www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acorduri Barre


struguri
 Share

Recommended Posts

Salut, ma chinui sa formez acordul barre de genul "A shaped", si sa sune si coarda Mi inalta.

Folosesc degetul inelar pentru corzile D,G,B , cealalta metoda cu mai multe degete nu mi convine, iar aia cu degetul mic functioneaza, in sensul ca pot canta si coarda Mi inalta uneori, desi mi-e incomoda, dar prefer sa imi imbunatatesc tehnica cu degetul inelar ca m-am obisnuit cu ea. Exista o tehnica speciala ceva metode? Eu inteleg ca repetitia e cheia succesului dar... poate aveti si alte sugestii... link-uri video, tutoriale

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, ma chinui sa formez acordul barre de genul "A shaped", si sa sune si coarda Mi inalta.

Folosesc degetul inelar pentru corzile D,G,B , cealalta metoda cu mai multe degete nu mi convine, iar aia cu degetul mic functioneaza, in sensul ca pot canta si coarda Mi inalta uneori, desi mi-e incomoda, dar prefer sa imi imbunatatesc tehnica cu degetul inelar ca m-am obisnuit cu ea. Exista o tehnica speciala ceva metode? Eu inteleg ca repetitia e cheia succesului dar... poate aveti si alte sugestii... link-uri video, tutoriale

 

 

 

http://justinguitar.com/en/IM-131-AShapeMajorBarreChords.php

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, ma chinui sa formez acordul barre de genul "A shaped", si sa sune si coarda Mi inalta.

Folosesc degetul inelar pentru corzile D,G,B , cealalta metoda cu mai multe degete nu mi convine, iar aia cu degetul mic functioneaza, in sensul ca pot canta si coarda Mi inalta uneori, desi mi-e incomoda, dar prefer sa imi imbunatatesc tehnica cu degetul inelar ca m-am obisnuit cu ea. Exista o tehnica speciala ceva metode? Eu inteleg ca repetitia e cheia succesului dar... poate aveti si alte sugestii... link-uri video, tutoriale

daca asculti de colegul cu iutub gasesti si asta ...

 

Deci numa exercitiul conteaza tii cum vrei numa sa sune...

 

Link to comment
Share on other sites

La formele minore nu am probleme, la cele majore am, reusesc sa cant de exemplu la fretul 3 coarda mi inalt, mi se pare ca e acordul C major, DAR trebuie sa sacrific nota de pe coarda B, care nu se mai aude, repet folosind inelarul ; cu degetul mic imi iese dar mi-e incomod.

 

Legat de videouri, le stiam pe cele de la Justin, sunt mare fan.

Am incercat sa misc inelarul la unghiuri diferite poate poate, il tin putin oblic, dar cred ca nu ma descurc cu indoitu degetului din articulatie destul de bine.

Toate astea pe chitara clasica, aveti idee e mai usor pe chitara acustica / electrica datorita fretboardului care nu e asa de lat si plat?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Toate astea pe chitara clasica, aveti idee e mai usor pe chitara acustica / electrica datorita fretboardului care nu e asa de lat si plat?

Prima data mi-a placut fretboard-ul plat si as fi vrut sa fie si mai lat. La electrica a fost o diferenta mare, corzile erau mai apropiate, dar culmea ma miscam mai usor, mai rapid, mai exact. Dar daca nu as fi avut o chitara clasica/acustica prima data, probabil m-as fi descurcat mai greu.

Deci da, la electrica e mai usor, doar daca iti obisnuiesti degetele sa loveasca corzile corect.

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

La formele minore nu am probleme, la cele majore am, reusesc sa cant de exemplu la fretul 3 coarda mi inalt, mi se pare ca e acordul C major, DAR trebuie sa sacrific nota de pe coarda B, care nu se mai aude, repet folosind inelarul ; cu degetul mic imi iese dar mi-e incomod.

 

Legat de videouri, le stiam pe cele de la Justin, sunt mare fan.

Am incercat sa misc inelarul la unghiuri diferite poate poate, il tin putin oblic, dar cred ca nu ma descurc cu indoitu degetului din articulatie destul de bine.

Toate astea pe chitara clasica, aveti idee e mai usor pe chitara acustica / electrica datorita fretboardului care nu e asa de lat si plat?

Cum a spus un user trebuie sa experimentezi sub ce unghi pozitie sa ti cate un acord , dupa ce te obisnuiesti o sa merga ..

 

Depinde si de "radius" -ul tastierei ce si cum poti tine sa sune curat .Tine putin oblic degetul ,ditr-o parte in pozitie in care este rigid si automat numai un pic intorci mana ca sa se stranga corzile ...nu strange mai tare decat strictul necesar ....

 

..ca sa nu stragi crispat trebuie sa exersezi muuult ..iei o pagina TAB cu acorduri cu bareu si pui degetul bareu intr-o pozitie de ex a V-a este comoda ca si tensiune si ai loc si sa pui degetele si schimbi pe rand acordurile fara sa misti degetul "barreu".Asta zilnic cat mai mult ( cat ai rabdare )

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

exista profesori (e drept ca doar cativa in toata tara ) care chiar ar putea sa te ajute ......cu ceea mai mare bunavointa iti spun lucrul asta ... etapele trebuie parcurse ...dar ca sa te ajut ...incearca sa te concentrezi pe degetele de pe grif si nicidecum sa apesi si sa strangi din spate cu degetul mare ...total gresit ..mai vb..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.