www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Discutie


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Din simplul motiv ca la celalalt post nimeni nu a raspuns, postez aici.

 

Stiu ca au tot fost intrebari de genul asta dar nu stiu ce ar trebui sa-mi cumpar. Sa zicem ca in ultimul timp am ajuns sa am posibilitatea sa cumpar mai multe. Cant de 2 ani jumate pe prima si singura chitara electrica, un ltd f-50. O fi ea prima chitara de suflet, dar imi trebuie si alta mai buna. Pe langa faptul de a alege modelul de chitara ceea ce oricum e mai bine facut incercand, nu stiu ce mi-ar fi mai util: un amp bun sau ceva gen combo intre un amp/difuzor folosit doar pt a reda ceva de la un procesor (de exemplu am gasit guitar rig mobile; folosesc guitar rig pe calculator -- cu un line6 ux2 -- si mi se pare f bun, daca nu cel mai)? Ideea de un guitar rig portabil si o simpla boxa pare foarte buna, avand in vedere cat de multe poate face insa ar merita sacrificat sunetul pur analog pt asta? Stiu ca o sa intrebati daca cant live. Raspunsul e nu inca; vreau sa am posibilitatea daca ar veni momentul.

 

Acum despre modele de chitari. Ce parere aveti despre un LTD M-401? Stiu ca este un model scos din productie dar inca mai este de vanzare la unele magazine. Am cantat pe unul iar senzatia a fost super. Din pacate nu pot zice ca am experienta in chitari mai bune, cantand acasa numai pe saraca mea f-50 de mai mult de 2 ani. De asemenea ceva din seria signature dean dimebag pare tentant, la guitar shop am vazut. Ah si bugetul pt chitara numai e pana in 1000-1100 euro. Genul pe care il cant in general e thrash/heavy metal dar cant si mai usoare: blues, rock etc. Mai stiti niste chitari anume pe care ar trebui sa le incerc inainte de a lua o decizie? Nici nu pot sa-i torturez pe aia de la guitarshop stiind ca oricum nu o sa cumpar de la ei (deja am facuto destul). Alte chitari pe care am mai cantat putin ar fi epiphone lp si sg, care amandoua nu mi-ai placut, ca feeling. Si pe squier/fender strat care mi s-au parut foarte interesante pt solistica dar ca ritm...nu.

 

Despre amplificatoare am avut ocazia sa cant pe un marshall (nu pe lampi) care imi placea cum suna si un line6 (ceva prin ultimele modele, ultra computerizat, nici nu te lasa un ton pur fara efecte). Amplificatorul "de practice" care l-am primit la inceputuri e un yamaha de 15w, care nici nu l-am mai vazut de vanzare si mi se pare...groaznic. Abia poate la mai mult de jumatate de volum suna mai bine, dar nu destul.

Ce modele sunt mai "in voga" pe acum? Nu-mi trebuie ceva foarte mare, 50w fiind prea mult (zic eu) dar nici de 15w. Am vazut ca pentru cantari mai mari se poate folosi un head si o boxa, care nu trebuie neaparat sa fie aceeasi model/serie/marca. Corect? Ar merita sa incerc asa ceva sau nu e cazul?

 

Am vazut o boxa marshall 2nd hand de vanzare la un magazin, ceva gen 200 dolari. Era JCM800 lead series de 100w. Parea destul de folosit dupa zgarieturi etc si nici nu stiu daca functiona bine. E pret bun?

 

Mersi in avans, sper ca nu cer prea multe :)

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Ce parere ai de asa ceva? Vine in patru variante, 20-40-100-150W:

.

Si ofera suficiente, desi intuiesc undeva ca poate nu neaparat pe segmentul pe care vrei tu sa te duci...

Link to comment
Share on other sites

@Oratio intuiesti bine tu, fender imi displace dintr-un oarecare motiv, imi pare prea molcom pentru cand vreau sa cant heavy insa suna foarte bine pentru altele

 

@Neo asta si vreau sa fac insa vad un fel de dispret de la tine pentru Ltd, de ce? Chiar daca sunt modele produse in masa, nu sunt toate rele. Cum am zis, am incercat si Jackson si Epiphone si nu am fost prea impresionat; mai trebuie sa incerc, sa vad ce mai au cei de la guitarshop.

 

@maur interesant model, de as avea ocazia sa il probez ;)

Link to comment
Share on other sites

incearca tot ce au in magazin in pretul mentionat de tine: la mc music , guitarshop, etc care el mai gasesti

care e problema ca nu cumperi de la ei? e cazul sa mai invete si ai nostri ca daca intri in magazin si vrei sa probezi un implica faptul ca treb sa cumperi neaprat de la ei au atunci pe loc.

 

in banii tai este si un music man second - modelul Silo , care poate acoperi de la rock la blues cu un amp bun, config dozelor e SSH, deci poate fi o chitara versatila.

e recomandarea mea pt ca sunt posesor si fan de music man si am testat pe pielea mea cum fac amercanii astia chitarile. alti o sa vina cu alte propuneri in functie de preferitna lor :-P, eu zic sa o incerci ;)

e una pe forum de vanzare , cauta anuntul

 

legat de amp, daca ai line 6 UX 2 si esti multumit de sound, nu te grabi , pana te mai dezmeticesti , e o solutie decenta , iar cand vei avea nevoie mergi probezi mai mutle ampuri si iei unul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din simplul motiv ca la celalalt post nimeni nu a raspuns, postez aici.

 

Stiu ca au tot fost intrebari de genul asta dar nu stiu ce ar trebui sa-mi cumpar. Sa zicem ca in ultimul timp am ajuns sa am posibilitatea sa cumpar mai multe. Cant de 2 ani jumate pe prima si singura chitara electrica, un ltd f-50. O fi ea prima chitara de suflet, dar imi trebuie si alta mai buna. Pe langa faptul de a alege modelul de chitara ceea ce oricum e mai bine facut incercand, nu stiu ce mi-ar fi mai util: un amp bun sau ceva gen combo intre un amp/difuzor folosit doar pt a reda ceva de la un procesor (de exemplu am gasit guitar rig mobile; folosesc guitar rig pe calculator -- cu un line6 ux2 -- si mi se pare f bun, daca nu cel mai)? Ideea de un guitar rig portabil si o simpla boxa pare foarte buna, avand in vedere cat de multe poate face insa ar merita sacrificat sunetul pur analog pt asta? Stiu ca o sa intrebati daca cant live. Raspunsul e nu inca; vreau sa am posibilitatea daca ar veni momentul.

 

Acum despre modele de chitari. Ce parere aveti despre un LTD M-401? Stiu ca este un model scos din productie dar inca mai este de vanzare la unele magazine. Am cantat pe unul iar senzatia a fost super. Din pacate nu pot zice ca am experienta in chitari mai bune, cantand acasa numai pe saraca mea f-50 de mai mult de 2 ani. De asemenea ceva din seria signature dean dimebag pare tentant, la guitar shop am vazut. Ah si bugetul pt chitara numai e pana in 1000-1100 euro. Genul pe care il cant in general e thrash/heavy metal dar cant si mai usoare: blues, rock etc. Mai stiti niste chitari anume pe care ar trebui sa le incerc inainte de a lua o decizie? Nici nu pot sa-i torturez pe aia de la guitarshop stiind ca oricum nu o sa cumpar de la ei (deja am facuto destul). Alte chitari pe care am mai cantat putin ar fi epiphone lp si sg, care amandoua nu mi-ai placut, ca feeling. Si pe squier/fender strat care mi s-au parut foarte interesante pt solistica dar ca ritm...nu.

 

Despre amplificatoare am avut ocazia sa cant pe un marshall (nu pe lampi) care imi placea cum suna si un line6 (ceva prin ultimele modele, ultra computerizat, nici nu te lasa un ton pur fara efecte). Amplificatorul "de practice" care l-am primit la inceputuri e un yamaha de 15w, care nici nu l-am mai vazut de vanzare si mi se pare...groaznic. Abia poate la mai mult de jumatate de volum suna mai bine, dar nu destul.

Ce modele sunt mai "in voga" pe acum? Nu-mi trebuie ceva foarte mare, 50w fiind prea mult (zic eu) dar nici de 15w. Am vazut ca pentru cantari mai mari se poate folosi un head si o boxa, care nu trebuie neaparat sa fie aceeasi model/serie/marca. Corect? Ar merita sa incerc asa ceva sau nu e cazul?

 

Am vazut o boxa marshall 2nd hand de vanzare la un magazin, ceva gen 200 dolari. Era JCM800 lead series de 100w. Parea destul de folosit dupa zgarieturi etc si nici nu stiu daca functiona bine. E pret bun?

 

Mersi in avans, sper ca nu cer prea multe :)

Pai zgarieturile atesta ca esti un veteran ...trecut prin multee ...asta se plateste !!

 

http://www.chrisguitars.com/new.html

 

Marshall JCM800 1960B 4X12 Cabinet, (pic2). Bottom cab for your full stack, includes casters. Hard to find mate for your JCM800 head, and the perfect match for my JCM800 1960A on my amps page (shown here). Loaded with original British Celestion G12T-75, 75W speakers, this 300W cab should never blow a speaker and has obviously worked night after night for many years. It has obviously seen its share of clubs in its 20 years as evidenced by a few nicks here and there and a large piece of covering missing from the back which we can paint black at no cost - or spot repair with tolex for $50 - but, hey, this is an old Marshall cab and it looks "right" just the way it is if you ask me. The Chinese made G12T-75's are selling for $109/each so at $435, it's like getting a quad of *British* G12T-75's for the price of Chinese and the cab thrown in for free. Anyhow, $435 and it works perfectly. Discount for local pickup.

 

asa ceva trebuie sa contina

http://www.chrisguitars.com/marsh-jcm800-1960a3.jpg

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai zgarieturile atesta ca esti un veteran ...trecut prin multee ...asta se plateste !!

 

http://www.chrisguitars.com/new.html

 

Marshall JCM800 1960B 4X12 Cabinet, (pic2). Bottom cab for your full stack, includes casters. Hard to find mate for your JCM800 head, and the perfect match for my JCM800 1960A on my amps page (shown here). Loaded with original British Celestion G12T-75, 75W speakers, this 300W cab should never blow a speaker and has obviously worked night after night for many years. It has obviously seen its share of clubs in its 20 years as evidenced by a few nicks here and there and a large piece of covering missing from the back which we can paint black at no cost - or spot repair with tolex for $50 - but, hey, this is an old Marshall cab and it looks "right" just the way it is if you ask me. The Chinese made G12T-75's are selling for $109/each so at $435, it's like getting a quad of *British* G12T-75's for the price of Chinese and the cab thrown in for free. Anyhow, $435 and it works perfectly. Discount for local pickup.

 

asa ceva trebuie sa contina

http://www.chrisguitars.com/marsh-jcm800-1960a3.jpg

http://www.chrisguitars.com/marsh-jcm800-1960a3.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Neo asta si vreau sa fac insa vad un fel de dispret de la tine pentru Ltd, de ce? Chiar daca sunt modele produse in masa, nu sunt toate rele. Cum am zis, am incercat si Jackson si Epiphone si nu am fost prea impresionat; mai trebuie sa incerc, sa vad ce mai au cei de la guitarshop.

 

nu am absolut nici o reticentza pt firma LTD, chiar imi plac de ###### pe mine chitarile facute de ei....dar in banii care ii ai tu pt asa ceva, eu zic ca ai putea sa gasesti chestii mult mai bune, gen MusicMan, Epiphone (seriile de top), PRS, Fender .... iar cat despre faptul ca Fenderu ti se pare "molcom"....ai dreptate :D dar nu in totalitate, pt ca sunt trupe care canta stiluri care nu au tangenta cu blues-ul, jazz-ul, etc.... iar chitaristii lor ghici ce folosesc :) vezi Iron Maiden

Link to comment
Share on other sites

Man, eu as lua un amplificator bun in primul rind. Iti recomand un Mesa/Boogie Mark III, il gasesti pe ebay. Chiar ieri am vazut unul la vreo 850$, uite link http://cgi.ebay.de/Mesa-Boogie-Mark-III-Combo-Amp-/280632346290?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4156fdc6b2

 

Ca sa-ti faci o idee despre cum suna, uite aici:

 

Oricum, poti face mult mai multe cu el decit Metallica.

Link to comment
Share on other sites

Sterling sunt facute sub licenta Music Man, sunt in principiu cam aceleasi modele ca la music man (ca design), doar sunt folosite alte materiale , alt hardware si sunt facut in Korea si "inspectate" SUA daca retin bine. deci au piese similare ca aspect si functionalitate , ca Music Man, probabil nici calitate nu e foarte departe, insa nu sunt aceleasi ca pe instruemntele music man.

 

nu am probat un Sterling, reputatia lor e buna din ce am citit pe net, fiind o chitara accesibila la pret la americani, la noi cam sare calul in europa ca toate cele.

http://www.sterlingbymusicman.com/instruments vezi ca sunt mai multe optiuni(modele) din care poti alege :-)

Despre modelele Sterling pot sa iti spun ca stiu cativa posesori in lume care au atata Sterling cat si Music man , cu care tin legatura pe net si sunt foarte multumiti, nu au avut probleme in general (desi au fost unii care au mentionat mici aspecte - cred aici e faza sa nimeresti unu isntrument bun din lotul respectiv).

trebuie sa vezi cam la acelasi pret - 800 euro ce varianta mai buna aia avea pentru ca sunt multe chitari in Europa la 800 euro aprox

a probat cineva un Sterling din userii de aici pe forum? :-)

 

 

nu vreau sa deranjez pe aici , o sa fiu putin off topic , dar chitara aia sterling ax40 e buna /?, raportul pret calitate , maur ai cantat pe ea :) ?

Link to comment
Share on other sites

daca tu esti interesat sa cumperi mai pune 200 euro si iei un Silo Music man facut la mama lui in SUA, si are un pret suuuper decent pentru Europa.

cauta-l pe forum.

nu e a mea chitara sa nu se inteleaga ca imi fac reclama :)))

lansez si catre tine invitatia daca esti curios, de a veni si testa un music man la mine acasa in Cluj :)

 

stiu ca e mai accesibila in usa de accea am intrebat , la inceput si eu eram incantat pt ca merg pe reteta music man bla bla , dar am am mai citit ca nu sunt instrumente foarte bune calitativ fata de un music man , de asta si pe mine mar interesa daca a cantat cineva pe un sterling :D

Link to comment
Share on other sites

stiu ca e mai accesibila in usa de accea am intrebat , la inceput si eu eram incantat pt ca merg pe reteta music man bla bla , dar am am mai citit ca nu sunt instrumente foarte bune calitativ fata de un music man , de asta si pe mine mar interesa daca a cantat cineva pe un sterling :D

nu au absolut nicio treaba una cu alta. doar forma si culoarea. gatul e lacuit, alte doze si alt hardware. personal cred ca mai bine iei altceva decat sterling nou. un MM second sau cine stie, poate un Schecter MIJ...:)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am identificat userul Shreder_DT care are un Sterling JP 50 , poate ne ajuta el cu o parere :-)

 

stiu ca e mai accesibila in usa de accea am intrebat , la inceput si eu eram incantat pt ca merg pe reteta music man bla bla , dar am am mai citit ca nu sunt instrumente foarte bune calitativ fata de un music man , de asta si pe mine mar interesa daca a cantat cineva pe un sterling :D

Link to comment
Share on other sites

bine dar eu am in jur de 600 de dolari , ziceam de sterling pentru ca e 550 in america si am o ruda care mi-ar putea trimite . 800 de dolari e prea mult pentru bugetul meu . ceva in jur de 600 dolari , pe siturile din america pentru ca sunt preturi mai bune ca si in europa stiti ceva chitara care merita adusa , parerea fiecaruia , subiectiv :D ?

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

Salut Cristi, dupa cum zicea Vlad, tocmai mi-am luat un Sterling de pe Musiciansfriend si m-a ajuns totul pe la 650 de dolari. Am comandat-o printr-o firma care se ocupa cu asa ceva si au ei niste smecherii pe la vama. Chitara a ajuns in stare perfecta, a trebuit sa-i fac mici setari la action.

O sa incerc sa-i fac o recenzie pe viitor, pana acum eu am ramas placut impresionat de jucarie.

Ai putea sa incerci si un PRS SE custom care se invarte pe la aceeasi bani.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.