www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Chitara Electrica


Remi
 Share

Recommended Posts

Buna seara tuturor!Sunt nou pe acest forum.Am o chitara acustica Ibanez din octombrie 2010 si acum m am decis sa imi i-au chitara electrica deoarece sunt atras mai mult de solouri.Imi cer scuze dak mai sunt astfel de topicuri dar nu prea am avut timp sa ma uit si am zis sa intru direct in subiect.Astept parerile voastre.STIMA:D

Link to comment
Share on other sites

Guest alehandro

Daca prin pachet intelegi chitara si amplificator,mai bine renunta la idee si ia-ti o chitara mai bunicica tot in banii aia,sunt oferte destule sh pe forum,parerea mea.Sau daca ai bani poti sa iei noua daca te coafeaza,dar eu tot pentru sh as opta.

Edited by alehandro
Link to comment
Share on other sites

Buna seara tuturor!Sunt nou pe acest forum.Am o chitara acustica Ibanez din octombrie 2010 si acum m am decis sa imi i-au chitara electrica deoarece sunt atras mai mult de solouri.Imi cer scuze dak mai sunt astfel de topicuri dar nu prea am avut timp sa ma uit si am zis sa intru direct in subiect.Astept parerile voastre.STIMA:D

Acest topic este fara rost !!!

 

Citeste cele scrise pana acum ( sunt muuulte pagini ) si vei avea raspunsul daca ai oleaca de logica.

 

Plus iti faci o parere despre userii de pe forum ca sa sti ce sa citesti in viitor si ce nu .

Link to comment
Share on other sites

Guest Smiley1993

am un squier by fender M80 la pretul de 900 lei...e foarte ingrijita si nu e cumparata din romania e din mexic...ptr contact 0740034271 sau ID mr_smiley_jeexi

 

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Nu recomand pachetele starter de la Ibanez, adica seria Gio. E jale mare. Mai bine te indrepti catre Squier Affinity, te scoti oricum mai bine. Stiu ca au un pachet pe la 1100 lei, e bunut, ampliful este Fender, nu e cine stie ce de capul lui, dar oricum e mai bun decat ceea ce ofera Ibanezul la banii aia. Sau iei un Epiphone la vreo 7 milioane si un amp de pe aici. Sau iei si chitara si ampul de aici, de pe bursa, si poti pune mana pe doua lucruri bune la preturi decente.

Dar uite, ai pe cineva mai sus care da un M80. Daca stii ce sa faci din ea, e numai buna...si, ma rog, daca este modelul de M80 care sa merite banii aia.

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

:funnypost: ..al 5-lea topic cu acelasi subiect, pe saptamana asta..

 

pt intrebari legate de achizitionarea unei chitari, asemeni d-lui Karpi, te sfatuiesc sa iti arunci un ochi pe forum, is nenumarate topicuri cu astfel de "probleme" puse..

 

cat despre ideea de a-ti achizitiona un pachet chitara+amplificator, mare greseala ai face... uita-te pe la mica publicitate...imposibil sa nu gasesti o chitara mai mult decat decenta in banii aia

Edited by Neo
Link to comment
Share on other sites

Vreau Ferrari

 

Vreau Ferrari pentru ca imi place viteza.

 

Ce imi recomandati?

 

Mi-a facut cu ochiul un Enzo.

 

P.S. Invata sa canti bine armonie si ritm ca altfel o sa ai mari probleme la solouri.

 

Nu lua Ferrari nu are inalte , un Quattroporte Sport GT S este muult mai indicat ..eventual ii faci un upgrade cu roti din titan ‘Dark Chrome’ si un computer de bord mai performant ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...am decis sa imi i-au chitara electrica deoarece sunt atras mai mult de solouri.

 

Îți recomand o chitarã Aria Mac-55:

http://www.mcmusic.r...ndProductID=971

 

ºi un amplificator combo 30W HArtke:

http://www.mcmusic.r...dProductID=1293

 

 

Cunosc biniºor cele douã produse, ºi nu cred cã au egal la bugetul acesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îți recomand o chitarã Aria Mac-55:

http://www.mcmusic.r...ndProductID=971

 

ºi un amplificator combo 30W HArtke:

http://www.mcmusic.r...dProductID=1293

 

 

Cunosc biniºor cele douã produse, ºi nu cred cã au egal la bugetul acesta.

 

Exact aceasta e si recomandarea mea.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu am lucrat destul pe diverse chitare electrice deoarece mai castigam niste banuti facand setupuri etc, deci consider ca pot da niste sfaturi bazate pe experienta proprie. Nu iti recomand nimic din seria Gio de la Ibanez si nu am fost prea incantat nici de Squier. Aria MAC-55 mi s-a parut o chitara foarte buna, sunt instrumente care costa dublu si sunt mult inferioare. E o chitara versatila, cu 2 humbuckere ce pot fi utilizate si ca single-coil, dozele sunt decente, sustainul e foarte bun. Si calitatea finisajului e superioara chitarelor din gama ei de pret. Doze mai bune la chitare sub 1000Ron gasesti doar pe Hora Iris Lux modelul de export, care are si un corp din paltin (sycamore) ce pune in evidenta joasele, lemnul fiind ideal pentru doza bridge cu care vine chitara, care are un output considerabil. Insa Iris Lux are in general cateva defecte de constructie, iar finisajul e sub orice critica (ma refer la lac in special). Hora are de asemenea freturile destul de inalte fata de tastiera, asta ajuta foarte mult la benduri si tremolo (tremolo din degete, pe taste, nu din floyd., insa unui incepator ii va fi greu sa cante pe ea fara sa falseze. Aria MAC-55 in schimb are un neck mult mai subtire decat Hora si este o chitara pe care se canta usor.

Cat despre amp, recomand http://www.mcmusic.r...dProductID=1293 . Are un difuzor de 12", e foarte bun pentru cantat in casa si se descurca foarte bine si la repetitii. Nu iti lua un combo mic, in general nu suna bine. Poti citi aici un articol destul de interesant scris de userul Fiveseven: http://xonedesign.ro...t-small-combos/ . Singurul combo mic care mi-a placut e Laney LX20R. Avand un sistem amp + cabinet destul de mare si greu, am simtit nevoia unui combo micut, si mi-am luat un LX20R second-hand, de care sunt multumit. Dar totusi recomand acel Hartke, deoarece nu gasesti ceva cu care sa-l compari la acel pret. Boxa si difuzorul conteaza foarte mult, asa ca ai grija ce cumperi!

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

E buna in sezonul de iarna, cu zapada, dar nu merita investia, lopetile de la Praktiker sunt mai ieftine si mai rezistente.

Acum serios: Gatul e ciudat; unora le place, altora nu. Am construit o chitara din piese destul de recent si din lipsa de altceva am pus un humbucker de bridge de pe Epiphone LP Special II si cu siguranta il voi inlocui cu prima ocazie. E mult mai slab decat DW-urile chinezesti de pe Hora sau decat dozele de pe Aria.

Link to comment
Share on other sites

Acest topic este fara rost !!!

 

Pai normal ca-i fara rost, ca si o multime de altele pe aceeasi tema. Oricum initiatorul pana la urma o sa ignore sfaturile, chiar daca o sa se prefaca mai intai ca le intelege si le ia in considerare, pentru ca apoi sa-si cumpere chitara dupa cum arata (forma, culoare) si dupa cum se incadreaza in buget.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.