www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazine Amps Bucuresti


mike56
 Share

Recommended Posts

Guest OratioMentis

deci as vrea sa stiu daca se gasesc in vreun magazin din Bucuresti urmatoarele firme de amps : Mesa Boogie , Carvin , Soldano , si desigur sa specificati si magazinul :)

multumesc anticipat

 

Nu crezi ca asta ar fi o documentare pe care ar trebui sa o faci personal? Sau crezi ca e mai bine sa te serveasca lumea? Pe cuvant, eu cand am probleme de-astea, iau netul la rascolit si INTOTDEAUNA dau de ceea ce am nevoie.

Link to comment
Share on other sites

deci as vrea sa stiu daca se gasesc in vreun magazin din Bucuresti urmatoarele firme de amps : Mesa Boogie , Carvin , Soldano , si desigur sa specificati si magazinul :)

multumesc anticipat

 

dealeri Mesa Boogie si Soldano sigur nu sunt in romania.Parca spunea cineva mai demult ca daca o firma vrea sa devina dealer mesa trebuie sa cumpere un prim stoc de 50.000$ si cum in romania amplificatoarele mesa se vand mai rar ca masinile ferrari...iti dai seama.Iar Soldano ...trebuie sa ai noroc sa gasesti la un moment dat exact modelul care-l vrei cautandu-l la toti dealerii din europa(vreo 9-10)...vin si la ei in stocuri limitate si nu foarte des.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Nu crezi ca asta ar fi o documentare pe care ar trebui sa o faci personal? Sau crezi ca e mai bine sa te serveasca lumea? Pe cuvant, eu cand am probleme de-astea, iau netul la rascolit si INTOTDEAUNA dau de ceea ce am nevoie.

 

De unde stii ca nu s-a interesat?Poate nu a gasit omul si credea ca e unul mai destept care stie.........offff se duce rgc-ul.....

Link to comment
Share on other sites

m-am interesat si nici pe net nici prin magazinele din Buc n-am gasit nimic

am crezut ca poate n-am cautat eu bine

 

din cele 3 firme : Mesa Boogie , Soldano , Carvin + Ibanez , Marshall ce firma mi-ati recomanda pt un sunet metal (SOAD) ?

 

Daca te tine bugetul, un Mesa Triple Rectifier. ;)

Link to comment
Share on other sites

dealeri Mesa Boogie si Soldano sigur nu sunt in romania.Parca spunea cineva mai demult ca daca o firma vrea sa devina dealer mesa trebuie sa cumpere un prim stoc de 50.000$ si cum in romania amplificatoarele mesa se vand mai rar ca masinile ferrari...iti dai seama.Iar Soldano ...trebuie sa ai noroc sa gasesti la un moment dat exact modelul care-l vrei cautandu-l la toti dealerii din europa(vreo 9-10)...vin si la ei in stocuri limitate si nu foarte des.

 

Dual Rectifier sint foarte multe prin Bucuresti. Am inceput sa vad si alte modele, cum ar fi Mark 4, si mai e la vinzare chiar aici pe forum si un Lone Star parca. Soldano numai eu am vindut in Bucuresti 2 bucati de Hot Rod 50, un SLO si un Supercharger GTO. Exista un HR50 de vinzare pe forum. E de ajuns sa faci efortul sa il auzi. Oamenii nu sint rai, doar ocupati in ultima vreme. Fa un apel cu rugamintea ca dai o bere daca esti lasat sa probezi ampul un pic si sint sigur ca gasesti posesori care sa te ajute. Soldano HR50 e perfect ptr SOAD, poti merge sa-l incerci si chiar sa-l cumperi daca iti place.

Link to comment
Share on other sites

te salut. ce cauti tu tine cumva de domeniul viselor erotice !!!

 

in Romanica nu exista nici un magazin care sa vanda oficial asa ceva ! doar eventual second hand... dar si asta e o varianta foarte putin probabila !

 

MESA BOOGIE si mai ales SOLDANO poti sa-ti cumperi mai bine de pe ebay ! ca pe thoman am vazut niste scoruri... de ti se face inima mica...

 

Carvin aduceau unii la un moment dat... dar nici amplifuri de la ei nu am mai vazut...

 

asa ca, singura optiune, cred eu, este USA !!!

 

arunca un ochi aici:

 

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4726&rt=nc&_nkw=soldano&_trksid=p3286.c0.m14.l1513&_pgn=1

 

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=mesa+boogie+amplifier&_sacat=0&_odkw=soldano+amplifier&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

 

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4726&rt=nc&_nkw=carvin%20amplifier&_trksid=p3286.c0.m14.l1513&_pgn=1

 

respecte

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

te salut. ce cauti tu tine cumva de domeniul viselor erotice !!!

 

in Romanica nu exista nici un magazin care sa vanda oficial asa ceva ! doar eventual second hand... dar si asta e o varianta foarte putin probabila !

 

MESA BOOGIE si mai ales SOLDANO poti sa-ti cumperi mai bine de pe ebay ! ca pe thoman am vazut niste scoruri... de ti se face inima mica...

 

Carvin aduceau unii la un moment dat... dar nici amplifuri de la ei nu am mai vazut...

 

asa ca, singura optiune, cred eu, este USA !!!

 

arunca un ochi aici:

 

http://shop.ebay.com...14.l1513&_pgn=1

 

http://shop.ebay.com...6.c0.m270.l1313

 

http://shop.ebay.com...14.l1513&_pgn=1

 

respecte

 

 

Ia uite ce-a ratat pustiul:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/14750-mesa-boogie-single-rectifier/

 

 

Link to comment
Share on other sites

perfect de acord cu tine. DAR CU O FLOARE NU SE FACE PRIMAVARA !

 

faptul ca asemenea firme nu sunt reprezentate in Romania(ele si multe , multe, multe altele !!!) este o ilustrare vie a unei INDUSTRII MUZICALE ABSOLUT BOLNAVE, CARE NU FUNCTIONEAZA... sau daca functioneaza, este pe un drum TOTAL GRESIT !

 

cand o sa gasim in Romania reprezentante ale numelor majore in domeniu de chitare, amplifuri, etc... atunci inseamna ca avem cu adevarat o industrie muzicala care functioneaza corect, normal... Inseamna ca muzicienii castiga bani si au bani sa cumpere scule...

 

pt. moment... VAX ALBINA....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din familia Rectifier ai de ales intre Rect-O-Verb 1x12 Combo, Road King 2x12 Combo, Dual Rectifier Roadster 2X12 Combo.

Cascaval ai? :)

 

 

intre Austria/Germania si USA in care sunt mai ieftine?

 

la amplificatoarele care le-ai spus pe site-ul oficial le gasesti ? ca rect o verb nu l vad deloc

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

intre Austria/Germania si USA in care sunt mai ieftine?

 

la amplificatoarele care le-ai spus pe site-ul oficial le gasesti ? ca rect o verb nu l vad deloc

 

1. De regula in USA, dar daca le cumperi oficial si le primesti la un oficiu postal vamal cu tot cu factura preturile se apropie vertiginos de cele din Europa.

2. Mai cauta. ;)

Link to comment
Share on other sites

CINE VREA SA ADUCA SCULE DIN USA FARA VAMA, SA MA CONTACTEZE - DOAR TELEFONIC !!! - 0751 511 846(zilnic intre 10:00-22:00 !!!). nu raspund la sms-uri sau la bip-uri !

 

EU POT ADUCE SCULE DIN USA FARA VAMA !!! doar cu plata transportului ! exista multe variante sa aduci scule din USA fara batai de cap si sa fentezi sistemul. totul este sa intrebi pe altii care au experienta !

Link to comment
Share on other sites

daca vine din USA cu siguranta o sa plateasca taxe ! doar daca nu are o relatie beton la VAMA !!!????!!!

 

daca aduci din U.E. , atunci se schimba treaba ! nu platesti vama... din cate stiu eu.... posibil sa fie anumite reguli in functie de valoarea obiectului(daca ai factura la el..., etc...).

 

nu cunosc foarte exact ce prevederi exista in privinta instrumentelor muzicale sau accesoriilor asociate lor(amplifuri, efecte...) aduse din U.E. ! posibil ca la anumite articole sa platesti ceva sau SA NU PLATESTI NIMIC, atata timp cat dovedesti ca este cumparat din U.E. !

 

Eu nu cumpar nimic din U.E. pt. ca sunt mult mai scumpe ca in USA si pentru ca am o varianta foarte buna de a aduce in tara scule din USA fara sa platesc vama !

 

fiecare face pana la urma cum crede... si stie ca-si poate proteja portofelul !!!

 

sa-ti dau un exemplu simplu... I-am cumparat cuiva un head MESA BOOGIE MARK V de pe ebay.com(USA). am luat ampliful cu un pret final de vreo 2200 $ USD(vreo 7250 lei !!!!) - inclusiv transportul pana in Romania !

 

in timp ce la Thomann, acelasi amplif costa 2850 Euro + transport(vreo 12300 lei !!!!!) !!!

 

poate oricine sa faca niste calcule si sa traga o concluzie cine a iesit in castig !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Daca inca mai cauti un amp, cred ca poti lua in calcul si cei care construiesc ampuri in romania...

 

Eu stiu cativa, poti sa faci o copie sau unul special pentru tine, plus ca preturile sunt mult mai mici decat la un MESA

 

Uite un link cu cineva care face copii dar si unele custom: http://forums.rgc.ro/topic/50881-amplificatoare-pe-lampi-home-made-de-la-1w-la-100w/page__st__30__p__666763#entry666763

 

Si: http://forums.rgc.ro/topic/65653-construiesc-la-comanda-amplificatoare-de-chitara-si-hi-fipe-tuburi/

 

Amandoi sunt de incredere, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.