www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

5W Pure Class A


viobio
 Share

Recommended Posts

in doua zile am construit acest amplificator de 5w

este dedicat dl Andrei Rosulescu :respect::rulez: ,activeaza pe rgc

 

descriere

putere de iesire 5w

clasa de functionare A

doua intrari cu sensibilitati diferite

drive control

bright control

reglaj tonuri ,bass/middle/treble

master volume

presence

depth

loop-serie

 

miine amplificatorul intra in teste cu George Patranoiu,Dan(powerballad),Decebal(bure73),o sa incerc sa scot un ton cit mai bun din el

o sa incerc sa mai vorbesc si cu alti chitaristi din Bucuresti ,cu cit mai multe urechi cu atit mai bine

 

tuburi folosite

EF806S Telefunken/nos ,pentoda construita special pentru utilizari de studio,antibrum,antimicrofonica,folosita de Revox pentru microfoanele de studio

ECC83 Philips/nos

EL84 RFT /nos

EZ81 Tesla/nos

 

amplificatorul este lipsit de cea mai mica urma de brumm/humm/biziit/sau alte zgomote,E MUT!!

 

 

amplificatorul fiind dedicat schema o voi posta doar cu acordul dl A.Rosulescu

post-7787-0-42153300-1298220484_thumb.jpg

post-7787-0-47855700-1298220522_thumb.jpg

post-7787-0-51163800-1298220562_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Mulţmesc foarte mult. Sunt onorat să am un amp personalizat. Nu am mai avut. În principiu caut un ton de jazz, un ton crud foarte curat (chiar şi la maxim dacă ar trebui să îl dau să nu apară distorsiuni). Coloratura de ansamblu -dacă pot să zic aşa- mi-ar plăcea să fie spre medii, medii joase. Voi cînta pe el cu o chitară hollow body şi chiar cu o chitară electro clasică. Da, sunt foarte curios să aud un amp făcut pt mine dar în lipsa mea...cu urechile altora.

 

sigur că schema poate fi postată. Mulţumesc încă o dată. :rolleyes:

 

arată f bine.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Am uitat douã lucruri:

 

1 poti liniºtit sã îmi spui simplu Andrei iar nu Dl...etc :)

 

2 Avînd în vedere cã am de gînd sã îl folosesc fãrã carcasã, deci cu lãmplile afarã, cred cã ar fi bine dacã ar avea un capac pe partea de jos sã nu ajungã în interior praf ºi alte cele. Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

acum 30 de minute am terminat o parte din probe

probele au fost facute de Dan(powerballd) ,Stefan(Tecco),Marian (tatal lui Stefan,chitarist bun!)

trebuie sa mai umblu putin la corectiile de ton

 

pun mai jos schema

in locul lui EF806S se poate folosi EF86/EF804/EF804S/6J32P ,inlocuitoarele nu sunt compatibile pin cu pin ,trebuie respectata dispunerea terminalelor cu cea din schema

post-7787-0-81824100-1298314762_thumb.gifpost-7787-0-01871100-1298314881_thumb.gif

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Am uitat douã lucruri:

 

1 poti liniºtit sã îmi spui simplu Andrei iar nu Dl...etc :)

 

2 Avînd în vedere cã am de gînd sã îl folosesc fãrã carcasã, deci cu lãmplile afarã, cred cã ar fi bine dacã ar avea un capac pe partea de jos sã nu ajungã în interior praf ºi alte cele. Mulțumesc.

 

sigur ca va avea un capac in partea de jos

toata carcasa este din tabla de Fe cu grosimea de 1,5mm,sasiul va ecrana tot montajul electronic,ca la preurile de doza magnetica sau amplificatoare de RF,rezista si la atacuri NUCLEARE!!!:lol:

nu vor patrunde ,praful sau alte surse de zgomot :yay:

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

acum 30 de minute am terminat o parte din probe

probele au fost facute de Dan(powerballd) ,Stefan(teco),Marian (tatal lui Stefan,chitarist bun!)

trebuie sa mai umblu putin la corectiile de ton

 

post-7787-0-81824100-1298314762_thumb.gifpost-7787-0-01871100-1298314881_thumb.gif

 

 

Domnilor sunt pus într-o situație fãrã precedent. Câțiva oameni deosebit de pasionați se dau peste cap sã îmi facã mie un amp ºi sã îl seteze cât mai bine...mã simt foarte dator... nu ºtiu cum o sã pot sã mã recompensez. Nu sunt obiºnuit sã fiu tratat cu aºa atenție. Vã mulțumesac încã o datã. :)

Link to comment
Share on other sites

Domnilor sunt pus într-o situație fãrã precedent. Câțiva oameni deosebit de pasionați se dau peste cap sã îmi facã mie un amp ºi sã îl seteze cât mai bine...mã simt foarte dator... nu ºtiu cum o sã pot sã mã recompensez. Nu sunt obiºnuit sã fiu tratat cu aºa atenție. Vã mulțumesac încã o datã. :)

Iti spun eu ce sa faci, cand primesti ampul ala, sa il canti cu ce-a mai mare placere, eu unul asa as face :D

Link to comment
Share on other sites

sigur ca va avea un capac in partea de jos

toata carcasa este din tabla de Fe cu grosimea de 1,5mm,sasiul va ecrana tot montajul electronic,ca la preurile de doza magnetica sau amplificatoare de RF,rezista si la atacuri NUCLEARE!!!:lol:

nu vor patrunde ,praful sau alte surse de zgomot :yay:

 

pe zi ce trece, urmarind topic-urile d-lui vio, sunt din ce in ce mai uimit

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Iti spun eu ce sa faci, cand primesti ampul ala, sa il canti cu ce-a mai mare placere, eu unul asa as face :D

 

 

Asta este de la sine înțeles. :)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, ieri am avut ocazia sa testez personal ampul .Inca de la inceput am ramas impresionat de cum arata , foarte ingrijit lucrat , finisajele foarte bune ,specific D-lui Vio . Adevarata surpriza a venit cand l-am bagat in priza si am auzit cum suna. L-am probat pe un fender american standard strat pe care ampul avea un clean exceptional , ton adevarat de "lampa" ... sunet bine conturat si definit. Are raspuns foarte bun in inalte , dar din corectii se poate ajunge usor la un ton mai cald .

Un lucru care m-a surprins foarte placut a fost zgomotul de fond incredibil de redus (cu masterul la maxim si driveul maxim abia se auzea un foarte usor fasait ). Corectiile de ton merg foarte bine si chiar are doar 5 W se aude destul de tare . Poturile de presence si depth isi fac bine treaba ,adaugand un plus de versatilitate si caracter in ton. Una peste alta mi s-a parut un amp foarte bun la calitate "custom shop" .

Edited by Tecco
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ai un pic de rabdare :yay:

trebuie sa mai primesc o carcasa care o sa acopere transformatoarele si socul de filtraj,arata cam nasol cu "matele pe afara"

 

 

adicã cele 3 trafuri care se vãd în spate? Super!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

miine pleaca spre Andrei :yay:post-7787-0-04238400-1298485662_thumb.jpg

 

 

:rulez:

Aratã foarte bine. Mã ºi gândesc unde sã îl pun sã se vadã în casã :D

 

 

 

Ce se întâmplã dacã dau jos ecranele (sau cum se numesc) de pe primele douã lãmpi?

Link to comment
Share on other sites

Aratã foarte bine. Mã ºi gândesc unde sã îl pun sã se vadã în casã :D

 

 

 

Ce se întâmplã dacã dau jos ecranele (sau cum se numesc) de pe primele douã lãmpi?

 

acele ecrane protejeaza tuburile de perturbatii electromagnetice

 

daca o sa apropii mina de primul tub(EF806S) o sa observi ca apare un mic brum,daca are ecran ,acel brum nu mai apare sau este diminuat

pe tuburile care au amplificarea mare sau amplifica semnale mici ,este bine sa punem astfel de ecrane

Link to comment
Share on other sites

Ecranele sunt cumva din tabla de aluminiu?

 

da,sunt din Al,fierul este cel mai bun ecran

in situatia de fata ,cu sau fara ecrane este cam acelasi lucru,tot nu are brum,sunt mai mult de "chi-chi""

 

Pentru protecție împotriva câmpurilor magnetice trebuie luate măsuri mult mai drastice.

 

sigur,bagam amplificatorul in ecran de fier si apoi in sarcofag de plumb,sa nu patrunda nici radiatii nucleare,UV,sau de alta natura

dupa toate aceste masuri folosim un cablu de chitara de cea mai proasta calitate ,scoatem toate firele ecranate din chitara,dezlipim masa din chitara si incercam sa prindem un post de radio cu amplificatorul

 

 

 

care ar fi masurile mai drastice?

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

care ar fi masurile mai drastice?

 

Din Wikipedia:

 

 

There exists a limited possibility of passively isolating a volume magnetically by using shields made of high magnetic permeability metal alloys such as large crystalline grain structure foils or sheet metals of Permalloy and Mu-metal or with nanocrystalline grain structure ferromagnetic metal coatings. These materials don't block the magnetic field, as with electric shielding, but rather draw the field into themselves, providing a path for the magnetic field lines around the shielded volume. The best shape for magnetic shields is thus a closed container. The effectiveness of this type of shielding decreases with the material's permeability, which generally drops off at both very low magnetic field strengths, and also at high field strengths where the material becomes saturated. So to achieve low residual fields, magnetic shields often consist of several enclosures one inside the other, each of which successively reduces the field inside it.

 

Because of the above limitations of passive shielding, an alternative used with static fields is active shielding; using a field created by another magnet to cancel out the ambient field within a volume. Solenoids designed to do this are called Helmholtz coils.

 

Additionally, superconducting materials can expel magnetic fields via the Meissner effect.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Amplificatorul a ajuns la mine. Acum îl butonez o perioadã ºi am sã deschid un nou topic în care voi pune mai multe mostre de sunet (curat dar ºi cu procesor), fãrã prea multe comentarii. Apoi fiecare judecã dupã gusturile lui. Deocamdatã pot sã zic doar cã este foarte miºto.

Link to comment
Share on other sites

Din Wikipedia:

 

 

There exists a limited possibility of passively isolating a volume magnetically by using shields made of high magnetic permeability metal alloys such as large crystalline grain structure foils or sheet metals of Permalloy and Mu-metal or with nanocrystalline grain structure ferromagnetic metal coatings. These materials don't block the magnetic field, as with electric shielding, but rather draw the field into themselves, providing a path for the magnetic field lines around the shielded volume. The best shape for magnetic shields is thus a closed container. The effectiveness of this type of shielding decreases with the material's permeability, which generally drops off at both very low magnetic field strengths, and also at high field strengths where the material becomes saturated. So to achieve low residual fields, magnetic shields often consist of several enclosures one inside the other, each of which successively reduces the field inside it.

 

Because of the above limitations of passive shielding, an alternative used with static fields is active shielding; using a field created by another magnet to cancel out the ambient field within a volume. Solenoids designed to do this are called Helmholtz coils.

 

Additionally, superconducting materials can expel magnetic fields via the Meissner effect.

 

da sigur asa este

numai ca aceste lucruri sunt stiute de mine inainte de a se inventa internetul sau sa se fi nascut multi useri de pe rgc

parerea mea este ca masturbarea deasa si cautatul pe net dauneaza rau facultatilor mentale

cind vrem sa parem extraordinar de destepti sa cautam alti oameni.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt absolut sigur cã știai lucrurile ãstea, dar trebuie sã mã întreb apoi... ce rost mai avea întrebarea? Care vrea sã parã cum pânã la urmã?

 

Thread-urile acestui forum nu sunt monologuri și le mai citește și lumea care ar putea rãmâne cu o impresie greșitã dacã nu i se prezintã datele precise.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.