... asa ca am luat pana in mana si am incercat sa cant cu ea.

Am observat ce fluenta are Frusciante cand m-am uitat la mana dreapta, si fiind fan, am incercat sa mai prind cate ceva uitandu-ma la tehnica lui.

Cred ca in piesa asta, e vorba de foarte mult alternate picking, dar daca o sa va uitati un pic am impresia ca el loveste corzile sprijinindu-si antebratu pe chitara si lovind corzile de sus avand oarecum podu palmei lipit de partea de sus a chitarei (nu tot timpul).

Asa ca in ultima vreme m-am uitat pe mai multe imagini video live cu el si am observat ca uneori foloseste degetul mic pentru ancorare alteori nu.

Eu pana acum am folosit degetul mic pentru ancorare tinandu-l destul de drept si rigid in timp ce Frusciante il tine destul de relaxat si curbat sub partea de jos a corzilor ca si cum mai mult ar peria usor pickguardul; si ma cam deranjeaza tehnica mea, mai ales cand lovesc corzile de bass, pentru ca degetul mic ramane inradacinat acolo in acelasi punct si imi da impresia ca nu pot lovi corzile fluent si lejer. O sa postez cel mai probabil despre treaba asta in alta sectiune de pe forum.

 

 

 

nu e obligatoriu sa canti intr-un anumit fel ." inaltimile " astea sunt arbitrare (inclusiv distanta coarda/fret in dreptul fretului al 12-lea) , nu exista niste reguli . cel mai important e sa fie in modul in care ti se pare cel mai firesc .

Link to comment
Share on other sites

Faceam o comparatie, probabil cam absurda, nu stiu daca conteaza atat de mult inaltimea asta dar eram curios de o chestie.

Ma uitam la urmatoarea chestie

si am remarcat de fapt, ca eu cantand la chitara clasica, deci folosind mai mult fingerpicking, nu prea am folosit pana. Acum daca ma intrebati daca abordez alte genuri pe chitara clasica.. o sa va raspund ca da, am incercat sa cant de exemplu si blues si funk si rock, vreau sa mi cumpar o chitara acustica sau electrica pe viitor si ma descurc deocamdata cu ce am... asa ca am luat pana in mana si am incercat sa cant cu ea.

Am observat ce fluenta are Frusciante cand m-am uitat la mana dreapta, si fiind fan, am incercat sa mai prind cate ceva uitandu-ma la tehnica lui.

Cred ca in piesa asta, e vorba de foarte mult alternate picking, dar daca o sa va uitati un pic am impresia ca el loveste corzile sprijinindu-si antebratu pe chitara si lovind corzile de sus avand oarecum podu palmei lipit de partea de sus a chitarei (nu tot timpul).

Asa ca in ultima vreme m-am uitat pe mai multe imagini video live cu el si am observat ca uneori foloseste degetul mic pentru ancorare alteori nu.

Eu pana acum am folosit degetul mic pentru ancorare tinandu-l destul de drept si rigid in timp ce Frusciante il tine destul de relaxat si curbat sub partea de jos a corzilor ca si cum mai mult ar peria usor pickguardul; si ma cam deranjeaza tehnica mea, mai ales cand lovesc corzile de bass, pentru ca degetul mic ramane inradacinat acolo in acelasi punct si imi da impresia ca nu pot lovi corzile fluent si lejer. O sa postez cel mai probabil despre treaba asta in alta sectiune de pe forum.

 

Lasa-te de prostii si filosofii,exerseaza si atat.

 

Ti mina unde vrei tu si cum vrei numa sa canti ceva.

 

Nu conteaza de e alternate sau nealternate picking sau ciupesti cu nasul sau cu dintii ..daca ai muzica este OK orice.

 

Daca chiar vroiai sa vezi cat are distanta era simplu

 

Identificare tip de chitara === ceva in gen de ......Gibson LP ...are pickguard din acela mic sub doze la nivelul "standard" indiferent de suprafata corpului.( deci nu este tip Strat ).

 

Tine palma ,nu incontinuu ci din cand in cand ,..cum zici tu ....se cheama " Palm Muting" .

 

Un chitarist nu se ancoreaza in altceva decat in corzi.

 

Odata ce trebuie sa estompezi corzile inseamna ca ai degetele incontinu pe corzi deci nu mai ai nevoie de nici o alta "ancora" .

 

 

Vezi daca este archtop sau nu ....> gasesti diagrama constructie chitara ...plan ,desen...asta lu Frusci....in video ..parca nu avea pickguard ..asa ca un archtop are distanta intre corzi si corp in fiecare loc alta dat fiind forma "top"-ului.

 

Dar si poze 3D pe net in care poti invarti chitara sa o vezi din toate partile.

 

Deci nu aveai ce sa intrebi pe aici despre distanta ( pamant -Luna)...erau toate datele ce le vroiai pe internet in sute de pagini.

 

ptr discutii filosofico chitaristice primeai raspunsuri pe loc la :

 

RGC Chat

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Adi Arghius

Nu-l mai certati pe om. Fiecare canta in stilul lui.

Eu unul am lasat corzile atat de aproape de fret (si astfel si de pickguard) cat am putut, prezervand si sunetul pt a nu avea probleme.

Cu totii stim ca la clasica, corzile sunt destul de distantate, fata de electrica.

 

Eu mi-le-am reglat folosind scula numita "subler".

 

Ideea e urmatoarea: daca experimentezi mai bine, o sa vezi ca nu conteaza asa de mult decat pt comoditate.

Iar daca te sprijini pe pickguard, si suna bine ce canti, toata stima. Nu e batut in cuie ca nu ai voie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.