www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Chitara Electrica


Remi
 Share

Recommended Posts

in scurt timp se apropie ziua unui prieten si vreau sa ii iau imprena cu alti prieteni o chitara electrica(sa nu depaseasca 500 lei cu tot cu amp)...un set ceva...va rog ...sau numai chitara si sa isi ia el dupa un amplificator(dar sa nu depaseasca 500 lei)

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=174&BrandProductID=2135

 

ce parere aveti de asta?:D

Link to comment
Share on other sites

Salut! Despre Vox nu stiu ce sa spun,dar referitor la Aria Mac 55 repostez ceea ce a scris Masta Gi ca review la o rugaminte de-a mea intr-un moment in care ma aflam intr-o situatie asemanatoare:

Posted 21 February 2011 - 09:50 PM

 

Scuze ca apar si eu la spartul targului, de obicei nu prea am ce spune la topicuri de genul asta.

 

Iacata reviewuiesc: eu am luat chitara (Aria MAC-55) in noiembrie 2008 cu 750 lei, din magazin. Ca specificatii citez de la producator:

Quote

 

Seria MAC este caracteristizata prin cutaway dublu, corp cu profil arcuit şi 24 taste. [...] toate (cu excepţia MAC55) au tremolo. [...] Dacă un bridge fix şi două humbuckere sunt mai pe stilul tau, atunci MAC55 este un model pentru tine.

 

Specificaţii

 

* Corp: alder (arin/anin) - chestia asta m-a atras, majoritatea din gama asta de pret sunt din basswood (tei) -, corp cu archtop, modelul de sub finisaj e flamed

* Grif: maple (artar), bolt-on, jonctiunea grifului cu corpul are o curba ergonomica

* Tastiera: rosewood (palisandru)

* Taste: 24

* Scala: 648mm (25-1/2 ")

* Doze : 2 humbuckere OH-1 (de-ale lor de la Aria)

* Controale: 1 volum, 1 ton, un selector cu 3 pozitii, un switch de coil-split care comuta ambele doze in single-coil; asa ai toate combinatiile (neck/neck+bridge/bridge) o data pe humbucker si a doua oara pe coil-split

* Bridge: fix (gen Tun-O-Matic) Aria Original

* Hardware: cromat

* Finisaj: see-through black (negru translucid, se vede fibra prin el)

Pot compara sunetul doar cu cateva chitari pe care le-am smotocit: Aria are un sunet mai bogat in medii si inalte (ma refer la sunetul la rece), probabil datorita lemnului din care e facut corpul. Initial comparatia sunetului neamplificat cu un Reghin cu aproape un kilogram mai greu a fost nefavorabila, pentru avea mai putini basi (Reghinul avea multi basi si mai putine medii+inalte, semana cu o acustica). Dupa care am inceput sa percep detalii care nu existau la Reghin. Amplificata merge foarte bine pe toate plaja de gain (pe incercate). Probabil ca impresiile astea nu va vor lamuri prea mult, asa ca va spun ca ne iubim mai mult ca la inceput si la anul ne casatorim :lol:.

Griful este comod, corpul este destul de usor si bine echilibrat, finisajul este excelent - chitara este FRUMOASA si se simte bine la mana.

Ca defecte, ar fi ca nu toate suruburile erau fixate bine (unele erau largi in gaura, rezolvat usor cu scobitori) si ca firul de masa care ar fi trebuit sa faca contact cu bridge-ul flutura prin cavitatea potentiometrelor (rezolvata si asta).

Am ecranat cavitatile, i-am pus potentiometre push-pull si am anti-faza pe cel de volum si mega-bucker pe cel de ton (plus switchul de coil-split). Nu stiu cum voi gandi dupa ce voi pune mana pe chitari scumpe (sunt decis s-o fac :P), dar acum sunt foarte atras de ea.

 

Mostre am mai pus eu pe ici pe colo pe RGC (tineti cont ca sunt nepriceput):

http://forums.rgc.ro...post__p__495436

http://forums.rgc.ro...post__p__512249

http://forums.rgc.ro...post__p__536165

 

Acum back to topic: si eu, ca si Hell, cred ca atunci cand iti iei o chitara e bine sa iei una cat mai buna (punctul de reputatie pe care i l-am dat lui cedrik a fost ca pentru nu mi-a placut cum folosesc unii o notiune pentru care altii mai au respect). Rationamentul care zice sa-ti iei o chitara care nu te atrage ca sa vezi daca ai talent/ureche/aplecare/mai-stiu-eu-ce e ca si cum ai zice sa-ti iei o nevasta urata sa vezi daca te descurci cu casnicia. N-am auzit de oameni care si-au vandut casa ca sa-si cumpere chitara, asa ca teama altora pentru starea portofelului meu mi se pare nefondata.

Ia-ti chitara care iti place, este cel mai important. Asa am analizat si eu, am decis, l-am rugat pe guitarhead sa vina cu mine la cumparare sa fiu sigur ca nu are defecte evidente (multumesc inca o data, guitarhead!) si acum imi place mai mult ca la inceput. Si evit sa ma uit la ea, ca sa nu o smotocesc iar :D.

 

Alta chestie: aici e Aria langa prima mea chitara, cea care a ajuns Explorer in topicul asta.

post-10306-0-84326000-1298316946_thumb.jpg

Adicatelea era cat de colturoasa cuprinde. Aria n-a avut nicio problema s-o inlocuiasca (ma rog, unele mici la inceput, e greu sa schimbi iubita). Toate chitarele colturoase au probleme de ergonomie si dupa un timp iti pasa mai mult cum suna chitara decat cum arata ce exprima. Asta nu inseamna ca daca iti place o chitara colturoasa sa nu-ti iei. Cel mai important e sentimentu'.

 

Dixi et salvavi animam meam. Sanatate si virtute.

Multumesc Masta Gi pentru review si pentru timpul oferit astfel \m/

Edited by Hell
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca o sa ai nevoie de versiunile Classic Rock si Metal.

De ce nu incerci http://www.soundcreation.ro/combouri-amplificatoare-si-cabinete-de-chitara-electrica-cid33_1707/laney-lx-12-id6689.html . Ceva asemanator vreau sa imi iau si eu,dar model ceva mai mare,minim 30 w.

http://www.youtube.com/watch?v=bisDG8ok5Fs

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am Laney LX20R (fata de LX 12 are boxa si difuzorul mai mare, ceva mai multa putere, egalizator pe 3 benzi si efect de reverb). Ma gandesc sa il dau, din motive financiare, cu 230-240Ron. In magazin e 380. Bineinteles, ampul pe care il ofer este in stare excelenta. Daca nu ai bani de Hartke, ia serios in calcul oferta mea.Eu in casa ii dau volumul la 15-20%, mai tare il dau doar cand sunt singur.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Eu am Laney LX20R (fata de LX 12 are boxa si difuzorul mai mare, ceva mai multa putere, egalizator pe 3 benzi si efect de reverb). Ma gandesc sa il dau, din motive financiare, cu 230-240Ron. In magazin e 380. Bineinteles, ampul pe care il ofer este in stare excelenta. Daca nu ai bani de Hartke, ia serios in calcul oferta mea.Eu in casa ii dau volumul la 15-20%, mai tare il dau doar cand sunt singur.

 

o sa iau in considerare.dar mai intai sa iau chitara(asta se va intampla cam peste doua saptamani)

Link to comment
Share on other sites

Din unele motive neconcludente,aproape oricine stie ca un difuzor de calitate(gen Scan Speak) poate reda sunete din gama basului in functie de diametrul membranei,dar mai ales in functie de capacitatea suspensiei de a avea o cursa cat mai lunga. De asemena,conteaza foarte mult si tipul incintei,dar si tipul de constructiei difuzorului raportat la incinta(sealed,bass-reflex). Un difuzor de 4 inch nu va oferi vreodata in mod real un raspuns in frecventa sub 75 - 80 HZ indiferent ca poate sustine 1 w rms sau 50 w.

Totusi un incepator,stiind toate astea si incercand sa puna cat mai repede mana pe un combo sau cabinet pentru a se implini astfel visul(de a canta),o sa ajunga sa foloseasca si astfel de combo-uri.

 

Cu toate acestea,eu consider ca un difuzor de 8 inch(si mai bine 12) este capabil sa reproduca ceva frecvente din gama de pe la 35 HZ si acum sa fiu sincer,nu sunt Bill Gates ca sa imi cumpar un combo cu un raspuns in frecventa liniar(ma rog,+sau - 1 db) de la 20 la 20000 Hz pentru ca stiu din dimensiunea HI-FI ce preturi implica asta. Apropo,nu am vazut combouri care sa aiba specificat spectrul de frecventa,cel putin nu pe site-uri de retail.

Edited by Hell
Link to comment
Share on other sites

Dragii mei,

V-am scris articol, v-am fãcut thread despre alternative, v-am explicat (și nu doar eu, desigur) în nenumãrate rânduri de ce nu-s bune, mai ales pentru sound-uri gen Metallica. De ce discutați încã despre mini- și micro-combo-uri?!

 

din acest motiv nu vreau sa imi iau mini combouri ,ci vreau sa imi iau un vox deoarece nu am bani sa imi iau un combo mai mare(ma gandesc pe viitor la un fender frontman 65r...nu stiu cat de bun e dar sunt atras de el deoarece are doua intrari pt chitara,are 65w si un pret destul de rezonabil,fiind 725 lei la guitar shop)

Link to comment
Share on other sites

sunt atras de el deoarece are doua intrari pt chitara,are 65w si un pret destul de rezonabil,fiind 725 lei la guitar shop)

 

Nu este construit pentru a pune 2 chitare pe el. Una din intrari are impedenta mica, cealalta are impedanta mare.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

da..dar e cam scumpa:|

 

ma gandesc totusi...sunt incepator:)

 

Intreaba si tu printre prieteni ..care are de la tata in pod sau in pivnita chitara Hora veche (vintage)o cumperi cat mai ieftin...

 

O mai repari , o pui la punct , o upgradezi ...asa mai inveti si cate ceva despre construirea ,repararea reglajul .. unei chitare..

 

Sunt foarte bune acele Hora chiar si ptr cantat in concert ...aspectul chiar daca nu-i ideal suna cat ai nevoie.

 

Diferenta dintr-o chitara super profi si o Hora nu o simti decat peste vre-o 10 ani de cantat ( daca ajungi sa faci diferenta ..deoarece sunt diferente foarte subtile )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din unele motive neconcludente,aproape oricine stie ca un difuzor de calitate(gen Scan Speak) poate reda sunete din gama basului in functie de diametrul membranei,dar mai ales in functie de capacitatea suspensiei de a avea o cursa cat mai lunga. De asemena,conteaza foarte mult si tipul incintei,dar si tipul de constructiei difuzorului raportat la incinta(sealed,bass-reflex). Un difuzor de 4 inch nu va oferi vreodata in mod real un raspuns in frecventa sub 75 - 80 HZ indiferent ca poate sustine 1 w rms sau 50 w.

Totusi un incepator,stiind toate astea si incercand sa puna cat mai repede mana pe un combo sau cabinet pentru a se implini astfel visul(de a canta),o sa ajunga sa foloseasca si astfel de combo-uri.

 

Cu toate acestea,eu consider ca un difuzor de 8 inch(si mai bine 12) este capabil sa reproduca ceva frecvente din gama de pe la 35 HZ si acum sa fiu sincer,nu sunt Bill Gates ca sa imi cumpar un combo cu un raspuns in frecventa liniar(ma rog,+sau - 1 db) de la 20 la 20000 Hz pentru ca stiu din dimensiunea HI-FI ce preturi implica asta. Apropo,nu am vazut combouri care sa aiba specificat spectrul de frecventa,cel putin nu pe site-uri de retail.

 

??????????????????

 

1/.Nu conteaza diametrul difului ptr banda de frecvente radate .Poate reda joase si un dif cu diametru mic...dar are randamentul mai mic in radiatie directa avand suprafata membranei mica .Trebuie sa fie un dif construit ca sa redea si basul .

 

2/. Chitara are plaja de 100Hz -5000Hz atat trebuie sa redea si statie si diful .Cine vorbeste aici de HiFi ???

 

Difurile mici din statiile combo ptr exersat nu prea redau joase mai toate statiile combo ptr chitara chiar si cele mai "mari" cu dif de 12" si cutie relativ mare !! au banda bine limitata 100 -5000 Hz .ce este suficient ptr ca si diful functioneaza intre 50Hz -4500Hz .

 

Culoarea tonala redata de un combo este suma filtrelor electronice si acustice ce depinde in mare masura si de cutie (boxa) diametru dif ..open back sau nu...etc

 

Un combo mititel ca si cutie este foarte afara din spectrul de joase mai ales daca este open back.. se face un scurcrcuit acustic pe joase din cauza distantei mici fata /spate dif.

 

Daca boxa mica este inchisa ,,are dif de joase/medii eventual si bsareflex va suna bogat si gras si in domeniul joaselor cu un randament ce depinde de SPL dif .

 

Aici apar contradictii intre "tonul " dorit si inte randament obtinut prin SPL mare.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok! La punctul 1. ai spus un non-sens. Da-mi un exemplu de difuzor de 4 inch comercial(care se poate folosi pe o plaja de frecvente bass-medii spre exemplu-pe un combo,boxa,etc) care poate reda 20 HZ si eu te asigur ca il cumpar.

Stiu ca se poate ajunge pana la 10000 hz maxim ca frecventa(redata de corzile chitarei),dar intr-adevar frecventele alea nu sunt relevante."Diful" nu functioneaza intre 50Hz -4500Hz,asta este plaja de frecvente pe care o poate reda eventual(in conditii optime),iar dintr-o incinta acustica nu poti scoate doar frecvente mai mari de 100 hz atunci cand difuzorul reproduce 50 hz,in mod normal o incinta iti coboara cu cativa hz sub frecventa difuzorului,se numeste frecventa de rezonanta si trebuie foarte bine setata.

Din asta nu am inteles nimic

Daca boxa mica este inchisa ,,are dif de joase/medii eventual si bsareflex va suna bogat si gras si in domeniul joaselor cu un randament ce depinde de SPL dif .

pana la urma este incinta inchisa sau are port bass reflex? SPL se masoara in db(de obicei la distanta de 1 metru la 8ohmi) iar randamentul se calculeaza raportandu-te la o putere rms,de obicei la 1w. Ex: 90 db/1m/1w

Un combo mititel ca si cutie este foarte afara din spectrul de joase mai ales daca este open back.. se face un scurcrcuit acustic pe joase din cauza distantei mici fata /spate dif.

Intr-o incinta de 15-20 litrii,cu un difuzor bun(de cel putin 5 inch) poti obtine usor un raspuns in frecventa de 40-50 HZ. Asta se aplica in cazul incintelor acustice iar volumul este cel specific unui combo mic.

Suntem oricum complet offtopic. Putem deschide alt topic,daca se doreste.

 

Imi cer scuze in fata userului Remi pentru offtopic. Succes la achizitie,oricare ar fi ea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.