www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat-Achizitie Chitara


Hell
 Share

Recommended Posts

Hello!

 

Am nevoie urgent de un sfat : Sunt incepator si in urmatoarele 2-3 saptamani urmeaza sa imi iau o chitara electrica. Ma intereseaza in special death metal-ul si de aceea m-am gandit la un model cu un look mai agresiv si configuratie HH. Vreau sa sune bine,dar mai importanta ar fi calitatea constructiei(partea de sunet se poate upgrada mai usor cu doze,etc). Momentan am doua optiuni(poate 3 daca adaug si ibanez xp300fx):

1.Dean Vendetta 1.0

2. Bc Rich Beast V

 

Astept si alte sfatur(in special din gama celor doi producatori)i!

Nu ma intereseaza calitatea dozelor standard,in scurt timp pot face un upgrade la capitolul asta,ma intereseaza foarte mult corpul chitarei,calitatea finisarii(nu pot schimba corpul in intregime fara sa schimb chitara :)).

Astept prioritar sfaturi legate de chitare noi,ulterior putem vorbi si de ceea ce pot gasi pe forum.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa-ti iei un Dimavery, copie de fender, sa vezi daca "esti facut" pentru muzica. Mai incolo cu chitarile scumpe.

 

incepe de jos, si vei ajunge departe. E foarte rusinos sa ai o chitara cu asemenea "look" si sa nu stii sa canti la ea, adica sa nu stii sa o " f*** " , asta e expresia. ( eu m-as simti penibil fata de mine si de chitara )

 

Pe vremea mea,visam astfel de chitari, prin baile liceului cu metalistii la o bere. Pana atunci am scos untul din vaci (chitari) cum am putut mai bine desi sunetul era suparator de nasol, si de aici, in opinia mea nu e bine sa ai totul de-a gata.

 

Poti sa iei in serios, poti sa nu iei, nu te oblig, este pana la urma doar o parere.

Link to comment
Share on other sites

Este un sfat cinstit,dar de 2 ani imi doresc sa fac investitia asta,iar din ianuarie am inceput sa pun ceva bani pentru asta.

Astept in continuare recomandari.

O chitara foarte ieftina urmeaza sa fie cumparata(ce-i drept ma gandeam la o aria stg 003 sau din clasa).

 

Daca vrei sa canti metal, o Aria MAC-55, cu un eventual upgrade la doze, ar fi o varianta buna: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=174&BrandProductID=971

Pentru un buget ceva mai maricel: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1112

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=3&BrandCategsID=27&BrandProductID=233

Link to comment
Share on other sites

Este un sfat cinstit,dar de 2 ani imi doresc sa fac investitia asta,iar din ianuarie am inceput sa pun ceva bani pentru asta.

Astept in continuare recomandari.

O chitara foarte ieftina urmeaza sa fie cumparata(ce-i drept ma gandeam la o aria stg 003 sau din clasa).

 

Conteaza foarte mult prima data cand te apuci de cantat la chitara sa iti placa chitara respectiva si sa iti placa cum suna:de aceea iti recomand sa investesti mai mult in efecte sau procesor:P

Ca si chitara iti recomand:http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warlock_bk_bronce_ii.htm care e foarte ieftina acum si multi canta pe asa ceva sau

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warbeast.htm -la asta nu te mai chinui cu reglat brige-ul(la warlock mai poti avea unele probleme)

Link to comment
Share on other sites

Totusi nu are nimeni o parere concreta despre cele doua modele din primul post? Ce spuneti de oferta pentru BC Rich de pe http://www.musicdepo.ro/index.php?p=shop&cid=223&l=ro&pageID=2. Preturile sunt in mare parte comparative cu cele de pe Thomann. A dat cineva comanda la magazinul respectiv? Un model care mi-a atras atentia in mod special este http://www.magazinuldemuzica.ro/BC-RICH-OUTLAW-PX-3-_-49396.html . Pretul este bun,mai ales ca varianta cu tremolo pe alte site-uri are un pret dublu. Ce parere aveti de modelul respectiv(pe site-ul BC Rich nu apare in gama de modele-presupun ca nu se mai produce)? Ma gandesc totusi ca un Dean Vendetta 1.0 ar fi suficient de buna,iar look-ul suficient de agresiv pentru death metal.

 

Multumesc!

Weekend placut!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii pe ce sa canti, nu poti lasa pe altul sa aleaga pentru tine. De aceea e bine sa iti iei chitara ieftina intai, sa intri in "simtiri.

 

Eu am modele de recomandat, dar nu ma arunc, daca n-o sa-ti placa o sa ne injuri pe aici =))

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Ia o chitara mai slabuta, eventual ceva de pe RGC, vezi cum avansezi, cum faci ce vrei sa faci la ea si dupa aceea poti sa te arunci la o scula mai serioasa. Inteleg ca o investitie de 3-4 milioane intr-o chitara mai slaba nu ar fi o mare problema. Si tii banii adunati deoparte in timpul in care te dumiresti de lucruri :)

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa injur pe nimeni,asta este clar. Am de gand sa cumpar si o chitara mai ieftina,stiu ca sunt incepator si nu as vrea sa distrug ceva ce ar suna foarte bine in momentul in care as putea spune ca stiu sa cant. =)). Stiu ca gresesc daca acum incerc sa cumpar doua, pe una sa invat iar pe alta sa experimentez dupa ce am invatat 1,2 ....6...12 luni,dar simt ca astfel as fi motivat. Este o parere stric personala si cat se poate de subiectiva. 3-4 milioane nu sunt o problema,dificultatea este ca sunt greu de determinat si cu greutate ajung sa tin de banii pe care ii strang pentru o chitara. O sa iau in considerare si modelul Aria Mac 50(multumesc pentru sfat!). Warlock-ul nu ma atrage foarte tare,am inteles ca modele budget sunt destul de slabut finisate. Ma intereseaza o chitara solida,heavy,usor de upgradat. Orice recomandare este luata in calcul si analizata. In scurt timp o sa astept si niste recomandari sh de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti propun o intrebare: cati chitaristi de death (mai) folosesc chitare gen Beast si cati folosesc superstrat-uri, LP-uri si eventual V-uri?

 

Death-ul nu mai e de mult despre corpsepaint si chitare colturoase. Un strat sau Warlock e mult mai practic decat Beast. Dar... tu faci ce vrei pan' la urma.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am probat modelul acela de Dean, de fapt a avut un prieten una si am cantat destul de mult pe ea. Mie nu mi-a lasat o impresie prea buna, pentru banii aia mi se pare ca sunt si alte optiuni mai bune. Pe scurt, corpul era foarte usor, griful era tastat cat de cat ok, fara sa fie straluci, cheile de acordaj si tot hardware-ul din plastic, inclusiv bridge-ul. Cele mai bune componente de pe ea mi s-au parut dozele, care sunau neasteptat de bine pentru o chitara asa ieftina.

Link to comment
Share on other sites

Nu caut doar chitare colturoase si nu mi-am ales cele doua firme,BC Rich si Dean doar pentru formele chitarelor lor. In primul rand,modelele tinta despre care vorbeam, Vendetta care este ST si Beast V este o combinatie de Beast si Speed V sub semnatura Kerry King,deci nu sunt chiar asa de rupte de lume prin design. Nu caut o chitara cu o forma anume,caut doar ceva care sa fie aparte,specific si diferit la o chitara fata de un LP,stratocaster si telecaster. Vendetta are headstock in forma de V si imi place chiar daca este in format ST. Ma atrag si chitarele SG,dar in afara de Epiphone,ESP,Gibson si Harley Benton nu am vazut alti producatoriai unor astfel de modele.

 

Acum este posibil sa ma insel foarte mult,dar nu prea cunosc chitaristi de death/brutal death care sa cante pe LP-uri. Posibil sa fie,dar are ceva specific LP-ul care o face o chitara foarte buna pentru death?

Ma intreb cum ar arata Dave Suzuki cantand la un LP.

 

Sper ca vorbiti de acelasi model de Dean. Pe piata exista foarte multe modele de Vendetta aproape identice ca si aspect. http://www.esound.ro/advanced_search_result.php?inc_subcat=1&keywords=&x=6&y=6&categories_id=99&manufacturers_id=139&sort=3a&page=0

Link to comment
Share on other sites

Eu spun sa te duci tu in magazin, daca ai posibilitatea, si sa iei 112376872364 de chitari la mana, sa le incerci, sa le asculti, sa le simti, si sa o cumperi pe cea care iti place cel mai mult, din toate punctele de vedere (mai ales sa se incadreze in banii pe care ii ai), si iti spun sigur ca vei fi mai mult decat multumit de alegerea ta.

Noi te putem indruma spre multe chitari, spre multe modele, spre modele mai low sau mai high cost si degeaba, daca tie nu-ti va face placere sa canti pe o chitara recomandata de noi.

 

Numai bine,

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Acum este posibil sa ma insel foarte mult,dar nu prea cunosc chitaristi de death/brutal death care sa cante pe LP-uri. Posibil sa fie,dar are ceva specific LP-ul care o face o chitara foarte buna pentru death?

Ma intreb cum ar arata Dave Suzuki cantand la un LP.

 

Randy Rhoads, Mark Morton, Willie Adler, Tomas Haughen si multi altii....ai fi chiar surprins sa aflii cat de ravnit este un LP in rig-ul unui chitarist...

Link to comment
Share on other sites

Da,se poate,dar ma gandeam si la imagine!

Mai am o rugaminte:-poate cineva sa faca un scurt review pentru Aria MAC 55?

Multumesc!

 

Parca userul Masta Gi are Aria Mac-55 :)

 

Eu am Aria Mac-57, configuratia H-S-S.

Ce pot spune despre Aria mea ,este ca e foarte buna la pretul acesta, suna foarte bine pe metale, dar nu suna rau nici pe alte genuri :)

Am acordat-o intr-o zi din joaca in acordaj B, cu corzi de 09 lol, si suna decent :)

 

Eu unul sunt multumit de chitara, la pretul acesta (900 de ron de noua, eu am luat-o second), doar pe forum la mica publicitate ai putea gasi ceva mai bun.

Asa arata chitara mea, poate e de metale, poate e de rock n roll nu stiu (aka nu conteaza cum arata chitara).

 

post-8991-0-53327100-1298304609_thumb.jpg post-8991-0-82624600-1298304666_thumb.jpg

 

My 2 cents :)

 

LE: Floydul e blocat.

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc mai nicaieri un review decent,dar din imagine si din ceea ce scrie pe un site inteleg ca are switch pentru utilizarea humbuckerului in single coil?

 

  • Body: Alder, Carved Top, Flamed Gravure
  • Neck: Maple, Bolt-on, Heel-less Joint
  • Fingerboard: Rosewood
  • Frets: 24F
  • Scale: 648mm(25-1/2")
  • Pickups: OH-1 Humbucker x 2
  • Controls: Volume x 1, Tone x 1, PU Selector Switch x 1, Coil Tap Switch x 1
  • Tailpiece: Aria Original SPT Bridge & QH Tailpiece
  • Hardware: Chrome
  • Finish: SBK

Link to comment
Share on other sites

5 pozitii pentru doua doze?

 

Switch-ul de pe o Aria Mac-55, fabricata in 2007:

- bridge

- split bridge

- bridge+neck

- split neck

- neck

 

Acum MAC-55 se pare ca vine cu switch in 3 pozitii si switch separat pentru coil tap.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

5 pozitii pentru doua doze?

 

Aria mac 55 are switch in 3 poziti.

 

Aria mea are switch in 5 poziti (e h-s-s) , si da are un mini switch care comuta humbucker-ul din bridge in Single coil :)

 

P.s. cred ca se vede in pozele care le-am pus.

 

LE: Trebuie sa il intreb pe Masta Gi sa vad ce configuratia are chitara lui :)

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.