www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piraterie - rau necesar ?


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pirateria nu e ca prostitutia pentru ca, de bine de rau, prostituata isi ia bani pe serviciile prestate. Pirateria aduce doar paguba artistilor. Sunt de acord ca nu poate fi oprita. Se intampla peste tot. Problema este ca a ajuns la o scara mult prea mare. Putem s-o justificam prin lipsa de bani, dar sunt foarte curios daca ar exista bani cati dintre noi ar plati muzica daca este acolo pe gratis. E si o problema de mentalitate, nu doar de saracia noastra.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar ar trebui cumparate mai ales albumele artistilor romani. Numai asa poate creste nivelul la noi in tara. Albume vandute --> scule mai bune sunet mai bun , mult mai mult motivatie (exista si o parte financiara aici desi multi artisti spun ca ei canta din pasiune - trebuie sa manance si ei nu ? )

Un cd romanesc e cam 100-150k (si nu vorbesc aici de "muzica" stil andreea balan &co. )

Link to comment
Share on other sites

sunt deacord cu adi, e o problema de mentalitate , cosu se refera la piraterie in general,si daca argumentele lui red au o anumita valabilitate referitor la situatia tarilor sarace, ele nu isi mai au rostul cand vorbim de sua si alte tari unde omul si-ar permite sa cumpere un cd.ajungem din nou la:" de ce sa il platesc cand pot sa nu il platesc, si asa are o gramada de bani artistul asta?"

si ce zice courtney e adevarat, nu prea fac bani din vanzarea de cd-uri, bani se fac din concerte, show-uri si alte aparitii .

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

mda, e o problema de educatie in SUA (unde utilizatorul de rand e mai degraba "pacalit" de pirati, vezi campaniile Microsoft pentru a-i ajuta pe cumparatori sa fie constienti de faptul ca pot fi tzepuitzi) si una de bani la noi. Cand o sa imi permit, voi da bani pe toate produsele lor originale, dar pana atunci nici nu ma gandesc. Cu firmele care folosesc soft pirat e exact aceeasi chestie. Pentru o firma mica ar costa o groaza de bani echiparea numai cu soft licentiat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

pirateria nu poate aduce decat rau...artistii castiga destul ca sa-si scoata case...si totusi au pierderi destul de mari din cauza pirateriei...cunosc o persoana care lucreaza la o fabrica de cd-uri din romania care se va desfiinta din cauza unui singur motiv: PIRATERIA ...pana si aia din obor care stau cu tarabele cu cd-uri pierd ca lumea sta in casa si downloadeaza de pe net...la noi problema se pune in felu urmator: SARACIE-->PIRATERIE ...desi e vorba si de mentalitate...sunt persoane care au bani o gramada si spun: "De ce sa dau io bani pe cd?? ...las ca-l iau de pe net ca ma scot mai ieftin"...sunt si alti oameni care sunt cinstiti care intai il asculta sa vada daca e bun si dupa aia il cumpara...pirateria nu se poate opri...si nu se va opri niciodata...doar va ajunge mai rau decat e acum...ce se face acuma la noi (cu spargerea cd-urilor piratate) nu sunt decat o incercare de a descuraja cei care incurajeaza pirateria :) care nu ajuta cu nimic...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mie sincer preturile la jocuri mi se par f. exagerate. 2 milioane jumate un joc nou de PS2 ? Da-o dracului de treaba.

 

Oricum cu muzica si filmele, eu in general cam cumpar tot ce imi place, am toate albumele metallica si pantera de exemplu, si toate dvdurile lor, cat despre filme, la fel... Dar jocurile sunt exagerate. Acum ceva ani imi luasem Gameboy Advance si pretul la un joc era mai mare decat la un joc PC, e ceva inimaginabil... Normal ca lumea downloadeaza jocuri si/sau cumpara cd-uri pirat cu jocuri, pai la nivelul nostru de trai cati isi pot permite sa-si ia 2-3 jocuri pe luna, etc ? Si dintre aia care isi permit, cati cheltuiesc atatia bani ?

 

Daca jocurile ar fi 700 k sau ceva pe acolo, ar fi un pret mai decent, dar 2.5 milioane, e prea prea mult.

Link to comment
Share on other sites

E un cerc vicios.

Preturile sunt mari pentru a acoperi costul de productie, costul promovarii(clipuri, promovare la radio, tv, internet) si ati ghicit pierderile provocate de piraterie. Preturile la soft / muzica / filme nu vor scadea din acest motiv.

 

Pretul unui cd romanesc se invarte pe la 100-150.000 lei. Aprox 3-5$.

Trupele nu pot canta/suna bine(asa cum au unii pretentii) fara scule cat de cat decente. Prin urmare noi nu cumparam muzica pentru ca e proasta(sau pentru ca nu ne trece pe la urechi), artistii nu fac muzica buna pentru ca nu au cu ce (si daca fac muzica buna nu au bani sa o promoveze) si toata lumea traieste fericita pana la adanci batraneti :)

Link to comment
Share on other sites

Si in legatura cu jocurile.. ele sunt scumpe pentru ca nu sunt facute in Romania, si vin de afara. Plus, ca la jocurile originale, mai ai si o carticica, ai si carcasa aia smechera, mai costa si distribuitorii, mai costa si transportul, TVA si sunt multe chestii. Pretul de 2.500.000 este valabil in mare parte, la jocurile noi aparute.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

album romanesc care merita toti banii (180mii lei) luna amara-asfalt

dak as avea bani as cumpara numai albume originale (oricum calitatea sunetului e mult mai buna) . si kiar si asa (acum ca nu am bani) m-am gandit sa fac ceva de genu... cand mai pot - oricum albumele trupelor straine costa mult prea mult... un album original ajunge pe la vreo 800mii lei... ce naiba, io din banii astia traiesc o luna de zile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

De multe ori cand cumperi un album, il cumperi pentru o melodie sau 2, restul sunt de umplutura. Daca s-ar putea downloada de pe internet pentru o suma decenta cate o piesa ar fi mai bine. Pe Napster poti downloada cate cu albumul, dar oricum e mai ieftin decat daca cumperi cd-ul, pentru ca mai mult de jumatate din banii de pe un disc se duc la casa de discuri si la distribuitor deci castigul artistului nu ar avea prea mult de suferit. Exista solutii de a distribui muzica la un pret mai mic si de a reduce in felul asta pirateria. Deci mi se pare incorect ca artisti ca Metalica sa acuze de crima pe toti tinerii care downlodeaza muzica lor de pe internet. Cred ca nu sunt deocamdata capabili sa faca fata noii tehnologii. Iar in privinta pierderilor care le au datorita pirateriei - oricum sunt milionari.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Furtul de la oameni bogati tot furt este. Faptul ca sunt milionari nu da dreptul oamenilor sa fure de la ei.

10819[/snapback]

 

Cu alte cuvinte cateva zeci de milioane de tineri care au un calculator si o legatura la internet sunt hoti. Ma intreb daca exista cineva pe forumul asta care sa nu fi downlodat muzica de pe internet. Nu crezi ca problema consta in ai opri mai intai pe cei ce pun ilegal muzica pentru download pe internet? Eu de exemplu aveam sute de casete audio si discuri de vinil. Acum ar trebui sa cumpar din nou aceeiasi muzica pe cd. Crezi ca e normal sa dau bani de 2 ori pe aceiasi muzica? Asta cum se numeste?

Link to comment
Share on other sites

Eu incerc sa-ti spun doar ca faptul ca artistii respectivi sunt milionari nu scuza cu nimic piraterie si nu o face mai putin hotie. Si da, consider ca toti acei tineri, inclusiv eu, sunt intr-o oarecare masura hoti. Problema e ca este un furt atat de obisnuit incat nimeni nu mai vede nimic gresit in asta. Preturile mari ale albumelor de muzica nu sunt in nici un fel vina artistului. Aici sunt altii care fac crima ( case de productie, label-uri, toti cei ce sunt capuse in industria asta ). Nu spun ca noi facem o mare crima, in anumite privinte este inevitabila, dar sa consideram luatul muzicii gratis de pe DC ca un lucru normal mi se pare foarte gresit, in orice conditii. Cat despre chestia cu "cei ce pun ilegal muzica pentru download pe internet"... nu mai e vorba de asa ceva de cand exista DC sau alte sisteme de sharing, acum nu mai pune cineva alea acolo... toti iau de la toti. A mers prea departe pentru a mai putea fi controlat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Cat despre chestia cu "cei ce pun ilegal muzica pentru download pe internet"... nu mai e vorba de asa ceva de cand exista DC sau alte sisteme de sharing, acum nu mai pune cineva alea acolo... toti iau de la toti. A mers prea departe pentru a mai putea fi controlat.

10845[/snapback]

 

E cam acelasi lucru, trebuie opriti cei ce pun la dispozitie aceste site-uri pentru schimb de fisiere. Eu nu cred ca nu pot fi controlati. Dar oare nu castiga si alcineva de aici? Nu sunt si alte interese? Ce zici de producatorii de cd-uri si dvd-uri blank, producatorii de play-ere si inscriptoare cd, dvd, si chiar calculatoare, ca sa nu mai spun de distribuitorii de internet si cine stie cati altii. Iar noi cei ce downloadam niste muzica trebuie sa ne simtim vinovati? I don't think so.

Link to comment
Share on other sites

bah, faza cu albumele exact asta este mah.. ei isi scot videoclip la 3 melodii. tu cumperi albumu pt ca tiau placut alea 2 melodii. in mod normal vei gasi pe acel album cateva melodii mai mijto (poate kiar si mai mijto) decat cele comercializate video... e logic - si din punctu asta de vedere iesi tu mai castigat, pt ca ei puteau sa scoata un "maxi single" sau cum s-o zice si tu il cumparai ca iti placeau numa melodiile alea 3 la care au facut ei videoclip... asa, dak cumperi albumu devii si tu mai castigat pt ca nu te plictisesti ascultand numa 3 melodii si in plus gasesti (in majoritatea cazurilor) melodii mijto in afara de alea 3 pe album.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu pot sa nu ma simt putin vinovat pentru faptul ca il platesc pe un artist pentru produsul sau de care eu profit. Daca ar fi alegerea lui sa-mi dea acel lucru pe gratis l-as lua fara remuscari. Problema este ca si atunci cand cumpar un album din magazin, platesc pe multi altii in afara de artisti. Si daca prin faptul ca downloadez melodii de pe DC oameni ca providerii mei de cablu profita, este cu atat mai rau. Nu numai ca nu-i platesc pe artistii, ci dau bani altora. Ma rog, aici imi place sa gandesc ca pe provideri ii platesc strict pentru canalul de comunicatie si saracii n-au nici o legatura cu pirateria muzicala.

Link to comment
Share on other sites

in cazul meu: eu ascult peste 50 trupe pe putin; de unele am auzit din prieteni...majoritatea le.am laut de pe net. cum sa iau eu njtiu ce album de la njtiu ce trupa pe care o ascult numai eu si prietena mea daca ei nu au scos decat 1000 albume in uganda...cum sa ascult eu muzica lor daca nu prin DC/eMule???

si daca, ipotetic iau un album original si nu imi place?! primesc refund?!

intrucat stau in romania si mama nu are destui bani sa imi dea sa imi iau 100 albume orignale (din care 90 oricum nu se gasesc la noi) o sa profit din plin de aceste programe; nu imi pasa deloc de pierderile artistilor (ca sa nu zic ca mi se falfaie)...sa faca bani din concerte..se castiga bine daca esti trupa buna; si aici nu are cum sa existe piraterie; si chiar imi place sa dau bani cand vad trupa preferata live.

Link to comment
Share on other sites

Pirateria nu e ca prostitutia pentru ca, de bine de rau, prostituata isi ia bani pe serviciile prestate.

6281[/snapback]

 

si piratu profita :)

 

eu sunt pro-mp3. daca-ti place asa de mult un album, poti sa-l cumperi. io asa fac :)

 

o singura data am avut baftalau cu un cd cumparat 'pe neve', cu scenes from a memory.. da' nu s-a mai repetat :)

Link to comment
Share on other sites

nu imi pasa deloc de pierderile artistilor (ca sa nu zic ca mi se falfaie)...sa faca bani din concerte..se castiga bine daca esti trupa buna

10884[/snapback]

 

si pentru trupele bune care nu sunt suficient de comerciale si implicit nu au nici concerte [sau care trebuie sa plateasca pentu a canta undeva] ce solutii propui? o marire de banda?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ragnar

Eu sunt de parere ca pirateria e un lucru relativ bun. Atata timp cat muzica se distribuie fara prea mari batai de cap si lumea vine la concerte, nu constituie albumu' de studio o problema prea mare.

Sa consideram ca un album al unei trupe oarecare nu este piratat. Nu se distribuie - cat de... "neortodoxa" e metoda pirateriei, este ajutatoare, pana la un anumit punct - si trupa tine concerte pentru 15 - 20 de persoane, care au cumparat albumul, l-au ascultat si chiar le-a placut.

O solutie mai buna ar fi metoda adoptata de Trooper cu ultimul album: distribuire gratis pe internet. Tot albumul se afla pe site-ul lor, unde poate fi download-at pe moca. Dar una e sa asculti o inregistrare de studio, alta e sa asculti live... parerea mea.

_______________________________________________________________

si pentru trupele bune care nu sunt suficient de comerciale si implicit nu au nici concerte [sau care trebuie sa plateasca pentu a canta undeva] ce solutii propui? o marire de banda?

 

Spune-mi tu mie cate persoane au vazut vreodata un videoclip Avskild sau LOST. Sunt trupe, parerea mea, 100% necomerciale si, totusi, oamenii vin la concertele lor (si vin chiar multi, as putea sa adaug).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Pai daca n-ar fi fost pirateria eu n-as fi avut aproape deloc contact cu muzica rock :). Adica, eu la viata mea am pus mana doar pe 2 albume Nightwish care erau originale. Cati dintre voi ati fi stiut despre si ati fi ascultat muzica pe care o ascultati acum daca era vorba sa cumparam doar CD-uri originale?

Si treaba asta se aplica in general cred la tot soft-ul...ca altfel, scriam cu totii in Notepad si desenam in Paint.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.