www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedale Sa Achizitionez?


Dhany

Recommended Posts

Si eu sunt interesat sa imi achizitionez prima pedala pentru distors si nu stiam ce sa aleg intre line 6 uber metal .. boss mt2 si mxr m116.. Dar acum ca citesc despre Zoom G1, nu prea stiu ce sa mai cred. Inteleg diferenta dintre procesor si pedala.. dar OD din pedala este acelasi cu OD din zoom? Si ce inseamna daca trec pedala prin fx loop la amplificator? Pastreaza din tonul ampului?

OD overdrive ...analogic , difera in functie de piesele active ,tranzistor sau tub .

 

Cele digitale "simuleaza " prin pelucrare .

 

Cele digitale care au soft bun +esantionare/quantizare ridicata viteza CPU mare pot fi la fel de bune ca oric scula reala pe care o simuleaza .

 

FX loop poti folosi preampul statiei dupa care vine inserat efectul , astfel un avantaj ar fi ca zgomotul produs de efect nu va fi amplificat deci nu se va auzi pe langa faptul ca ai preampliful statiei la dispozitie ,,nu faci soundul dintr-o pedala ce ar putea sa aiba clitate mai slaba decat preampliful statiei.O problema poate fi daca efectul nu poate prelucra nivelul semnalului de dupa preamp,

Link to comment
Share on other sites

Un instrumentist /chitarist pe felia de chitara electrica ( + tot ce mai este nevoie ca sa sune) nu trebuie sa se priceapa la electronica ,la scule .El trebuie sa cante , cumpara ce scula vrea incearca ce suna bine ptr el si totul este OK.Este bine sa se priceapa dar nu este neaparat necesar .

 

Am multi prieteni chitaristi exceptionali , nu se pricep la "scule " , dar i-si cumpara ce cred ei ca-i OK si totu-i bine.Unii vin sa mai discute cate o problema vrea sa cunoasca si parerea altora cea ce este cel mai inteligent lucru ce-l poate face un meserias.

Vin unii cu tot felul de scule si i-mi arata setarile i -mi cere sa reglez si eu ...ce sa zic unii au scule calitativ extrem de proaste dar tot felu de cutii de firma .Tonul nu-i cum trebuie mai ales dinamica dar ei canta exceptional cu acest ton slab calitativ si suna bine ...reglez si eu un ton cat mai bun din toate punctele de vedere ...nu mai poate sa canta la fel de bine .....asa ca totu-i relativ .

 

Amatorii care nici cu cantatul nu le au inca si nici la scule nu se pricep incerca si ei sa -si justifice "conceptia" sau convingerile si nu in ultimul rand cheltuielile /investitia .

Odata ce au investit sa zicem 25000$ in scule ca sa impresioneze pe ici-colo cum sa-i spui ca degeaba ,ca nu asta conteaza ?

Daca investitia ii face fericiti de ce sa le iei cheful .

 

Cine este realist are spirit de observatie oleaca de pregatire si inteligenta necesara se documenteaza si va alege ce este cel mai adecvat ptr el.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

o sa imi iau behringeru si apoi o sa va spun cum e :) sper numa sa fie in regula:))

Asa am facut si eu. Din principiu nu ma obosesc sa intreb pe forum, ci caut pe youtube apoi merg la magazin si incerc. Sunt multumit de Behringer HellBabe. Are totusi un neajuns, totusi e rezolvabil. E bine ca nu are potentiometru dar partea optica lasa de dorit. In sensul ca apesi aproape la jumatate, se activeaza, dar sunetul nu se schimba prea mult, ci doar cand e apasata aproape la maxim. Cu rabdare si timp, se poate ajusta fotodioda, ledul rosu si fanta dintre cele doua. Acum merge bine. Totusi recunosc sunetul este uneori mai ascutit decat mi-as dori, desi probabil e o chestie de gust, depinde ce folosesti si dupa pedala.

 

Later edit:

aa si ecranajul firelor din interior lasa de dorit, cand te apropii cu degetul de ele.... :mellow:

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Normal că nu e necesar să "se priceapă". Dar păreri au, de parcă s-ar pricepe. Și țin morțiș să le împartă.

 

Tin mortis sa le impuna ! si inca fara absolut nici un argument .Este un model de gandire nesanatos ,neproductiv .

Este greu si probabil nici nu sunt in stare sa recunoasca faptul ca sunt doar niste consumatorii de produse finite .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Normal cã nu e necesar sã "se priceapã". Dar pãreri au, de parcã s-ar pricepe. Și țin morțiș sã le împartã.

 

 

Tin mortis sa le impuna ! si inca fara absolut nici un argument .Este un model de gandire nesanatos ,neproductiv .

Este greu si probabil nici nu sunt in stare sa recunoasca faptul ca sunt doar niste consumatorii de produse finite .

 

Argumentul esential pentru un chitarist fara cunostinte temeinice in domeniile fizicii care se aplica la sculele folosite ar fi asta: "suna perfect pentru ce vreau eu". Si-atat. Ceea ce ii suna unuia ca o tigaie, poate altuia ii convine. Nu trebuie vreunul sa cuantifice in parametri fizici ce iese dintr-un difuzor. Un simplu test intr-un magazin sau la un workshop/expozitie e indeajuns.

Despre restul calitatilor pe care un chitarist le poate cauta la o scula (pret, fiabilitate, etc.) se poate discuta, dar in gustul omului, se stie, nu poti sa te kaci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si inca fara absolut nici un argument .Este un model de gandire nesanatos ,neproductiv .

Este greu si probabil nici nu sunt in stare sa recunoasca faptul ca sunt doar niste consumatorii de produse finite .

Si tu ce argumente expui ?

Karpi! No ofense ...dar in afara de tine si de 57 nu am vazut pe nici unul care sa fie atat de incrancenat in discutii . V-ati propus sa fiti atat de "open mind" incat ati picat in extrema cealalta si sa impuneti voi un punct de vedere sau chiar niste modele . De ce crezi ca opinia ta este mai corecta,sanatoasa si mai productiva decat a celorlalti ? Este adevarat ca daca 1 milion de oameni cred intr-o prostie, tot prostie ramane...dar numai din punctul tau de vedere pt ca ceilalti sunt in consens.

De ce nu vrei sa accepti ca pana la urma este vorba despre educatie . Observ ca-ti place foarte mult Zoom G1 ceea ce este foarte ok. Te-ai obsinuit cu sunetul lui si a altor accesorii pe cand altii, poate s-au format si au folosit cu totul alte scule. Alte scule insemnand , alte gusturi in materie de sunet si experiente diferite/alte metehne chitaristice...intelegi la ce ma refer . Chiar si cand te adresezi unui incepator care nu este dispus sa investeasca si-l sfatuiesti sa cumpere ce este mai ieftin , ar trebui sa iei in considerare si performantele.Nu numai pretul si functionalitatile.Un device care sa aiba un raport calitate/pret cat mai bun.

Dar in niciun caz nu poti spune ca unul este net superior, celuilalt .

De exemplu ,sunt convins ca exista diferente , de calitate intre aceste doua multiefecte

Zoom G1

http://www.soundcrea...ext-id7277.html

 

Digitech RP70

http://www.soundcrea...p70-id6156.html

 

Dar de ce nu ar fi mai bun si acest Behringer daca toate sunt cam acelasi lucru ? Desi este mai ieftin .

http://www.soundcrea...amp-id6180.html

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Si tu ce argumente expui ?

Karpi! No ofense ...dar in afara de tine si de 57 nu am vazut pe nici unul care sa fie atat de incrancenat in discutii . V-ati propus sa fiti atat de "open mind" incat ati picat in extrema cealalta si sa impuneti voi un punct de vedere sau chiar niste modele . De ce crezi ca opinia ta este mai corecta,sanatoasa si mai productiva decat a celorlalti ? Este adevarat ca daca 1 milion de oameni cred intr-o prostie, tot prostie ramane...dar numai din punctul tau de vedere pt ca ceilalti sunt in consens.

De ce nu vrei sa accepti ca pana la urma este vorba despre educatie . Observ ca-ti place foarte mult Zoom G1 ceea ce este foarte ok. Te-ai obsinuit cu sunetul lui si a altor accesorii pe cand altii, poate s-au format si au folosit cu totul alte scule. Alte scule insemnand , alte gusturi in materie de sunet si experiente diferite/alte metehne chitaristice...intelegi la ce ma refer . Chiar si cand te adresezi unui incepator care nu este dispus sa investeasca si-l sfatuiesti sa cumpere ce este mai ieftin , ar trebui sa iei in considerare si performantele.Nu numai pretul si functionalitatile.Un device care sa aiba un raport calitate/pret cat mai bun.

Dar in niciun caz nu poti spune ca unul este net superior, celuilalt .

De exemplu ,sunt convins ca exista diferente , de calitate intre aceste doua multiefecte

Zoom G1

http://www.soundcrea...ext-id7277.html

 

Digitech RP70

http://www.soundcrea...p70-id6156.html

 

Dar de ce nu ar fi mai bun si acest Behringer daca toate sunt cam acelasi lucru ? Desi este mai ieftin .

http://www.soundcrea...amp-id6180.html

 

Hahaha doar nu crezi ca o sa le repet odata ce am tot scris si explicat ce ar fi important ptr un TON.

Link to comment
Share on other sites

Argumentul esential pentru un chitarist fara cunostinte temeinice in domeniile fizicii care se aplica la sculele folosite ar fi asta: "suna perfect pentru ce vreau eu". Si-atat. Ceea ce ii suna unuia ca o tigaie, poate altuia ii convine. Nu trebuie vreunul sa cuantifice in parametri fizici ce iese dintr-un difuzor. Un simplu test intr-un magazin sau la un workshop/expozitie e indeajuns.

Despre restul calitatilor pe care un chitarist le poate cauta la o scula (pret, fiabilitate, etc.) se poate discuta, dar in gustul omului, se stie, nu poti sa te kaci.

 

Asta sustin si eu ,...in primul rand trebuie sa se considere tonul din punct de vedere estetic/artistic ...caz in care nu neaparat ai un ton bun ptr orice fel de tehnica/maniera dinamica de interpretare .

 

Asa ca daca ai o anumita "instalatie" te orientezi si scoti din ea ce se poate mai bine.

Artistul renunta la "playability" (jucabilitate ..hehe asa zice google translate ) ptr un sound bun.

 

Exact cum ai alege o chitara acustica , o chitara clasica, ukulele , mandolina ,banjo, etc ptr a schimba atmosfera/ soundul unei piese ptr a-i da culoare specifica sau exotica ..etc in aceast mod trebuie sa ai o viziune si asupra posibilitatilor "tonale" ale unei instalatii ( chit +efecte+statie ).

 

Deci artistul trebuie sa simta tonul si sa-l plaseze in piesa unde ar fi locul ce mai potrivit .Daca dupa un timp invata si ceva electroacustica , psihoacustica ,notiuni de sonorizare ,mixare ,masterizare va avea control sau contributie mai mare la forma productiei muzicala finita .Daca nu are simt tehnic are nevoie de un bun tehnician care sa-l ajute in aceasta privinta .

 

Bineinteles un incepator deocamdata incerca sa "aleaga un sound de succes" pe care la auzit in anumite piese de la un anumit instrumentist .Este si derutat si nervos de cati parametri influenteaza,pana la urma, un simplu "ton/sound".

 

Exact cum ma supar si eu cand apare ceva nou ...ca si exemplu ar fi Microsoft Office Word.. tot se modernizeaza ...face tot felu de chestiii de cere nu am nevoie si se schimba Tool-bar-ul si nu gasesc aplicatiile ...si sunt suparat foc,...

Dar asta e .Si tovarasul Lenin a spus-o .....:"учиться, учиться, учиться"

Daca altceva poate nu dar asta a spus-o bine.

 

Important e ce il gadila placut la ureche pe posesor.

DAAAAA!!!

 

Altfel nu mai ai chemare ...

 

Eram pusti ,am imbracat capotul cu modele florale al mamei ,mi-am pus o esarfa pe cap ,chitara in statia cu tuburi "modata" ca sa distorsioneze 100% in fata oglinzi aveam impresia ca sunt super chitarist ..cantam doua acorduri powerchord auzite din piesa Tobacco Road de Nashwille Teens . ..zeci de minute ...ore?......pana nu a venit mama si mi-a taiat elanul ...ai invatat la mate ? Si aveam un TON ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hahaha doar nu crezi ca o sa le repet odata ce am tot scris si explicat ce ar fi important ptr un TON.

Te rog sa ma crezi, ca nici nu ti-as cere asa ceva .

Sa inteleg ca ceea ce crezi tu ca este important pt un ton , face diferenta dintre Zoom,Digitech si Behringer (link-urile puse mai sus) ????

 

Pot sa repet inca odata : De ce crezi, ca parerea ta despre ton, este mai sanatoasa si mai productiva decat parerea celorlalti pe care tu ii consideri ,"mistici","fetisisti"...sau cum vrei ?

 

P.S. Daca m-ar intreba careva ce scule sa foloseasca pt a avea tonul lui Angus Young i-as raspunde foarte sincer , "nu stiu" . Ca degeaba s-ar duce la magazin sa cumpere JTM50 ca tot nu s-ar intampla nimic .

Si apropos de Angus Young, nu foloseste discret nici chorus si nici flanger .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Te rog sa ma crezi, ca nici nu ti-as cere asa ceva .

Sa inteleg ca ceea ce crezi tu ca este important pt un ton , face diferenta dintre Zoom,Digitech si Behringer (link-urile puse mai sus) ????

 

Pot sa repet inca odata : De ce crezi, ca parerea ta despre ton, este mai sanatoasa si mai productiva decat parerea celorlalti pe care tu ii consideri ,"mistici","fetisisti"...sau cum vrei ?

 

P.S. Daca m-ar intreba careva ce scule sa foloseasca pt a avea tonul lui Angus Young i-as raspunde foarte sincer , "nu stiu" . Ca degeaba s-ar duce la magazin sa cumpere JTM50 ca tot nu s-ar intampla nimic .

Si apropos de Angus Young, nu foloseste discret nici chorus si nici flanger .

 

Pai stie lumea ca Angus Yungu foloseste numa Gypsylon direct in Maresal ....dar ?? cine stie ce are ascuns in pana !

Poate are "cip"-uri in degete .

 

Parearea mea despre ton eset bazata pe mai multe studii si experiente .

Nu spun la nimeni nici macar 30% ce si cum ,este secret dar totusi ptr cei interesati le sugerez o cale pe care ar trebui sa merga sa ajunga la un raspuns .Daca nu zic care este secretul macar spun despre ce nu conteaza .Asa daca tot scazi din multitudinea de parametri cea ce nu conteaza ajungi la esenta ....odata si odata .Unii mai repede altii mai tarziu altii niciodata ...dar asta-i alta statistica .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pedala nu imi va modifica nivelul volumului in acelasi timp cu ridicare gainului din pedala, la amp cand ridic gainul automat imi creste volumul. Daca vreau sa folosesc pedala la un nivel de volum coborat pot sau nu? Nu am avut niciodata o pedala pentru nici un efect, de acea pun intrebarile stupide. Am ochii pe un hardwire metal distortion :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.