www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wati, Difuzoare, Headuri


adi1334
 Share

Recommended Posts

Un fel de dear lazyweb - n-am nervi sa caut in forumuri, etc :)

Am un Orange Thunderverb 50 si vreau info/opinii despre cati W si ce difuzoare au sens intr-un 212.

 

Tind sa merg spre Eminence Man O War, par cele mai interesante pentru mine:

 

 

 

DAR astea sunt 120W, i.e. 240 W intr-un 212.

 

Intrebarea este: sunt prea multi Wati? Poate sunetul deveni prea mushy?!

 

Din punct de vedere al raspunsului, ar merge mai degraba o pereche de difuzoare de 50W sau 75 W?

 

De notat ca un cabinet 412 incarcat cu Celestion V30 (ex. Orange 412) inseamna tot 240 W. Este o diferenta intre 212 240 W si 412 240 W?

 

What says yours?!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

120W e puterea maxima suportata de difuzor. Cu acelasi amp, un dif de 50W va suna la acelasi volum ca unul de 75W (presupunand ca au acelasi SPL).

 

Este o diferenta intre 212 240 W si 412 240 W?

Da! La fiecare dublare a numarului de difuzoare se adauga 3dbb. Pe langa asta probabil vei avea mai mult low-end.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

120W e puterea maxima suportata de difuzor. Cu acelasi amp, un dif de 50W va suna la acelasi volum ca unul de 75W (presupunand ca au acelasi SPL).

 

 

Da! La fiecare dublare a numarului de difuzoare se adauga 3dbb. Pe langa asta probabil vei avea mai mult low-end.

 

OK, merci de info. Sa inteleg (ma-ntorc de la dentist, sunt groggy), concluzia ar fi ca "suna" la fel (de tare) la aceeasi senzitivitate si difurile de 50 W si cele de 75 si cele de 120?

 

Cum se difuzeaza puterea in cabinet per speaker? Presupunand ca am ceva de genul speakere de 30W le pun intr-un 212 (= 60 W) si cu headul de 50W, ar trebui sa fie totul OK, sau depinde cum sunt legate difuzoarele (serie/paralel)?

 

In plus, ramane intrebarea: ce castig/pierd:

- daca pun ampul in difuzoare apropiate ca putere (e.g amp 50W in cabinet cu 2 difuzoare de 50W) - definitie? raspuns? dinamica? speaker breakup (asta e bun sau rau :) )

- daca pun ampul in difuzoare mai mari ca putere (e.g. amp 50W in cabinet cu 2 difuzoare de 120W) - headroom?

 

Keep'em coming :)

 

\o/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as merge pe 2 difuzoare diferite, ca sa obtii per total un raspuns mai bun. Pentru Orange-ul tau cred ca perechea clasica Celestion Vintage 30 - H30 sunt cele mai indicate. Sau poti lua echivalentul de la Eminence, adica Governor si Wizard. Man Man O War se doresc o abordare a Eminence dupa T75 de la Celestion. Mie T75 nu mi-au placut niciodata, mi s-au parut tot timpul ca au o gaura mare in medii si niste inalte destul de murdare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu cu o parere.

 

Nu sunt nici strain dar nici expert in ale difuzoarelor.. dar primul lucru interesant pe care l-am observat cand am luat amp-ul, e ca el are o putere nominala de 100W, dar difuzorul e de 90. "Speaker breakup" - ul are si el un farmec, sa stii...

 

Acum ceva vreme, aveam un cabinet de 2x12 (difuri no-name) care aveau un control de volum legat la difuzoare. Conectam la ele un amp micut de 15W - un line6 - si dadeam din headphones in cabinet. Distractia incepea cand aveam ampul dat blana (ma rog, 15W blana.. intelegi tu) si volumul pe cabinet foarte jos :)

 

Si subscriu la ideea ca cele doua difuzoare sa fie diferite ;)

Link to comment
Share on other sites

Si subscriu la ideea ca cele doua difuzoare sa fie diferite ;)

 

OK, a incercat cineva V30 cu Classic Lead (ma uit si eu la ce am in jur, available)?

 

Presupun ca nu conteaza prea mult daca difuzoarele nu au aceeasi putere (60W V30, 80W CL).

 

\o/

Edited by adi1334
Link to comment
Share on other sites

Un fel de dear lazyweb - n-am nervi sa caut in forumuri, etc :)

Am un Orange Thunderverb 50 si vreau info/opinii despre cati W si ce difuzoare au sens intr-un 212.

 

Tind sa merg spre Eminence Man O War, par cele mai interesante pentru mine:

 

 

 

DAR astea sunt 120W, i.e. 240 W intr-un 212.

 

Intrebarea este: sunt prea multi Wati? Poate sunetul deveni prea mushy?!

 

Din punct de vedere al raspunsului, ar merge mai degraba o pereche de difuzoare de 50W sau 75 W?

 

De notat ca un cabinet 412 incarcat cu Celestion V30 (ex. Orange 412) inseamna tot 240 W. Este o diferenta intre 212 240 W si 412 240 W?

 

What says yours?!

W = puterea la care rezista fizic ( nu se arde nu se rup e..distruge fizic) nu are mult ein comun cu randamentul respectiv cu SPL-ul .

 

Adica poate rezista la 500 W si sa nu sune mai nimic.

 

In plus nu se stie ce reprezinta acea cifra ....al Watt-ilor ....cum au ajuns la aceasta concluzie ..de cele mai multe ori pe considerente comerciale se ajunge la WATTI multi. ,,mai multi decat ai concurentei!!

 

Eminence este o firma OK si relativ ieftina..acu problema ar fi unde sa cumperi Eminence ca sa nu fie ceva contrafacut cum intri in Asia pe stanga dupa colt..

 

 

SPL sensibilitatea data in datele tehnice SPL dB/1W/1m .

 

dif cu P max 30W SPL 100 dB la putere maxima are tot la 1m SPL la 30W aprox 112 dB

 

dif cu P max 300W SPL 100 dB la putere maxima are tot la 1m SPL la 300W aprox 122 dB

 

 

dar este si dif Eminence ce are SPL 1W/1m 110 dB ..pe inalte chiar pana la 113dB

 

acestea la 1W suna deja foarte tare . Daca au 30W la maxim redau 120 dB cu o statie de 30W ..

 

O statie de 30W cu un dif cu SPL mare este usoara se transporta usor .

O statie de 300 W cu un dif de 300 este grea si mai greu de transportat ..

 

Si multe alt eprobleme conexe...

In rest depinde ce vrei sa canti cu ce vrei sa canti etc etc .

 

Cumperi o statie sa zicem cu puterea de 100W si i-ti faci mai multe tipuri de boxe diferite combinatii ..cand mergi la cantat in functie de stil duci boxa care este adecvata .( daca canti un singur stil tot concertul )

 

daca canti mai multe genuri stiluri intr-o aparitie ,,,de toate ,,trebe o statie universala .Ceva ce amplifica si reda de toate.

 

 

Ptr acasa in "spatiul locativ " nu are nici un sens discutia ..nu pra ai cum sa folosesti tot felul de "comportari" ale difului de 10W ..este prea tare ...

 

Dar o statie mica cu un dif mic de 4-5" cu SPL mic si statie ce 1-2W se poate duce in comportament neliniar ca sa simulezi o boxa adevarata ec urla pe scena...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

o statie mica cu un dif mic de 4-5" cu SPL mic si statie ce 1-2W se poate duce in comportament neliniar ca sa simulezi o boxa adevarata ec urla pe scena

În medii-înalte urlă dar nu fâlfăie și pantalonii :) Adică joase din părți.

Omul are amplificator deja, de 50W.

 

Presupunand ca am ceva de genul speakere de 30W le pun intr-un 212 (= 60 W) si cu headul de 50W, ar trebui sa fie totul OK, sau depinde cum sunt legate difuzoarele (serie/paralel)?

Nu contează cum le legi, puterea e aceeași, atâta timp cât legi sarcina la înfășurarea adecvată. Trebuie să ai grijă la impedanțele suportate de amplificator: e.g. dacă ai difuzoare de 8Ohm le poți lega ca o sarcină de 4Ohm (în paralel) sau de 16Ohm (în serie). Dacă amplificatorul nu are înfășurare pentru 4Ohm n-ai de ales, trebuie să le legi în serie.

 

Presupun ca nu conteaza prea mult daca difuzoarele nu au aceeasi putere (60W V30, 80W CL).

Nu contează dar energia fiind distribuită în mod egal, cel cu rating mai mic va ceda înaintea celuilalt. Adică acea combinație va suporta aproximativ 120W (suficient, oricum).

 

În plus, amplificatorul scoate 50W în anumite condiții. În realitate poate scoate mai mult. Dar și difuzoarele de chitară sunt specificate permisiv: dacă scrie 60W pe el nu înseamnă că se dezmembrează în momentul în care bagi 61W în el. Difuzoarele în mod normal au două astfel de specificații: putere maximă constantă (sinus sau "muzical", puterea maximă ce poate fi susținută un timp teoretic nelimitat, e.g. 500W) și putere maximă instantanee (peak power, puterea maximă suportată pentru o durată foarte scurtă, e.g. 1000W).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

OK, a incercat cineva V30 cu Classic Lead (ma uit si eu la ce am in jur, available)?

 

Presupun ca nu conteaza prea mult daca difuzoarele nu au aceeasi putere (60W V30, 80W CL).

 

\o/

 

V30 si Classic Lead sunt destul de apropiate ca voicing, prcatic cel din urma suna ca V30, dar cu ceva mai putine medii inalte. Cred ca se impaca destul de bine cu Orange-ul cu care vrei sa le folosesti. Pentru versatilitate parca tot V30 cu H30 ti-as recomanda, H30 iti da un sunet tight pe bas, V30 iti definitia pe medii inalte, impreuna se completeaza foarte bine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

În medii-înalte urlă dar nu fâlfăie și pantalonii :) Adică joase din părți.

 

 

De ce sa nu aiba un dif de 5" joase ? ca nu are randament mare este alta treaba ..dar nu am nevoie de randament in casa.

Eu am combo cu dif de 10" ce nu are joasele difului de 5" folosit in boxa de woofer multimedia !!

 

Diful de 5" este intr-o boxa basreflex si mai are doi sateliti de 4" ptr medii ( o statie mica 2+1 multimedia cumparata in talcioc doar asa ca nu am gasit nimic ce cautam sa nu marg acasa fara nimic..hehe ).

Joasele unui dif nu sunt influentate de diametrul membranei , suprafata membranei are legatura cu rezistenta de radiatie deci cu randamentul .Datfiind ca la joase ar trebuii putere mai mare fata de medi si inalte nu le auzim ( curba de sensibilitate al auzului ) in cazul randamentului mic dar ele sunt radiate si chiar "umbrite " de medii la care urechea este foarte sensibila. .De constructia/proiectarea difului depinde comportarea la joase.Casca ce membrana mica poate avea bass foarte profund .

 

Bineinteles ac rezolvarea cea mai la indemana este marirea suprafetei de membrana ce duce la un transfer /adaptare mai eficienta.

 

Un dif cu membrana mica pus intr-o palnie poate sa dea bas foarte bun ..dar aici este o problema marimea palniei.cam inutilizabil ptr chitara ,dar chiar si pentru boxe ptr redat muzica in casa ocupa prea mult loc.

 

Am pus si chitara bas pe statia multimedia si am ramas si eu masca ce bine suna !! nu credeam dar dupa ce am auzit cum suna BT-ul ( tobele si basul ) am incercat sa vad cum suna chitara bas si surpriza ..foarte bine .Chiar putin cam tare daca de exemplu ar fi folosita acasa in camera langa o chitara acustica ptr repetitii.Sunea exact ca si o boxa fortata cu o statie usor fortata ..acel ton de rock din anii '80.Ptr sub bass am alte difuri dar nu am nevoie nici nu le folosesc caci este obositor ..

 

Suna in camera perfect este si prea tare am joase mai multe decat cu comboul amintit .Pot sa suprasolicit diful mic sa intre in distorsiuni ,,traful mic intra in limitare asa ca am si compresie ca si la o statie fortata bine .Pana acum imita cel mai bine conditiile de cantat live.

Dupa exeprientele facute o sa inregistrez basul prin statia asta cu diful mic .captat cu microfon .Era o problema sa duc diful de 15" in zona unde am acest ton.( dupa juma de ora venea vecinul ..asa ca am renuntat la statia de putere cu diful de 15".La inregistrare cu microfon apar si joasele care datorita randamentului mai slab nu se aud suficient de tare in camera.

 

Relatia amplif /difuzor sa mai tot descris si discutat .

 

Depinde ce sunet vrea chitaristul ce scule mai vrea sa foloseasca ..efecte , formator de ton etc..

 

Dupa intrebarea foarte generala ar trebui un raspuns ce atinge toate posibilitatile si cazurile ...sunt deja descrise .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Diful de 5" este intr-o boxa basreflex si mai are doi sateliti de 4" ptr medii

Difuzorul de joase din boxe "multimedia" nu e difuzor de chitară. Poate scoate joase pentru că are Xmax mare. Pentru aceeași putere @ o anumită frecvență deplasarea necesară e invers proporțională cu suprafeța membranei.

 

 

Joasele unui dif nu sunt influentate de diametrul membranei

 

Citez din Audio Engineering: know it all, de Douglas Self, Richard Brice, Ben Duncan, John Linsley Hood, Ian Sinclair Andrew Singmin, Don Davis, Eugene Patronis și John Watkinson:

 

With fixed amplitude, the radiated power is proportional to the square of the area at a given frequency, or a frequency one octave lower may be reproduced if the area is increased by a factor of four.

Știi foarte bine că are o influență clară și importantă suprafața membranei (sau suma suprafețelor dacă-s mai multe difuzoare) asupra răspunsului în frecvență.

 

Un dif cu membrana mica pus intr-o palnie poate sa dea bas foarte bun ..dar aici este o problema marimea palniei.

A bit of an understatement. Lungimea de undă la frecvențele joase e imensă: Basement Horn Subwoofer.

 

Îmi pare bine că ai început să descoperi tehnologia modernă în materie de home entertainment dar hai să vorbim la obiect. Ce legătură are minisistemul tău 2.1 cu nevoile omului ăsta?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand zici H30, despre care anume difuzor vorbim, ca nu-mi dau seama :).

Singurul cu putere similara este http://professional.celestion.com/guitar/products/heritage/spec.asp?ID=32

 

Dar poate te refereai la altul?

Toate celelalte H-uri par de 30W.

 

Cheers

 

 

V30 si Classic Lead sunt destul de apropiate ca voicing, prcatic cel din urma suna ca V30, dar cu ceva mai putine medii inalte. Cred ca se impaca destul de bine cu Orange-ul cu care vrei sa le folosesti. Pentru versatilitate parca tot V30 cu H30 ti-as recomanda, H30 iti da un sunet tight pe bas, V30 iti definitia pe medii inalte, impreuna se completeaza foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Cand zici H30, despre care anume difuzor vorbim, ca nu-mi dau seama :).

Singurul cu putere similara este http://professional..../spec.asp?ID=32

 

Dar poate te refereai la altul?

Toate celelalte H-uri par de 30W.

 

Cheers

 

 

 

 

Eu vorbesc de varianta de 30W, numit si G12H. Se foloseste destul de des in combinatie cu Vintage 30 cu rezultate foarte bune, chiar daca sunt de puteri diferite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hmmm ... OK. Totusi V30 este de 60 W, insa prietenul Google iti da dreptate. :).

Eu vorbesc de varianta de 30W, numit si G12H. Se foloseste destul de des in combinatie cu Vintage 30 cu rezultate foarte bune, chiar daca sunt de puteri diferite.

 

Adevarat, insa in principiu ma voi limita la difuzoare (re)cunoscute.

Sa revenim la Watt-i

 

Atentie la datele de "catalog"

 

Se poate ca nu stiu ce dif al unei firme de 250W -300W sa fie echivalentul ,ca si putere electrica la care rezista, al unui Celestion calitativ de 25-30W datorita "dumping-ului comercial" .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.