www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fiti atenti la Behringer


George
 Share

Recommended Posts

Pai haideti sa va povestesc. Am avut:

-V-amp 2. Toata lumea stie ca cuna mai prost decat POD si VOX Tonelab (fiind copiat dupa POD). Avea totusi niste clean-uri foarte bune. Per total foarte zgomotos.

- GI- 100 Ultra-G DI-Box rosu. Nu prea am de comentat la el decat culoarea.

-pedala de volum FCB nu mai stiu cat care tot asa e o pedala de volum si nu prea are ce sa mearga prost.

-Statie Blue Devil sau cam asa ceva 60W 2X12" cu efecte digitale (99) care sunau ca un cur

-mixer 12 canale care era incredibil de zgomotos, faderele proaste, vu-meter ul indica in balarii

Trebuie sa mentionez ca am experienta vasta cu foarte multe tipuri de mixer.

 

Am mai lucrat cu:

-Mixer digital Behringer (copie Yamaha 02r, care il am eu de vanzare) care dupa 2 luni de functionare a inceput sa aiba un buzz puternic pe unul din fadere. Va dati seama ca intr-un mixer digital, unde se lucreaza cu cifre, n-ar trebui sa apara asa ceva.

-Virtualizer Pro DSP 2024 pe care l-am folosit numai pe voce si de care pur si simplu n-am fost mutumit

-foarte multe rack-units de toate tipurile (ocazional): headphones amplifier, compresor-limiter, EQ, etc si n-am fost impresionat de nici una.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un GI-100 - e bunicel pentru ce face. Ca de obicei, in nici un caz solutie de studio, ci de Live Sound.

 

V-Amp 2 nu mi s-a parut in schimb prea zgomotos... foloseai cabluri balansate? Cum trageai semnalul? In ce il foloseai?

 

Cum am mai zis, Behringer n-are ce cauta in studio, in rest fiind o alegere bunicica pentru cei cu buget mai redus.

 

Edit: George, macar pretul trebuie sa te fi impresionat :)

Link to comment
Share on other sites

Itr-adevar, pretul este excelent la orice scula de la ei.

Normal ca am folosit cabluri balansate, mai putin intre chitara si V-amp ptr ca am doza activa si trebuie sa se alimenteze pe sleeve.

 

Ca un exemplu, am fost la Muzica cu patronul studiolui la care lucrez care e neamt, compozitor de film, 25 de ani de activitate, cu zeci de premii. Dupa ce a dat un tur prin magazin a zis chiar asa: "What's with all this Behringer shit all around here?

It's crap."

 

Later edit

A, si am uitat sa zic ca mai are 3 studiouri pe care le-a construit singur, in Düsseldorf, New York si Havana. Deci stie despre ce vorbeste.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Guest caracatita

mah behringer pana la urma in ce domeniu sunt tari . chitara aia e muci

 

mixere pedale procesoare ?..cum sunt?

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt tari nicaieri. Doar la preturi. Si au un Midi Foot Controller (FCB1010 parca) care e ok. N-are nici o problema. Designul nu e fantastic. Pe de alta parte, compania asta nici nu cred ca are un departament de cercetare. Fiecare produs al lor poate fi identificat intr-altul care s-a dovedit a fi de calitate. Doar modifica aspectul. Macar asta au: stil propriu. Am avut multe scule de la ei si m-au dezamagit toate.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Fiti atenti ce se intampla la Behringer. (Bine, poate e veche treaba dar eu acum am vazut).

Pedale gramada la preturi in jur de 25 Euro. Acum toata lumea stie ca firma asta e cam de ***. Si tot ce fac e copie dupa ceva consacrat. Dar unele copii nu sunt asa rele. Propun ca cine le aude sa-si dea cu parerea sa stim si noi. Pacat ca au culori de cacao! :)

Link to comment
Share on other sites

simplu de tot. behringer au scos niste stompuri, copii dupa boss. foarte ieftine si cu culori naspa. cine le asculta, sa zica ce stiu sa faca.

Link to comment
Share on other sites

La 25euro cred ca imi iau si eu un graphic equalizer si un compressor/sustainer :)

 

link :

http://www.behringer.com/02_products/music...G#STOMP%20BOXES

 

apropo de behringer

 

a auzit cineva cum suna stackurile de la ei ?( http://www.behringer.com/BG412/index.cfm?lang=ENG ) sunt destul de ieftine ...

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita
Nu sunt tari nicaieri. Doar la preturi. Si au un Midi Foot Controller (FCB1010 parca) care e ok. N-are nici o problema. Designul nu e fantastic. Pe de alta parte, compania asta nici nu cred ca are un departament de cercetare. Fiecare produs al lor poate fi identificat intr-altul care s-a dovedit a fi de calitate. Doar modifica aspectul. Macar asta au: stil propriu. Am avut multe scule de la ei si m-au dezamagit toate.

ai avut si mixer marca behringer (daca da ce modeel)? ca vreau sa mi iau unu :)

Link to comment
Share on other sites

Iata o lista cu artisti ce folosesc produse behringer:

http://www.behringer.com/04_ultranet/poweruser.cfm?lang=ENG

 

Marea deconectare de la cityfm a fost sponsorizata de senia cu scule behringer. Nu a sunat deloc rau.

 

sunetistul face 90% din sunet cosule. acu, daca chiar n'ai de unde, nimeni nu'ti cere, dar printre toate produsele alea se gasesc si cateva, nu de top, nu foarte reliable, dar care si'au facut treaba acolo. so, after all .... macar sa cantam noi de banii pe care ii bagam in tot felul de scule :)

Link to comment
Share on other sites

FCB1010-ul este poate cel mai bun produs propriu al celor de la Behringer - si poate si DSP110, Shark-ul (care si ala mi se pare o jucarie excelenta). George cred ca va fi de acord cu mine.

 

Pentru un nivel amatoricesc sau chiar de road warrior (desi la noi in tara termenul asta nu prea are acoperire in lumea reala), sculele lor isi fac treaba. In studio in schimb, nu prea au ce cauta (desi poti trage demo-uri bune cu un V-Amp Pro pentru sunetul de chitara).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest mishu13

De chitari nici eu nu pot spune lucruri chiar bune, dar la un nivel nu foarte ridicat, recomand cu caldura pedalele de distorse, care sunt cat de cat bune

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Am avut un amp de la Behringer, cam paraia la volum mare...or fi si scule bune, cine le cauta le gaseste sau nu...pentru cei cu bani putini!

 

PS: Suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine si de proasta calitate, domnilor!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o pedala Behringer Ultra Metal UM100 luata recent. Suna aproape identic cu Boss MT2 (copie fidela). Ideea e ca la EQ ai 2 pot-uri de medii ceea ce-ti permite un reglaj foarte bun al sunetului. Daca i se ataseaza un compressor/sustainer + un delay se pot scoate tonuri foarte misto din el. Pretul scazut e datorat probabil faptului ca e din plastic total, deci nu suporta socuri prea mari, iar culorile ce sa zic sunt tipatoate. Dar sa nu uitam ca aceasta moda cu preturi mici, plastic si colori diverse (ca sa nu mai zic de nume) a inceput-o Danelectro.

Link to comment
Share on other sites

Si MT-2ul ala ti se pare ca suna ceva man?Sa fim seriosi... :)

 

Salut, n-am zis ca e FOARTE TARE, ci ca in lipsa de altceva poti scoate niste tonuri din el. Depinde pentru ce muzici iti trebuie...dar oricum ca distorsion e mai bun decat ce gasesti pe multe dintre ampurile SS pana-n 20 de w. Te carpesti cu el... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest En1gma

Acum am vazut acest pedalboard,oare la ce pret ajunge?

http://www.behringer.com/PB1000/index.cfm?lang=ENG

Pun pariu ca e mult mai ieftin decat pedalboardul BOSS...

Apropo de Behringer,am citit si pe alte forumuri:sunt scule bune si sunt multe scule proaste de la ei.Dar depinde si cum ai grija de ele,eu am un VMX300 de 5 ani(!),si in afara de un vu-metru,merge totul perfect,si a fost folosit destul.nici un pot nu s-a stricat,nu paraie :).Ideea este ca tot timpul, cand nu a fost folosit, a stat in cutie.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi iau un Compressor(64RON in Muzica) si o pedala de wah (117RON la Senia) sa le folosesc pe bass. Compresor, ca imi trebuie neaparat, iar wah, ca imi cere partitura :) ... le recomandati produsele sau nu ? pe harmony central review-rile erau laudative la adresa wah-ului, insa la compresor va intreb pe voi. Merita ?

Link to comment
Share on other sites

nu se pot face comparatii daca nu raportezi un produs la altul din aceeasi gama. sa spui ca unul e prost si altul e bun tine de o groaza de factori, pe care sincer multi nu ii iau in vedere.

 

behringerul face lucruri proaste?

o da

face lucruri bune?

da

depinde ce folosesti de la ei, si mai ales depinde ce cauti.

 

o sa gasesti de exemplu o groaza de tipi carora nu le plac marshallurile. asta inseamna ca sunt proaste? evident ca nu.

 

pedalele seria noua par ieftine intr-adevar.

 

ce am folosit dela behringer sunt:

di box DI100 - supermultumit

casti HPS3000 - superincantat

combo GX112 Blue Devil - ma folosesc doar de preampul lui si suna incredibil cu un proc in fata, eq-ul isi face treaba, plus ca are cateva efecte bestiale, numai ca tre sa ai noroc sa dai peste ele. Daca ar fi sa compar cu Crate nu mi-as lua niciodata Crate...

mixer UB1202 pentru facilitatile si banii aia nota 10+, normal ca nu filtreaza cat un mix de 60 mil dar in conditii modeste este f bun. decat Tapco optez tot pt behringer.

X-Vamp - entry level, nu f versatil, dezamagit putin dar ok in mare, depinde prin ce amp il bagi, daca l-as raporta la un zoom probabil ca as lua zoom.

K1800FX - puternic, fidelitate poate prea multa, inca netestat sa vad cum se comporta la volume mari. interesant feedback detection pe eq-ul grafic - ti se aprinde ledul unde ai microfonia, mai simplu de atat nici ca se putea.

GM108 VTONE - 15w - un sunet poate prea ciudat pentru gustul meu insa suna interesant. evident intre un Vox si asta as opta pt Vox cred ca cel de 10-15 w este realmente INCREDIBIL si cam la aceasi bani.

chitara behringer pack cu Vtone - un tip de chitara pe care nu voi mai canta niciodata, vibratorul scartaie dupa exact 1 an, din 2 pachete desfacute ambele chitari aveau grif stramb si una din chitari bazaia pe taste. Singura chestie care mi-a placut era faptul ca inaltele sunau f bine. Cheitele tin, dar dupa 1/2 an incepe sa fie mai greu de acordat, tine nota dar se acordeaza greu. Dar la cca 2 mil cat era o chitara, a meritat banii si experienta. La banii astia nu am cu ce sa o compar.

 

am probat:

virtualizer dsp - usor dezamagit mai ales la banii la care era inainte 8 mil...

preamp lampa MIC200 - dezamagit, fasait pe potentiometre din fabrica, cel putin la respectivul probat.

 

La Behringer este o regula nescrisa: daca merge prost, merge prost din prima. Adik daca ceva e stricat si are bube, e direct din fabrica. Ma mir ca unele produse trec de inspectie...

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.